Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Taniec, taniec w czasach przedchrześcijańskich
     
ska77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.135

magdalena czerwinska
 
 
post 1/07/2009, 10:02 Quote Post

Witam serdecznie. Jestem tutaj nowa i jest to mój pierwszy post. Mam ogromną prośbę. Poszukuję jakichkolwiek materiałów potwierdzających obecność tańca w obrzędach pogrzebowych na terenie Polski <czasy przedchrześcijańskie>

Wszystko na co natrafiłam do tej pory to krótkie wzmianki, które nie mówią nic bliżej poza tym że tańczono w maskach.

Będę wdzięczna za pomoc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 1/07/2009, 10:15 Quote Post

Może spróbuj na www.slawistyka.ath.bielsko.pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/07/2009, 11:30 Quote Post

K. Moszyński "Kultura ludowa Słowian". Musisz sama sprawdzić, w którym tomie mieści się coś o tańcu, ja tego nie pamiętam. Chyba w IV... wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ska77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.135

magdalena czerwinska
 
 
post 1/07/2009, 12:03 Quote Post

Przebrnęłam przez Moszyńskiego wczoraj. Pisze sporo o tańcu ale nie natknęłam się na nic co mówiłoby o tańcu na pogrzebie sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/07/2009, 16:20 Quote Post

No cóż, wymagana jest tu raczej literatura antropologiczna ewentualnie etnograficzna. Moszyński, jak Ci na pewno wiadomo, to praktycznie jedyna tak obszerna literatura z tych dziedzin nauki. Jedyne co przychodzi mi do głowy to sięgnąć do jakiejś literatury archeologicznej omawiającej obrządek pogrzebowy Słowian. Można też prześledzić problem w literaturze odnoszącej się do mitologii i życia religijnego Słowian. Oczywiście warto zaglądnąć do źródeł: Widukind, Saxo Gramatyk, Helmold, Thietmar, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz...

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 1/07/2009, 19:03 Quote Post

Chciałem się trochę podczepić pod temat i zapytać, czy tradycja tańców obrzędowych na pogrzebach Słowianie przęjeli od Rzymian ( na takie info natknąłem się gdzieś w internecie, jutro może postaram się dać link )?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ska77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.135

magdalena czerwinska
 
 
post 3/07/2009, 22:47 Quote Post

To jak będzie z tym linkiem ? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 4/07/2009, 12:41 Quote Post

Obrzędy pogrzebowe Słowian
Śmierć dla Słowian była radosnym przejściem do lepszego świata: Nawii. Człowiek po śmierci był traktowany z należytą czcią. Zmarłego ubierano w najlpsze szaty, ozdabiano biżuterią, nierzadko wyposażano w różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, czasami nawet w broń. Ciało zmarłego kładziono na stosie, płonęło w oczyszczającym ogniu. Prochy umieszczano w glinianych naczyniach (tzw. popielnicach) i zakopywano w grobach. Czasami były to płaskie, zwykłe groby, a czasami okazałe kurhany usypywane z ziemi.
Co prawda chrześcijaństwo zabraniało palenia ciał, ale to nie przeszkadzało uczcić zmarłego i wyprawić mu triznę (zwaną też strawą), która stanowiła kulminację ceremonii pogrzebowej.
Stypa (tej nazwy, pożyczonej z łaciny średniowiecznej, używa się od XVI wieku zamiast rodzimej strawy) nie polegała tylko na posępnym spożywaniu jadła w inencji zmarłego, tak jak obecnie. Podobnie jak w starożytnym Rzymie Słowianie na cześć zmarłego urządzali gonitwy, zapasy, igrzyska i tańce, po których następował poczęstunek.
(...)

Źródło: mitologie.wordpress.com/obrzedy-pogrzebowe-slowian/
Trochę się zagalopowałem - nie przejęli od Rzymian, tylko postępowali, tak jak oni. Sorry za pomyłkę wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
ska77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.135

magdalena czerwinska
 
 
post 17/08/2009, 23:54 Quote Post

A czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego właściwie tańce te tańczono w maskach? Z góry dziękuję za odpowiedź smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Orpheus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 48.595

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 18/08/2009, 11:12 Quote Post

QUOTE(ska77 @ 17/08/2009, 23:54)
A czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego właściwie tańce te tańczono w maskach? Z góry dziękuję za odpowiedź smile.gif
*


Odpowiedzi można szukać w teatrze dionizyjskim gdzie aktorzy występują w różnych rolach zmieniając tylko maski. Maska to atrubut boski, ponieważ wyobraża słoneczne oblicze władcy persony - to pojecia z psycholiogii analitycznej gdzie bada się relacje persony i maski jako wyobraźenia społecznej roli jaką odgrywa podmiot w społeczeństwie. Również pierwotnym wyobrażeniem są złote maski w starożytnych pochówkach które symbolizowały przejęcie władzy nad aspektem solarnym przez umierającego władce, który w momencie przejścia do świata zmarłych stawał się promiennym obliczem, władcą swiata zmarłych - wysłannikiem żywych. Wystarczy spojrzeć również na pierwotne symbole jaki malują dzieci kiedy chcą namalować słońce na kartce i rzadko nie narysują mu nosa, oczu i ust. Wyobrażenia tańca w masce to właśnie przedstawienie symbolicznego wejścia do świata zmarłych, który być może na wzór dionozyjski był obrazem tanców i swawoli majacych miejsce w tym świecie. W starożytności kapłani zajmowali się badaniem świata zmarłych i z inspiracji która pozyskiwali z wizji odtwarzali rytuały ziemskie na wzór tych zaświatowych. Wizje te niewiele odbiegają od współczesnych wyobrażeń niektórych pacjentów szpitali psychiatrycznych i nadal pozostają tajemnicą dla świata nauki.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 19/08/2009, 13:43 Quote Post

Maska jest symbolem ambiwalencji, pozwala być czymś więcej niż tylko ciałem, pozwala na łączene cech nosiciela i wyobrażenia. Coś co nie jest jednoznaczne, jest mistyczne - stąd możliwość interpretacji maski jako mediatora - pomiędzy światem żywych i martwych.

Tańcem, ruchem tanecznym i symboliką zajmowała się Jolanta Kowalska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ska77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 57.135

magdalena czerwinska
 
 
post 20/08/2009, 15:45 Quote Post

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi na pytania, naprawdę bardzo pomogliście mi zrozumieć pewne zagadnienia...
Byłabym bardzo wdzięczna gdybyście zechcieli podzielić się ze mną przypuszczeniami na temat funkcji tańca w czasie pogrzebu. Czy był on metodą na zabezpieczanie żywych przed śmiercią, czy formą hołdu dla zmarłego?
Z góry dziękuję za odpowiedź!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej