Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Oblężenie Tyru
     
Sosul
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 88.864

 
 
post 17/02/2014, 20:53 Quote Post

Dzień dobry. W szkole usłyszałam dość sporo ciekawych rzeczy dotyczących krucjat. Najbardziej interesuje mnie Saladyn i fakt jego oblężenia Tyru. Udało mi się zdobyć tom drugi pana Runcimana - i tutaj moje pytanie. Dlaczego Saladyn zdecydował się na odstąpienie od oblężenia za pierwszym razem? O ile wiem, w tedy jakoś pomaszerował na Askalon i to był ważniejszy punkt? Historyk w szkole zbył moje pytanie ( mam wrażenie, że nie do końca wiedział o co pytam), a mnie naprawdę to ciekawi.

Udało mi się też zdobyć ksiązki o krucjatach: Wyprawy Krzyżowe M i BSkładankowie, Morze wiary, Historia wypraw krzyżowych pana Maddena. Jakie jeszcze są warte pozycję na ten temat?

Z góry dzięki
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 17/02/2014, 21:03 Quote Post

QUOTE(Sosul @ 17/02/2014, 20:53)
Dzień dobry. W szkole usłyszałam dość sporo ciekawych rzeczy dotyczących krucjat. Najbardziej interesuje mnie Saladyn i fakt jego oblężenia Tyru. Udało mi się zdobyć tom drugi pana Runcimana - i tutaj moje pytanie. Dlaczego Saladyn zdecydował się na odstąpienie od oblężenia za pierwszym razem? O ile wiem, w tedy jakoś pomaszerował na Askalon i to był ważniejszy punkt? Historyk w szkole zbył moje pytanie ( mam wrażenie, że nie do końca wiedział o co pytam), a mnie naprawdę to ciekawi.

Udało mi się też zdobyć ksiązki o krucjatach: Wyprawy Krzyżowe M i BSkładankowie, Morze wiary, Historia wypraw krzyżowych pana Maddena. Jakie jeszcze są warte pozycję na ten temat?

Z góry dzięki
*



Jeśli chodzi o Saladyna, na język polski przetłumaczono parę biografii, m.in.M. Lyons, P. Jackson - Saladyn; natomiast świetnie napisana jest książka P. Sołeckiego - Saladyn i krucjaty, którą polecam. smile.gif

Na przykład taki Ibn al-Asir napisał: "Taki był zwyczaj Saladyna. Kiedy miasto mu się opierało, on nużył się nim oraz oblęzeniem i odjeżdżał".

Co do odstąpienia od oblężenia: Saladyn mógł być zniechęcony niepowodzeniem, a szczególnie akcją łacinników w nocy 30 grudnia. Tej nocy bowiem, przerwano blokadę Tyru od strony morza - co było rzeczą wręcz niezbędną przy dobywaniu nadmorskich twierdz.
Na pewno ważną rolę pełniły tu morale żołnierzy i zima (nie w środkowoeuropejskim znaczeniu - tu: chłód ciągłe deszcze).
Mamy informacje o podzieleniu się dowódców, gdzie część na skutek wielu poległych w ich oddziałach, troski o zapasy i niskich morale nalegała na odwrót. To "stronnictwo" później zaczęło sabotować powierzone im zadania, a później odmówili walki.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 17/02/2014, 21:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sosul
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 88.864

 
 
post 17/02/2014, 21:38 Quote Post

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Naprawdę wiele to dla mnie znaczy:)


Na pewno uda mi się zdobyć Saladyna pana Lyonsa, a że akurat mam troszku schowanego złota, to akurat świetnie się składa. Dziękuję także za plecenie p. Sołeckiego - jeszcze jutro jak nie będę mieć lekcji, przebiegnę się po mieście i poszukam/zamówię. Zwłaszcza, że sam temat bardzo mnie interesuje:)

Hm, gdzie można znaleźć informacje o tych dowódcach? Sporo też u Runcimnana jest napisane o Konradzie. Sprawdziłam tutaj na forum wątki z jego osobą (np śmierć z rąk asasynów - to też ciekawe, niepowiem). Pan Runciman pisze o nim raczej w samych superlatywach, zwłaszcza jego organizacje fortyfikacji. Czy faktycznie "gość" był tak dobry?

Przepraszam za tyle pytan i jeszcze raz dziękuję


 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 17/02/2014, 22:39 Quote Post

QUOTE(Sosul @ 17/02/2014, 21:38)
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Naprawdę wiele to dla mnie znaczy:)


Na pewno uda mi się zdobyć Saladyna pana Lyonsa, a że akurat mam troszku schowanego złota, to akurat świetnie się składa. Dziękuję także za plecenie p. Sołeckiego - jeszcze jutro jak nie będę mieć lekcji, przebiegnę się po mieście i poszukam/zamówię. Zwłaszcza, że sam temat bardzo mnie interesuje:)

Nie ma za co. smile.gif
Sołecki jest o tyle dobry, że pisze bardzo ciekawie i wtrąca fragmenty źródeł. No i kosztuje góra 20 zł w tańszych księgarniach.

QUOTE
Hm, gdzie można znaleźć informacje o tych dowódcach? Sporo też u Runcimnana jest napisane o Konradzie. Sprawdziłam tutaj na forum wątki z jego osobą (np śmierć z rąk asasynów - to też ciekawe, niepowiem). Pan Runciman pisze o nim raczej w samych superlatywach, zwłaszcza jego organizacje fortyfikacji. Czy faktycznie "gość" był tak dobry?

Przepraszam za tyle pytan i jeszcze raz dziękuję
*



S. Runciman swoimi "Dziejami..." wychował wiele pokoleń "krucjatologów", choć jego wartościowanie niektórych postaci bywa przez niektórych odrzucane. Jeśli chodzi o mnie, to nie spędziłem tyle czasu książkach i źródłach o XII-wiecznym Outre Mer i nie potrafię zweryfikować opinii Runcimana. Być może takie przedstawienie postaci Konrada miało kontrastować z nieudolnym Gwidonem z Lusignan, w dodatku wiarołomcą.

Nie wiem czy coś o tych dowódcach będzie - źródło niestety nie wymienia ich z imienia.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 17/02/2014, 22:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej