Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stworzenie, :)
     
bieczus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.201

krzysiek n
Zawód: student
 
 
post 12/10/2009, 15:37 Quote Post

witam wszystkich
potrzebuje namiarów na mity egiptu, sumerów, i ludów kananejskich (mitologii ludów przed osiedleniem sie Izraela). chodzi mi szczegolnie oto jak te cywilizjacje wyobrazaly sobie powstanie swiata. poszukuje namiarów w pdf. za kazda pomoc bede wdzieczny
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
matti123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 45.004

Mateusz
Zawód: "staro¿ytnik"
 
 
post 15/10/2009, 23:06 Quote Post

The Babylonian Genesis: the story of creation

powyższy link to książka zbierająca różne wersje powstania świata w babilonii.

Enuma elish: the epic of creation

kolejny link - Enuma Elish

w Egipcie to było mniej więcej tak:
"Na początku wszystko pokrywały czarne wody Nun, wszędzie panowała ciemność i cisza. Nagle z głębiny wyłoniły się pierwsze pączki lotosu oraz mała wysepka. Wkrótce lotos rozwinął płatki i zapłonął żółtym światłem. Wewnątrz kwiatu znajdował się mały, już całkiem ukształtowany bóg-stwórca, Atum-Re, zasiadający wśród jasności i spowity słodklim zapachem. Zmienił się w cudownego ptaka feniksa i wzleciał ponad wysepkę, uformowaną na kształt piramidy. Wylądował na jej szczycie, rozpostarł złoto-czerwone skrzydła, po czym wydał głośny okrzyk, który dobił się echem wśród ciszy. Atum-Re poczuł się samotny i z części siebie stworzył syna imieniem Szu, boga powietrza, oraz córkę, lwiogłową Tefnut, boginię mgły i wilgoci. Atum-Re spojrzał na swe dzieci i poczuł się z nich dumny. Szu i Tefnut poczęli Geba - boga ziemi - oraz córkę, Nut, boginię niebios. Geb i Nut opiekowali se sobą wzajemnie i dali życie czworgu dzieciom. Pierwszym z nich był piękny i szlachetny Ozyrys, po nim zaś jego brat Set. Następnie Nut zrodziła dwie córki, odważną czaroziejkę Izydę oraz jej czułą i troskliwą siostrę Neftydę. Dzieci te, w przeciwieństwie do swych przodków, mieszkały na ziemi. Dały początki rodowi wielu bogów i bogiń. Wreszcie Atum-Re rozkazał baraniogłowemu Chnumowi, aby przyniósł koło garncarskie i na nim ulepił z gliny człowieka. Tchnąwszy życie w swoje nowe dzieło, Atum-Re postanowił podarować mu jakiś kraj - stworzył więc Egipt. Na wzór rzeki Nun, z której się wyłonił, dał Egiptowi Nil, któremu cała kraina zawdzięcza życie i dobrobyt."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bieczus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.201

krzysiek n
Zawód: student
 
 
post 21/10/2009, 15:21 Quote Post

1985 roku odbył się kongres doryczący stworzenia świata według ludów bliskowschodnich.
pożniej ukazała sie pozycja wydawnicza pod redakcją : Desrousseax
a tytuł : La creation davis l'Orient ancien : congres de 'l ACFEB
Lille 1985 (Le Dov 127; Paris 1987
tak zapytam czy wiadomo komus gdzie takie dzielo mozna dostac i czy sa tego tlumaczenia. francuski moj jest za słaby, jezeli jakies angielskie gdzies by sie pojawilo to prosze pisac
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Cogitor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 61.445

M. Domitius Cogitatur
Zawód: zyciowy
 
 
post 27/12/2009, 21:51 Quote Post

Jeśli chodzi o Egipt to przede wszystkim:
"Mitologia starożytnego Egiptu" - J. Lipińska, M. Marciniak
"Dusze boga Re" - T. Andrzejewski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Micnie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 61.780

Michal Nielub
Zawód: Student
 
 
post 12/01/2010, 10:20 Quote Post

Jeżeli chodzi o Sumerów-to najlepiej dorwać pozycję Krystyne Szarzyńskiej "Eposy Sumeru" z wydawnictwa Agade i samemu je zinterpretować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lorak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 64.533

Karol
Stopień akademicki: magister
Zawód: dziennikarz
 
 
post 20/12/2010, 13:44 Quote Post

Sorry, że odgrzewam stary watek, jednak miałbym prośbę - otóż poszukuje polskiego tłumaczenia Enuma Elisz (całości) oraz Eposu o Gilgameszu. Jeśli ktoś mógłby podrzucić tu jakieś linki do takowych, byłbym zobowiązany:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 20/12/2010, 17:04 Quote Post

QUOTE(Lorak @ 20/12/2010, 12:44)
Jeśli ktoś mógłby podrzucić tu jakieś linki do takowych, byłbym zobowiązany:)
*



http://merlin.pl/Mity-akadyjskie_Agade/bro...t/1,262153.html
http://merlin.pl/Mity-sumeryjskie_Agade/br...t/1,234079.html
http://merlin.pl/Epos-o-Gilgameszu_Agade/b...t/1,806636.html

Taniej bezpośrednio u wydawcy:
http://www.agade.com.pl/strony/wschodstarozytny.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Lorak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 64.533

Karol
Stopień akademicki: magister
Zawód: dziennikarz
 
 
post 20/12/2010, 19:50 Quote Post

Ekhem, no dziękuję, tyle że... ja jakby za free szukam. Grosza u mnie niewiele, a przeczytać w całości chciałbym. Możesz mnie nazwać złodziejem... głodnym wiedzy jednakoż, co może nieco reperuje mój nikczemny wizerunek:P
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 20/12/2010, 20:06 Quote Post

QUOTE(Lorak @ 20/12/2010, 18:50)
Ekhem, no dziękuję, tyle że... ja jakby za free szukam. Grosza u mnie niewiele, a przeczytać w całości chciałbym. Możesz mnie nazwać złodziejem... głodnym wiedzy jednakoż, co może nieco reperuje mój nikczemny wizerunek:P
*



Od ponad 2ooo lat w naszej tradycji kulturowej funkcjonuje pewna instytucja nazywana biblioteką, dzięki której również ludzie mniej zamożni mogą zaspokajać głód wiedzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Lorak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 64.533

Karol
Stopień akademicki: magister
Zawód: dziennikarz
 
 
post 20/12/2010, 20:53 Quote Post

A od zarania dziejów funkcjonuje coś takiego jak potomstwo... Posiadanie wspomnianego jest niezwykle uciążliwe na każdym etapie jego rozwoju, jednakowoż szczególnie we wczesnych stadium generuje problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. Pozostawienie młodego potomstwa samotnie stwarza ryzyko, że nie będzie do czego wracać; a w związku z tym, że ludzkie samice, potocznie zwane kobietami, wyemancypowały się jakiś czas temu, rodzice dzielą się obecnie obowiązkiem opieki nad swoimi młodymi, w możliwie równym stopniu. Męski samiec, coraz rzadziej zwany mężczyzną, nie może już opuścić swej jaskini, tudzież mieszkania, w dowolnym momencie, bo często nie ma możliwości pozostawienia potomstwa pod opieką samicy, która średnio zainteresowana jest dbaniem o tzw. domowe ognisko. Stąd, wydawać by się mogło, błaha sprawa, jaką jest wyjście do biblioteki, urasta do rangi poważnego problemu. Tym większego, iż spotyka się z niezrozumieniem ze strony samicy. Bo to przecież nie to samo, co wyjście do pracy, na zakupy, czy wyniesienie śmieci, generujące konkretne korzyści, w których partycypuje samica. Z wyjścia samca do biblioteki, nie będzie ona miała żadnego pożytku.

Mimo, że wielu uważa mnie za troglodytę (choć preferują bardziej potoczne terminy), to jestem świadom istnienia bibliotek, a nawet funkcji, jakie z założenia pełnić powinny. W związku z moim powyższym wywodem, Internet jawi mi się jednak najlepszym rozwiązaniem, a konkretnie e-booki.

A może zwyczajnie jestem leniem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 20/12/2010, 21:27 Quote Post

QUOTE(Lorak @ 20/12/2010, 19:53)
...szczególnie we wczesnych stadium generuje problemy ze swobodnym przemieszczaniem się...
*



Jest i na to rada: można pożyczyć od kogoś wózek albo nosidełko. Nawet jeśli do biblioteki prowadzą schody i nie ma podjazdu, prawdziwy samiec powinien potraktować to jako okazję do poprawienia muskulatury.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Lorak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 64.533

Karol
Stopień akademicki: magister
Zawód: dziennikarz
 
 
post 20/12/2010, 21:34 Quote Post

Zwierzęta, w tym ludzkie samce (a jak twierdzą ich samice, ludzkie samce w szczególności) cechuje wrodzony oportunizm, dlatego preferuję najprostsze i wymagające najmniejszego wysiłku rozwiązania - czemu chcesz mnie przekonać, bym działał wbrew swojej naturze?wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Micnie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 61.780

Michal Nielub
Zawód: Student
 
 
post 17/01/2011, 9:52 Quote Post

Ponoć "każde ciało dąży do jak najmniejszego zużycia energii". Jeżeli jednak uważasz tę zasadę za myśl przewodnią, to z całym szacunkiem-ale nie dowiesz się niczego ponadto, co inni Ci napiszą w internecie (a w znakomitej większość to bzdety). Także polecam albo skorzystanie z biblioteki, albo wyskrobanie paru złotych na jaką pozycję. Ewentualnie możesz tłumaczyć z angielskiego z tej strony.

Powodzenia
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej