Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

46 Strony « < 44 45 46 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli Wenedowie ?

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.904

post 16/06/2018, 20:58 Quote Post

QUOTE(Mścisław100 @ 16/06/2018, 16:25)
QUOTE(crook @ 19/09/2006, 19:20)
Spotkałem się z Wenedami u historyka Jordanesa. Był on gotem, żyjącym, piszącym w VI w. Są to pierwsze dokładniejsze informacje o ziemiach, które obecnie należą do Polski- ziemia nad Wisłą. Wenedzi to Słowianie wg Jordanesa. Jednak wędrówki ludów, handel, wojny itp. itd. mogą pomieszać wszystkie nazwy i wszystkie rasy.
*

Dokładnie. Ja się tylko zastanawiam jaki procent ludzi interesujących się historią jara się rzeczami możliwymi do zweryfikowania, a jaki procent niemożliwymi? I drugie pytanie: czy historia, to fakty, czy nadinterpretecja faktów (patrz Długosz)? No, bo tak na chłopski rozum to Długosz zmyślał, ale bez Długosza nie byłoby ze 3/4 historii Polski...Oczywiście pisał ze źródeł, ale tu podkolorował, tam przerysował itp.
*

nikt nie traktuje Długosza jako źródła dla wczesnych dziejów Polski. Pomijam oczywiście nawiedzonych mitomanów. Jeśli masz problem z tym czym jest nauka historii poczytaj dostępne w każdej lepszej bibliotece dzieło Jerzego Topolskiego "Metodologia historii", 1973. Bez znajomości choćby samego tego dzieła wszelka dyskusja jest bez sensu.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/06/2018, 21:08

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #676

Kresowy

V ranga
Nr użytkownika: 44.491

post 24/08/2019, 10:24 Quote Post

Strabon pisał coś o Wenedach?
https://en.wikipedia.org/wiki/Pytheas - błąd najwyraźniej
Vindelici gdzieś koło Helvetii.
Vennones, jedno z najdzielniejszych plemion Vindelici.
Jezioro Bodeńskie: rzymski geograf Pomponiusz Mela wspomniał o nim ok. 43 roku n.e., nazwał je Lacus Venetus.

Strabon uważał, że Veneti znad Adriatyku pochodzą od Celtów, a ci Celtowie spokrewnieni byli z późniejszym plemieniem celtyckim Veneti z wybrzeża Bretanii, które walczyło z Juliuszem Cezarem.

NNNNNNNN uważa, że wszyscy Veneti wyszli z jednego pnia, przy czym nasi Wenedowie tylko zapożyczyli tę nazwę.

I Veneti nie byli Celtami?

Wenedowie mogli zamieszkiwać południowo-wschodnią Polskę "od zawsze". https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_trzci...-Slavic_lng.png Przecież Goci tylko krótko i w trasie zamieszkiwali te tereny.

Ten post był edytowany przez Kresowy: 24/08/2019, 18:46

User is offline  PMMini Profile Post #677

NNNNNNNN

V ranga
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击

post 24/08/2019, 10:43 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 24/08/2019, 17:24)
Strabon pisał coś o Wenedach?

Kresowy redagowal cos w Wikipedii?

Etnonim byłby etymologicznie związany ze słowami: łacińska venus, -eris „miłość, namiętność, łaska”, a w późniejszych formach „ukochany, przyjazny”; sanskryt vanas - „pożądanie, zapał”, vani - „życzenie, pragnienie”; staroirlandzki fine (<Proto-Celtic * wenjā) „pokrewieństwo, krewniak, sojusz, plemię, rodzina”; stary nordycki vinr, starosaski, wini staro-niemiecki, starofryzyjski, staroangielski wine „przyjaciel”
Pokorny 1959: 1146 - 1147; Steinacher 2002: 33

Jak widzimy, praindoeuropejskie korzenie *wen- najlepiej wystepuje wsrod zachodnich indo-europejskich jezykow: celtyckich, italskich, germanskich.
Plemie Veneti Wloch jest zaswiadczone jako plemie nieslowianskie z pomnikow tego jezyka ("Starożytni Veneti mówili weneckim, wymarłym językiem indoeuropejskim, o czym świadczy około 300 krótkich inskrypcji z VI do I wieku pne.. Venetic jest wymarłym językiem indoeuropejskim, zwykle zaliczanym do podgrupy italskiej, którą w starożytności używali ludy Veneti w północno-wschodnich Włoszech (Veneto) i we współczesnej Słowenii, między deltą rzeki Pad a południową granicą Alp.").
Zatem Veneti to lud nieslowianski, nazwa Wenedowie mogla zostac co najwyzej zapozyczona przez Slowian pozniej.
===========================

Balto-Slowianie od kultury trzcinieckiej
GLOTTOCHRONOLOGY AND ITS APPLICATION TO THE BALTO-SLAVIC LANGUAGES
GLOTTOCHRONOLOGIA I JEJ ZASTOSOWANIE DO JEZYKOW BALTO-SLOWIANSKICH
www.baltistica.lt/index.php/baltistica/article/viewFile/1168/1090

Nie ma dla nich zatem Czech, nie ma dla nich Szwajcarii, nie ma dla nich Wloch.
Nie maja do czynienia do tych kultur archeologicznych.

QUOTE(Kresowy @ 24/08/2019, 17:24)
nasi Wenedowie
*

Wasze sa garnki trzcinieckie, nie zas Wenedowie.

Ten post był edytowany przez NNNNNNNN: 24/08/2019, 12:15

User is offline  PMMini Profile Post #678

Kresowy

V ranga

post 30/08/2019, 19:49 Quote Post

https://mindly.pl/jezyk-polski,ac163/koncep...ian-czesc-6,553

User is offline  PMMini Profile Post #679

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post 30/08/2019, 21:19 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 30/08/2019, 19:49)

szkoda, że autor tej kompilacji "zapomniał" dodać, że żaden z "jego" wniosków nie jest wynikiem jego pracy.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 30/08/2019, 21:32

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #680

NNNNNNNN

V ranga
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击

post 30/08/2019, 21:48 Quote Post

QUOTE(Kresowy @ 31/08/2019, 2:49)

Ten nienaukowy autor lubi powtarzac: "Nie jest to do końca prawdą".
Dlaczego? Autor nie podaje zrodel.
Czy wymyslil to sam?
Jesli tak chcesz, by ludzkosc dowiedziala sie wiecej o temacie, czyzby nie znalazlo sie zadnego badania naukowego lub listy badan naukowych?
Strona mindly.pl ma dzialy DOM, MOTO, ZDROWIE, TURYSTYKA, KOBIETA, FACET, FINANSE, TECH, ZAKUPY, BIZNES, ZWIERZĘTA, PRACA
Przeciez to, co przytoczyles, jest nie do sprawdzenia.
Dlaczego ciagniesz tu dowolne nienaukowe teksty?

Takze uzytkownik Kresowy nie rozumie, ze nawet jesli osoba slowianskojezyczna wywodzi sie od jakiegos nieslowianskiego luda, zeby naprawde mowic, ze dziedzictwo tego luda to tez dziedzictwo takiej osoby, ma pierwotnie przynajmniej nauczyc sie jezyka takiego luda, poniewaz jako Slowianin taka osoba nie moze miec takiego dziedzictwa. Slowianskim zas dziedzictwem pozostana urocze garnki kultury trzcinieckiej, itp.

Obecnie uwaza sie, ze najblizszym wobec Venetic jezykiem byl jezyk proto-italski - przodek jezyka lacinskiego.
Ale tylko rzadkie reliktowe branze R1b-L51 moga byc wobec nich spokrewione: pustka osadnicza w Polsce czyni swoje.
Oczywiscie, nieslowianskojezyczni osoby spokrewione do Wlochow mieliby wieksze prawa do dziedzictwa pierwotnych nieslowianskich Wenedow. Polacy-Slowianie do takich nie naleza rolleyes.gif

QUOTE(Kresowy @ 31/08/2019, 16:27)
Jest tam trochę nowych dla mnie informacji (tzn. czytałem ten tekst już kiedyś). Ja jestem amatorem, tak że nie zakładajcie, że przeczytałem wszystkie opracowania naukowe.
Tutaj obszerniejsza wersja tego artykułu: https://en.wikipedia.org/wiki/Patologia , ma nawet bibliografię, krąży tak po Internecie bez nazwiska autora.
*

Znow klamstwo. Tam jest wskazane:
Autor
Grzegorz Jagodziński
Magister biologii
^^^
Nie jest nawet jezykoznawca, zatem nie jest wiarygodne.

Ten post był edytowany przez NNNNNNNN: 31/08/2019, 11:06

User is offline  PMMini Profile Post #681

Kresowy

V ranga

post 31/08/2019, 9:27 Quote Post

Jest tam trochę nowych dla mnie informacji (tzn. czytałem ten tekst już kiedyś). Ja jestem amatorem, tak że nie zakładajcie, że przeczytałem wszystkie opracowania naukowe.
Tutaj obszerniejsza wersja tego artykułu: http://www.eioba.pl/a/1vm8/koncepcje-pochodzenia-slowian , ma nawet bibliografię, krąży tak po Internecie bez nazwiska autora.

Ten post był edytowany przez Kresowy: 31/08/2019, 9:35

User is offline  PMMini Profile Post #682

Kresowy

V ranga

post 1/09/2019, 13:33 Quote Post

Tu sporo o Wenedach, ale to dawne teorie, paniliryjskie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Krahe
https://en.wikipedia.org/wiki/Pan-Illyrian_theories

User is offline  PMMini Profile Post #683

46 Strony « < 44 45 46 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej