Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sarmaci i Scytowie
     
krew77
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.408

xx
Stopień akademicki: uczen
 
 
post 15/04/2007, 14:09 Quote Post

1. Czy zna ktoś z Was jakieś źródła mówiące o ich wyglądzie?
2. Zna ktoś z Was jakieś sarmackie imiona?
3. Co wiecie o tamgach? (piśmie sarmackim)
4. Jakich źródeł historycznych mam szukać by więcej się o nich dowiedzieć?
Z góry dziękuje wink.gif Prosze odpowiedzieć na wszystkie moje pytania
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 15/04/2007, 14:21 Quote Post

Właściwie odpowiedzią na 4 pytanie odpowiem i na wszystkie.
Tadeusz Sulimirski napisał swego czasu pozycję Sarmaci która jest chyba jedną z najlepszych polskich pozycji na ten temat. Tam powinieneś znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
krew77
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.408

xx
Stopień akademicki: uczen
 
 
post 16/04/2007, 19:17 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 15/04/2007, 14:21)
Właściwie odpowiedzią na 4 pytanie odpowiem i na wszystkie.
Tadeusz Sulimirski napisał swego czasu pozycję  Sarmaci która jest chyba jedną z najlepszych polskich pozycji na ten temat. Tam powinieneś znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
*


A mógłbyś podać jakieś sarmackie imiona? confused1.gif
Ładnie prosze rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 17/04/2007, 7:30 Quote Post

Oprócz Sulimirskiego proponowałbym zapoznać się się z pozycją "Koczwnicy Ukrainy" - praca napisana jako katalog wystawy archeologicznej w Katowicach w 1996r. Tam są ładne rysunki i zdjęcia.
Jak chcesz dowiedzieć o wyglądzie i wojskowości Sarmatów to proponowałbym wejść na http://www.totalwar.org.pl/ tam jest temat . Ponadto offspreje - jest tego dużo w Internecie.
Imion sarmackich nie znam. Jeśli jakieś są to proponowałbym poszukać w antycznej literaturze - może u Ammiana Marcelinusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 17/04/2007, 14:45 Quote Post

QUOTE
Ponadto offspreje

Ospreye! Rzeczywiście, większość z nich jest kompetentnie wydana, z tym że każdy jest w języku Albionu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 17/04/2007, 15:54 Quote Post

A najprościej napisz pytanie do użytkownika Rawa (poszukaj go wśród użytkowników forum) i prześlij mu na PW. Ostatnio rzadziej odwiedza forum, ale pytanie dotyczące Sarmatów - jego konika, pewnie go uaktywni, a przynajmniej uzyskasz odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
a zczaz sa czaz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 33.993

jato
Stopień akademicki: widze
Zawód: niezawiedziony
 
 
post 13/08/2007, 12:22 Quote Post

QUOTE(krew77 @ 15/04/2007, 15:09)
1. Czy zna ktoś z Was jakieś źródła mówiące o ich wyglądzie?
*



tak mogła wyglądać, całkiem po polsku sarmacka kobieta. Jest to kopca w "Khoklacz Nowoczerkas I w ad, w Hermitage Museum.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 14/08/2007, 21:30 Quote Post

Jest taka zasada na temat ludów koczowniczych że nie mają jednolitą pule genową ponieważ przechodząc z miejsca na miejsce wchłania się różne elementy. Więc na terenie polskie mogli wyglądać jak Europejczycy a w Azji jak Azjaci. A niektórzy nie muszą nawet z pochodzenia być Sarmatami wystarczy żeby oni lub ich przodkowie przejęli kulturę koczowników.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
herod
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 544
Nr użytkownika: 53.193

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 24/06/2009, 0:09 Quote Post

Mam nową hipotezę odnośnie nazwy Scytów:
W łacinie scio - scire - scitum oznacza - wiedzieć, znać.
Po pierwsze, może więc Scirowie i Scytowie to ten sam lud, a te nazwy to synonimy.
Po drugie, jeśli Scytowie znaczy tyle co Znani, a Słowianie - Sławni, to może rzeczywiście nazwa Słowian wywodzi się od Scytów (Sakaliba - Sklawini i Skoloci).
Chodzi mi o pochodzenie samej nazwy (Sklawinów - odłamu Wenedów), a nie etnosu, bo oczywiste jest, że Scytowie i Słowianie to dwa różne ludy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/06/2009, 7:10 Quote Post

Tu się szerzy słowianofilia! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 24/06/2009, 9:08 Quote Post

QUOTE
Tu się szerzy słowianofilia!

Lepsze to od słowianofobii i germanofilii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/06/2009, 11:00 Quote Post

QUOTE(A.Mączka @ 24/06/2009, 10:08)
QUOTE
Tu się szerzy słowianofilia!

Lepsze to od słowianofobii i germanofilii.

Rozumiem, że obie cechy mnie przypisujesz? W takim razie jesteś w błędzie. smile.gif "Germanofilia" w moim przypadku jest na Wasze nieszczęście uzasadniona, powtarzam uzasadniona. Ponownie na Wasze nieszczęście "słowianofilia" się Was trzyma jak rzep psiego ogona, a "słowianofobia" wokół mojej sromnej osoby, to jest (cytuję kolegę heroda) "byt niematerialny", ponieważ nie można mieć jakiejkolwiek fobii, wokół czegoś co nie istniało. Mówię tu rzecz jasna o Waszym ulubionym plemieniu Słowian przed V w. n.e. na terenie dawnych ziem polsich. smile.gif Chyba, że się cos uroi, ale ja nie jestem typem „urojeniowca”. Dodatkowo robienie ze wszystkich plemion (nieważne jakiego pochodzenia były de facto) zawsze Słowian, wygląda na totalną amatorszczyznę, która nadaje się tylko i wyłącznie nie potężne wyśmianie i czym prędzej wywalenie do lamusa oraz nie przyznawanie się do niej. biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
herod
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 544
Nr użytkownika: 53.193

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 24/06/2009, 13:16 Quote Post

QUOTE
"słowianofobia" wokół mojej sromnej osoby, to jest (cytuję kolegę heroda) "byt niematerialny",

W zasadzie to fobia nie jest czymś materialnym, więc mogę przyznać Ci rację - Twoja fobia jest bytem niematerialnym. smile.gif
(a w ogóle to ja nie użyłem nigdy takiego określenia, pomyliłeś chyba z "bytem realnym" wink.gif )

QUOTE
Chyba, że się cos uroi, ale ja nie jestem typem „urojeniowca”.

Podobno tacy ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. rolleyes.gif

QUOTE
Dodatkowo robienie ze wszystkich plemion (nieważne jakiego pochodzenia były de facto) zawsze Słowian, wygląda na totalną amatorszczyznę

Najwyraźniej nie zrozumiałeś. Wyraźnie napisałem, że Słowianie i Scytowie to dwa odrębne ludy.
A jeśli chodzi o nazwę, to nie da się wykluczyć, że było podobnie jak np. z germańskimi Bawarami, którzy zapożyczyli nazwę od celtyckich Bojów.
Przykład jest analogiczny i wykluczanie takiej możliwości jest amatorszczyzną. Przy czym zaznaczam - to jest tylko hipoteza.

Przede wszystkim jednak chciałem zwrócić uwagę na podobieństwo znaczeniowe Scirów i Scytów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
shiden
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 475
Nr użytkownika: 41.259

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/06/2009, 14:32 Quote Post

QUOTE(herod @ 24/06/2009, 13:16)
Przede wszystkim jednak chciałem zwrócić uwagę na podobieństwo znaczeniowe Scirów i Scytów.
*


Co do znaczenia nazwy Scytowie:
"In fact, just as the Scythians and the Sacae shared the same life style, they had the same name: in their own language, which belonged to the Indo-Iranian family, they called themselves Skudat ('archers'?). The Persians rendered this name as Sakâ and the Greeks as Skythai."
http://www.livius.org/sao-sd/scythians/scythians.html
"Oswald Szemerényi devotes a thorough discussion to the etymology of the word Scyth in his work "Four old Iranian ethnic names: Scythian - Skudra - Sogdian - Saka".[5] The related words derive from *skuza, an ancient Indo-European word for archer (cf. English shoot), hence Iranian Ishkuzi = archers."
http://en.wikipedia.org/wiki/Scythians
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
herod
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 544
Nr użytkownika: 53.193

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 24/06/2009, 22:02 Quote Post

Możliwe, że Scytowie znaczy łucznicy, ale Grecy czy Rzymianie mogli nie zdawać sobie z tego sprawy. Już Herodot pisał, że Scytowie pochodzą od Skytesa tzn. że nie wiedział co dokładnie znaczy ta nazwa i wywodził ją od jakiegoś przodka-protoplasty.
Rzymianie też mogli nie wiedzieć i skojarzyć nazwę z własnym słowem scitum-scire i raz nazywać ich Scytami, a raz Scirami.
A, że jest to możliwe, świadczy wiele takich przykładów np. Konstantyn Porfirogeneta pisał, że Serbowie znaczy niewolnicy (servant - serv - Serb) i nazwę otrzymali po osiedleniu się na ziemiach Bizantyjskich. A to jest oczywiście bzdura, bo na Połabiu też mieszkają Serbowie.
Jeszcze innym się wydawało, że nazwa Polaków wywodzi się od pole - biegun itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej