Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najciekawsze źródło, Wasze propozycje
     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 8/09/2005, 12:53 Quote Post

Większość ludzi jeżeli już wie o takim czymś jak źródło historyczne to utożsamia je ze źródłem pisanym. Historyk kojarzony jest z biblioteką i przedstawiany jako pochylona postać nad starymi dokumentami i książkami. Tymczasem istnieją także inne źródła historyczne, tak właściwie źródła drukowane są tylko pewną częścią całości. Najbardziej chyba są rozpowszechione wśród zbieraczy są tzw. artefakty wojskowe, jak mundury, odznaczenia itd. Ja tymczasem chciałbym, aby wypowiedzieliście jakie źródło historyczne, które jest ogólnodostepne w Naszym kraju uważacie za najlepsze. Moją pierwszą myślą na ten temat są budynki i dzieła architektury inżynieryjnej, ale pewnie wymyślicie także inne rzeczy.

Jako swoją propozycję podam mosty na Wiśle w Tczewie. Stanowią one szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy powstał most drogowy (1851-1857) i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). Budowa mostu drogowego kosztowała 4 miliony talarów. Kamień węgielny pod budowę położył Fryderyk Wilhelm IV. Most początkowo miał 10 wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami - dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Drugi, kolejowy, powstał w latach 1888-1890, kiedy jeden most przestał wystarczać. Mosty są szczególnie interesujące ze względu na zastosowane rozwiązania techniczno-konstrukcyjne. Polecam spacer nimi, najciekawsze jest to, że most drogowy stanowi zlepek kilku różnych mostów, z zupełnie innych okresów (ponieważ za każdym razem jak most był nieprzejezdny dobudowywano tylko brakującą część). Ciekawe też są wieżyczki, które mimo, że z XIX wieku, wyglądają na dzieło Krzyżaków smile.gif
Tutaj podaję link do galerii mostów na Wiśle w Tczewie:
http://www.murki.pl/galeria.acs?rock=Tczew
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej