Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jaćwingowie
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 6/01/2007, 17:45 Quote Post

Spotkałem się z teorią, że Getów nalezy czytać jako Jetów. W średniowieczu często pisano g na oznaczenie J. W średniowieczu Kronikarze często sięgali po nazwy zamieszczone w dziełach swoich poprzedników i odnosili je do współczesnych sobie ludów. Nieprawdą jest by Jaćwięgowie ludem koczowniczym. Zajmowali się rolnictwem, a elita plemienna, którą było stać na utrzymanie konia i rynsztunku bojowego dorabiała udziałem w łupieskich wyprawach. Problem nazewnictwa Jaćwięgów jest dość skomplikowany. Sąsiedzi określali ich: Sudawami (Krzyżacy) Dajnawą(Litwini), Połekszanami (Pollexiani - występuje tylko w polskich źródłach, Jaćwięgami (najpierw pojawia się w ruskich źródłach. Nie brak też wypadku, kiedy nazywano ich po prostu
Prusami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Selenit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 212
Nr użytkownika: 7.977

Stopień akademicki: geolog, sozolog
 
 
post 6/01/2007, 18:09 Quote Post

Ni i juz zajrzałem. Sarmacka teoria pochodzenia Jaćwiegów pochodzi bodajże od Szafarzyka. Uważał on, ze to przekręcona nazwa sarmackich Jazygów, którzy uszli na północ przed Hunami. Ponoc miedzy 332-350 Hermanaryk gocki podbił Inaunxes i wg. Szafarzyka to własnie Jacwiegowie (podaje rózne podobne nazwy tego ludu).Pierwotnie mieli zajmować nieco wieksze tereny. Wg. niego nie byli Bałtami, skoro jeszcze w XV i XVI wieku ich resztki nie potrafily sie porozumiec z Litwinami (gdyby byly z grupy bałtyjskiej to pewnie jakos by dali rade). Opisywani byli jeszcze podówczas, że różnili się spośród okolicznej ludności "czarniawą płcią" (czy to oznacza karnację? czyżby wskazywało na lud pochodzący z południa?), czarnym ubiorem. W boju, podobnie jak Sarmaci, używali długich włóczni. Jeszcze w XIII wieku ich spora część mieszkała jeszcze pod namiotami na wozach, prowadzili półkoczowniczy tryb życia. Niby jakies rody mają nazwy wyraźnie sarmackie (wymienia je).
Aha, getami zwał ich Kadłubek. A miłość do koni, wiekszą niz u innych ludów potwierdzają wykopaliska w Szwajcarii (na Mazurach). Ibrahim ibn jakub pisał o nadbałtyckich Amazonkach jeżdżących konno - to plus owe groby kobiece z tego regionu, iby tez mają potwierdzac sarmacką tezę.Inna wersja, ze tak jak pisał Jordanes, opisując w historie Gepidów - na południe od Estów (czyli Bałtów) żyją Akatcyrsci - hodowcy bydła i myśliwi (ponoc to plemie zwiazku huńskiego, penetrujące strefę lasów) - moze to pozostałośc po ich pobycie?
Po raz 1wszy Jacwiegowie wspomnieni byli przez Ptomeleusza w II w. n.e. jako Sudynowie (czyli pozniejsi Sudawowie). Jestem jednak ciekaw skąd dwoistosc nazwy ich ludu Sudawowie/Jacwiegowie.
Podałem te opowiastki, choć z tego co wiem, ta teoria się nie przyjęła, choc napewno pozostałe opisy wskazują, iż Jaćwiegowie róznili sie od pozostałych ludów tego rejonu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Albertus Galstold
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 7.826

Stopień akademicki: MBA
Zawód: CEO
 
 
post 6/01/2007, 18:26 Quote Post

QUOTE
Mnie najbardziej interesuje ta szlachta o prusko-jaćwieskim rodowodzie


Pośród szlachty łitewskiej wierzono że Skirmuntowie (Skirmuntai), Dowiatowie (Daujotai) i Kunatowie (Kunotai) są potomkami jaćwiegow... czytałem to w:

Walerian Meysztowicz „Gawedy o Czasach i Ludziach”, Polska Fundacja Kulturalna (PFK), Londyn 1983
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 6/01/2007, 18:54 Quote Post

Sudawami nazywani byli zapewne przez Pruskich pobratymców. Charakterystyczne jest, żę nazwa ta nie pojawia się ani w źródłach ruskich ani polskich. Raczej nie należy jej łaczyć z Sudynami Ptolomeusza. Cokolwiek bądź Szafarzyk to XIX w., a tymi metodami Jaćwięgów to można skojarzyć z Beduinami:). W XIX w. nie potrafiono nawet dobrze zlokalizować Jaćwięgów, wprowadzając ich aż pod Drohiczyn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 7/01/2007, 0:44 Quote Post

Tacyt wspominał o związkach Wenetów z Sarmatami i upodabnianiu sie ich do sarmackiej "szpetoty" co zapewne odnosiło się do zwyczaju deformowania (wydłużania) głowy.
W opisie zwyczajów Estiów kilkaset lat póżniej po Tacycie Wulfstan realcjonuje, iż władcy Estiów pijają kumys (zwyczaj nomadów) a niewolni i lud pija miód (zwyczaj bałto-słowiański).
W kronikach chińskich wspomina sie za Alanami/Aorsami gdzieś na północnym zachodzie nad oceanem lud Su-de. Chińczycy mieli pewna wiedzę o dalekim północnym zachodzie bowiem wydaje się że istniała północna nitka Jedwabnego Szlaku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 8/01/2007, 0:47 Quote Post

QUOTE
Akatcyrsci


Ja lubię opis tego ludu, można z niego sporo >wyhipotetyzować<
Lubię też tureckojęzyczną interpretację jego nazwy. Lud-drzewny, lud-leśny, Drewlanie to by wiele wyjaśniało – tzn. pierwsze kontakty Hunów ze Słowianami. A że potem pojawia się wzmianka z tą nazwą jako już koczownikami nad M. Czarnym .. .. jak dla mnie zawsze część ludów w kontakcie z koczownikami przechodziła na ich styl. Natomiast hodowlą i zbieractwem można było zajmować się na terenach zalesionych, pewnie zresztą nie w 100%.

Nie wiem też czemu w późniejszych latach nie bierze się pod uwagę możliwości osadnictwa Bułgarskiego wśród Bałtów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 8/01/2007, 8:32 Quote Post

Coś mi się zdaje że to określenie to jedynie przejaw maniery średniowiecznej historiografii. Anna Komnena zwykła określać mianem Persów Turków Seldżuckich a Pieczyngów Scytami. Z kolei Normanowie to u niej przede wszystkim Celtowie. Przypisywanie antycznych nazw ludom średniowiecznym (a tym samym ustalenie ich charakteru) praktykowano także w źródłach łacińskich, a nawet muzułmańskich. Bo trudno byłoby przecież uznać krzyżowców z autentycznych Franków.
Prawdopodobnie dotyczy to także Jaćwigów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
orm2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 27.729

Jan Ambrozewicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: chemik
 
 
post 22/02/2007, 4:01 Quote Post

To mój pierwszy post.Ponieważ pochodzę z "terenów pojaćwieskich..." stąd i moje zainteresowanie nimi.Sądzę,że nazwę Jadźwingów można w prosty sposób wywieść z języków bałtyckich.Litewskie "ietis" oznacza włócznię.Pruskie"witingis"oznacza wojownika,szlachcica.Ietwitingisczyli wojownik włócznią to po polsku Jadźwing,po rusku Jat*viag.Sądzę też,że nazwy:Sudovia,Dojnova,Pollexia to nazwy ziem-plemion jadźwieskich.Skłonny byłbym tu jeszcze dołączyć Galindię,Kiersnovię...Ziemie jadźwieskie pierwotnie miały też chyba szerszy zasięg niż się powszechnie u nas przyjmuje.Herodot mówi o Newrach siedzących wzdłuż rzek:Narew,Leśna,Nurzec...Podobnie Pliniusz i Tacyt nazywając ich Nahanarvalowie.O Nerwach,a poprawniej Nerewlanach latopisy ruskie wspominają pod koniec IXw.Latopis zaś z 944r.wzmiankuje o umowie podpisanej w Carogrodzie,gdzie ze strony ruskiej jako kontrahent występuje m.in.Jatvjag Gunnar nou Narew.Był on prawdopodobnie namiestnikiem-kunigasem z okręgu i grodu Narew i widać nie był takim dzikusem jak się o Jadźwingach sądzi.Rejon ten po Włodzimierzu próbuje podbić i Jarosław("Jarosław idzie na Jatwiazi..."latopis z 1038r.).A i nazwa rzeki Narew nie jest słowiańska.Pruskie"nars"znaczy odwaga.Czy Narew to"odważna,narowista rzeka",czy też może Nerewlania to odważne plemię?Może jedno i drugie.
QUOTE(Sznur @ 12/08/2005, 13:41)
Witam P.T. Forumowiczów!

Czy zostały jakieś (choćby najmniejsze) ślady po Jaćwingach? Nie mówię tu o śladach archeologicznych, czy jakiś, ale:

1. Wielu mieszkańców Suwalszczyzny ma jaćwieskie nazwiska (jakie to są nazwiska?)
2. Wiele nazw geograficznych Suwalszczyzny (np. Wigry) pochodzą z j. jaćwieskiego.
3. Coś jeszcze wiecie?
4. Patrz wyżej rolleyes.gif

Jeszcze jedno - ponoć mieszkańcy Suwalszczyzny mają jaćwieskie  wink.gif pochodzenie? Czy to prawda? Ja osobiście w Suwalskiem nie byłem nigdy wink.gif .

Pozdrawiam!
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Akszugor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 44.555

 
 
post 18/04/2008, 23:02 Quote Post

Język Jaćwieski przetrwał na Sambii, gdzie Krzyżacy przesiedlili karnie dużą część Jaćwięgów.
Dziś język pruski, dzięki zapisom słów jaćwieskich został odtworzony, wydany słownikowo i nauczany. Spora grupa ludzi biegle się nim posługuje. Są też fora gdzie mówi się po prusku, a także polskie forum gdzie można tego języka się nauczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/04/2008, 22:56 Quote Post

Chciałam dodać do dyskusji, ze jesli ktoś chce to niedaleko Suwałk (w Suwałkach w Muzeum jest wiele zabytków jaćwieskich wraz z rekonstrukcjami), w Suwalskim Parku Narodowym w miejscowości (mam nadzieję, że się nie mylę) Szwajcaria, można obejrzeć zachowane kurhany jaćwieskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 21/04/2008, 23:08 Quote Post

http://www.muzeum.suwalki.info/strona.php?dz=3
http://www.niemen.org.pl/balt/baltowie/baltowie1b.php

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/04/2008, 23:12 Quote Post

Dziekuję Vaptanaku za koordynacje rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/04/2008, 7:15 Quote Post

Nie ma nawet najmniejszej sprawy! rolleyes.gif W życiu trzeba sobie jakoś radzić - nawet iść na łatwiznę.
Zastanawia mnie jednak, czy w tym roku będzie zorganizowany Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Szwajcarii? Słyszałem, że to rewelacyjna impreza!

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/04/2008, 11:47 Quote Post

Nie mam pojęcia, jestem z Wrocławia. Ale przy planowaniu wycieczek korzystam z "Archeologicznego przewodnika po Polsce". Dostepny w antykwariatach za grosze.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
sobolek15
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 63.513

Krystian Sobolewski
Zawód: uczen
 
 
post 26/02/2010, 14:06 Quote Post

ja słyszałem od swego nauczyciela że nazwisko dziądziak jest nazwiskiem wywodzącym się od jaćwingów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej