Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marcin Luter
     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 23/11/2007, 13:21 Quote Post

Luter był typowym przedstawicielem mieszczaństwa niemieckiego. Podzielał jego opinie i poglądy, a jedynym wyróżnikiem były zdolności kaznodziejskie i konsekwencja (wybitna!) w działaniu. Wbrew częstym twierdzeniom powielanym np. na kanałach historycznych czy w popularnych biografiach, nie był on uosobieniem dobroci i humanizmu. O cięciu i rżnięciu niepokornych chłopów wspominał niejednokrotnie. O Serbo-Łużyczanach wyrażał się jako o diabelskim pomiocie. W jakimś sensie jest również "ojcem" szowinizmu i polowań na czarownice. Nie czynił tego pewnie świadom konsekwencji swojej twórczości lecz głoszony ekskluzywizm i wiara w posłannictwo protestantów leżały u podstaw niechrześćjańskiego podejścia do wszystkiego co różna od nas.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Lu Tzy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 349
Nr użytkownika: 35.496

BJSZ
 
 
post 2/12/2007, 19:39 Quote Post

Troche sie zagalopowales.
Ojciec szowinizmu i polowan na wiedzmy?
Hiszpanskie ekscesy tez Lutra obciazaja?
Inkwizycja rzymska tez?
Potrydenckie oblicze katolicyzmu tez?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 26/12/2007, 17:26 Quote Post

Moim zdaniem gdyby drogi obu kościołów nie rozeszły sie dzisiaj Marcin Luter byłby ogłoszony świętym kościoła katolickiego i jednym z autorów jego naprawy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Alden
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 48.659

Zawód: uczen
 
 
post 13/10/2008, 20:26 Quote Post

Luter głównie się sprzeciwiał problemowi, który jest nawet obecny do dziś: bogactwu duchowieństwa, jego zdaniem papież wyciągał zbyt duże zyski od wiernych etc. Ponieważ jednak Luter nie był w stanie zrobić zbyt wiele w walce z papieżem. Nie uznawał też Żydów, którzy byli konkurencją ekonomiczną, ale antysemityzm w tamtych czasach był typową cechą wyznań katolicko-chrześcijańskich. Ponieważ nie był nic w stanie zrobić utworzył własny odłam katolicyzmu - Luteranizm (niewielu jest Luteranów w Polsce)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 14/10/2008, 17:36 Quote Post

QUOTE
(niewielu jest Luteranów w Polsce)

A ile to według Ciebie jest "niewielu"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Alden
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 48.659

Zawód: uczen
 
 
post 15/10/2008, 13:09 Quote Post

Zależy. Nie znam dokładnych statystyk procentowych wskazujących ile ludności Polski jest Luteranami, ale ogółem z tego co mówił mi ksiądz na religii w 3 gimnazjum to jest ich mało
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Bagiel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 148
Nr użytkownika: 39.660

Micha³ Gawlowski
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: historyk, prawnik
 
 
post 15/10/2008, 13:17 Quote Post

QUOTE
Luter głównie się sprzeciwiał problemowi, który jest nawet obecny do dziś: bogactwu duchowieństwa, jego zdaniem papież wyciągał zbyt duże zyski od wiernych etc.


O mój Boże, czego teraz uczą w szkołach na historii???
Proponuje użycie: Google + wpisanie Luter 95 tez (ich tekst a nie wiki) = to przeciwko czemu występował Luter.

QUOTE
Ponieważ jednak Luter nie był w stanie zrobić zbyt wiele w walce z papieżem. Nie uznawał też Żydów, którzy byli konkurencją ekonomiczną, ale antysemityzm w tamtych czasach był typową cechą wyznań katolicko-chrześcijańskich.


Bez komentarza...

QUOTE
Ponieważ nie był nic w stanie zrobić utworzył własny odłam katolicyzmu - Luteranizm (niewielu jest Luteranów w Polsce)


Jeśli już tak, to nowy odłam? (denominacje?) "chrześcijaństwa".
Przed wojną było ich ok 500 tysięcy, obecnie ok 80-100 tyś. To dużo czy mało?
Żydów przed wojną było kilka milionów, teraz ok. 5 tysięcy.
Wszystko zależy od tego jakie kryterium przyjmiemy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 15/10/2008, 13:19 Quote Post

QUOTE(Alden @ 15/10/2008, 14:09)
Nie znam dokładnych statystyk procentowych wskazujących ile ludności Polski jest Luteranami, ale ogółem z tego co mówił mi ksiądz na religii w 3 gimnazjum to jest ich mało
*


A w takiej Wiśle per exemplum stanowią większośc... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 15/10/2008, 13:21 Quote Post

QUOTE(Alden @ 15/10/2008, 13:09)
Zależy. Nie znam dokładnych statystyk procentowych wskazujących ile ludności Polski jest Luteranami, ale ogółem z tego co mówił mi ksiądz na religii w 3 gimnazjum to jest ich mało
*


Coż czyżby kolega niewiedział co to jest Kościoła Ewangelicko-Augsburski. W moim mniemaniu ksiądz na religi nie jest dobrym żródłem informacji . Luteran w Polsce masz od 70-do110 tys . Wiki podaje , że 80 tys . Ale i tak to sporo rolleyes.gif . Ogólnie to radze zapoznac się z hsitorią luteranizmu . Zresztą niedawno na forum był spór O Sląsk Cieszyński .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 15/10/2008, 15:49 Quote Post

QUOTE
z tego co mówił mi ksiądz na religii

Ksiądz na religii to ma być źródło historyczne? Mocium panie, dyskusji na takim poziomie to prowadzić nie będziemy!

Ten post był edytowany przez Ramond: 15/10/2008, 17:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Bagiel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 148
Nr użytkownika: 39.660

Micha³ Gawlowski
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: historyk, prawnik
 
 
post 15/10/2008, 17:07 Quote Post

QUOTE
Ksiądz na religii to być źródło historyczne? Mocium panie, dyskusji na takim poziomie to prowadzić nie będziemy!


Dokładnie.
Zresztą Alden jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej to zajrzyj na początek tu:
http://luter2017.pl/]Dekada Lutra 2017[/URL]
Lub poszukaj informacji przez Google: Kościół ewangelicko-augsburski...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Osslar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 47.443

Krzysztof Ossolinski
Zawód: uczen
 
 
post 21/10/2008, 20:47 Quote Post

Witam.Chciałbym się spytać czy ktoś słyszał o incydencie Lutera z Faustem ? Słyszałem wzmiankę o tym jak rzekomo Faust miał naślać na niego demon/siły nieczyste etc. w wyniku czego Luter miał rzekomo uciec do Watykanu pod patronat papieża ,gdyż sam nie był w stanie ich przepędzić. Czy ma ktoś o tym jakieś dodatkowe informacje ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/01/2009, 20:54 Quote Post

Mam pytanie do użytkownika carantuhill, co to za prowokacja w poście nr 4. Kogo ty cytujesz?

QUOTE
Witam.Chciałbym się spytać czy ktoś słyszał o incydencie Lutera z Faustem ? Słyszałem wzmiankę o tym jak rzekomo Faust miał naślać na niego demon/siły nieczyste etc. w wyniku czego Luter miał rzekomo uciec do Watykanu pod patronat papieża ,gdyż sam nie był w stanie ich przepędzić. Czy ma ktoś o tym jakieś dodatkowe informacje ?


Może być. Ogólnie Luter był trochę za bardzo narwany, zamiast tworzyć własne zgromadzenie duchowno-świeckie i zawstydzać bogaty kler to on podpalił Europę!

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
yenna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.375

 
 
post 11/01/2011, 17:06 Quote Post

Chciałam się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post.

Mam takie pytanie: pierwotnie Luter wysunął 87 tez.Potem dodał 8 kolejnych. Dopadła mnie skleroza i nie pamiętam czemu był taki podział. Kojarzy mi się, że te dodane dotyczyły spraw handlu odpustami i innych spraw niedogmatycznych.Może ktoś może mi pomóc i napisać jak to było?


 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 11/01/2011, 21:15 Quote Post

W znanych mi źródłach nie znalazłem żadnej informacji o 87 tezach. Za to na krótko przed ogłoszeniem 95 tez, Luter pomógł swojemu studentowi, F. Güntherowi, w sformułowaniu 97 tez przeciwko teologii scholastycznej, a przede wszystkim nauce Dunsa Szkota, Ockhama i Gabriela Biela, których ten miał bronić podczas dysputy akademickiej, która ówcześnie stanowiła zakończenie przewodu doktorskiego. Tezy te, pomimo swego radykalizmu, nie wzbudziły większego rozgłosu.

Ich angielskie tłumaczenie można znaleźć tutaj: http://contendearnestly.blogspot.com/2007/...on-against.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej