Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojska NKWD
     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 11/06/2007, 18:23 Quote Post

Mam pytanie wiadomo że dywizje NKWD zajmowały się deportacjami Niemców nadwołżańskich,pacyfikacjami działań UPA,AK ,NSZ,NZW ale czy dywizje te brały udział we frontowych walkach przeciw wojskom III Rzeszy,czy możne je porównać do Waffen SS?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 12/06/2007, 7:18 Quote Post

Temat-rzeka(tak jak wszystko w Rosji smile.gif )
NKWD podlegały różne rodzaje wojskowych formacji.Ogólnie nie były one przeznaczone do działań polowych (choć posiadały organiczną artylerię i pododdziały panc),ale w krytycznych sytuacjach walczyły na linii frontu.W Stalingradzie walczyłą 10 dywizja NKWD płk Sarajewa- jej fenomen polegał na tym,że miała zawsze bardzo wysokie stany,choć brała uział w walkach i ponosiła ciężkie straty (była uzupełniana z innych źródeł i w innym trybie)W bitwie smoleńskiej 1941r bodaj 24i 28A były oparte na wojskach NKWD,dowodzili nimi oficerowie "organów"-stopnie niewojskowe- dowodził komisarz bezpieczeństwa... IIrangi R,45A na Kaukazie raczej pilnowała tyłów (Czeczeni...),a w starciu z formacjami strzelców alpejskich Konrada raczej wiała(przełęcz K VIII 1942)
Krwawe straty poniosły wojaka pograniczne NKWD- przeznaczone raczej do osłony i zniszczeń.Zaskoczone atakiem niemieckim na linii granicznej.Zamiast odwrotu otrzymały rozkaz obrony granicy i w starciu z lepiej uzdrojonymi N zostały rozbite...
Wycofane - często rzucano do walki z klinami panc (Żytomierz,Berezyna)

Ogólnie - były to raczej formacje bezpieczeństwa,do walk wykorzystywane z konieczności.Formacje Waffen SS były jednostkami bojowymi,ich zadaniem była walka frontowa,zwłaszcza DPanc i DGPanc
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Olek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 896
Nr użytkownika: 18.069

 
 
post 12/06/2007, 8:53 Quote Post

Na poczatek należałoby uporządkować strukture organizacyjną wojsk NKWD.
W takiej sytuacji należy rozpocząć od kolejnej reorganizacji dowództw NKWD, która odbyła się 26 lutego 1941. Dokonano podziału na nastepujące resorty:

1. Dowództwo Wojsk Operacyjnych NKWD.
2. Dowództwo Wojsk Pogranicznych NKWD.
3. Dowództwo Ochrony Kolei i Ważnych Obiektów.
4. Dowództwo Wojsk Konwojujących.
5. Dowództwo Obrony Przeciwlotniczej.
6. Dowództwo Agitacji i Propagandy.
7. Dowództwo Wojennego Zaopatrzenia.
8. Dowództwo Wojskowo- Budowlane.

Istniały też wojska łączności NKWD obsługujące stacje Wysokiej Częstotliwości ale nie wiem do jakiego resortu je dopasować.

Nowością są wojska operacyjne wydzielone z wojsk pogranicznych NKWD przeznaczone do wspóldziałania z armiami RKKA, a na podstawie rozkazu z 23.06.41 można wywnioskować iż ich zadanie polegało na pacyfikowaniu tyłów posówających się do przodu armii sowieckich (odpowiednik niemieckich dywizji ochrony). W skład tych wojsk weszły: Dywizja Specjalnego Przeznaczenia im. Dzierzyńskiego, 13 sam. pułków strzelców zmot., 1 pułk strzelecki, 4 pułki kawalerii oraz 4 sam. baony.

23.06.41 z sam. pułków wystawiono trzy dywizje:
21 D St. zmot. NKWD - formowana w Leningradzie i przeznaczona dla współpracy z Nadbałtyckim OW.
22 D St. zmot. NKWD - formowana w Nadbałtyckim i Zachodnim OW przeznaczona do współpracy z Zachodnim OW.
23 D St. zmot. NKWD - formowana w Kijowskim OW i przeznaczona do współpracy z jego wojskami.

Jeśli chodzi o ogólną liczebność wojsk NKWD to:
Wojska Operacyjne liczyły na 01.06.41 - 27,3 tys. ludzi.
Wojska Ochrony Kolei: 63,7 tys. ludzi, a po mobilizacji osiągnęły podobno liczebność 112,4 tys. ludzi.
Wojska Ochrony Ważnych Obiektów: 29,3 tys. ludzi, a po mobilizacji osiągnęły liczebność 66,9 tys. ludzi.
Wojska Konwojujące: 38,3 tys. ludzi (danych po mobilizacji nie znam)
Wojska Pograniczne: 158 tys. ludzi.

Jeśli chodzi o mobilizację Wojsk Operacyjnych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana więc może innym razem.

Narazie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Celdur
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 33.917

Lukasz J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Informatyk
 
 
post 19/08/2007, 11:12 Quote Post

Witam Serdecznie..

Mam pytanie troszkę innego kalibru a mianowicie , czy orientujecie się w jakich książkach mógłbym znaleźć coś na temat szkolenia funkcjonariuszy NKWD do ich przyszłych zadań jakie pełnili w łagrach oraz więzieniach sowieckich..?
Chodzi mi także o zmianę poczucia wartości u tych ludzi, o zniszczenie w nich tego co ludzkie itd wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
snoos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 19.184

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/09/2007, 19:28 Quote Post

Wydaję mi się, że NKWD (oprócz wojsk ochrony pogranicza) w prawdziwych walkach udziału nie brało, a tylko strzelało cofających się żołnierzy Armii Czerwonej. Dostawali nagrody, Beria nawet pod koniec wojny był już marszałkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 7/09/2007, 16:08 Quote Post

To kto się bił w Stalingradzie? Że nie wspomnę o licznych oddziałach partyzanckich, jak Miedwiediewa (słynny Paul Siebert) czy z bliższych Prokopiuka (bitwa w Lasach Janowskich o uratowanie naszych w Przebrażu)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 8/09/2007, 20:40 Quote Post

A pod którą formację podlegały jednostki wartownicze w więzieniach i łagrach? Wojska Konwojowe czy Ochrony Ważnych Obiektów? Nie mam teraz pod ręka bardzo ciekawej pracy "Wojska NKWD" (rosyjski autor, wyszła po polsku) a tam sporo informacji jest, w tym chyba teą o szkolnictwie wojskowym NKWD.
Co do "odczłowieczania" NKWD-zistów - trudno mi cos na ten temat powiedzieć; swoje szkoły oficerskie prawie na pewno mieli, ale jak wyglądała indoktrynacja w nich to nie wiem.
O co chodzi z tym "zniszczeniem w nich tego, co ludzkie"? Zindoktrynowanie w celu lepszego działania w walce z "wrogami ustroju"?
 
Post #7

     
Kurokow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 43.921

Michal
 
 
post 6/12/2008, 14:39 Quote Post

Witam

Czy w książce Wojska NKWD Rutkiewicza i Kulikowa znajdę opis działań NKWD np. pod Stalingradem? Czy może jest to książka bardziej o organizacji, umundurowaniu itp?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
zgrywus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 33.149

Zawód: absolwent ;P
 
 
post 6/12/2008, 18:12 Quote Post

QUOTE
Co do "odczłowieczania" NKWD-zistów - trudno mi cos na ten temat powiedzieć; swoje szkoły oficerskie prawie na pewno mieli, ale jak wyglądała indoktrynacja w nich to nie wiem


Wydaję mi się że można by powiedzieć, że NKWD miało podobne sposoby co Totenkopfverbande Eickigo w KL.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mateusz009
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 45.807

Zawód: Uczeñ
 
 
post 11/02/2009, 19:48 Quote Post

Wojska NKWD szkolone były przede wszystkim do walk w mieście. To właśnie NKWD-ziści mieli pacyfikować wszelkie demonstracje, strajki itp. A co do ich udziału w walkach, to jak już ktoś wspomniał byli raczej do wymierzania "sprawiedliwości" frontowej wobec sołdatów. W walkach polowych brali udział raczej z konieczności. Choćby sytuacja pierwszych tygodni planu "Barbarossa". Czytając Carella, całkiem sporo jest wzmianek o obronie, najczęściej co prawda miast, oddziałów NKWD.

QUOTE
Czy w książce Wojska NKWD Rutkiewicza i Kulikowa znajdę opis działań NKWD np. pod Stalingradem? Czy może jest to książka bardziej o organizacji, umundurowaniu itp?


Jak sam opis książki wskazuje jest tam coś o umundurowaniu. Dokładnie się nie orientuję, bo mam dopiero zamiar ją zakupić
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
CheGuevara
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 40.325

Zawód: Uczen
 
 
post 16/04/2009, 22:45 Quote Post

NKWD , jak już wspomniał kolega powyżej było wyspecjalizowane w walkach w mieście. W "Operacji Barbarossa" Paula Carella mamy masę przykładów jak to NKWD bije się w miastach jak lwy. Obrona Brześcia także dosyć dobrze to pokazuje. Również i w walkach o Stalingrad pewien oddział NKWD utrzymał strategicznie ważne wzgórze , co uniemożliwiło Niemcom ostrzeliwanie miasta z dogodniejszej pozycji.

Ale jest też druga strona medalu. Wspaniałe rzemiosło wojenne NKWD widzimy po takim np. Katyniu i rozmaitych wywózkach mniejszości narodowych na Sybir. Rzeczywiście , cześć i chwała dzielnym bojcom! dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 18/04/2009, 10:29 Quote Post

A przypadkiem w Brześciu to było "normalne" NKWD w takim znaczeniu, jakie rozumiemy, a nie formacje ochrony pogranicza, które też NKWD podlegały?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
CheGuevara
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 40.325

Zawód: Uczen
 
 
post 18/04/2009, 11:17 Quote Post

QUOTE
A przypadkiem w Brześciu to było "normalne" NKWD w takim znaczeniu, jakie rozumiemy, a nie formacje ochrony pogranicza, które też NKWD podlegały?


Yyyyy...eee..?? Jakie to jest "normalne" NKWD? Takie co strzela w plecy? smile.gif Nie wiem niestety dokładnie jakie jednostki NKWD były w Brześciu , czytałem tylko że b.dobrze walczyły one , stawiając (stosunkowo) długi opór Niemcom.

W obronie Woroneża NKWD stworzyło ponoć Niemcom masakryczne warunki do walki , mieli już zapowiedź tego co będzie w Stalingradzie. smile.gif

Za to mam do was pytanie : kto według Was walczył lepiej , "zwykła" ACz , czy NKWD?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 18/04/2009, 13:55 Quote Post

QUOTE("1234")
A przypadkiem w Brześciu to było "normalne" NKWD w takim znaczeniu, jakie rozumiemy

Nie wiem, jak Ty to rozumiesz, ale NKWD były podległe różne formacje uzbrojone, bo oprócz wojsk ochrony pogranicza także wojska konwojowe, wojska wewnętrzne, specjalne jednostki łączności itp.
 
Post #14

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 18/04/2009, 15:14 Quote Post

dokładnie tak jest jak pisze kol.Darth.
kol.Che - sam zauważasz że jednostki NKWD to "zbieranina od Sasa do Lasa"; posiadali różnorakie uzbrojenie -od jednostek uzbrojonych praktycznie w Waltery P38 po jednostki haubiczne! Czym innym jest męstwo jednostek pogranicznych a czym innym bohaterskich OSNAZ-owców wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej