Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Car Paweł I Romanow, Genialny władca czy nieudacznik?
     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 21/11/2010, 15:06 Quote Post

W sumie wykazywał większe talenty do rządzenia niż król Staś wink.gif
Szkoda go że skończył jak jego(nie genetyczny)ojciec Piotr III.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/11/2010, 22:18 Quote Post

QUOTE
Szkoda go że skończył jak jego(nie genetyczny)ojciec Piotr III.
Anasurimbor

Skąd przekonanie, że Piotr III nie był biologicznym ojcem Pawła? Moim zdaniem miał duże szanse być synem Piotra III. Wiele romansów Katarzyny II to wymysły jej przeciwników, poza tym Paweł bardzo przypominał Piotra III.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 22/11/2010, 16:07 Quote Post

smile.gif
QUOTE(Arbago @ 22/11/2010, 3:18)
...Paweł bardzo przypominał Piotra III.
*



Uważam, że każdy sam dla siebie potrafi wyciągnąć wniosek, spojrzawszy na podobizny tych trzech monarchów:
Piotr III
Paweł I
Stanisław August Poniatowski
Tylko nie mówicie: Oni wszystkie są podobne! smile.gif
P.S.W rozmowie o politycznym działaczu i wynikach jego działalności rolowaliśmy się do wulgarnego pytania o pościelowych związkach jego matki. Podupadamy, drodzy kolegi. smile.gif

Ten post był edytowany przez AAN: 22/11/2010, 17:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 22/11/2010, 16:56 Quote Post

Z tego co pamiętam za najbardziej prawdopodobnego ojca Pawła I, uznaje się jednego z braci Orłowów. Tak przynajmniej napisał Władysław A. Serczyk w biografii Katarzyny w wydaniu z 1989 roku. Co do obrazów, porównanie trochę utrudnia że Piotr patrzy się w przeciwną stronę niż pozostali. Co do podobieństwa między Stasiem a Pawłem, to jedynie ich łuki brwiowe wydają mi się podobne. Czy wobec powszechnego poglądu że Paweł I nie był synem Piotra III myśli się w Rosji o jakiejś innej nazwie dla dynastii panującej w Rosji od tego pierwszego? Bo w takim razie skoro Paweł nie był Romanowem tylko: Orłowem, Poniatowskim albo kimś innym, to następni carowie również.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/11/2010, 17:29 Quote Post

A konkretnie w jaki sposób Stanisław Poniatowski miałby zostać ojcem Pawła I, skoro Paweł urodził się zanim Stanisław przybył do Petersburga?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 22/11/2010, 17:41 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 22/11/2010, 21:56)
Z tego co pamiętam za najbardziej prawdopodobnego ojca Pawła I, uznaje się jednego z braci Orłowów.
*


Znów proponuję spojrzeć na podobizny:
hrabia Grigorij Orłow
Jego brat Ołeksij
Jego syn Iwan

Ten post był edytowany przez AAN: 22/11/2010, 17:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 16/12/2010, 18:09 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 22/11/2010, 16:56)
Czy wobec powszechnego poglądu że Paweł I nie był synem Piotra III myśli się w Rosji o jakiejś innej nazwie dla dynastii panującej w Rosji od tego pierwszego? Bo w takim razie skoro Paweł nie był Romanowem tylko: Orłowem, Poniatowskim albo kimś innym, to następni carowie również.
*


Tyle że Piotr III uznał go jako swojego syna dając mu tym samym rodowe nazwisko i tytuły oraz dziedzictwo.Wobec tego właściwe ojcowstwo jest nie ważne.Możliwe że przy wachaniach odnośnie uznania dziecka pomogła mu w decyzji Elżbieta pragnąca przede wszystkim przedłużenia dynastii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
szkwał
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 66.095

Przemys³aw
Zawód: student
 
 
post 17/12/2010, 2:38 Quote Post

Hmmm...
Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony mnogością odpowiedzi, bałem się że mój wątek pozostanie bez odzewu.
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi!.

Akurat kwestie ojcostwa Cara pomijam, to dla mnie drugorzędna sprawa.

Przytocze mały cytat:

"Paweł I nie był lubiany przez szlachtę i arystokrację rosyjską za próby umniejszenia ich przywilejów, niespodziewane dymisje i poniżanie podwładnych. W 1801 doszło do zawiązania spisku kilku wyższych oficerów, którzy po opanowaniu pałacu imperatora, zażądali jego abdykacji na rzecz syna. Gdy odmówił, w zamieszaniu, został zabity."

Mógłby ktoś powiedzieć coś więcej na ten temat, wyczytałem w poprzednich postach, że mógł być wmieszany w zabójstwo Brytyjski wywiad.

Zastanawiam się komu (poza wrogami wewnętrznymi) mogło zależeć na śmierci Cara?

I takie pytanie dość dziwne i trudne do jednoznacznej odpowiedzi, ale korci mnie żeby je zadać, do jakiego władcy Polski (Rzeczypospolitej) porównalibyście Pawła Romanowa (chodzi mi głównie o zdolności i program polityczny)?

Ten post był edytowany przez szkwał: 17/12/2010, 2:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 19/12/2010, 17:14 Quote Post

QUOTE(szkwał @ 17/12/2010, 2:38)
Mógłby ktoś powiedzieć coś więcej na ten temat, wyczytałem w poprzednich postach, że mógł być wmieszany w zabójstwo Brytyjski wywiad.
*


Brytyjczykom na pewno nie spodobało się wycofanie przez Pawła Rosji z koalicji antyfrancuskiej
QUOTE
I takie pytanie dość dziwne i trudne do jednoznacznej odpowiedzi, ale korci mnie żeby je zadać, do jakiego władcy Polski (Rzeczypospolitej) porównalibyście Pawła Romanowa (chodzi mi głównie o zdolności i program polityczny)?
*


Przychodzi mi na myśl głównie Jan Kazimierz Waza-podobnie jak Paweł próba wprowadzenia reform(czyli ograniczenia pozycji szlachty)zakończona totalną klapą.Podobnie obydwaj w historii swych krajów są niedoceniani.Myślę że Pawłowi zabrakło charyzmy Piotra Wielkiego i dlatego opozycja poczuła się na tyle silna aby zrzucić go z tronu.Powinien był jak Piotr zabić syna kiedy tylko doszły go słuchy że może chcieć zabrać mu koronę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 3/01/2011, 20:27 Quote Post

QUOTE(szkwał @ 17/12/2010, 7:38)
Mógłby ktoś powiedzieć coś więcej na ten temat, wyczytałem w poprzednich postach, że mógł być wmieszany w zabójstwo Brytyjski wywiad.

Zastanawiam się komu (poza wrogami wewnętrznymi) mogło zależeć na śmierci Cara?

Chcę doprowadzić tu link na post niektórego rosyjskiego bloggera antoin z charakterystyczną nazwą:"Zamordować cesarza"(po rosyjsku).
Ten post ma kompilacyjny charakter i on jest cenny krótkim opisem wszystkich głównych punktów widzenia na to morderstwo (z powoływaniami się na źródła).
Oto to, co dotyczy angielskiego śladu(spodziewam się, że moje tłumaczenie będzie zrozumiałe):"Ideę organizacji spisku przeciw Pawła podał N.P. Panin. Otóż, powstała ta idea właśnie jesienią 1800 r., potem, jak stało się oczywistym, rosyjski cesarz odchodzi w swojej zewnętrznej polityce od związku z Wielką Brytanią do koalicji z Francją.I tu pojawiają się wspomnienia o pieniądzach. A.F. Woiejkow wracał uwagę w swoich memuarach, że brytański premier Pitt "z zachwytem złapał się za ją [za ideę spisku], kiedy Olga Ołeksandrowna Zeriebcowa, wrodzona Zubowa (rodzona siostra pana Platona Ołeksandrowicza) zawiadomiła jemu jej, i hojną ręką odsypywał srebro: bo między spiskowcami znajdował się i Judasz zdrajca. Nie znam, jak podzieliły ich, lecz znam, że ogromne sumy pozostały u hrabiego Palena, który nie wsypał ich do skarbca kościelną i nie zakrztusił się od skruchy".
Komentatorzy tego postu doprowadzili link na inny ciekawy post ukraińskiego bloggera _mamuda_, związany z naszym tematem: "Napoleonskie plany Pawła I"(po rosyjsku). Post zawiera krótką listę faktów, co charakteryzuje zewnętrzną politykę Rosji w końcu 1800 roku - początku 1801. Jakikolwiek rozsądny Anglik, ledwie spojrzawszy na tę listę, powie wam: Nastał czas usuwać Pawła.

Ten post był edytowany przez AAN: 3/01/2011, 22:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 5/04/2011, 1:44 Quote Post

QUOTE(AAN @ 3/01/2011, 20:27)
Jakikolwiek rozsądny Anglik, ledwie spojrzawszy na tę listę, powie wam: Nastał czas usuwać Pawła.
*


Pewnie coś na rzeczy było w końcu Anglicy byli motorem napędowym większości(jeśli nie wszystkich)koalicji anty-napoleońskich i na pewno pomysł z wycofaniem Rosji z wojny przeciw Francji wzbudził sprzeciw w Londynie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 6/04/2011, 6:05 Quote Post

Na dorosłą osobowość Pawła I miały ogromne wpływ jego skomplikowane stosunki z apodyktyczną matką. Katarzyna II nie cierpiała swojego potomka i okazywała mu publicznie swoją niechęć. On też nie był dłużny- potajemnie rozpowszechniał plotki, że jego ojcem jest Stanisław August, co doprowadzało carycę do napadów wściekłości. Paweł I był dzieckiem znerwicowanym i zakompleksionym (niski wzrost, wystające żeby, duża głowa, przygarbiona sylwetka). Podobno na dźwięk zamykanych drzwi chował się pod stół. Potem Katarzyna II faworyzowała syna Pawła- nieletniego Aleksandra, dając do zrozumienia, że to jego widzi w roli swego następcy. Paweł w tym czasie był izolowany, poniżany i bał się o swoje życie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 15/04/2011, 19:21 Quote Post

QUOTE(ziuk76 @ 6/04/2011, 6:05)
Paweł w tym czasie był izolowany, poniżany i bał się o swoje życie.
*


Jak się niestety okazało słusznie bał się o swoje życie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 16/04/2011, 23:24 Quote Post

A jaki związek z morderstwem Pawła miał jego syn Aleksander? Z tego co słyszałem to wiedział on o całym spisku, ale nie brał w nim czynnego udziału... I w ogóle podobno początkowo spiskowcy nie dążyli do morderstwa cara, tylko doszło do jego zabójstwa w zamieszaniu?

Ten post był edytowany przez maciur: 16/04/2011, 23:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/04/2011, 23:27 Quote Post

QUOTE(maciur @ 16/04/2011, 23:24)
A jaki związek z morderstwem Pawła miał jego syn Aleksander? Z tego co słyszałem to wiedział on o całym spisku, ale nie brał w nim czynnego udziału...
Jeżeli masz na myśli sam akt zabójstwa (zatłuczenia na śmierć) to faktycznie- nie. Był w innym pokoju i czekał na wynik "ostatecznego rozwiązania kwestii ojcowskiej"
QUOTE
I w ogóle podobno początkowo spiskowcy nie dążyli chyba do morderstwa cara, tylko ostatecznie został on zamordowany w zamieszaniu?
A do czego mieli dążyć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej