Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reformatorzy w dziejach Rzymu, Kogo najwyżej oceniacie?
     
triumphus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 1.259

 
 
post 25/07/2004, 17:55 Quote Post

Kogo najwyżej oceniacie ? smile.gif
Ja zdecyduję się na Marcusa Liwiusa Druzusa trybuna ludowego z 91 B.C. Mimo że był związany z konserwatywnym senatem, widział potrzebę gwałtownych reform w Rzymie późnorepublikańskim. Gdyby zatwierdzono jego projekty być może nie doszłoby do bellum sociale oraz wiele kryzysów związanych z ager publicus , czy plebsem miejskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 24/08/2004, 22:21 Quote Post

Myśle, że najlepszym był August. Był ojcem systemu państwowego, który przetrwał prawie 15 stuleci, w tym niestabilnym świecie to sukces. Najgorszym, Jezus Chrystus, o ile istniał ktoś taki, to nasypał najwiecej piachu w tryby machiny Augusta. (Chociaż ideały społeczne miał sympatyczne ale oceniam z punktu widzenia Rzymu)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 26/08/2004, 20:37 Quote Post

QUOTE(Publius Aelius Hadrianus @ Aug 24 2004, 11:21 PM)
Najgorszym, Jezus Chrystus, o ile istniał ktoś taki, to nasypał najwiecej piachu w tryby machiny Augusta.

Daruj sobie tę marksistowską, rzekomo 'naukową' dygresję. Pytanie zresztą dotyczy najlepszych, a nie najgorszych reformatorów w dziejach Rzymu.
Po za tym jak można mówić o reformatorze Auguście i o reformatorze Chrystusie (pomijając już to, czy to rzeczywiście, dobre określenie dla tej osoby) w jednym kontekście? Jezus bynajmniej nie był reformatorem 'w dziejach Rzymu' (by zacytować to nieprecyzyjnie postawione pytanie), chyba, żeby przemycić karkołomną kontrargumentację, że działał w czasach rzymskich i na terytorium cesarstwa. według tej logiki można mówić, że reformatorem 'w dziejach Rzymu' był np. Vencygetoryks, Orygenes, Ariusz, Bazyli Wielki itd. i wychodzi na to, że nie o to chodziło autorowi pytania (zresztą sugerujesz, że patrzysz na Rzym, jako na trwającą 1500 lat "machinę", a wtedy możnaby przemycić twierdzenie, że np. Joachim z Fiore też był reformatorem "w dziejach Rzymu").

Chrystus, jeżeli już mówić o tej osobie, jako o reformatorze, to był tylko reformatorem religijnym judaizmu i tylko w sferze duchowej, a nie politycznej.

Jesli chodzi o meritum to reforma kalendarza Juliusza Cezara jest wystarczającym powodem dla mnie, aby uznać go za najwiekszego reformatora w dziejach Rzymu, większym od 1500 letniej machiny Augusta, gdyż "machina" Cezara trwa do dziś.

pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 28/08/2004, 11:17 Quote Post

1500 lat liczyłem do upadku ostatnich bezpośrednich spadkobierców Rzymu, czyli do 1453\1460 roku. Ciekawe jest, że jeśli tylko nie wychwala się chrześcijaństwa i Jezusa z Nazaretu to od razu dostaje się łatkę marksisty. Marks był takim samym reformatorem jak Jezus, powinien swoje teorie wypróbować najpierw na królikach. Dobrze, że istnieje internet, tacy jak ty pewnie by mnie już dawno w imię miłości chrześcijańskiej poćwiartowali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 28/08/2004, 21:53 Quote Post

QUOTE
1500 lat liczyłem do upadku ostatnich bezpośrednich spadkobierców Rzymu, czyli do 1453\1460 roku.

Owszem, nietrudno się było domyślić.
QUOTE
Ciekawe jest, że jeśli tylko nie wychwala się chrześcijaństwa i Jezusa z Nazaretu to od razu dostaje się łatkę marksisty.

Nikt nie karze Ci chwalić chrześcijaństwa i Jezusa z Nazaretu. Nie wiem skąd takie nadinterpretacyjne wnioski. Zarzucasz mi coś, czego nigdzie nie twierdziłem. I bynajmniej nie z powodu niewychwalania chrześcijaństwa nazwałem twoją dygresję markistowską (co nadal zresztą podtrzymuję).
QUOTE
Marks był takim samym reformatorem jak Jezus, powinien swoje teorie wypróbować najpierw na królikach.

Pomijając już to tak uogólnione, że aż nieprawdziwe stwierdzenie, pytam się co to ma wspólnego z tematem dyskusji? Co nas w tej chwili obchodzi czy i jakim reformatorem był Marks? O markisiźmie pisałem nie w kontekście dziejowych reformatorów (bo miałoby się to nijak do tematu tego wątku), tylko markistowskiego twierdzenia, że jakoby Jezus był postacią całkowicie mityczną i fikcyjną. Stąd to porównanie do Twojej dygresji, co zaznaczyłem w poprzednim poście zresztą.
QUOTE
Dobrze, że istnieje internet, tacy jak ty pewnie by mnie już dawno w imię miłości chrześcijańskiej poćwiartowali.

Jak ja lubię to snobistyczne przypinanie łatek chrześcijanom.

z pozdrowieniem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 1/10/2004, 11:44 Quote Post

Dla mnie Cezar był największym reformatorem z kilku powodów. Wspomniany przez Radka kalendarz jest jednym z nich - ważnym - ale nie jedynym. Ogromne zasługi Cezara jako reformatora widać też w dziedzinie architektury. Zerwał z tradycyjnymi schemetami w budowie świątyń, zrezygnował ze skromnego tufu i kamienia a szeroko zaczął stosować marmur. August powiedział że zastał Rzym z cegły a zostawił z marmuru, to jednak Cezar zaczął reformę w tej dziedzinie. Podobnie styl budowli zmienił się za jego rządów i zaczął przejmować znacznie więcej wzorców hellenistycznych.
Podobnie reformatorską można nazwać kumulację władzy w jednym ręku czego symbolem mogło być pierwsze w historii Rzymu wybicie monety z wyobrażeniem żyjącego rzymianina i zapisanie wszystkich (najważniejszych) tytułów na awersie monety. Oczywiście już wcześniej Mariusz czy Sulla dążyli do władzy absolutnej jednak Cezar szukał jako pierwszy jakiegoś porozumienia wszystkich grup społecznych czego potrzeby poprzednicy raczej nie zauważali. August rozwinął ideę concordia ordinuumi świetnie wykorzystał ją w swojej propagandzie. Wszystko wskazuje że ten "złoty wiek" który nastał za Augusta miał wszelkie przesłanki aby rozpocząć się już za Cezara - niestety jego śmierć przerwała te zamierzenia.

Ach oczywiście także w prawodastwie Cezar ma wielkie zasługi choć i tu August z powodzeniem kontynuował jego osiągnięcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 19/10/2004, 18:08 Quote Post

Moje skromne typy to:
- legendarny Brutus, ojciec republiki
- Mariusz, rzecz jasna
- tradycyjnie Cezar

Hadrianusie, widzę, że równy z Ciebie, za przeproszeniem, chłop, choć dyskusja trochę nie na temat smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 19/10/2004, 21:59 Quote Post

Rzeczywiście chyba Cezar zasłużył na to miano. Według mnie (niestety) podobnie jak już zostało wyżej napisane ważna była próba skupienia władzy w jednym reku w czym przeszkodziła przedwczesna śmierć. Na uwagę zasługuje również już wspomniany kalendarz, który w prawie niezmienionej formie funkcjonuje do dzisiaj.


Jeszcze przyszedł mi do głowy inny reformator. Mianowicie Julian Apostata. Jego próba powrotu do starej religii. Nie utrzymała się długo bo czasy już na to nie pozwoliły ale przecież dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej gdyby udało się utrzymać przy życiu ową reformę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Laks
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 102

 
 
post 29/10/2004, 20:51 Quote Post

Tak, Cezar chyba bezapelacyjnie wygrywa plebiscyt na największego reformatora. Szacowni koledzy wymienili co po niektóre argumenty, jednak nie należy zapominać o innowacjach, które wprowadził w armii (choć podwaliny podłożył pod to Mariusz). Kto wie, czego jeszcze dokonałby Cezar, gdyby nie jego przedwczesna śmierć...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
DeMON
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 1.476

 
 
post 8/11/2004, 14:48 Quote Post

Moim zdaniem najlepszym reformatorem był August.
Z tego samego powodu co P.A Hadrianus biggrin.gif
POZDRO
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 9/12/2004, 10:53 Quote Post

Zgadzam się z przedmówcą. August był najwybitniejszym reformatorem. Zreformował system rządów, politykę zagraniczną, wewnętrzną, itd. Długo by pisać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Mosquito
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 1.613

 
 
post 16/01/2005, 4:27 Quote Post

Dla mnie najwiekszy byl Lucjusz Korneliusz Sulla. Dokonal wielu reform systemu i oddal wladze wycofujac sie w prywatne zacisze. Niestety polityczni awanturnicy przywrocili wladze trybunom ludu i to doprowadzilo do ostatecznego upadku republiki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
adamus V
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 2.885

 
 
post 11/02/2005, 11:20 Quote Post

Myślę, że Juliusz Cezar z powodów już wymienionych.
Ale zaryzykowałbym jeszcze twierdzenie, że najlepsze projekty reform nie ujżały światła dziennego, a o ich autorach nikt nie pamięta lub ich nie zna.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Argyraspid
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 2.403

 
 
post 17/02/2005, 23:30 Quote Post

Oktawian August huh.gif , nie ma sensu się rozpisywać blink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Ojciecpio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 5.043

Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 14/04/2005, 14:39 Quote Post

Co wy mówicie o jakiś Juliuszach i Augustach chyba spaliście na historii albo nic nie wiecie przeczytajcie sobie coś Najlepszym był TRAJAN.

Ten post był edytowany przez P.A.Hadrianus: 25/05/2005, 19:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej