Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chrobacja - starożytna kraina słowiańska
     
Hrolf_Heruler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 39.082

 
 
post 21/01/2008, 13:38 Quote Post

Szukając informacji o nazwach Suevi i Slavi natrafiłem na to: http://chrobacja.svasti.org/

Cyt.: "Chrobacja - starożytna kraina słowiańska z pierwotną stolicą na Łysej Górze (przez chrześcijan nazywana kłamliwie Świętym Krzyżem), rządzona przez Kagana(Cesarza Słowian), której istnienie negują współcześni historycy. Nie umiescza się jej na obecnie drukowanych mapach średniowiecza, jednak jeszcze 100 lat temu Chrobacja istniała w historycznej samoświadomości Polaków. Te mapy nie kłamią - kłamią za to historycy, którzy nie mogą uwierzyć, że do 999r Chrobacja istniała i była pogańska, a Mieczysław I (Mieszko) ochrzcił tylko Polan/Kujawian."

Co o tym sądzicie i co to ma wspólnego z historią naszych ziem??? Bo trochę to niebezpieczna strona ..., trzeba czytać (albo od razu zamknąć) z dużym dystansem. Sam nie wiem, czy dobrze, że zamieściłem link. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 21/01/2008, 13:51 Quote Post

QUOTE(Hrolf_Heruler @ 21/01/2008, 13:38)
Szukając informacji o nazwach Suevi i Slavi natrafiłem na to: http://chrobacja.svasti.org/

Cyt.: "Chrobacja - starożytna kraina słowiańska z pierwotną stolicą na Łysej Górze (przez chrześcijan nazywana kłamliwie Świętym Krzyżem), rządzona przez Kagana(Cesarza Słowian), której istnienie negują współcześni historycy. Nie umiescza się jej na obecnie drukowanych mapach średniowiecza, jednak jeszcze 100 lat temu Chrobacja istniała w historycznej samoświadomości Polaków. Te mapy nie kłamią - kłamią za to historycy, którzy nie mogą uwierzyć, że do 999r Chrobacja istniała i była pogańska, a Mieczysław I (Mieszko) ochrzcił tylko Polan/Kujawian."

Co o tym sądzicie i co to ma wspólnego z historią naszych ziem??? Bo trochę to niebezpieczna strona ..., trzeba czytać (albo od razu zamknąć) z dużym dystansem. Sam nie wiem, czy dobrze, że zamieściłem link. confused1.gif
*


Myślę że przeczytać można. Mało jest ostatnio okazji do zdrowego śmiechu.
Ale nasuwa sie też taka uwaga: wielki jest głód prawdziwej wiedzy o naszej prahistorii. I skoro lekceważą zagadnienie prawdziwi historycy niewiele i bałamutnie o niej pisząc, to w to miejsce wciskają się różni "znachorzy" proponując własne, naiwne albo chore wizje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 26/01/2008, 22:58 Quote Post

Sądzę, że nie jest samobójczą hipoteza, iż ziemie Małopolski i (część)zachodniej Galicji nazywano kiedyś Chrobacją. Może w skutek zamieszkiwania tych terenów w VI/VII w przez Chorwatów, może ... Nie od rzeczy jest także zadać sobie pytanie, czy aby przydomek naszego wielkiego Bolka nie ma związku z tą krainą. Przecież u schyłku życia jego ojca, Mieszka nr I zarządzał zapewne za zgoda swego wuja, władcy Czech, tą krainą. Gdy objął pełnię władzy, dla ludzi spod Gniezna, Kalisza, Włocławka, Wrocławia, Łęczycy, Konina, Strzelna i Płocka mógł być przecież Bolkiem z Chrobacji (Chrobrym).
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 16/02/2008, 13:53 Quote Post

QUOTE
Sądzę, że nie jest samobójczą hipoteza, iż ziemie Małopolski i (część)zachodniej Galicji nazywano kiedyś Chrobacją. Może w skutek zamieszkiwania tych terenów w VI/VII w przez Chorwatów, może ...


Dziwne dla mnie jest to, że dziś można zastanawiać się na ile samobójcze jest przyjęcie, że Chorwacja w ogóle istniała na północy, gdzieś w bardzo szeroko pojętej okolicy Małopolski.

Pomijając kwestię relacji przydomka Bolesława do nazwy Chorwacja, która to kwestia jest naprawę n-to rzędna, zupełnie nie pojmuję całkowitego odrzucania istnienia jakiejś Chorwacji więc Chorwatów w lokalizacji j.w., przy jednoczesnym "rozrysowywaniu" szczegółów zasięgu państwa Wiślan.

Obecnie można spotkać wiele opisów typu „Wiślanie tu”, „Wiślanie tam” i niemal absolutne milczenie nt. tzw. Wielkiej/Dalszej Chorwacji. Przy okazji na ołtarzu takiego podejścia złożono ofiarę w postaci całego przekazu Konstantyna.

Dlaczego confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
PanEdward
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony... i inne takie dyrdymaly
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.131
Nr użytkownika: 39.506

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 4/03/2008, 22:57 Quote Post

QUOTE(Hrolf_Heruler @ 21/01/2008, 13:38)
Szukając informacji o nazwach Suevi i Slavi natrafiłem na to: http://chrobacja.svasti.org/

Cyt.: "Chrobacja - starożytna kraina słowiańska z pierwotną stolicą na Łysej Górze (przez chrześcijan nazywana kłamliwie Świętym Krzyżem), rządzona przez Kagana(Cesarza Słowian), której istnienie negują współcześni historycy. Nie umiescza się jej na obecnie drukowanych mapach średniowiecza, jednak jeszcze 100 lat temu Chrobacja istniała w historycznej samoświadomości Polaków. Te mapy nie kłamią - kłamią za to historycy, którzy nie mogą uwierzyć, że do 999r Chrobacja istniała i była pogańska, a Mieczysław I (Mieszko) ochrzcił tylko Polan/Kujawian."

Co o tym sądzicie i co to ma wspólnego z historią naszych ziem??? Bo trochę to niebezpieczna strona ..., trzeba czytać (albo od razu zamknąć) z dużym dystansem. Sam nie wiem, czy dobrze, że zamieściłem link. confused1.gif
*



Pomijając treści zawarte na tej stronie. Biała Chrobacja to kraina wymieniona przez źródła historyczne, sąsiadująca z Białą Serbią (Łużyce). Autorem, który wymienił te dwie nazwy był Konstantyn VII Porfirogeneta (w De administrando imperio).

Tu zamieszczam link (jeśli zna Pan angielski poradzi Pan sobie bez trudu) z fragmentami o "Białej Chrobacji" - http://www.magma.ca/~rendic/chapter1.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.931
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 4/03/2008, 23:20 Quote Post

Tutaj temat forum o Białej Chorwacj

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14293&hl=

Co do istnienia świadomości tej Chorwacji w czasach nowożytnych polecam post kahanka


Po raz drugi Biała Chorwacja "odżyła" u schyłku XVIII wieku, w związku z planami pierwszego rozbioru Polski, którego inicjatorką była Austria. Naukowcy wiedeńscy przygotowali uzasadnienie tego rozbioru. O ile w przypadku "Galicji" uzasadnieniem aneksji były 13-14 wieczne pretensje królów węgierskich, to w Małopolsce wiedeńscy naukowcy dopatrzyli się Białej Chorwacji, która była lennem Czech. Austria - jako sukcesorka tych dwóch monarchii - nie anektowała tej części Polski, ona powracała na ziemie z dawna będące jej własnością, a przez Polskę wcześniej orężnie jej odebrane. Co dziwne - a dla mnie raczej przerażające - zakwestionowanie samego istnienia polskości przez austriackiego zaborcę okazało się nadzwyczaj skuteczne. Ciemnemu polskiemu chłopu, z zasady "tutejszemu", wpisywano w metryce z urzędu "Białochorwata" i pouczano o "chrobackości". No i pamiętajmy, że rabacja wywodzi się od "chrabacji".
Na stronach chorwackich znaleźć można argumenty przemawiające za "chorwackością" Małopolski. Oto setki tysięcy emigrantów z Galicji miało przybywając do Stanów Zjednoczonych zadeklarować narodowość białochorwacką. "Deklarowali" to, co im austriacki urzędnik wpisał w metryce. Te "setki tysięcy" dowodzą skali tego procederu: w Małopolsce nieomalże udało im się przez 100 lat "urobić" nowy naród. Tak więc nie tylko matka naszego Papieża miała w metryce wpisaną narodowość białochorwacką. A iżby dodać pikanterii: na tej podstawie nasi wschodni sąsiedzi utrzymują, że była ona Ukrainką! Bowiem ta kadłubkowa Biała Chorwacja - w Haliczu - znalazła wielu wyznawców na Zachodniej Ukrainie. Ale czy można im się dziwić, skoro polski historyk - Paszkiewicz - współcześnie uznaje autorytet Kadłubka?
Tak więc - "polityka historyczna" wiecznie żywa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
hodoor
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 141
Nr użytkownika: 46.642

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 7/09/2008, 18:30 Quote Post

O istnieniu Chrobacji może świadczyć legenda o Lechu, Czechu i Rusie w wersji czeskiej, która mówi, że Czesi przywędrowali na swoje dzisiejsze tereny z krainy leżącej za górami (Karpaty) na wschodzie, gdzie mieszkało plemię Chorwatów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
urulai
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 56.995

 
 
post 22/06/2009, 11:58 Quote Post

Dzisiej przeglając świeżo zakupione Tablice synchronistyczne do dziejów powszechnych z uwzględnieniem najważniejszych dat z historii literatury i kultury, ułożone przez dr Benona Jankowskiego, wydanie drugie, wdawnictwo Atlas, Lwów - Warszawa 1927, na Tablicy IX (brak paginacji) zauważyłem następującą informację.
Rok 999 - Zajęcie Chrobacji z Krakowem, Moraw i Słowiańszczyzny.
Podaję informację jako przyczynek do dalszej dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
knightrider
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 57.515

knight rider
Zawód: student
 
 
post 24/07/2009, 10:08 Quote Post

Witam wszystkich. Trafiłem tu trochę przypadkowo, ale myślę, że mam ciekawą informację. W mojej okolicy jest miasto Jordanów (powiat susku, małopolska). Ma ono taką część, dzielnicę zwaną Chrobacze. Obecnie znajduje się tam kilka domów, szkoła śrenia (http://www.zsdjordanow.iap.pl/)oraz zabytkowy dworek. Ciekawi mnie, czy to ma może jakiś związek z Chrobacją. Miasto leży na terenie, który wedłu starych map był właśnie w tym kraju. Jedyna informacje historyczne, jakie znam o tym miejscu, dotyczą dworku oraz tego że do 1929 roku Chrobacze należało do wsi Łętownia, a potem zostało połączone z Jordanowem.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 24/07/2009, 10:18 Quote Post

Ciekawe, to może wznosząca się nad mą wsią Chrobacza Łąka też ma coś z tym wspólnego? rolleyes.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Sylvek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 54.719

Zawód: OBIEZYSWIAT
 
 
post 24/07/2009, 12:10 Quote Post

W IX i X wieku na terenie dzisiejszego wojewodztwa malopolskiego,gornego slaska,oraz czesci swietokrzyskiego,istnial zwiazek plemion,czy tez panstwo WISLAN. Istnienie tegoz,jest wystarczajaco potwierdzone zrodlowo(Gorazd,Geograf Bawarski,Oter,Wulfstan,krol Alfred),a archeologia z tego co do dnia dzisiejszego wydobyla na swiatlo dzienne,nie kwestionuje,a raczej potwierdza istnienie panstwa Wislan .Teraz,czy wislanie byli bialochorwatami,czesciowo byc moze,w calosci na pewno nie,zreszta zadne zrodla o tym nie wspominaja,coprawda kilka nazw miejsowosci i pare legend z terenow dzisiejszej Chorwacji i okolic Krakowa sa podobne,ale to przemawia raczej za "slowianskoscia" w\w,chociaz kto wie? Czy panstwo Wislan bylo poganskie,oczywiscie! Przeciez Swietopelk pod pretekstem nawracania,najechal i zrownal z ziemia kilka naprawde duzych grodow wislanskich(Stradow,Naszacowice i inne),w wyniku czego "ksiaze poganski,bardzo silny,siedzacy na wislech",ochrzcil sie w obrzadku slowianskim i popadl w zaleznosc od Wielkich Moraw.Tak wiec raczej nalezy mowic Wislanie,niz Chrobaci...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/02/2010, 22:30 Quote Post

QUOTE
Oter,Wulfstan,krol Alfred


jak cud w Kanie Galilejskiej - się tych autorów namnożyło nie ma co hehe wink.gif


QUOTE
Swietopelk pod pretekstem nawracania,najechal i zrownal z ziemia kilka naprawde duzych grodow wislanskich (Stradow,Naszacowice i inne


zwłąszcza że zostały zniszczone w X- XI wieku pora uwierzyć w duchy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Sylvek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 54.719

Zawód: OBIEZYSWIAT
 
 
post 22/02/2010, 21:39 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 24/07/2009, 11:18)
Ciekawe, to może wznosząca się nad mą wsią Chrobacza Łąka też ma coś z tym wspólnego? rolleyes.gif
*


W gwarze podhala chrobak,znaczy robak...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Sylvek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 54.719

Zawód: OBIEZYSWIAT
 
 
post 22/02/2010, 21:47 Quote Post

QUOTE(marlon @ 5/02/2010, 23:30)
QUOTE
Oter,Wulfstan,krol Alfred


jak cud w Kanie Galilejskiej - się tych autorów namnożyło nie ma co hehe wink.gif


QUOTE
Swietopelk pod pretekstem nawracania,najechal i zrownal z ziemia kilka naprawde duzych grodow wislanskich (Stradow,Naszacowice i inne


zwłąszcza że zostały zniszczone w X- XI wieku pora uwierzyć w duchy
*


Alez tak!W "Historii sredniowiecza w/g Marlona" rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/02/2010, 1:11 Quote Post

W sumie to jakiś poważnych dowodów na łączenie Wiślan i Chorwatów nie widziałem. Alfred to odróżniał, zresztą jego Chorwaci analogicznie jak u Porfirogenety mieli siedzieć gdzieś blisko Serbów (wschodnie Łużyce confused1.gif ), więc raczej za daleko na zachód, dokument praski sugeruje jakby Opolszczyznę z przyległościami, Kraków wyraźnie odróżniając. A to chyba całość źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej