Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Samobójcza Polityka
     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 8:35 Quote Post

W ostatnich latach - 1935-39 - polityka wewnętrzna i zagraniczna II RP doprowadziła do zaostrzenia konfliktów chyba z wszystkimi głównymi mniejszościami narodowymi w Polsce :
- z Ukraińcami
- z Żydami,
- z Litwinami,
- z Białorusinami,
- z Niemcami chyba też
sad.gif sad.gif sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 8:45 Quote Post

Kolega , pisze bardzo ogólnie co do Żydów pozostawali lojalnymi Obywatelami Rzeczypospolitej , Białoruski ruch narodowy był ( i jest ) w powijakach , a duza cześć z Białorusinów określała się jako "Tutejsi" . Ukraińcom , choćby RP dala autonomie i samorząd , to by nie wystarczyło chcieli niepodległości ( rozsądna i proukrainska polityka na Wołyniu dala w efekcie tylko ludobójstwo Polaków " Rzez Wołyńska " ) , a Niemcy chcieli tylko Heimkehr i tyle .
Napisz może jakie to wydarzenia w polityce wew. i zew. II RP , w latach 1935 - 39 , stanowią osnowę twoich tez ?
 
Post #2

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 9:01 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 20/06/2010, 8:45)
Kolega , pisze bardzo ogólnie co do Żydów pozostawali lojalnymi Obywatelami Rzeczypospolitej , Białoruski ruch narodowy był ( i jest ) w powijakach , a duza cześć z Białorusinów określała się jako "Tutejsi" . Ukraińcom , choćby RP dala autonomie i samorząd , to by nie wystarczyło chcieli niepodległości ( rozsądna i proukrainska polityka na Wołyniu dala w efekcie tylko ludobójstwo Polaków " Rzez Wołyńska " ) , a Niemcy chcieli tylko Heimkehr i tyle .
Napisz może jakie to wydarzenia w polityce wew. i zew. II RP , w latach 1935 - 39 , stanowią osnowę twoich tez ?
*


TYLKO hasłowo :
- polityka rewindykacji - cerkwie - niszczenie cerkwii również
,- np. na Wołyniu - odejście od polityki Józewskiego - polecam eseje Stempowskiego,
- Litwini- zaostrzenie polityki - likwidacja lub zawieszenie organizacji , szkół ,
- Żydzi - polityka de facto - antysemicka - getto ławkowe, "swój do swego" - co sprowadzało się m.in do fizycznego blokowania żydowskich sklepów również pobić , nawet zdarzały śie zajścia o charakterze pogromu ; de facto OZN - szedł w ręka w rękę z endecją w ostatnich latach międzywojna

faktów jest sporo - aż za dużo - tylko trzeba troszku poszukać albo poczytać co Inni(Ukraińcy, Litwini, .......) piszą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Paszkiewicz
"W latach 1937–1938 kierował akcją pacyfikacyjną ludności ukraińskiej." nieciekawa postać
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 9:10 Quote Post

TYLKO hasłowo :
QUOTE
- polityka rewindykacji - cerkwie - niszczenie cerkwii również
,- np. na Wołyniu - odejście od polityki Józewskiego - polecam eseje Stempowskiego,
- Litwini- zaostrzenie polityki - likwidacja lub zawieszenie organizacji , szkół ,
- Żydzi - polityka de facto - antysemicka - getto ławkowe, "swój do swego" - co sprowadzało się m.in do fizycznego blokowania żydowskich sklepów również pobić , nawet zdarzały śie zajścia o charakterze pogromu ; de facto OZN - szedł w ręka w rękę z endecją w ostatnich latach międzywojna

faktów jest sporo - aż za dużo - tylko trzeba troszku poszukać albo poczytać co Inni(Ukraińcy, Litwini, .......) piszą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Paszkiewicz
"W latach 1937–1938 kierował akcją pacyfikacyjną ludności ukraińskiej." nieciekawa postać


To dobrze , ze Kolega uściślił temat , wygląda teraz dużo poważniej .
Zgoda co do Akcji Rewindykacji Cerkwi , głupia i niepotrzebna .
Co do Żydów nie przypominam sobie aby Rzad II RP , przez właściwe Ministerstwo nakazywał Rektorom Uczelni Wyższych organizować " getta ławkowe " .
 
Post #4

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 9:28 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 20/06/2010, 9:10)
TYLKO hasłowo :
QUOTE
- polityka rewindykacji - cerkwie - niszczenie cerkwii również
,- np. na Wołyniu - odejście od polityki Józewskiego - polecam eseje Stempowskiego,
- Litwini- zaostrzenie polityki - likwidacja lub zawieszenie organizacji , szkół ,
- Żydzi - polityka de facto - antysemicka - getto ławkowe, "swój do swego" - co sprowadzało się m.in do fizycznego blokowania żydowskich sklepów również pobić , nawet zdarzały śie zajścia o charakterze pogromu ; de facto OZN - szedł w ręka w rękę z endecją w ostatnich latach międzywojna

faktów jest sporo - aż za dużo - tylko trzeba troszku poszukać albo poczytać co Inni(Ukraińcy, Litwini, .......) piszą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Paszkiewicz
"W latach 1937–1938 kierował akcją pacyfikacyjną ludności ukraińskiej." nieciekawa postać


To dobrze , ze Kolega uściślił temat , wygląda teraz dużo poważniej .
Zgoda co do Akcji Rewindykacji Cerkwi , głupia i niepotrzebna .
Co do Żydów nie przypominam sobie aby Rzad II RP , przez właściwe Ministerstwo nakazywał Rektorom Uczelni Wyższych organizować " getta ławkowe " .
*



TEMAT jst baaardzo obszerny.

Nie trzeba nakazywać - wystarczy pozwalać - aby LUD SIĘ WYPOWIEDZIAŁ.

btw. kurna - żarło przypaliłem.

http://wysylkowa.pl/ks944911.html - tam jest RÓWNIEŻ np. o przepisach wchodzących od 1 września 39r.- dotyczących nie zatrudniania Żydów w szkołach - szczegółów nie pamiętam -a ksiązki nie mam pod ręką. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 9:42 Quote Post

QUOTE
http://wysylkowa.pl/ks944911.html - tam jest RÓWNIEŻ np. o przepisach wchodzących od 1 września 39r.- dotyczących nie zatrudniania Żydów w szkołach - szczegółów nie pamiętam -a ksiązki nie mam pod ręką. sad.gif

Przepisy wchodzące w życie od 1 września 1939 , napisz proszę coś więcej bo o takim kuriozum jak piszesz nigdy , nie słyszałem najlepiej Nr DzU ( rasizm państwowy w II RP ,WIERZYC SIĘ NIE CHCE )
QUOTE
kurna - żarło przypaliłem.

Mam , nadzieje ze nie za bardzo ,
Smacznego wink.gif
 
Post #6

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 9:51 Quote Post

QUOTE(Niezależny Obserwator @ 20/06/2010, 9:28)
... wystarczy pozwalać - aby LUD SIĘ WYPOWIEDZIAŁ.

A mawiają, że Vox populi, vox Dei confused1.gif

QUOTE
btw. kurna - żarło przypaliłem.

To niedobrze. sad.gif
 
Post #7

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 9:52 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 20/06/2010, 9:42)
QUOTE
http://wysylkowa.pl/ks944911.html - tam jest RÓWNIEŻ np. o przepisach wchodzących od 1 września 39r.- dotyczących nie zatrudniania Żydów w szkołach - szczegółów nie pamiętam -a ksiązki nie mam pod ręką. sad.gif

Przepisy wchodzące w życie od 1 września 1939 , napisz proszę coś więcej bo o takim kuriozum jak piszesz nigdy , nie słyszałem najlepiej Nr DzU ( rasizm państwowy w II RP ,WIERZYC SIĘ NIE CHCE )
QUOTE
kurna - żarło przypaliłem.

Mam , nadzieje ze nie za bardzo ,
Smacznego wink.gif
*



też o tym przepisie WCZEŚNIEJ - nie slyszałem - dopiero w tej książce przeczytałem -ale nie kupiłem -i tak za duzo (przezło 100 w ostatnim roku)kupuje - nie mam kiedy przeczytać.

Ale zajrze w księgarni - tylko chyba nie dziś - w MPIKu widzialem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 10:01 Quote Post

QUOTE(jur @ 20/06/2010, 9:51)
QUOTE(Niezależny Obserwator @ 20/06/2010, 9:28)
... wystarczy pozwalać - aby LUD SIĘ WYPOWIEDZIAŁ.

A mawiają, że Vox populi, vox Dei confused1.gif

QUOTE
btw. kurna - żarło przypaliłem.

To niedobrze. sad.gif
*




i ten głos ludu był faszyzmem w Niemczech a w Polsce - na szczęscie tylko - antysemityzmem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 10:03 Quote Post

QUOTE(Niezależny Obserwator @ 20/06/2010, 10:01)
i ten głos ludu był faszyzmem w Niemczech a w Polsce - na szczęscie tylko - antysemityzmem.

W Rosji natomiast - bolszewizmem.
 
Post #10

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 15:17 Quote Post

QUOTE(jur @ 20/06/2010, 10:03)
QUOTE(Niezależny Obserwator @ 20/06/2010, 10:01)
i ten głos ludu był faszyzmem w Niemczech a w Polsce - na szczęscie tylko - antysemityzmem.

W Rosji natomiast - bolszewizmem.
*



AD REM

TYLKO hasłowo :
- polityka rewindykacji - cerkwie - niszczenie cerkwii również
,- np. na Wołyniu - odejście od polityki Józewskiego - polecam eseje Stempowskiego,
- powstanie Związku Szlachty Zagrodowej, Związku Polaków Prawosławnych i akcja rewwidykacyjna,
- program umacniania polskości - na Kresach Wschodnich,
- przymusowe konwersje na katolicyzm,
- Litwini- zaostrzenie polityki - likwidacja lub zawieszenie organizacji , szkół ,
- Żydzi - polityka de facto - antysemicka - getto ławkowe, "swój do swego" - co sprowadzało się m.in do fizycznego blokowania żydowskich sklepów również pobić , nawet zdarzały śie zajścia o charakterze pogromu ; de facto OZN - szedł w ręka w rękę z endecją w ostatnich latach międzywojna , hasła - "Żydzi na Madagaskar" itd.

faktów jest sporo - aż za dużo - tylko trzeba troszku poszukać albo poczytać co Inni(Ukraińcy, Litwini, .......) piszą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Paszkiewicz
"W latach 1937–1938 kierował akcją pacyfikacyjną ludności ukraińskiej." nieciekawa postać
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 20/06/2010, 20:07 Quote Post

QUOTE(Lancaster)
ogólnie co do Żydów pozostawali lojalnymi Obywatelami Rzeczypospolitej

Niestety; Na Kresach nie było w tej materii wesoło.
Wolałbym nie poruszać trudnego i drażliwego tematu.

Pozdrawiam
poldas372
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2010, 20:18 Quote Post

QUOTE
(Lancaster)
ogólnie co do Żydów pozostawali lojalnymi Obywatelami Rzeczypospolitej

Niestety; Na Kresach nie było w tej materii wesoło.
Wolałbym nie poruszać trudnego i drażliwego tematu.

Pozdrawiam
poldas372

To smutne , ze Kolega obawia się poruszyć na Forum Historycznym jakikolwiek zagadnienie ( byle dobrze uzasadnione i w temacie ) , nie bójmy się losu Sp Dr Ratajczaka ( może z pracy nie wyrzucą piszemy pod nickami )
Ps
wiem jak zachowywała się cześć ludności żydowskiej na kresach , to hańba .
 
Post #13

     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 20/06/2010, 21:20 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 20/06/2010, 20:18)
QUOTE
(Lancaster)
ogólnie co do Żydów pozostawali lojalnymi Obywatelami Rzeczypospolitej

Niestety; Na Kresach nie było w tej materii wesoło.
Wolałbym nie poruszać trudnego i drażliwego tematu.

Pozdrawiam
poldas372

To smutne , ze Kolega obawia się poruszyć na Forum Historycznym jakikolwiek zagadnienie ( byle dobrze uzasadnione i w temacie ) , nie bójmy się losu Sp Dr Ratajczaka ( może z pracy nie wyrzucą piszemy pod nickami )
Ps
wiem jak zachowywała się cześć ludności żydowskiej na kresach , to hańba .
*



Co byłó hańbą - to że niektórzy byli komunistami ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 20/06/2010, 22:07 Quote Post

- z Ukraińcami
Jak koledzy wyżej
- z Żydami
Żydzi mieli odwieczną skłonność do trzymania się razem i wspierania swoich . bojkotowanie sklepów było reakcją obroną na działania typu W miasteczku z polską piekarnią pojawia się żydowska piekarnia. Dzięki pomocy z miejscowej gminy daje dbbigowe ceny wykańczając polską piekarnie potem podnosi ceny i zwraca pieniądze gminie.(przykład z mojej okolicy)
- z Litwinami,
Właśnie wtedy przywrócono stosunki dyplomatyczne z Litwą
- z Białorusinami,
Można przykłady
- z Niemcami chyba też
Poczytaj co robili działacze mniejszości niemieckich jeszcze we wrześniu.


faktów jest sporo - aż za dużo - tylko trzeba troszku poszukać albo poczytać co Inni(Ukraińcy, Litwini, .......) piszą

Tak obcy zawsze obiektywny i wiarygodny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej