Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najstarsza wieś w Polsce
     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 20/08/2010, 1:24 Quote Post

Tyniec oczywiście krakowski - tam Kazimierz Odnowiciel założył klasztor benedyktyński. Wieś Tyniec została nadana wraz z całym ujazdem tymże benedyktynom. Jedynie to jako najstarsza zapisana nazwa wsi wchodzi w grę. Tyniec nie posiadał bowiem nigdy obwarowań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 20/08/2010, 15:36 Quote Post

nie wiem skąd się wzięła nazwa niemniej Tyniec BYŁ wioską - gdzie ufundowano klasztor. Musiał nią być skoro nadano go mnichom. Istniało coś takiego jak regale grodowe i nie było w okresie prawa książęcego grodów prywatnych. Zresztą przeczytaj dok. tyniecki gdzie wyraźnie pisze o villa tynciensis. Nie wiem jak darczyńca mógłby nazwać gród/castrum określeniem villa confused1.gif confused1.gif



QUOTE
Tyniec is a historic village in Poland on the Vistula river, since 1973 a part of the city of Kraków (currently in the district of Dębniki


nie ulega wątpliwości, że Tyniec nadal jest wioską, skoro nie jest miastem. Nie ma nic pośredniego wink.gif Nie jest też warto dodać dzielnicą Krakowa skoro sam leży na skraju dzielnicy Dębniki.

Ten post był edytowany przez marlon: 20/08/2010, 15:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.454
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 21/08/2010, 19:38 Quote Post

QUOTE(marlon @ 20/08/2010, 16:36)
QUOTE
Tyniec is a historic village in Poland on the Vistula river, since 1973 a part of the city of Kraków (currently in the district of Dębniki

nie ulega wątpliwości, że Tyniec nadal jest wioską, skoro nie jest miastem. Nie ma nic pośredniego wink.gif Nie jest też warto dodać dzielnicą Krakowa skoro sam leży na skraju dzielnicy Dębniki.

I każdy kto w Tyńcu był wie, że dominującą zabudową jest zabudowa o charakterze wiejskim.
Funkcjonalnie/funkcjonalnie jest nadal wsią, a administracyjnie częścią miasta.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
slawek77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 68.612

Slawomir Brzezinski
 
 
post 31/10/2010, 21:10 Quote Post

QUOTE(lilien @ 2/08/2010, 21:33)
Witam. Chciałabym się dowiedzieć, gdzie mogę sprawdzić, jaka jest najstarsza wieś w Polsce? Ktoś mi powiedział, że to Grodziszcze (gm. świdnica , na Dolnym Śląsku), ale chciałabym to potwierdzić. Nie wiem jednak gdzie szukać. proszę o pomoc! rolleyes.gif Z góry dziekuję za informacje!
*


A co powiesz na wieś KOMIEROWO koło Sępólna Krajeńskiego? Znalazłem wzmiankę o 965 roku.
http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk....1e/komierow.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 1/11/2010, 1:17 Quote Post

QUOTE
Z Komierowem przez ponad 900 lat wiązały się losy najstarszego rodu na Pomorzu - rodziny Komierowskich herbu Pomian. Za protoplastę tego starego rodu podania uważają  Sobiesława Bossutę -  czeskiego rycerza, który w 965 r. przybył do Polski wraz ze ślubnym orszakiem czeskiej księżniczki Dobrawy, późniejszej żony Mieszka I. On to  nagrodził rycerza za wierną służbę nadając mu dobra na Krajnie: Włościbórz i Komierowo.


to zwykła bajka na dobranoc - typowa baśń rodowa - bez jakiegokolwiek odniesienia do źródeł. Anachronizmy takie jak "nadanie ziemi" przez Mieszka I doskonale o tym świadczą
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej