Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Legenda o powstrzymaniu Rzymian przez Polaków
     
CoNe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 63.320

 
 
post 8/04/2011, 19:29 Quote Post

Witam serdecznie,
Od dłuższego czasu szukam informacji o Legendzie mówiącej ,że Polacy powstrzymali starożytne Cesarstwo Rzymskie przed najazdem na Polskie. Była to legenda funkcjonująca głównie w kręgach szlachty Polskiej która lubiła się do niej odwoływać. Kiedyś właśnie czytałem artykuł o tej legendzie i bardzo mnie to zainteresowało. Chciałbym sobie odświeżyć ten temat lecz niestety nigdzie już nie mogę znaleźć wzmianki na ten temat(a mocno przewertowałem internet i to forum). Może Ktoś z forumowiczów coś wie więcej o tej legendzie ? Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 8/04/2011, 19:45 Quote Post

Długosz pisał o Polakach i Aleksandrze Wielkim, oraz Rzymianach. A może to był Kadłubek, Albo Anonim? W każdym razie któryś z kronikarzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 8/04/2011, 19:46 Quote Post

To był Kadłubek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 8/04/2011, 19:47 Quote Post

Kadłubek. U niego nie tylko powstrzymaliśmy ale i trochę zdobyliśmy.

Ten post był edytowany przez Piast anonim: 8/04/2011, 19:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 8/04/2011, 19:50 Quote Post

Potwierdzam-Kadłubek
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
CoNe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 63.320

 
 
post 9/04/2011, 11:09 Quote Post

Wielkie dzięki Panowie za pomoc.
Aktualnie czytam książkę "Mieszko I" autorstwa Labudy i tak jakoś mi się przypomniała ta cała historia o Rzymianach, tkwiło i tkwiło w głowie i nie mogłem sobie nic przypomnieć ani znaleźć... Jeszcze raz dzięki smile.gif . A jak myślicie wydarzenia opisane w owej legendzie mogły zaistnieć naprawdę ? mogły być w owym czasie jakieś zaczątki Polskości ? według mnie to taka historyjka na dodanie otuchy i wiary w siebie dla ówczesnych Polaków. Ale kto wie ponoć w każdej legendzie jest źdźbło prawdy...

Ten post był edytowany przez CoNe: 9/04/2011, 11:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 9/04/2011, 19:57 Quote Post

QUOTE(CoNe @ 9/04/2011, 12:09)
ponoć w każdej legendzie jest źdźbło prawdy...
*


Pozwalam sobie przytoczyć artykuł zalinkowany przez uż. Jdel, wprawdzie z wątku o Kraku i Wandzie http://www.historycy.org/index.php?showtop...15&#entry847325 ale o Cezarze też tam jest.
Nie umiem tego wkleić, post #16.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 11/12/2011, 22:02 Quote Post

Witold Chrzanowski uważa, że legenda stanie się zrozumiała jeśli przeniesiemy ją w czasy Awarów, kiedy Rzymianami nazywano mieszkańców Galii. Legenda odzwierciedlałaby zwycięstwo słowiańskich sojuszników Awarów nad Frankami, co już jest zgodne z prawdą historyczną.

QUOTE(teemem @ 9/04/2011, 20:57)
QUOTE(CoNe @ 9/04/2011, 12:09)
ponoć w każdej legendzie jest źdźbło prawdy...
*


Pozwalam sobie przytoczyć artykuł zalinkowany przez uż. Jdel, wprawdzie z wątku o Kraku i Wandzie http://www.historycy.org/index.php?showtop...15&#entry847325 ale o Cezarze też tam jest.
Nie umiem tego wkleić, post #16.
*



Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski: 11/12/2011, 22:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/12/2011, 22:04 Quote Post

QUOTE
Rzymianami nazywano mieszkańców Galii

A nazywano ?? Chrzanowskiemu się cosik pochrzaniło wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.836
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 11/12/2011, 22:05 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski @ 11/12/2011, 22:02)
Wiesław Chrzanowski uważa, że legenda stanie się zrozumiała jeśli przeniesiemy ją w czasy Awarów, kiedy Rzymianami nazywano mieszkańców Galii. Legenda odzwierciedlałaby zwycięstwo słowiańskich sojuszników Awarów nad Frankami, co już jest zgodne z prawdą historyczną.

*



A nie Witold ? Wiesław to taki powstaniec był...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 11/12/2011, 22:33 Quote Post

W ramach państwa Franków ludzie dzielili sie na Rzymian oraz różne grupy Germańskie. Musiałbym odkurzyć tutaj Merowingów i Karolingów, ale jestem pewien, że dla "barbarzyńców" każdy mówiący po łacinie był Rzymianinem.
Rzymianami byli nazywani też mieszkańcy Bizancjum - przez Arabów, Turków oraz jako autoidentyfikacja.
Przecież założyli nawet Sułtanat Rzymu.

Dla Słowianina jego przeciwnikiem był Rzymianin, a jego wodzem Juliusz Cezar.

Pamiętacie taki fragment "Ptasiego Gościńca", gdzie wszyscy przekonani są o tym, że Tadeusz Kościuszko armię organizuje i tylko jeden przekonywał, że ten Kościuszko to dawno już pomarł?

QUOTE(marlon @ 11/12/2011, 23:04)
QUOTE
Rzymianami nazywano mieszkańców Galii

A nazywano ?? Chrzanowskiemu się cosik pochrzaniło wink.gif
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/12/2011, 22:36 Quote Post

QUOTE
W ramach państwa Franków ludzie dzielili sie na Rzymian oraz różne grupy Germańskie. Musiałbym odkurzyć tutaj Merowingów i Karolingów, ale jestem pewien, że dla "barbarzyńców" każdy mówiący po łacinie był Rzymianinem.

Frankowie nie byli dla Słowian Rzymianami. Frankowie w wieku VII, kiedy to Samon walczył z Dagobertem po łacinie nie mówili, poza ludźmi Kościoła. Z kolei Gallo-Rzymianie nie byli Frankami i nie władali w ich państwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 11/12/2011, 22:56 Quote Post

Czy ja coś takiego napisałem? Frankowie rządzili państwem, gdzie większość ludności stanowili "Rzymianie" albo "Galo-Rzymianie". Wyprawa Awarów mogła się zmierzyć z oddziałem złożonym nie z Franków, ale z Rzymian. I dla Słowianina mógł nimi dowodzić Julek. Byłby dumny, gdyby udało mu się zrobić z łaciny martwy język (jak Asterix).

Taka wyprawa niekoniecznie musiała mieć miejsce za Dagoberta i Samona. Słowianie byli sojusznikami Awarów przez dłuższy czas.

QUOTE(marlon @ 11/12/2011, 23:36)
QUOTE
W ramach państwa Franków ludzie dzielili sie na Rzymian oraz różne grupy Germańskie. Musiałbym odkurzyć tutaj Merowingów i Karolingów, ale jestem pewien, że dla "barbarzyńców" każdy mówiący po łacinie był Rzymianinem.

Obawiam się, że bujasz w obłokach. Frankowie nie byli dla Słowian Rzymianami. To bzdury. Frankowie w wieku VII, kiedy to Samon walczył z Dagobertem po łacinie nie mówili, poza ludźmi Kościoła. Z kolei Gallo-Rzymianie nie byli Frankami i nie władali w ich państwie.
*



Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski: 11/12/2011, 22:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/12/2011, 23:01 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski @ 11/12/2011, 23:56)
Czy ja coś takiego napisałem? Frankowie rządzili państwem, gdzie większość ludności stanowili "Rzymianie" albo "Galo-Rzymianie". Wyprawa Awarów mogła się zmierzyć z oddziałem złożonym nie z Franków, ale z Rzymian. I dla Słowianina mógł nimi dowodzić Julek.

Wiesz co się działo, lub też, jaka była sytuacja z Galorzymianami w dobie wojen z Awarami i w dobie, kiedy Galia rządzona była przez Merowingów?

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 11/12/2011, 23:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 12/12/2011, 0:34 Quote Post

Zakładając, że Kadłubek otrzymał na ten temat przekaz ustny, podanie, wg. twojej definicji rodzaj majaku albo marzenia sennego, to by się zgadzało.

Rolą historyka w dawnych czasach nie było przekazywanie prawdy naukowej tylko budujące historie oparte na zniekształconych przekazach międzypokoleniowych.

Wyobraź sobie, że byli jacyś "trubadurzy", ludzie, którzy trudnili się przekazywaniem historii. Te historie były opowiadane tyle razy, za każdym razem coś się pozmieniało. Historie były w postaci wiersza rytmicznego. Każde następne pokolenie opowiadaczy uczyło się historii od ojców i dziadów i niosło historie dalej.

Kadłubek i Gall Anonim zapisali te historie od "ustnych historyków". To, czego nie zrozumieli, postarali się odtworzyć. W ten sposób Kadłubkowi zamiast najazdu Swietpopełka na Kraków, wyszedł Aleksander Macedoński. Zamiast któregoś z Merowingów, wszedł Julek Cezar.


QUOTE(marlon @ 12/12/2011, 0:05)
QUOTE
Czy ja coś takiego napisałem? Frankowie rządzili państwem, gdzie większość ludności stanowili "Rzymianie" albo "Galo-Rzymianie". Wyprawa Awarów mogła się zmierzyć z oddziałem złożonym nie z Franków, ale z Rzymian. I dla Słowianina mógł nimi dowodzić Julek. Byłby dumny, gdyby udało mu się zrobić z łaciny martwy język (jak Asterix).

Taka wyprawa niekoniecznie musiała mieć miejsce za Dagoberta i Samona. Słowianie byli sojusznikami Awarów przez dłuższy czas.


Albo z oddziałem ponętnych dziewic orleańskich powożących podkutymi ostrygami. Chłopie - zaczynasz majaczyć. Może czas na sen ? To do mnie. Żeby nie było, że kogoś obrażam..... wink.gif
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej