Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Car Paweł I Romanow, Genialny władca czy nieudacznik?
     
szkwał
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 66.095

Przemys³aw
Zawód: student
 
 
post 7/06/2010, 21:52 Quote Post

Witam!
Chciałbym poznać waszą opinię na temat cara Pawła I Romanowa.
Uważacie go za godnego następce Katarzyny II, czy może uważacie go za władce nieudolnego?
Prosiłbym o konkretne argumenty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 9/08/2010, 16:02 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu oskorygowanie dopuszczalnych błędow. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

Paweł był wielokrotnie obmówiony jak naumyślnie, tak i niechcący. Paweł zostal nazwany «despotą» i «szaleńcem». Swoją działalnością powoli wyprowadzał kraj z impasu czasów Katarzyny II.
Na przykład, armia. Paweł ugruntował dyscyplinę w armii.


Jest bardzo znana jego próba zaprowadzić porządek w gwardii. Pijacki gwardia oficer na posterunku jest zwyczajny wypadek tego czasu. Również w gwardii figuruje mnóstwo ludzi, które nigdy nie były na służbę. Ci ludzie byli "na urlopie". On zmusił ich wrócić i surowo karcił za zakłócenie dyscypliny.


Ulepszył organizację i nauczanie armii. Przede wszystkim, sporządził nowe statuty — «Statut po liniowej części i wojaczce», «Morski statut». Również zabronił dowódcom wykorzystywać żołnierzy dla celow prywatnych.Wtedy wyższe dowództwo moglo wykradac rekrutów i przemieniac w swoich chlopow pańszczyźnianych.

Mam nadzieje ze moje edytowanie utrzymalo tresc postu.

Ten post był edytowany przez AAN: 10/08/2010, 7:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 10/08/2010, 3:17 Quote Post

Jesli chodzi o moje trzy grosze to mozemy snuc rozwazania na temat tego jak potoczylaby sie historia Rosji i Europy gdyby nie jego smierc.Jego proba i to wydaje sie calkiem skuteczna stworzenia "trzeciej sily" w Europie mogla zmienic wiele.Takze ciekawe jest jaka role odegral wywiad brytyjski (Foreign Department) w organizowaniu zamachu na cara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 10/08/2010, 6:29 Quote Post

Oprócz tego co napisał AAN na pewno do jego zasług możemy zaliczyć wydanie manifestu, ograniczającego pracę pańszczyźnianą chłopów na rzecz obszarników do trzech dni w tygodniu, wysłanie korpusu ekspedycyjnego no i przyłączenie się do zawiązanego sojuszu przeciw Francji co dla samej Rosji było niezwykle ważne. No ale tak jak napisał mój poprzednik coś te panowanie przerwało- i w zasadzie Paweł nie dorasta do potęgi Katarzyny, no trudno. Może gdyby żył dłużej sam stałby się jeszcze bardziej wybitnym władcą a tak? Rozliczenie jest niepełne ;/

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 12/08/2010, 10:56 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu oskorygowanie dopuszczalnych błędow. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

Właśnie Paweł skasował prawo Piotra I o dziedziczeniu tronu, które przyniosło tyle plątaniny.
Paweł zrobił dużo dla poprawy życia chłopów. Teraz zakazywało się zmuszać pańszczyźnianych chłopów do roboty i po niedzielnych i odświętnych dniach. Właśnie Paweł zdjął z chłopów zaległość więcej siedmiu milionów rubli. Właśnie Paweł kategorycznie zabronił sprzedawać chłopów bez ziemi. On całkiem skasował rekrucki pobór do wojska!
Paweł założył kilka nowych ćwiczebnych zakładów dla prostego ludu, jeszcze jeden uniwersytet (w Derpcie (teraz Tartu, Estonia - Współcześni Estończycy ten fakt rzetelnie ukrywają i przemilczą smile.gif ).
Paweł pozwolił chłopom zajmować się drobnym handlem w miastach.
On potrafił stabilizować rubel i uporządkować finanse kraju. Paweł prosto spalił 6 milionów papierowych asygnacji smile.gif i zwiększył zapas srebrnej monety przetopiwszy dworskie srebrne serwisy.


Ten post był edytowany przez AAN: 13/08/2010, 6:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 12/08/2010, 15:17 Quote Post

QUOTE(AAN @ 12/08/2010, 11:56)
..... On całkiem skasował rekrucki pobór do wojska!
Paweł założył kilka nowych ćwiczebnych zakładów dla prostego ludu, jeszcze jeden uniwersytet (w Derpcie (teraz Tartu, Estonia - Współcześni Estończycy ten fakt rzetelnie ukrywają i przemilczą smile.gif ).
*


Witam
Czy mógłbyś coś bliżej na temat tej kasacji poboru, bo nie bardzo rozumiem , nie pobierano chłopów do wojska?
Bardzo mnie interesuje też sprawa tych "ćwiczebnych zakładów dla prostego ludu", czy chodzi tu o jakieś szkoły?
pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 13/08/2010, 6:08 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu oskorygowanie błędow. To pomoże mi i mojemu "polskiemu". Dziękuje. smile.gif
QUOTE(rezerwista @ 12/08/2010, 20:17)
Czy mógłbyś coś bliżej na temat tej kasacji poboru, bo nie bardzo rozumiem , nie pobierano chłopów do wojska?
*



W 1797 r. Paweł I skasował nadzwyczajny rekrucki pobór po 10 osób z tysiąca dla wojny z Francją, ogłoszony na krótko przed smiercia jego matki, Katarzyny II. Za panowania Pawła był jeden tylko pobór rekrucki w 1798 r. Po dwie osoby z tysiąca mieszkancow , wywołany początkiem innej wojny z Francją.

QUOTE(rezerwista @ 12/08/2010, 20:17)
Bardzo mnie interesuje też sprawa tych "ćwiczebnych zakładów dla prostego ludu", czy chodzi tu o jakieś szkoły?
*



Spis ćwiczebnych zakładów, które założył Paweł:
- Medyczno-chirurgiczna akademia
- Instytut orderu świętej Katarzyny (Dla kobiet).
- Wojskowy sierocy dom, z czasem przemianowany do Kadeckiego korpusu cesarza Paweła I
-żołnierskie szkoły - 66 szkół, 64 tysiące uczni. To były szkoły dla dzieci żołnierzy i chłopów. Główny cel szkół - przygotowywać podoficerów i innych nie wojskowych fachowców dla armii. Lepsi absolwenci tych szkół stawali się podoficerami.

Ten post był edytowany przez korten: 13/08/2010, 13:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 13/08/2010, 17:52 Quote Post

QUOTE(AAN @ 13/08/2010, 7:08)

Spis ćwiczebnych zakładów, które założył Paweł:
- Medyczno-chirurgiczna akademia
- Instytut orderu świętej Katarzyny (Dla kobiet).
- Wojskowy sierocy dom, z czasem przemianowany do Kadeckiego korpusu cesarza Paweła I
-żołnierskie szkoły - 66 szkół, 64 tysiące uczni. To były szkoły dla dzieci żołnierzy i chłopów. Główny cel szkół - przygotowywać podoficerów i innych nie wojskowych fachowców dla armii. Lepsi absolwenci tych szkół stawali się podoficerami.
*


Dziękuję bardzo!
Ale.. jeżeli dobrze zrozumiałem A.V.Viskovatova to 25 września 1797 utworzono garnizonowe szkoły przewidziane dla dzieci żołnierzy pełniących służbę w pułkach garnizonowych i komendach prowincjonalnych , było ich około 63 i tylko w Moskwie -1000 uczniów, a w S Petersburgu -500, reszta szkół -50 do 100. Ogółem ok 5700 uczniów , czyli ok 10 razy mniej niż Ty piszesz. Czy mógłbyś podać źródło ?
Gdyż generalnie dopiero zaczynam się interesować epoką Pawła i Jego Mamusi i nie dysponuje jeszcze bogatymi źdódłami sad.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 15/08/2010, 18:17 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu oskorygowanie dopuszczalnych błędow. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

QUOTE(rezerwista @ 13/08/2010, 22:52)
Czy mógłbyś podać źródło ?
*



Mam nadzieję, że dla czytaczy będzie zrozumiały, jeśli żołnierskie szkoły nazwę szkołami kantonistów http://pl.wikipedia.org/wiki/Kantonista Źródło wiadomości o ilości absolwentów tych szkół podczas panowania Pawła – to jest Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona. http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82ownik_...khausa_i_Efrona
Słownikowy artykuł “kantoniści”: (moje tłumaczenie smile.gif ) „W 1798 r., zarazem z instytucją w Petersburgu wojskowego sierocińca, garnizonowe szkoły były przemianowane do wojskowych sierocych oddziałów, na 16400 elewów”. Dalej, nieskomplikowane obliczenia: 16.4 * 4 ~ 64 smile.gif

Bardzo dziękuję za lekcje polskiego! smile.gif

Ten post był edytowany przez AAN: 15/08/2010, 18:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 15/08/2010, 22:00 Quote Post

QUOTE(AAN @ 15/08/2010, 19:17)

Mam nadzieję, że dla czytaczy będzie zrozumiały, jeśli żołnierskie szkoły nazwę szkołami kantonistów http://pl.wikipedia.org/wiki/Kantonista Źródło wiadomości o ilości absolwentów tych szkół podczas panowania Pawła – to jest Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona. http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82ownik_...khausa_i_Efrona
Słownikowy artykuł “kantoniści”: (moje tłumaczenie smile.gif ) „W 1798 r., zarazem z instytucją w Petersburgu wojskowego sierocińca, garnizonowe szkoły były przemianowane do wojskowych sierocych oddziałów, na 16400 elewów”. Dalej, nieskomplikowane obliczenia: 16.4 * 4 ~ 64  smile.gif

Bardzo dziękuję za lekcje polskiego! smile.gif
*


Wybacz, ale dalej nie mogę zrozumieć jak doszedłeś do takich liczb? confused1.gif
Viskovatov pisze:
25 Września 1797 – Do kształcenia dzieci żołnierzy pełniących służbę w pułkach Garnizonowych i prowincjonalnych rządowych kompaniach i komandach, a także emerytów żołnierzy, zostały ustalone w garnizony około 63 szkół garnizonowych [Garnizonnyya shkoly]; w St. Petersburg—dla 500 uczniów; w Moskwie—dla 1000; w Narva, Novgorod, Archangel, Nizhnii-Novgorod, Tver, Simbirsk, Vladimir, Voronezh, Tambov, Smolensk. Polotsk, Senno, Kiev, Tsaritsyn, Kazan, Verkhneuralsk, Saratov, Stavropol, Tobolsk, Omsk, Petropavlovsk, Irkutsk, i Selenginsk—dla 100 uczniów w każdym batalionie; w Kronstadt, Schlüsselburg, Riga, Reval, Dünamünd, Baltic Port, Pernau, Orenburg, Dünaburg, Vitebsk, Starobykhov, Rogachev, Viborg, Fredrikshamn; Villmanstrand; Kexholm, Nyslott, Yelisavetgrad, Taganrog, i Bakhmut, w Aleksandrovsk, Nikitinsk, Kirilov, i Petrovsk Twierdzach, w Perekop, Astrakhan, Rostov Twierdza St. Dmitrii, Azov, Kizlyar, Mozdok, Orenburg, Orsk, Kizilsk, Troitsk, Zverinogolovsk, Biisk, Tomsk, i Semipalatinsk—dla 50 uczniów w każdym batalionie.
oraz
28 Grudnia 1798 – W Petersburgu, dla wychowania dzieci z ubogiej szlachty, młodszych oficerów, a także żołnierzy gwardii, wojska i artylerii, głównie sierot, utworzono Carski Wojskowy Dom Sierot z dwoma sekcjami: Szlachecka i Żołnierska [Dvoryanskoe i Soldatskoe]. Szkoły Garnizonowe tytułowano Oddziałami Carskiego Wojskowego Domu Sierot
(tłumaczenie moje , a wiec możliwe że nie bardzo dokładne sad.gif )
Biorąc powyższe pod uwagę należy wątpić aby szkoły te szkoliły tylko przez 1 rok, a zupełnie nie rozumiem Twoich rachunków rolleyes.gif przecież od 28 grudnia 1798 do marca 1801 r nie ma nawet 3 lat. Tak że moim osobistym zdaniem to liczba 16 tysięcy jest prawdopodobną liczbą wszystkich szkolonych kantonistów.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 16/08/2010, 10:10 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu o skorygowanie błędow. To pomoże mi i" mojemu polskiemu". Dziękuje smile.gif

QUOTE(rezerwista @ 16/08/2010, 3:00)
Wybacz, ale dalej nie mogę zrozumieć jak doszedłeś do takich liczb? confused1.gif


Cyfra ~16 000 figuruje w roznych źródłach - oczywiście, pochodzi ona z tekstu dokumentów o podstawie wojskowych sierocych oddziałów. Cyfra w ~64 000 figuruje tylko w niedostępnych dla mnie źródłach.
Kiedy starałem się znaleźć odpowiedź na to pytanie, zrozumiałem, że oryginalne teksty są niedostępne dla mnie.
Mam dostęp tylko do krótkich "studenckich cytatow (na przykład http://www.easyexams.ru/?id=17780&from=0 ), które zawierają odniesienia do starych lub nowych materiałów naukowych (na przykład http://artofwar.ru/k/kamenew_anatolij_iwan...nywelikoj.shtml albo http://www.sgu.ru/files/nodes/42700/17_PleshakovIN.pdf ) Te materiały też zawierają odniesienia. smile.gif Źródła wszystkich wiadomości są tu http://guides.rusarchives.ru/browse/guideb...054#refid821037 , ale nie mam do nich dostepu.

Co dotyczy ogólnej liczby absolwentów, to w tamtych latach często mialy miejsce przedterminowe wypuszczania. Również byl praktykowany pobór niezalezny od wieku przyszlego studenta ponieważ liczba kandydatow była znacznie większa od ilości miejsc w szkołach. Wiele osób uczyło się za własne środki, ponad ustaloną liczebe miejsc.
Chcę oderwać się od obrachunku absolwentów żołnierskich szkół. smile.gif Całkowicie już rewolucyjnym przełomem było ustanowienie w wrześniu 1800 roku «Uchwały o komerc – kolegia» - faktycznie nowym ministerstwie handlu i przemysłu.Z dwudziestu trzech członków kolegium, według zamiaru Pawła, kupcy mogli wybrać trzynastu.Po raz pierwszy w rosyjskiej historii kupcy i fabrykanci, politycznie bez praw, nawet przy milionowych kapitałach i odusunięci od "kierownicy państwowej maszyny", otrzymywali, miejsca w rządzie. To - oczywiste rozszezenie innowacji Piotra III. Jak i jego ojciec, Paweł wydawał ukazy, które wprowadzaly staroobrzędowców do "stałego legalnego stanu".Pawel podejmowałtakze próby nawiązania normalnych stosunkow pomiędzy dwiema gałęźiami chrześcijaństwa - prawosławiem i katolicyzmem.

Ten post był edytowany przez korten: 16/08/2010, 18:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 16/08/2010, 17:56 Quote Post

QUOTE(AAN @ 16/08/2010, 11:10)
Chcę oderwać się od obrachunku absolwentów żołnierskich szkół. smile.gif 
*


Dziękuję bardzo za linki rolleyes.gif Mnie raczej interesuje armia w czasach Katarzyny i Pawła. bardzo dziękuje i pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 18/08/2010, 4:12 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytelnikow tego postu oskorygowanie błędow. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

Chcę podsumować nasze omawianie. Rosja Paweła była bardzo już dobra dla Anglii, żeby przedłużać istnieć, dlatego Paweł był skazany. Polityka jego syna, Aleksandra I, przeciw Anglii nie podążała. Nawet rozgromienie Rosji Napoleonem nie zmogło radykalnie nic zmienić.
Chcę powiedzieć, że los Paweła powtórzył jego daleki potomek przez sto lat – Mikołaja II
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 11/11/2010, 15:41 Quote Post

Mam pytanie czy to prawda że Paweł I uważał się za syna Stanisława Poniatowskiego miłościwie Nam panującego w latach 1764-1795?Czytałem trochę o licznych romansach Semiramidy Północy i wychodzi na to że Piotr III raczej na pewno się jest jego ojcem chociaż uznał go za swojego syna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 11/11/2010, 16:35 Quote Post

QUOTE
Mam pytanie czy to prawda że Paweł I uważał się za syna Stanisława Poniatowskiego miłościwie Nam panującego w latach 1764-1795?Czytałem trochę o licznych romansach Semiramidy Północy i wychodzi na to że Piotr III raczej na pewno się jest jego ojcem chociaż uznał go za swojego syna.


Tak, uważał się za syna Stanisława Augusta, ale z pewnością nim nie był, ponieważ romans Poniatowskiego z przyszłą carycą zaczął się (jeśli dobrze pamiętam) w 1756 roku, a Paweł miał już wtedy dwa lata...

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej