Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zdobywanie ziem przez Rosję na przestrzeni wiekow,
     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 9/05/2010, 9:50 Quote Post

Witam,
interesuję mnie trochę to jak Rosja (Księstwo Moskiewskie), zaczęło przyłączać do siebie coraz to większe obszary, tak, że do dziś jest największym (terytorialnie) państwem świata.
Kiedy dokładnie Rosja zaczęła się "powiększać" do znacznych rozmiarów, w których latach zajmowała największe terytoria i czy miała z tym jakieś większe problemy?
Jakie grupy etniczne żyły wtedy na terenie dzisiejszej Syberii, jak wielu ludzi tam mieszkało i czy łatwo dali się "zawładnąć" przez państwo Rosyjskie?

QUOTE
Podbój zachodniej Syberii przez Kozaków pod dowództwem Jermaka Timofiejewicza (1582) zapoczątkował ekspansję rosyjską na wschód, która ostatecznie sięgnęła wybrzeży Pacyfiku, granic chińskich i objęła nawet część Ameryki Północnej.  

Wikipedia

QUOTE
1 września 1581 roku wyruszył wraz z ponad 700-800-osobowym oddziałem Kozaków i najemników w wyprawę, dzięki której stał się bohaterem historii Rosji.

Wikipedia

800 żołnierzy przeciwko tysiącom tatarów + budynki warowne i całkiem nieźle im szło na tej wyprawie. Szacunek biggrin.gif

QUOTE
Po 2 latach panowania Kozacy opuścili Syberię pozostawiając ją we władaniach Kuczuma, aby już za rok wrócić tam z nowym oddziałem wojsk carskich.

Wikipedia

Jakie bitwy wtedy się toczyły w tym miejscu, gdy Kozacy powrócili z oddziałem carskim i jak wyglądała wtedy siła militarna kozaków połączonych z wojskami carskimi, czy to wtedy na dobre rozpoczął się podbój Syberii?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.933
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 9/05/2010, 11:39 Quote Post

Może, ale rzeczywiście intrygujące jest to że tereny z których przez stulecie przybywali koczownicy pokonując zaawansowane cywilizacyjnie państwa, tak łatwo podbili inni barbarzyńcy.
Co było przyczyną słabości stepu w tedy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/05/2010, 14:50 Quote Post

QUOTE
Kiedy dokładnie Rosja zaczęła się "powiększać" do znacznych rozmiarów,

Zdefiniuj "powiększanie do znacznych rozmiarów".
QUOTE
czy to wtedy na dobre rozpoczął się podbój Syberii?

Nie, PODBÓJ się wtedy zakończył. Dalej nie było już kogo podbijać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 9/05/2010, 15:01 Quote Post

Skoro Syberia była wtedy dalej we władaniu ostatniego chana Chanatu Syberyjskiego, a później Kozacy mieli powrócić z dodatkową armią carską to chyba się nie zakończył.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/05/2010, 15:15 Quote Post

QUOTE
Skoro Syberia była wtedy dalej we władaniu ostatniego chana Chanatu Syberyjskiego, a później Kozacy mieli powrócić z dodatkową armią carską to chyba się nie zakończył.

Kiedy "wtedy", kiedy "później"? Powrót sił rosyjskich w 1586 roku był początkiem końca Chanatu Syberyjskiego, którego istnienie ostatecznie zakończyła bitwa nad Obem w 1598 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 9/05/2010, 19:23 Quote Post

QUOTE
njczyziu

interesuję mnie trochę to jak Rosja (Księstwo Moskiewskie), zaczęło przyłączać do siebie coraz to większe obszary, tak, że do dziś jest największym (terytorialnie) państwem świata.
Kiedy dokładnie Rosja zaczęła się "powiększać" do znacznych rozmiarów, w których latach zajmowała największe terytoria i czy miała z tym jakieś większe problemy?


W latach 1891-1895 rosyjskie wojska zajęły Pamir, oni wypierali stamtąd afgańskie i сhińskie drużyny. Z zajęciem Pamiru przyłączenie Średniej Azji do Rosji było dokonane. Z przyjściem Rosjan w feudalnej Średniej Azji zaczęły składać się kapitalistyczne stosunki, była skasowana niewola, ustąpiły destruktywne zatargi wewnętrzne, odżył handel, zaczęło się budowanie telegrafów linii, kolei, fabryk, szpitalów, szkół i tak dalej.
Więc, w latach 1895 – 1914 Rosyjskie imperium osiągnęło swoich maksymalnych granic. ( w latach 1914 -1915 Galicia była tymczasowo okupowana, w latach 1914-1917 północny wschód Turcji był tymczasowo okupowany). ZSRR nigdy maksymalnych granic Rosyjskiego imperium nie osiągał.

Chcę poprosić szanownych czytaczy tego postu skorygować dopuszczone błędy. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 10/05/2010, 18:47 Quote Post

QUOTE
Chcę poprosić szanownych czytaczy tego postu skorygować dopuszczone błędy. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

Skoro tak bardzo prosisz... )
QUOTE
W latach 1891-1895 rosyjskie wojska zajęły Pamir, oni wypierali stamtąd afgańskie i сhińskie drużyny.

Słowo "drużyny" nie pasują do XIX wieku. Może lepiej "oddziały"?
QUOTE
Z zajęciem Pamiru przyłączenie Średniej Azji do Rosji było dokonane.

Azja Środkowa, nie Średnia Azja smile.gif
QUOTE
Z przyjściem Rosjan w feudalnej Średniej Azji zaczęły składać się kapitalistyczne stosunki, była skasowana niewola,

"Z nadejściem Rosjan w feudalnej Azji Środkowej zaczęły tworzyć się stosunki kapitalistyczne, została zlikwidowana niewola..."
QUOTE
Więc, w latach 1895 – 1914 Rosyjskie imperium osiągnęło swoich maksymalnych granic.

"...osiągnęło swoje maksymalne granice." A przy okazji - nie jestem pewien, czy się zgadza. Czy wcześniej posiadanie Alaski nie dawało więcej?

A tak w ogóle, doskonale sobie radzisz z językiem polskim. Chciałbym tak z rosyjskim smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 10/05/2010, 19:41 Quote Post

Obszary Azji Środkowej zajęte dopiero w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX były chyba jednak większe niż terytorium Alaski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 11/05/2010, 4:32 Quote Post

Chcę podziękować Ramondu za lekcję języka polskiego smile.gif

Rozmiar sprzedanego w 1867 roku terytorium Rosyjskiej Alaski składał blisko 1518,8 tysięcy kwadratowych kilometrów. Rozmiar terytoriów Azji Środkową, które były dołączyły się do Rosji w 1864-1895 latach, składał więcej niż 4000 tysięcy kwadratowych kilometrów.
Dla stworzenia obiektywnego obrazu trzeba powiedzieć o utracie Rosją południa Sachalina i Kuryl wysp wskutek rosyjski-japońskiej wojny 1904 -1905 lat. Ale to - drobnostka, w przybliżeniu 40 tysięcy kwadratowych kilometrów. smile.gif

Od Syberyjskiego chanatu własnych źródeł nie doszło w ogóle, a niebezpośrednich - za mało, i w zasadzie z tej chwili, jak Rosjanie zaczęli jego zdobywać. Dlatego, jak zaczną mówi o Syberyjskim chanacie, tu ż mówią albo o Kuczumie, albo o Jermakie, jak gdyby wcześniej ich nic tam i nie było. smile.gif
Ogólna liczba ludności w chanacie jest znana tylko w przybliżeniu. W szczególności, w 1555 r. u syberyjskiego księcia Jedigera Tajbugida naliczało się 30,7 tys. "czarnych osób", czyli tych, które płacą daninę - jasak. W dokumencie Iwana IV Groźniego o obciążeniu daniną tej ludności, przyprowadza się cyfra do 40 tys. osób. Więc, w chanacie naliczało się od 30 do 40 tys. "czarnych osób". Można uważać, że jest dodatkowe blisko 2-3 tys. osób były wierzchołkiem społeczeństwa i daniną nie okładały. Z tej ilości ludzi Tatarzynów w środku - drugiej połowie XVI w. było w przybliżeniu 10-12 tys. osób. Więc, mobilizacyjne zdolności Syberyjskiego chanatu można ocenić w przybliżeniu do 2 tys. osób, dlatego drużyna do 800 osób dla niego – groźna siła. wink.gif
Syberyjski chanat był dość dziwna polityczna formacja - odlew kilku terytorialny-zarodowych utworzeń z początkami państwowości i często dużą samodzielnością składowych jego ułusów. Na czele ułusów stały murzy albo bieki - chanowie protegowani. Ułusy jest związany były jeden z jednym dosyć słabo, a dodatkowym czynnikiem, że roztłukuje jedność chanatu, były praktycznie bezustanne waśnie i zatargi wewnętrzne - nieszczęście i przekleństwo wszystkich Tatarskich chanatów.


P.S.Chcę poprosić szanownych czytaczy tego postu skorygować dopuszczone błędy. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

Ten post był edytowany przez AAN: 17/05/2010, 11:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 24/05/2010, 18:54 Quote Post

smile.gif Chcę poprosić szanownych czytaczy tego postu skorygować dopuszczone błędy. To pomoże mi i mojemu polskiemu. Dziękuje. smile.gif

QUOTE(njczyziu @ 9/05/2010, 14:50)
Jakie bitwy wtedy się toczyły w tym miejscu, gdy Kozacy powrócili z oddziałem carskim i jak wyglądała wtedy siła militarna kozaków połączonych z wojskami carskimi, czy to wtedy na dobre rozpoczął się podbój Syberii?
*



Powtórny podbój Chanatu Syberyjskiego (lato 1585 r. - jesień 1598 r.)

1.Latem 1585 wojewoda Iwan Mansurow wraz z oddziałem strzelców i Kozaków (ogólna liczebność - blisko stu osób) został posłany przez cara Fiodora I na Syberię. Po drodze spotkał wracającego z Syberii Atamana Matwieja Mieśeriaka. Według innych źródeł Mansurow minął się w drodze z Mieśeriakiem. Mansurow przybył do miasta Sibir, gdzie nie napotkał resztek wcześniejszej, wojskowej ekspedycji Rosjan pod kierownictwem Jermaka. Mansurow przezimował w niece przy połączeniu dwóch rzek: rzeki Irtysz i Obu; gdzie na prawym brzegu rzeki Ob założył miasto Bolszoj Obskoj Gorodok (Duże Obskoje Miasteczko).

2. W ślad za Mansurowem z Moskwy były posłany do Syberii dowódcy strzelców – Wasilij Sukin, Iwan Mięsny, Daniło Czułkow z trzema setkami bojowców i z zapasem palnej broni, artylerią. Te oddziały nie poszły do stolicy Kuczumu na Irtyszu, a doszedły w górę po Turze do byłej tatarskiej stolicy Czimgi-tura i w ujściu r. Tiumienki założyły twierdzę Tiumeń (1586 r.), a w ujściu r. Tobołu - twierdzę Tobolsk (1587 r.).Te twierdze stały się bazami całego późniejszego przesuwania Rosjan w Syberii. Zajmując strategicznie dominujące wzniesienia i kluczowe punkty na rzeczkach, oni stawali się mocną wojskowy-obronną podstawą dla późniejszej kolonizacji ziem i dla kontroli za miejscową ludnością.
3. Taktyka pośpiesznych wojskowych wypraw była zmieniona na taktykę konsekwentnego umocowania na rzeczkach przez budownictwo na nich twierdz i pozostawiania w tych twierdzach stałych garnizonów.
4. Stanowczy, konsekwentny ruch Rosjan i umocowanie garnizonowych punktów są przeprowadzane w pierwszej kolejności po rzeczkach Turze, Pyszmie, Tobołowi, Tawdie, a potem Łozwie, Piełymu, Soswie, Tarze, Kietie, i, zwyczajnie, Obie.
5. W latach 90 tworzy się następna sieć rosyjskich twierdz:
1590 Łozwinski Gorodok na r. Łozwa;
1592-1593 m. Pełym na r. Tawdie;
1593 m. Surgut na r. Oba;m. Bieriozow na r. Soswie;
1594 m.Tara na r.Tara;m.Obdorsk na Dolnej Obie;
1596 Kietski Gorodok na r. Oba;
1596-1597 Narymski Gorodok na r.Kiet;
1598 m. Wierchoturije jest założone, w którym rozlokowywał się urząd celny; oficjalna Babinowskaja droga jest otwarta do Syberii
6.Wszystko to zmusiło Kuczuma, faktycznie wypartego z najbardziej pociągającego rejonu Syberii, odkoczować ze swoimi hordami na południe i, kontynuując czasami przeszkadzać kolonizowanym przez Rosjan ziemiom, w wtenczas zmniejszać swoją aktywność, będąc pozbawionym podstawowej transportowo-wodnej sieci i operatywnego przestworu.
7. Również, opracowany Borysem Godunowom nowy plan podboju Syberii praktycznie kończył krwawe boje i inne bezpośrednie wojskowe działania (i utraty!), zmuszając przeciwnika do zajmowania obronnych pozycji.
8. Próby Kuczuma w latach 90 XVI wieku niejeden raz nagromadzić siłę i wziąć rewanż, napadając na skupiska rosyjskich sił, albo wziąć dużą rosyjską twierdzę, niezmiennie kończyły się klęską.
W 1591 r. Kuczum został rozbity przez wojewodę Włodzimiera Masalskiego-Kolcowa.
W 1595 r. wojska Kuczuma zostały zmuszone do ucieczki przez wojewodę Domożyrowa.
W 1597 r oddziały Kuczuma bezskutecznie starały się zająć twierdzę Tarę, i w sierpniu 1598 r. wojsko Kuczuma było rozbite na głowę oddziałami wojewody Andrzeja Matwejevicza Wojejkowa, prawie całe ono było przetrącone, rodzina została złapana w niewolę. Sam ż chan ledwie uratował się i później był zabity w Nagajskich stepach. [Późniejszy los Kuczuma wiarygodnie jest nie znany: po innych wiadomościach, Ludzie Bucharscy, zwabiwszy go „w Kałmyki, zamordowali oszustwem”, po trzecich - utonął w Obie].
Ta ostatnia bitwa rosyjskich wojsk z oddziałami chana Kuczuma, po której skończył się podbój Chanatu Syberyjskiego, że trwał w ciągu dwóch dziesięcioleci, później rozpisany barwnie w różnych artystycznych powieściach, historycznych dziełach, odbija w ludowych pieśniach i nawet w obrazach Surikowa, naprawdę całkiem nie nosiła żadnego epickiego, wspaniałego charakteru i nawet nie miała znacznych wojennych skal.
Jeśli w podboju Kazani uczestniczyło rosyjskie wojsko do 150 tysięcy osób i w bojach, a tym więcej w represjach po rosyjskim zwycięstwie, zginęło na ogół blisko ćwierci miliona Tatarzynów, Czuwaszji, Maryjczyków i Rosjan, to w ostatniej rozstrzygającej bitwie z Kuczumiem za Chanat Syberyjski ze rosyjskiej strony uczestniczyło zaledwie 404 osób:
397 żołnierzy, wśród których byli Litwini (jeńcy, zesłańcy na Syberii), kozacy i Tatarzyni, że pogodziły się, a do naczelnego dowództwa wchodziły: 3 synów bojarów (Rosjanie), 3 atamanów (kozackich), 1 Tatarski głowa, czyli 7 osób oficerów w randze dowódców usta, plutonów (albo setników).
Wojsko u boku Kuczuma też było nie więcej 500 osób i nie miało palnej broni w ogóle.
Więc, w "wielkiej bitwie" za podbój Syberii z obu stron uczestniczyło mniej, niż tysiąc osób!
9. Po Kuczumu jak syberyjskiemu chanowi nominalnie dziedziczył jego syn Ali (1598-1604), który wymuszony był koczować po niezamieszkałych, pustynnych terytoriach Syberii Zachodniej, nie mając azylu, i z jego śmiercią historia Syberyjskiego Tatarskiego państwa i formalnie i faktyczno skończyła się ( on był capnięty w 1604 roku, zakończył życie w rosyjskiej twierdzy w 1618 r., jego młodszy brat Ałtanaj był capnięty w 1608 r. w wieku blisko 12 lat i był wysłany do Moskwy).

Długo milczałem - pisałem ten tekst smile.gif

Ten post był edytowany przez AAN: 28/05/2010, 7:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 10/11/2010, 20:07 Quote Post

Może to nie za bardzo w temacie ale tak się teraz czytając posty zacząłem zastanawiać dlaczego Chińczycy nie podbili Syberii przed Rosjanami.Przecież żyły tam tylko prymitywne plemiona jak Tunguzi i Czukcze.Czyżby tak bali się zimna które zaopatrzonym w samogon Rosjanom nie było straszne confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 22/11/2010, 18:11 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 11/11/2010, 1:07)
dlaczego Chińczycy nie podbili Syberii przed Rosjanami.Przecież żyły tam tylko prymitywne plemiona jak Tunguzi i Czukcze.
*

Chanat Syberyjski ( w źródłach Carstwo Syberyjskie) z Chinami nie graniczył. Carstwo znajdowało się w Zachodniej części Syberii Zachodniej. Tunguzi i Czukcze - to mieszkańcy północnej części Syberii Wschodniej ( to para-trójka tysięcy kilometrów na wschód), poddanymi syberyjskich carów nigdy nie były.
Na południe Syberii Wschodniej albo, dokładniej, południe współczesnego rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Rosjanie i Chińczycy (dokładniej Mandżurowie) przeniknęli jednocześnie w środku 17 stulecia, o czym świadczą liczne starcia między rosyjskimi kozakami i mandżurskimi wojskami wtenczas (na przykład, poszukajcie w Internecie człowieka Jerofiej Chabarow). Wschodnią Syberię i Daleki Wschód Rosjanie i Chińczycy dzielili właśnie między sobą i jednocześnie.

P.S.Oczywiście, prawdziwa historia Chin jest nie taka już wielowiekowa confused1.gif

Ten post był edytowany przez AAN: 22/11/2010, 18:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 22/11/2010, 22:20 Quote Post

QUOTE
Może to nie za bardzo w temacie ale tak się teraz czytając posty zacząłem zastanawiać dlaczego Chińczycy nie podbili Syberii przed Rosjanami.
Anasurimbor

Chińczyków od Syberii oddzielały silne plemiona mongolskie i mandżurskie, z którymi Chińczycy niejednokrotnie musieli walczyć o swój byt państwowy (podboje mongolskie, podbój mandżurski). Rosjan od Syberii oddzielały rzeczywiście tylko prymitywne plemiona oraz przestrzeń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 22/11/2010, 22:29 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 22/11/2010, 22:20)
QUOTE
Może to nie za bardzo w temacie ale tak się teraz czytając posty zacząłem zastanawiać dlaczego Chińczycy nie podbili Syberii przed Rosjanami.
Anasurimbor

Chińczyków od Syberii oddzielały silne plemiona mongolskie i mandżurskie, z którymi Chińczycy niejednokrotnie musieli walczyć o swój byt państwowy (podboje mongolskie, podbój mandżurski). Rosjan od Syberii oddzielały rzeczywiście tylko prymitywne plemiona oraz przestrzeń.
*


Można by rzec, że to co ograniczało władzę i rozwój na Rusi przez ponad 200 lat, to Chińczycy mieli od zawsze na północy swojego kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
AAN
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 65.180

Andrzej Nikitin
Zawód: urzednik federalny
 
 
post 23/11/2010, 9:23 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 23/11/2010, 3:29)
Można by rzec, że to co ograniczało władzę i rozwój na Rusi przez ponad 200 lat, to Chińczycy mieli od zawsze na północy swojego kraju.
*


Mongolia Wewnętrzna była zdobyta przez Mandżurowie w 1636 r. Mongolia Zewnętrzna była dołączyła się do Chin w 1696 r.Umowa o granicy między Rosją i Chinami, którym skończyła się rozdzielanie Syberii, był ulokowany w Kiachtie w 1727 roku (!) (Poszukajcie w Internecie historię zachwytu Mongolii przez Chiny. Północna część byłej Mongolii Zewnętrznej i jest południe współczesnej Syberii).

Więc, Rosjanie i Chińczycy ostatecznie podzielili Syberię tylko na początku XVIII stulecia. Współczesna granica Syberii Wschodnią była przeprowadzona tylko w 1858 roku (traktat aiguński), kiedy do Rosji były włączone nadamurskie ziemie, stracone Rosją w Syberii pod koniec XVII stulecia.

Ten post był edytowany przez AAN: 23/11/2010, 11:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej