Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Klasyczne imiona słowiańskie, Jakie imiona nosili "praPolacy" ?
     
pozo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.041

Zawód: student
 
 
post 9/11/2009, 21:45 Quote Post

Witam.
Standardowe pytanie na forach:
"Nie wiem, czy w dobrym miejscu zamieszczam ten post, ale" nie znalazłam lepszego miejsca, stąd piszę tutaj.
Pytanie moje dotyczy imion słowiańskich używanych na terenach dzisiejszej Polski, jednak chodzi mi wyłącznie o "tubylcze" imiona nie zmienone modą łacińską, hebrajską czy inną. Znalazłam strony poświęcone temu zagadnieniu, jednak wydaje mi się, że są niepełne. Dla przykładu, znam stronę wikipedii, portal zgapa, freha, jednak nadal brakuje mi np. imienia Jaruga czy Mira.
Stąd moje pytanie. Może ktoś wie, czy takie imiona istniały naprawdę, a może są to zdrobnienia, choć kiedyś gdzieś znalazłam informację, jakoby były to imiona główne. Bardzo proszę o jakieś konkretne źródło, cytaty, bądź inne odsyłacze do rozbudowanej "listy" imion słowiańskich, imion pojawiających się historycznie i potwierdzonych w źdródłach.
Bardzo dziękuję za pomoc
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 10/11/2009, 8:45 Quote Post

Spróbuj przejrzeć Witolda Taszyckiego, "Najdawniejsze polskie imiona osobowe".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 10/11/2009, 9:05 Quote Post

A może tu http://www.zgapa.pl/zgapedia/M%C4%99skie_i...1922/1%28844%29 ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 10/11/2009, 10:28 Quote Post

Ja mam na imię Mieszko.
We wszystkich stronach internetowych o pochodzeniu i znaczeniu imion, na które trafiłem, było napisane, że jest to imię pochodzenia słowiańskiego.
Ponoć ma oznaczać cieszącego się sławą niedźwiedzia (czyżby chodziło o siłę ?). Spotkałem się również z twierdzeniem, że imię to pochodzi od miecza, a więc było to "imię wojownika". Ile jest w tym prawdy zabardzo nie wiem.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
pozo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.041

Zawód: student
 
 
post 10/11/2009, 11:46 Quote Post

Do Taszyckiego już mnie kierowano, a skoro tak, to napewno to zrobię w najbliższych dniach, bardzo dziekuję smile.gif

Stronę zgapa już znam, przejrzałam ją na wylot, o ile to możliwe wink.gif Chodzi mi głównie o imię Jaruga. Czy istniało? W moich poszukiwaniach natrafiłam na informację, że była to wymyślona przez Sapkowskiego rzeka, która "wystąpiła" we "Wiedźminie". Nie chodzi mi jednak o pisarską inwencję twórczą a o fakty historyczne. W końcu nazwa skądś się musiała wziąć. Ja, przyznam, gdzieś się z nią spotkałam, co ciekawe, poznałam tę nazwę jako imię męskie. Może ktoś też się z takim imieniem spotkał? Bardzo proszę o wszelkie informacje na ten temat.

Co do Mieszka, to dowiedziałam się, że przysparza historykom wiele kłopotów wink.gif
Nie wiadomo skąd się wzięło ani jaki jest jego źródłosłów. Ponoć nie pochodzi od miecza, wbrew powszechnie przyjętej teorii.

Osobiście uważam, że Mieszko to fantastyczne imię, szkoda tylko, że dziś tak niewielu rodziców nadaje dzieciom prastare imiona. Może tendencja ta się zmieni...

Pozdrawiam serdecznie
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 10/11/2009, 11:55 Quote Post

QUOTE(pozo @ 10/11/2009, 11:46)

Co do Mieszka, to dowiedziałam się, że przysparza historykom wiele kłopotów wink.gif
Nie wiadomo skąd się wzięło ani jaki jest jego źródłosłów. Ponoć nie pochodzi od miecza, wbrew powszechnie przyjętej teorii.

Osobiście uważam, że Mieszko to fantastyczne imię,


Czyli hipoteza Denikena co do przyszwendania się życia z kosmosu miałaby poparcie w Mieszku I? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/11/2009, 12:22 Quote Post

QUOTE(pozo @ 10/11/2009, 12:46)
Chodzi mi głównie o imię Jaruga. Czy istniało?

Podobnie brzmiało imię wiedźmy ze "Starej Baśń" - Jarucha.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
pozo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.041

Zawód: student
 
 
post 10/11/2009, 13:52 Quote Post

ha, Daniken... Racja, tam fantastyka wysokich lotów wink.gif

"Stara Baśń" też mi przekmnęła przez myśl, ale właśnie - tam była kobieta, a tu ma być mężczyzna. Nie jestem pewna, czy Jaruga w ogóle istniało, czy może ktoś zapożyczył to z nieznanych nikomu źródeł, wiem jednak, że widziałam to gdzieś na pewno, w końcu sama bym tego nie wymyśliła

wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 10/11/2009, 18:16 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 10/11/2009, 13:22)
Jarucha
*


W moim egzemplarzu jest Jaruha, a więc bliższe imieniu Jaruga.
Jako nazwisko w Polsce dość popularne. http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/jaruga.html
W zgapie ze zdziwieniem nie znalazłem imienia Dzigoma, popularnego w średniowieczu (wg Roszki). Niektórzy doszukują się go w imieniu Dagome (iudex).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 10/11/2009, 18:39 Quote Post

QUOTE(teemem @ 10/11/2009, 19:16)
W zgapie ze zdziwieniem nie znalazłem imienia Dzigoma, popularnego w średniowieczu (wg Roszki). Niektórzy doszukują się go w imieniu Dagome (iudex).
*



Cytuję za Wikipedią:
"można zapoznać się z bogactwem dawnych imion słowiańskich jest Bulla gnieźnieńska z 1136 roku wystawiona przez papieża Innocentego II na prośbę Jakuba ze Żnina, arcybiskupa gnieźnieńskiego. Papież wyliczył w niej posiadłości arcybiskupa, m.in. wsie oraz chłopów w nich mieszkających. Dokument zawiera ponad 300 imion posiadaczy, chłopów, koniuchów, łagiewników (wytwórców łagwi, czyli naczyń drewnianych), a także piwowarów, cieśli i rycerzy.

Wedle bulli do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego należała:

prowincja Żnin z dziesięcinami, z targiem, z jeziorami i z całą jurysdykcją świecką, złożona z tych wsi: Grochowiszcza z tymi posiadaczami: Dziurzewic (lub Durzewic), Radzięta, Mysłak, Sirak; Starzy Biskupicy z tymi: Sławosz, Rus, Suł, Białowąs, Witosza, Pęcisz, Smarsk (lub Smarżk, Zmarsk), Miłoch, Kraik, Niegłos, Koniusz, Dał (lub Dal), Marłek, Krzyż, Pozdziech, Redzięta, Smogorz, Domk, Dygoma (lub Dzigoma), Kobyłka, Parzech, Kłobuczek, Pępik, Kędzierza, Komor, Zdamir (lub Żdomir), Będzieciech, z których niektórzy przebywają w Zagorzynie; Czaple z tymi: Krzos, Smarz (lub Smarż), Czyrzniela, Zdziewuj, Sułek (lub Sulek), Miłochat (lub Miłoczat), Chrap, Dłotla, Taisz, Goły, Siedlon, Kościoł, Milich, Lederg, Sulirad, Puka. Również Żyrdnicy z tymi posiadaczami: Karna, Dobek, Milej, Snowid, Targosza, Cirzpisz, Mieszek, Męcina, Łowęta...
Dalej można przeczytać:

Również Sadowo z tymi: Stanoch, Pizla (lub Pizła), Boruch, Wojan, Dargorad, Radost, którego pierworodnym (synem) jest Rpisz, Niezda, Wilkosz, Żerzucha, Radosz, Rusowic...
Bulla wylicza następnie ludzi pełniących powinności dla arcybiskupstwa:

obowiązek koniuchów ci pełnią: Gościwuj, Wojuta, Niezamysł z trzema braćmi, Goszczon, Dziadk, Radost, Mękosza, Nadziej, Mozuta (?). Łagiewnikami zaś ci są: Krzyżan i Sobik z braćmi, Bolech z braćmi. Chłopami zaś są ci: Modlęta, Smogorz, Gniewosz z braćmi, Ćmina z bratem, Piskla, Maruszk, Sędziej, Domawuj, Cykarzewic (lub Cikarzewic, Tykarzewic), Smogorz, Witosz, Rusota z synami i braćmi... Ci zaś są cieślami: Wrzeszcz, Cis, Dułgota, Doman, Golijan (?). Gośćmi zaś ci są: Połk, Pokaj, Cieszęta, Łazina, Smarz (lub Smarż), Złymysł (lub Żelimysł), Uściech, Męcisz, Godzina, Pęcien, Czyrzniech, Modlic (?), Goszczon, Dobiesz z synami, Miłosz, Kwasek. Rycerzami także ci są: Soba (lub Sobia), Stoigniew, Żegost (lub Siegost), Męcisz...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
pozo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.041

Zawód: student
 
 
post 10/11/2009, 23:19 Quote Post

Stąd właśnie szukam czegoś obszerniej traktującego o imionach dawniej częściej (lub rzadziej) używanych, dziś zupełnie lub niemal zupełnie zapomnianych.

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/11/2009, 23:31 Quote Post

QUOTE(teemem @ 10/11/2009, 19:16)
W moim egzemplarzu jest Jaruha, a więc bliższe imieniu Jaruga.
Jako nazwisko w Polsce dość popularne. http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/jaruga.html

Też tam szukałem. smile.gif A nazwisko Jarucha występuje w Polsce tylko trzy razy i to w samym Kraśniku: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/jarucha.html

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Shaman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 59.798

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tfu, wolny
 
 
post 11/11/2009, 11:27 Quote Post

Nie wiem, czy to wniesie cos do tematu, le mam znajomego, który ma na imię Jaruh. Nie Jur czy Jar, ale Jaruh. Jest Ukraińcem, zdaje się, że rodzina po mieczu ma korzenie węgierskie, ale też tylko kilka pokoleń wstecz.

Co się zaś tyczy sufixu -mir, nie udało mi sie ustalić jego pochodzenia (ale jako dyletant nie bardzo też wiem, gdzie szukać). Google podają nader sprzeczne wersje - a wszelakich Krzesimirów, Gniewomirów (o Sławomirach nie wspominając) zrobiło się ostatnimi czasy na porodówkach zatrzęsienie.

Będę zobowiązany, jeśli jakaś mądra głowa wspomoże mnie wiedzą na temat źródła tegoż przyrostka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 11/11/2009, 23:07 Quote Post

Przyrostek ale też przedrostek mir- od pokoju, oczywiście nie tego z M3 wink.gif W tym przypadku był by to nasz, rodzimy czyli słowiański wynalazek.
Mogło być też tak, że przyrostek ten został nabyty od innego ludu indoeuropejskiego... Np Germanów u których często występował przyrostek -mer lub/i - mar czyli sławny, godny chwały, znamienity.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Shaman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 59.798

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tfu, wolny
 
 
post 11/11/2009, 23:47 Quote Post

Czyli na najmniej dwoje jabłko dzielono. Babka wróżyła i inne takie... rzecz w tym, że oślim charakterem uparłem się kwestię tą spróbować rozstrzygnąć - tylko brak pomysłu na źróła. Już nawet podręczniki do SCSu przeglądałem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej