Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Terror w Biesłanie, Sytuacja sprowokowana przez władzę ?
     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 6/09/2004, 20:15 Quote Post

Nie wiem czemu ale wydaje mi się, że atak sił specjalnych był zaplanowany.. miało się stać tak jak się stało.

Rosjanie jak dla mnie dali się poznać jako ludzie którzy dla osiągnięcia swojego celu są gotowi na bardzo duże poświęcenie.
Tak mi się nasunęło na myśl, że przecież przez ten ostatni atak terrorystyczny, "dzięki" wszystkim ofiarom, szczególnie dziecięcym {'} władze Kremla otrzymały idealny pretekst do ponownego rozpętania wojny z tym, żeteraz jest prawdopodobne, że kilka innych krajów się do tej wojny dołączy!

Może to już zaczątki jakiejś manii u mnie ale ostatnio często dopatruję się w tragicznych wypadkach powstawania pretekstów do załatwienia spraw odłożonych na bok pod wpływem nacisku opinii publicznej.

W tym wypadku wojny w Czeczenii wszyscy już mieli dość więc się buntowali. Opinia publiczna pokazywała okropne zdjęcia z temtego rejonu, co chwile było słychać o niewinnych ofiarach zamachów czy innych "wypadków".

Jak dla mnie teraz jest idealny moment do "zalatwienia" sprawy czeczeńskiej.

Jeśli ktoś ma podobne zdanie lub chciałby mnie przekonać, że tak nie jest - piszcie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 6/09/2004, 21:54 Quote Post

Masz racje...komuś bardzo zależało na zamieszaniu w kaukazkim kotle Trudno jednak przypuszczać, aby był to moskiewski spisek(chyba że w gre wchodziłaby tu działalność zmierzająca do obalenia Putina) Pretekst do rozjechania Czeczenii Rosja miała już po dramacie w moskiewskim teatrze Sprawa walki na Kaukazie nie jest prosta i Putin o tym wie Wydaje mi się, że cała sytuacja nie co go przerosła-przynajmniej takie sprawiał wrażenie w mediach. Putin po dramacie w biesłanie nie wyciągnął szabelki i nie krzyknął "na banditow!!!" Kreml przez długie godziny milczał i prawdopodobnie zastanawiał się co robić dalej A opinia publiczna raczej nie chce odwetu bo nie wie na kim miałby się on doknać i z kim u boku...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 7/09/2004, 15:30 Quote Post

Jeśli uznać, że fiasko odbicia zakładników było zaplanowane, to dowiodło na razie jedynie bezradności rosyjskiej administracji. Tak więc cała akcja jawiłaby się jako wymierzona przeciwko Putinowi. Czyżby szykowano zmianę władzy na Kremlu? Raczej mało prawdopodobne - brak innych sygnałów, które mogłyby o tym świadczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 15/09/2004, 8:07 Quote Post

pierwsze zdania z wtorkowej "GW" z pierwszej strony:


"Odpowiedzią Władymira Putina na atak w Biesłanie jest przebudowa ustroju w Rosji. Rosyjski prezydent chce przyznać sobie jeszcze więcej władzy.


Nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że snuję tutaj jakieś teorie spiskowe a'la archiwum x czy coś w tym stylu ale nie jest zastanawiające, że były oficer KGB może teraz skupić w swoim ręku prawie całą władzę w Rosji??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 15/09/2004, 9:33 Quote Post

Vitam
No cóż, ja nienawidzę spiskowych teorii dziejów. Ten model tak ma (no chyba że mówimy o fikcjach literackich czy filmowych, wtedy i owszem...). Ale akcja w Biesłanie nasuwa kilka dziwnych pytań:
1. Skoro to Rosja wojuje z Czeczenią, to dlaczego Czeczeni atakują inguszeckie dzieci? Bardziej logiczne byłoby chyba, gdyby atakowali rosyjskie? Mówiąc cynicznie - śmierć dzieci w Inguszetii nastawia świat przeciw Czeczenom, ale samym Rosjanom krzywdy nie czyni...
2. Jak to się stało, że uzbrojone po zęby komando wyjechało z Czeczenii, przejechało kawałek drogi i wpadło w biały dzień do miasteczka? A co na to armia rosyjska, zapory, czek-pointy i tym podobne kontrole?
3. Dlaczego szturm na szkołę był prowadzony tak nieudolnie, to była kilkugodzinna strzelanina! Czyżby komuś zależało na tym, by zginęło jak najwięcej zakładników?
4. Dlaczego podczas szturmu szkoła nie została odcięta kordonem, dziennikarze mogli (jeśli byli na tyle odważni) wchodzić do środka.
5. Napastnicy znali scenariusz Dubrowki, kiedy to dzielni antyterroryści wytłukli w teatrze wszyskich terrorystów i sporą grupę zakładników przy okazji. Wiedzieli więc, czego się spodziewać. Dlaczego, stojąc pod ścianą (bo tak czy tak zginą) nie wysadzili wszystkiego w cholerę? Nagle się im zrobiło żal dzieci?
6. Reakcja Putina - więcej władzy dla prezydenta, świat nie ma prawa się wtrącać w wewnętrze sprawy Rosji, nie będzie żadnego niezależnego (t.j. nie nadzorowanego przez Putina) śledztwa.
Dziwne to wszystko moim zdaniem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 15/09/2004, 16:23 Quote Post

Bardzo duży chaos informacyjny jest w związku z tą tragedią.
QUOTE
1. Skoro to Rosja wojuje z Czeczenią, to dlaczego Czeczeni atakują inguszeckie dzieci? Bardziej logiczne byłoby chyba, gdyby atakowali rosyjskie? Mówiąc cynicznie - śmierć dzieci w Inguszetii nastawia świat przeciw Czeczenom, ale samym Rosjanom krzywdy nie czyni...

Nie inguszeckie ale osetyjskie(tak się chyba pisze). Wśród atakujących byli podobno Ingusze. Osetyjczycy wspierają kreml, generalnie są wyznania prawosławnego w przeciwieństwie do muzułmańskich Czeczenów i Inguszów.
QUOTE
2. Jak to się stało, że uzbrojone po zęby komando wyjechało z Czeczenii, przejechało kawałek drogi i wpadło w biały dzień do miasteczka? A co na to armia rosyjska, zapory, czek-pointy i tym podobne kontrole?

Osetia to nie Izrael. Niestety nikt chyba nie przewidział ataku na Osetyjskie miasto. Podobno broń i mat. wybuchowe były ukryte podczas remontu szkoły. Armia Rosyjska jaka jest można z relacji się tylko domyślać.

QUOTE
.3. Dlaczego szturm na szkołę był prowadzony tak nieudolnie, to była kilkugodzinna strzelanina! Czyżby komuś zależało na tym, by zginęło jak najwięcej zakładników?
4. Dlaczego podczas szturmu szkoła nie została odcięta kordonem, dziennikarze mogli (jeśli byli na tyle odważni) wchodzić do środka.

Już po akcji na Dubrovce było widać jaka jest kondycja służb i sił specjalnych. Sam się nad tym nie raz zastanawiałem. Z relacji TV widać było cywilów chodzących gdzie tylko zapragnęli. Kompletny brak koordynacji i profesjonalizmu. Swoją drogą Putin powinien o tym pomyśleć a nie o zwiększaniu swojej władzy.
QUOTE
5. Napastnicy znali scenariusz Dubrowki, kiedy to dzielni antyterroryści wytłukli w teatrze wszyskich terrorystów i sporą grupę zakładników przy okazji. Wiedzieli więc, czego się spodziewać. Dlaczego, stojąc pod ścianą (bo tak czy tak zginą) nie wysadzili wszystkiego w cholerę? Nagle się im zrobiło żal dzieci?

W jednej z gazet (chyba Newsweek ale pewny nie jestem) był wywiad z jedną z porwanych. Pozwolili jej karmić swoje dziecko pod warunkiem że będzie im gotować. W rozmowach jej z niektórymi z terrorystami wynikało że chcięli oni się dogdywać jednak mimo zapewnien kremla dążyli (tzn Rsjanie) do rozwiązania siłowego.
QUOTE
6. Reakcja Putina - więcej władzy dla prezydenta, świat nie ma prawa się wtrącać w wewnętrze sprawy Rosji, nie będzie żadnego niezależnego (t.j. nie nadzorowanego przez Putina) śledztwa.

Putin to mimo wszystko zręczny polityk potrafił tragedię wykorzystać dla własnych celów.

Zakończenie konfliktu na Kaukazie nie leży w interesie samego Putina. Poprzez jego działania zaognia tylko konflikt. Wciągnął weń Inguszetie bez wyraźnej potrzeby zmienił prezydenta republiki na twardogłowego, brutalnego w działaniach człowieka. Gdyby konflikt na Kaukazie się zakończył spo. Rosyjskie mogłoby poznać się na nim jako na nieudolnym prezydencie (jeśli chodzi o gosp.).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 15/09/2004, 17:20 Quote Post

Mieszkańcy Rosji to ludność, która od wieków żyła pod butem sielnej absolutnej władzy... Jak nie Tatarzy, to carat, jak nie carat, to czerwona zaraza, jak nie sowieci to kto??? Czy ten naród jest w stanie poradzić sobie w warunkach demokracji? Wątpię... Co było za Jelcyna????-mafia, przekręty, korupcja... Czy za Putina jest lepiej? Nie wiem-ale wydaje mi się, że Rosja zaczyna odnajdywać swoje miejsce w świecie. W stosunkach miedzynarodowych wcisnęła się tam gdzie jej dobrze i tam gdzie nikomu(z wielkich) nie przeszkadza. Świat liczy się z jej(Putina)zdaniem a ona(Putin)liczy się ze zdaniem Putina. Może chłop dąży do jedynowładztwa... mi to nie przeszkadza, bo póki on jest, mamy gwarancje jakiejś stabilizacji w stosunkach międzynarodowych. Gorzej, gdy Putin skumuluje w swych rękach pełnie władzy, którą po nim przejmie jakiś debil... ph34r.gif

Napisano Dzisiaj, 06:23 PM
Sorki: sprostowanie wypowiedzi: Świat liczy się ze zdaniem Rosji(Putina), a Rosja(Putin) liczy się ze zdaniem świata


Edytowano by połaczyć dwa sąsiadujące posty użytkownika.
Uprasza się userów o stosowanie opcji "edytuj" a nie wstawianie kolejnych postów

Ten post był edytowany przez Celt: 15/09/2004, 19:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 15/09/2004, 18:24 Quote Post

cięzko się z tobą nie zgodzić co do mimo wszystko stabilizacji. Jednak jak rozwinie się sytuacja ciężko przewidzieć i tylko ustrój demokratyczny jest wstanie zagwarantowac pewną stabilizację. Po nim ktoś przyjdzie i wtedy moze już być gorzej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 16/09/2004, 15:12 Quote Post

Vitam

Nie inguszeckie ale osetyjskie(tak się chyba pisze). Wśród atakujących byli podobno Ingusze. Osetyjczycy wspierają kreml, generalnie są wyznania prawosławnego w przeciwieństwie do muzułmańskich Czeczenów i Inguszów. (Husarz)

W dalszym ciągu nie widzę w tym ani odrobiny sensu. To imho tak, jakby w czasie II wojny jakiś oddział AK w ramach walki z Niemcami przeszedł na drugą stronę Tatr i puścił z dymem kilka słowackich wiosek. Powód? No po słowackie państwo Tisy wspiera Niemcy... Wiem, że w przypadku terrorystów jakiekolwiek argumenty logiczne zawodzą, ale próbowałem się postawić w ich sytuacji. Nie wiem na ile mi się udało, bo nie mam zamiaru nikogo zabijać, ale wychodzi mi, że jak walczę z państwem X i był na tyle zwyrodniały, żeby strzelać do dzieci, to zabijałbym dzieci z państwa X, a nie z państwa Y. Które to państwo Y ograniczało się dotąd w ogólności do biernego przyglądania, a teraz zawrzało chęcią odwetu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 16/09/2004, 19:08 Quote Post

QUOTE
a teraz zawrzało chęcią odwetu.

może to o to chodziło? Widocznie są osoby (organizacje) które nie chcą pokoju (jak na bliskim wschodzie w Iraku czy Izraelu)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 19/09/2004, 12:44 Quote Post

Barkida,100% racji!Wojna w Czeczenii już była,i własnie przez te wszystkie wojny Czeczenia została bardzo zniszczona.Nie wiem,po co ją dobijać na dodatek.Chyba Czeczenia na zawsze będzie pod zwierzchnictwem Rosji sad.gif Że ci tez z Kremla sępią oddać taki kawałek ziemi mad.gif (wielkie sorry,jeżeli kogoś obraziłem)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 20/11/2004, 19:08 Quote Post

W dzień zamachu akurat przeglądałam artykuł jakiejś gazety religijnej i właśnie nie wiem czemu trafiłam na 3 tajemnicę objawienia fatimskiego.. Nienapisze jej dosłownie jej napisać ale podpunkt brzmiał w tym stylu zę jeśli Rosja się nie nawróci wybuchnie na jj terenach wojna.. I tak właś nie mi się skojarzyło
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Maniac_66
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 3.244

 
 
post 23/01/2005, 19:49 Quote Post

Należa sie kolejne podziękowania i gratulacje dla wyśmienitej orgaznizacji o nazwie SPEC NAZ. Kolejny raz udowodnili, że ich akcję są przeprowadzane rewelacjyjnie są planowane przez najlepszych światowych taktyków, a orgaznizacja tym samym dopisała sobie tylko 400 ofiar do liczby osiagnię odziału.... Co za ironia losu...... ph34r.gif ph34r.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 25/01/2005, 11:58 Quote Post

QUOTE
Nie wiem,po co ją dobijać na dodatek.Chyba Czeczenia na zawsze będzie pod zwierzchnictwem Rosji

Niestety chyba tak. Jak Rosja coś zagarnie, to nie odda tego tak szybko. A napewno nie pokojowo... sad.gif
QUOTE
Że ci tez z Kremla sępią oddać taki kawałek ziemi

Taki kawałek ziemii, a tyle ropy można by powiedzieć. Nie ma dobrze, Rosja zawsze będzie tą okrutną Rosją, a nie "dobrym i łaskawym" państwem. Co do Czeczenii - moim zdaniem w najbliższych powiedzmy 10 latach nie ma ona szans sad.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
gen.Thoma
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 520
Nr użytkownika: 11.930

tomasz libura
 
 
post 18/12/2005, 1:36 Quote Post

W gruncie rzeczy w Rosji przy pozorach demokracji mamy do czynienia z dyktaturą . Każda dyktatura aby istnieć i powiększać swą władzę potrzebuje wroga . Dla Putina tym wrogiem zostali Czeczeni.
Najpierw najgrożniejszy ewentualny konkurent Putina do fotela prezydenckiego gen. Lebiedź ginie w katastrofie śmigłowca. Potem zupełnie nadzwyczajnie i bez precedensu bloki w Moskwie wylatują w powietrze.W efekcie jest nowy silny prezydent i nowa wojna w Czeczenii. Kolejne epizody to dramat w teatrze na Dubrowce i tragedia w Biesłanie. Efekt Czeczeni nic nie zyskują( prócz odwrócenia się od nich zupełnie opinii światowej) a Putin zagarnia więcej władzy.
Wzsystko to jakieś dziwne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej