Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piotr I Wielki, Kilka pytań
     
Żuczek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 2.139

 
 
post 30/01/2005, 17:43 Quote Post

Mam kilka pytań dotyczących Piotra I Wielkiego:
1) Czy słyszeliście o anegdocie mówiącej o tym że car umierając poprosił o tabliczkę i zaczął pisać ,,Przekaźcie wszystko..." i na tym skończył, gdyż wyzionął ducha?
2) Czy to prawda, że kiedy był jeszcze dzieckiem miał pod swym władaniem jakąś liczbę żołnierzy
3) Ilu chłopów umarło przy budowie Sankt Petersburgu - o jakich słyszeliście liczbach?

Z góry dzięki za odpowiedź
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Radkojurgensen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 3.470

 
 
post 1/02/2005, 15:25 Quote Post

QUOTE(Żuczek @ Jan 30 2005, 06:43 PM)
Mam kilka pytań dotyczących Piotra I Wielkiego:
1) Czy słyszeliście o anegdocie  mówiącej o tym że car umierając poprosił o tabliczkę i zaczął pisać ,,Przekaźcie wszystko..." i na tym skończył, gdyż wyzionął ducha?
2) Czy to prawda, że kiedy był jeszcze dzieckiem miał pod swym władaniem jakąś liczbę żołnierzy
3) Ilu chłopów umarło przy budowie Sankt Petersburgu - o jakich słyszeliście liczbach?

Z góry dzięki za odpowiedź
*


1.Car prawdopodobnie zmarl po kapieli w rzece.Atak przyszedl podczas gry w szachy.Car zmarl nie wyznaczajac na swoje miejsce nastepcy
2.Gdy byl mlodziencem prowadzil manewry ze swoimi ulubionymi pulkami siemianowskim i preobrazenskim skad pozniej wywodzila si ekadra dowodcza.
3.Tej liczbe prawdopodobnie nie da sie ustalic prawdopodobnie kilkadziesiat tysiecy.
p.s.jesli chodzi o ta tabliczke to tym nie slyszalem alw zakladajac,ze tak moglo byc nie wydaje sie to prawdopodobne,zbyt dramatyczne......no ale sie moge mylic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 24/02/2005, 11:08 Quote Post

3.Tej liczbe prawdopodobnie nie da sie ustalic prawdopodobnie kilkadziesiat tysiecy.
*

[/quote]

ad.3
Ja słyszałem o ok.40 tys., ale nie jestem pewny, czy jest to poprawna liczba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
KUTUZOW
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 2.752

 
 
post 18/06/2005, 17:58 Quote Post

Jeśli chodzi o mnie to:

1. Nigdy nie słyszałem o tej angdocie, ale nawet ciekawa, bo sie tym interesuje <histori Piotra I rzecz jasna>
2. W młodości Piotr I bardzo lubił bawi si w wojsko. Pono od kupców zagranicznych dostawał prezenty w postaci broni m.in.: szable, pistolety nawet armaty. I z okolicznej dziecicej ludności chłopskiej utworzył dwa pułki wojska - Siemionowski i Preobrażeńskoje. Te dwa pułki brały udział m.in.: w bitwie pod Połtawą.
3. Według podręcznika do szkoły średniej w budowie Sankt Petersburga zginęło ok. 25,000 chopów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 17/07/2005, 14:43 Quote Post

Witam! Ad. 1. Piotr I zmarł 8 lutego 1725 roku w swoim ukochanym Petersburgu na skutek komplikacji po przeziębieniu, którego nabawił się, wskakując na ratunek tonącym żołnierzom do wpół zamarzniętej Newy. Historia o tabliczce wydaje się mało prawdziwa, zresztą Piotr I wydał jakiś dokument o następstwie tronu (tak mi się wydaje, może ktoś potwierdzi?).
Ad. 2.Piotr I w 1682 roku został ogłoszony carem, jednak wkrótce doszło do buntów oddziałów tzw. strzelców i na tronie razem z Piotrem osadzono jego przyrodniego brata Iwana V. W tym czasie młody Piotr przebywał poza Moskwą, we wsi Prieobrażenskoje, stąd nazwa jednego z pułków.
Ad. 3. Petersburg został założony 16 maja 1703 roku. Jako pierwsza została założona twierdza Pietropawłowska. Szacuje się, że łącznie zginęło podczas budowy około 30 tys. osób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Marcin M.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 8.291

Zawód: uczen
 
 
post 9/08/2005, 19:36 Quote Post

ad1 - to prawda, car zacząl spisywac testament i nie zdołał napisać kto ma zostać jego anstępca, być może chciał nim uczynić swoją córkę Elżbietę pozniejszą carycę, ale gdybac sobie możemy
ad2 - to równiez prawda, car miał armie jako dziecko złożoną ze swych rówieśnikow
ad3 - nie mam pojęcia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 26/09/2005, 9:59 Quote Post

QUOTE(piotpal @ 17/07/2005, 15:43)
Witam! Ad. 1. Piotr I zmarł 8 lutego 1725 roku w swoim ukochanym Petersburgu na skutek komplikacji po przeziębieniu, którego nabawił się, wskakując na ratunek tonącym żołnierzom do wpół zamarzniętej Newy. Historia o tabliczce wydaje się mało prawdziwa, zresztą Piotr I wydał jakiś dokument o następstwie tronu (tak mi się wydaje, może ktoś potwierdzi?).
Ad. 2.Piotr I w 1682 roku został ogłoszony carem, jednak wkrótce doszło do buntów oddziałów tzw. strzelców i na tronie razem z Piotrem osadzono jego przyrodniego brata Iwana V. W tym czasie młody Piotr przebywał poza Moskwą, we wsi Prieobrażenskoje, stąd nazwa jednego z pułków.
Ad. 3. Petersburg został założony 16 maja 1703 roku. Jako pierwsza została założona twierdza Pietropawłowska. Szacuje się, że łącznie zginęło podczas budowy około 30 tys. osób.
*



1. Owszem pomagał przy zaciągnięciu łodzi, a przez to nabawił się przeziębienia. Jednak nie posłuchał lekarzy i wziął jeszcze udział w dorocznym oblewaniu wodą z okazji święta Jordanu. Tu już przesadził. W styczniu 1725roku poszedł się odlać i oddawaniu moczu dostał silnych bólów. Wiedział że już kiedy się doczłapie do pościeli to już nie wstanie.
Słabł i jęczał coraz ciszej...
1.Tak miał własną wtedy armię, bo tak jak wszyscy młodzi chłopcy uwielbiał bawic się w wojsko. Dostał nawet od jednego z kupców szabelkę dopasowaną do jego wzrostu i z radością nią wymachiwałsmile.gif
Przeszedł w tej armii przez wszystkie stopnie.
3.Niewiadomo ilu naprawdę umarło. Każdy z historyków podaje inną cyfrę. Wiadomo tylko, że ginęli jak muchy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
El Aciano
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 24.089

Zawód: Student
 
 
post 23/01/2007, 2:25 Quote Post

2. Nie byl wtedy takim dzieckiem. Bazylow mowi zdaje sie, ze w wieku 17 lat organizowalnawet manewry wodne (chcialoby sie powiedziec "morskie" ale to na jeziorze czy rzece bylo wink.gif) takze nie byly to tylko zabawy, a pulki "pocieszne" - bo tak sie nazywaly ("potiesznyje" - z ros. "cwiczebne") to byla elita
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
haliaetus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 39.094

Antoni P
 
 
post 27/02/2008, 13:23 Quote Post

ad.1 zanalazłem tę anagdotę o testamencie "27 stycznia, w ostatnich godzinach swego zycia, poprosił o kartkę i póro. Drżącą reką napisał kilka słów, z których zdołano odczytać tylko dwa:"oddajcie wszystko..." Cytat wzięty z książki Mariana Wilka pt. Piotr I car reformator. Więc może stej publikacji się to wzieło

ad.2 tak Piotr posiadał dwa pułki po 300 ludzi,pod okiem Patricka Gordona(Szkota opiekun Piotra) przeprowadzał manewry "morskie", które odbywały się na rzece Jauzie nieopodal Preobrażenskoje gdzie owe pulki stacjowowały. W 1686r. wzniesiono tam ptwierdzę Presburg, w której znajdowałysię: kancelaria, kwatery oficeró i żołnierzy, oraz arsenał. Piotr miał wtedy 14 lat(o ile dobrze pamiętam)

ad.3 nie mam dokładnych danych ale w smym 1703 roku zmarło blisko 10 tyś osób. Więc można sobie wyobrazić jak wiele istnień ludzkich pochłoneła budowa Petersburga
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Aniołeq
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 50.548

Marta T
Zawód: uczen
 
 
post 27/12/2008, 17:45 Quote Post

QUOTE(Żuczek @ 30/01/2005, 17:43)
Mam kilka pytań dotyczących Piotra I Wielkiego:
1) Czy słyszeliście o anegdocie  mówiącej o tym że car umierając poprosił o tabliczkę i zaczął pisać ,,Przekaźcie wszystko..." i na tym skończył, gdyż wyzionął ducha?
2) Czy to prawda, że kiedy był jeszcze dzieckiem miał pod swym władaniem jakąś liczbę żołnierzy
3) Ilu chłopów umarło przy budowie Sankt Petersburgu - o jakich słyszeliście liczbach?

Z góry dzięki za odpowiedź
*



1) Piotr I Wielki zmarł na skutek przeziębienia, bo uratował kogoś tonącego wskakując do rzeki Newy. Na łożu śmierci poprosił o Tabliczkę i napisał "oddajcie wszytko.. " i nie zdążył bo umarł.
2) Tak, to prawda. Gdy Panowała Zofia Piotr szkolił się wraz ze swymi rówieśnikami (zazwyczaj byli to synowie szlachty i urzędników państwowych). Powstała z tego bardzo dobrze wyszkolona armia, która z czasem stała się niebezpieczna dla siostry Zofii. No i straciła władzę. Ale o tym to można gadać i gadaćsmile.gif
3) Nie ma nigdzie prawdziwej konkretnej liczby zmarłych. Są różne liczby.
Kilka tysięcy.


Polecam Biografię Piotra I Wielkiego Serczyka.

Bardzo ciekawa i można się wiele dowiedzieć. I nie pisać potem fałszywych informacji:) sleep.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Cogitor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy
 
 
post 9/02/2010, 23:55 Quote Post

Na te trzy pytania udzielone zostały wyczerpujące odpowiedzi, ja natomiast dorzuciłbym co nie co do odpowiedzi na pytanie nr 2.

Każdy następca carskiego tronu miał swój własny pułk, którym dowodził. Niekoniecznie nawet musiał być następcą tronu, warto tu przytoczyć przykład dwóch najstarszych córek Mikołaja II - Olgi i Tatiany. Obie miały swój własny pułk, nad którym pełniły dowództwo, więc fakt, że młody Piotr Aleksiejewicz miał w swoim władaniu jakaś liczbę żołnierzy nie jest czymś niezwykłym smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 10/02/2010, 7:51 Quote Post

Poprawcie jeśli sie mylę - w przypadku Piotra chodziło o 2 pułki Gwardyjski Pułk Preobrażeński - gdzie wyszkoliła się późniejsza elita dowódcza nowym zmodernizowanych na modłę zachodnią sił zbrojnych. Oraz nieco ?młodszy? Gwardyjski Pułk Siemienowski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 3/03/2011, 0:52 Quote Post

Na pytanie drugie, oraz na wiele innych pytań, można znaleźć odpowiedź tutaj:

http://www.portal.arcana.pl/Potega-rosyjsk...manowa,832.html

Wiedzieliście o tej sprawie z flagą Holandii??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Dead_lady
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 71.017

Olcia
Stopień akademicki: studentka
 
 
post 11/03/2011, 21:10 Quote Post

A ja mam pytanie co do jego pierwszej żony, którą była Jewdokia.
Zna ktoś jakieś ciekawe publikacje na jej temat?

Czy to prawda, że w 1699 Piotr zamknął ją w klasztorze bo spiskowała przeciwko niemu?

Szukam także, jakiejś jej podobizny ale nie mam pojęcia czy w jakichkolwiek źródłach zachowała się chociaż jedna do dnia dzisiejszego...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 11/03/2011, 23:44 Quote Post

QUOTE
Wiedzieliście o tej sprawie z flagą Holandii??
Sarmata

Bardzo lubię tępić historiograficzne legendy i tym razem zapewne wyśmiałbym historię o kopiowaniu flagi Holandii - jest jednak jedno "ale". Na stronie z linka, który podałeś, napisane jest: "Co wiecej, władcy tak się spodobała Holandia, w której dane było mu gościć pod koniec XVII stulecia, że ustanawiając flagę rosyjską oparł ją na barwach flagi holenderskiej, zmieniając jedynie położenie poszczególnych jej kolorów." Widać, że autor jest przekonany, że tak się stało, że zakochany w Holandii Piotr I po prostu skopiował flagę tego kraju, gdyż chciał stworzyć z Rosji "drugą Holandię".
Zastanówmy się jednak. Władca ogromnego kraju z tradycjami, z własnymi symbolami narodowymi nagle przyjmuje flagę małego kraju z zachodniej Europy? Czy to ma sens, nawet jeżeli przyjmiemy, że Piotr I postawił na europeizację Rosji także w sferze kultury i obyczajowości? Moim zdaniem to nie ma sensu, gdyż nietrudno byłoby sobie wyobrazić minę członków rodziny Nassau, kiedy dowiedzieliby się, że wielkie wschodnie imperium przyjęło ich barwy rodowe za swoje. laugh.gif
Przyjmuje się, że flaga rosyjska pochodzi od barw herbu Moskwy, który do czasów Iwana III był godłem Rosji (Rusi). Biały jeździec (utożsamiany ze św. Jerzym) w niebieskiej pelerynie pokonuje czarnego smoka na czerwonym tle. Pominięto smoka i użyto trzech kolorów jako flagi Rosji. Herb Moskwy od czasów cara Michała pozostawał elementem godła rosyjskiego (widniał na piersiach dwugłowego orła). No to ok! Historię z flagą Holandii moglibyśmy zatem pomiędzy bajki włożyć, gdyby nie jedno "ale". Nie mogę się doszukać wizerunku herbu Moskwy z czasów przed Piotrem I, na którym jeździec miałby niebieską pelerynę. Wszędzie jest ona złota.
Czyżby Piotr I przemycił niebieski kolor do moskiewskiego herbu, aby uwiarygodnić przyjęcie holenderskich barw?
Jedyne co znalazłem to pewien XV-wieczny gruziński obraz ze św. Jerzym. Peleryna jest na nim jakby granatowa. Co ciekawe pierwsza rosyjska bandera miała także kolory biały, granatowy i czerwony. Granatowy później przeszedł w niebieski, czyżby pod wpływem bandery holenderskiej?

Ten post był edytowany przez Arbago: 11/03/2011, 23:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej