Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ulubiony dowódca Rzeczpospolitej
 
Jaki jest twój ulubiony dowódca RP ?
Żółkiewski [ 59 ]  [27.57%]
Czarniecki [ 21 ]  [9.81%]
Sobieski [ 46 ]  [21.50%]
Koniecpolski [ 59 ]  [27.57%]
Dickman [ 6 ]  [2.80%]
inny [ 23 ]  [10.75%]
Suma głosów: 214
Goście nie mogą głosować 
     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 4/04/2006, 17:53 Quote Post

Zdarza się najlepszym hehe zawsze mi się Kaduk z Kudakiem wali wink.gif Faktycnzie wyprawa na czambuły to majsztersztyk niewątpliwie; Czarniecki faktycnzie wodzem nie był wybitnym ale jednak czesto wola wlaki jest więcej wiele warta od umiejętności, choć fakt że był bardzo okrutny, bodajże najokrutniejszy z wodzów XVII wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Grabian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 8.723

Krystian Grabianowski
Zawód: uczen
 
 
post 12/04/2006, 14:58 Quote Post

według mnie Żółkiewski za Kłuszyn,aleczemu nie Dickman(?) w końcu dzięki niemu możemy się pochwalić wygraną w jakiejś większej bitwie morskiej i to ze Szwedami (!)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/04/2006, 18:45 Quote Post

Dla mnie ulubionym dowodca niewatpliwie jest hetman Koniecpolski - czlowiek, ktory doskonale potrafil gromic Tatarow na Ukrainie jak i stawiac zaciety i skuteczny opor samemu Gustawowi Adolfowi. Ponadto wielki polityk - z jego glosem liczyla sie szlachta a jego wsparcie dla krolewskiej polityki bylo niezbedne dla jej skutecznosci. Mistrz w strzelaniu z luku, potezny cialem jakala, goracy patriota, teoretyk i praktyk wojskowy. Calosc kariery przemawia wlasnie za nim jako najlepszym dowodcy - Koniecpolski nie mial czarnych plam takich jak Zolkiewski (Orynin) czy Czarniecki (rzezie Ukrainy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 12/04/2006, 19:37 Quote Post

Nie miał ciemnych plam? Raz dopadł tylko tylną straz Tatarów, ale za to tak to rozglosił, że gratulacje przeslal papież Urban VIII.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 13/04/2006, 10:42 Quote Post

wodzem ulubionym Żółkiewski. Nie uważam, że najwybitniejszym - ale mam sentyment do niego za uczciwość, rpawość, lojalnośc wobec Zamoyskiego i RON-u choć czasem to było trudne do pogodzenia.

Za Kłuszyn - owszem - za te liczne szarże husarskie do których sam zagrzewał. Za starość z którą borykał się tak dzielnie.Za to, że na starość sam stał sie kunktatorem tak jak kiedyś jeg protektor, za bezradność wobec magnatów ale i niezłomność. Za Cecorę - listy w których zapowiedział, że może jego śmierć otrzeźwi coponiektórych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
rafput
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.440

rafal
 
 
post 16/04/2006, 10:42 Quote Post

Czy oprócz Oliwy wsławił się Dickman w jakichś znaczących bitwach? Prosiłbym o więcej informacji o tej postaci. Skoro został umieszczony w ankiecie obok takich wodzów jak Chodkiewicz, Koniecpolski, Żółkiewski czy Sobieski to pewnie musiał być wybitną postacią.
Z góry dzięki za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 16/04/2006, 12:15 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Arend_Dickmann
http://www.40wdh.zhp.fn.pl/bohater/bohaterr.html
http://www.zaglowce.ow.pl/postacie/dickmann/dickmann.html

Ehh, czy tak ciężko pogooglować confused1.gif ? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
rafput
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.440

rafal
 
 
post 16/04/2006, 22:30 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 16/04/2006, 14:15)
Ehh, czy tak ciężko pogooglować  confused1.gif ? rolleyes.gif
*


Googlowanie googlowaniem a ja chciałbym się dowiedzieć jakie zdanie mają o nim użytkownicy tego forum. Czy uważacie go za wybitnego dowódcę. Jeśli tak to jakie zasługi miał oprócz Oliwy... W końcu do tego forum służy...suche fakty to ja mam w encyklopedii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 30/04/2006, 12:03 Quote Post

Dickmann dowodził pod Białą Górą pomógł odbić Puck z rąk Szwedzkich . A o nim .Pochodził z Fryzji. z miasteczka Delft. .W 1608 osiadł w Gdańsku. Wcześniej pływał . Zaczynał jako chłopiec okrętowy. I w 1626 dostał funkcję admirałą i dowódcy nowo powstałej floty. O Dickmann przechwytywał Szwedom statki, które dowoziły armii Gustawa Adolfa zaopatrzenie. Potem natknął się na eskadrę Stiernskjolda. Wspomniana Białą Góra, blokada Gdańska i wreszcie Oliwa. Reszta jest z pewnością znana. Statek admiralski Dckmanna nazywał się Święty Jerzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 30/04/2006, 19:15 Quote Post

Sentyment mam do Czarnieckiego. Buławę zawdzięczal głownie talentom, nie protekcji. Żaluję Dickmanna. ietnie zapowiadający się dowodca. I Sanguszki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/04/2006, 20:00 Quote Post

QUOTE
Sentyment mam do Czarnieckiego. Buławę zawdzięczal głownie talentom, nie protekcji.

Szkoda tylko, że tą buławę dostał już prawdę mówiąc na łożu śmierci sad.gif . Jednak Jan Kazimierz nie ufał zbytnio hetmanom, więc ten regimentarz miał i tak bardzo dużą władzę i wszędzie było go pełno.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 1/05/2006, 5:26 Quote Post

QUOTE(Sarmata @ 13/04/2006, 11:42)
wodzem ulubionym Żółkiewski. Nie uważam, że najwybitniejszym - ale mam sentyment do niego za uczciwość, rpawość, lojalnośc wobec Zamoyskiego i RON-u choć czasem to było trudne do pogodzenia.

Za Kłuszyn - owszem - za te liczne szarże husarskie do których sam zagrzewał. Za starość z którą borykał się tak dzielnie.Za to, że na starość sam stał sie kunktatorem tak jak kiedyś jeg protektor, za bezradność wobec magnatów ale i niezłomność. Za Cecorę - listy w których zapowiedział, że może jego śmierć otrzeźwi coponiektórych.
*



I ja mam duży sentyment do tego często niedocenanego hetmana. To za jego czasów RON osiagnęła największą ekspansję terytorialną, sukcesy militarne w Inflantach, z Moskwą, a także na południu (pamiętna rozprawa z Michałem Walecznym zakończona zajęciem Bukaresztu!). Jak cytowany przedmówca wspomniał był to człek prawy, wykształcony, a jednocześnie nierozumiany przez wielu mu współczesnych.
pzdr.
 
Post #27

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 1/05/2006, 10:05 Quote Post

Fajnie, chć Inflanty to głównie zasługa Radziwiłłów, Zamoyskiego i Chodkiewicza,a rozprawa z Waldecznym to też zasługa Zamoyskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/05/2006, 10:29 Quote Post

QUOTE
To za jego czasów RON osiagnęła największą ekspansję terytorialną


Ale nie bylo to zasluga Zolkiewskiego mimo wszystko. W rownym stopniu takze Chodkiewicza, Koniecpolskiego czy wczesniej Zamoyskiego.

QUOTE
Jak cytowany przedmówca wspomniał był to człek prawy, wykształcony, a jednocześnie nierozumiany przez wielu mu współczesnych


Bo szczerze mowiac chyba nie chcial byc rozumiany przez sobie wspolczesnych. J. Besala w biografii hetmana twierdzi, ze ZOlkiewski mial bardzo wysokie poczucie wartosci przy jednoczesnie pogardliwym stosunku do reszty szlachty - kreowal sie na nieomylnego, sypal na lewo i prawo lacinskimi sentencjami, czynil ze swej wiedzy przedmiot dominacji nad innymi. Ponadto uznania nie zjednywaly mu traktaty, ktore w imieniu RON tworzyl - chocby osadzenie Wladyslawa na tronie carskim czy zburzenie twierdzy nalezacej do ks. Zbaraskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 1/05/2006, 10:33 Quote Post

Zburzył twierdzę Zbaraskiego??? Moze mógłbyś napisać coś więcej na ten temat; nic o tym nie słyszałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej