Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowianie, Nasi przodkowie
 
Jakie masz zdanie na temat naszych przodków,Słowian
Zwykły,barbarzyński,nic nieznaczący lud [ 9 ]  [5.63%]
Barbarzyńskie plemię,ile coś tam znaczyło [ 20 ]  [12.50%]
Żadni tam barbarzyńcy!Mają piękną i tajemniczą kulturę...I wiele znaczyło! [ 122 ]  [76.25%]
nie mam na ich temat zdania [ 3 ]  [1.88%]
mam inne zdanie(prosze uzasadnić) [ 5 ]  [3.13%]
Suma głosów: 159
Goście nie mogą głosować 
     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 15/06/2005, 19:24 Quote Post

Mam podobne wątpliwości. Skoro nasz język uwazany jest za konserwatywny to mogłoby oznaczać iż został wcześnie zapisany. W kronikach zachowały się jedynie krótkie stwierdzenia, iż totemy słowiańskie na Połabiu były podpisane. O ile wiem, odnaleziono nad Bugiem chyba w Drohobyczu rylce z X wieku przeznaczone do pisania na woskowanych tabliczkach drewnianych. Jakiego skryptu używano? Głagolicy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 16/06/2005, 4:56 Quote Post

Nie wiem w jakim sensie uzywasz slowa konserwatywny.
Dzisiejsza sytuacje z prawie jednolitym jezykiem w calym kraju i szybkim zanikaniem dialektow zawdzieczamy kumunie. Przymusowym przesiedlaniom, masowej migracji do miast, miejsc przemyslowych (Nowa HUTA) i szkolnictwu. Dialekty zabijano w szkolach podstawowych. Przed II W:S. jezyk polski byl o wiele bardziej zroznicowany.
Bawarski jest najmlodsza odmiana germanskiego. Pierwsza wzmianka o Bajuwarii pochodzi z 511r. Do tej pory Goci czy Saksonczycy byli znani. A tu nowosc! Bardzo dlugo myslano, ze Bajuwaren przyszli skads w VI w. Wydawalo sie to niemozliwe, ze Rzymianie nie zauwazyli jakiegos germanskiego plemienia. Przed Rzymianami Bawarie zamieszkiwali Celci. Ceramika z czasow Rzymian i inne drobiazgi nie pasowaly ani do Celtow ani do pozniejszych Bajuwarow. Rzymianie cofneli sie w 488 r., przez wczesniejsza granice raczej fala ludnosci nie przecisnela by sie. Chyba, ze Huni... tych sie zawsze podejrzewa. Otoz wieksza ilosci znalezisk udowodnila wszelkiej masci narody germanskie i Celtow. Dodajac do tego Rzymian przez kilkaset lat mieszanka stopila sie wydajac nowy narod. Bawaria dzisiaj ma najsilniejszy dialekt, rozniacy sie od pln. niemieckiego bardziej niz inne. Z kolei dialekt rowniez jest miedzy soba zroznicowany. I to sie nazywa tez konserwa !
Co do Slowian to wydaje mi sie, ze bardzo bliskie jezyli nie mogly powstac w odleglosciach Slowenia- Polska. Gdzies wczesniej na mniejszym terenie musielismy sie z mieszanki pomniejszych plemion wytopic.
Ale to nie znaczy, ze byl praslowianski. Mogla to byc grupa etniczna z prawie identycznym jezykiem, jednak miala swoje odmiany. Zasad gramatycznych nikt nie okreslil wiec mysle, ze byly to dialekty.. Teoria jezykowa jest dosc plynna. Wlasciwie to od momentu pojecia pra-jezyka porusza sie w ciemnosciach.
A Bajuwarzy skladali sie z jednej warstwy chlopow, wojownikow, rzemieslnikow i podrzednej polniewolnikow i niewolnikow. W VI w. mieli swoje okreslone zwyczaje i ubiory. Zadnej wyzszej szlachty i wladzy. No bo jak ? Wyzsze warstwy zajmowali przez lata Rzymianie. Pierwsi ksiazata to Frankowie dazacy do autonomii.
Tak mysle sobie, ze wyszlismy spod jakiegos klosza.
Wpadlo mi cos jeszcze do glowy >chan< >pan<.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 16/06/2005, 10:11 Quote Post

A ja zaglosowalem na:
"Zwykły,barbarzyński,nic nieznaczący lud"

bo przecież już Hunowie tak twierdzili, czy inne germańce (jakkolwiek im tam bylo)...

A to na zasadzie kontrowersji, co by można bylo się elokwentnie za chwileczkę powymądrzać... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 16/06/2005, 10:38 Quote Post

QUOTE
Chyba, ze Huni... tych sie zawsze podejrzewa

Niektórzy zwracają uwagę na zaskakujące podobieństwo kultury Bawarów do Kultury Olsztyńskiej. Tu Baj-u-wari tam Vinidvarii. Jeżeli uwzględnimy różnicę pomiędzy tureckimi Hunami a późniejszymi Chuni (Chionici, zwani też Varchionitami, Quarchionitami itd.)to mamy kilka świadectw iż jacyś Chuni się w Europie pojawili. Beda Czcigodny wspomina o "Hunni" wśród narodów nad Morzem Północnym, Helmold o Chunigard itd. Zresztą nie mam pewności czy nie doszło do pewnego przekłamania. Jordanowscy Vinidari tłumaczeni są jako Winidowie tzn. Słowianie. Lecz w łacinie V mogło równie dobrze oznaczać U. Dla Germanów Chuni czy Juni brzmiało tak samo a zatem najważniejsze było odniesienie tej nazwy do terenu gdzie zachowała sie nazwa dawnych Wenetów. Zbieżność jest tak duża, że taka zbitka pojeciowa i językowa mogła nastąpić w sposób naturalny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 16/06/2005, 10:56 Quote Post

Pisalam gdzies na innym watku o twarzach w Bawarii. Moze gdzies trafisz. Jakas ostra domieszke czegos tam oni maja. Znalazlam na stronach internetowych monete (cos okraglego) z profilem Attili. Nie wiem na ile prawdziwe bo linkom nie dowierzam jak nie zobacze 10 do jednego tematu. Ale to byl moj szef z dawnej pracy. Nie jestem walnieta, Facet mial taki sam profil ! Ale urodzil sie na Slasku.
Domieszka Hunow i Awarow moze byc wszedzie, jesli wezmiesz pod uwage agresywnosc (gwalt na kobietach). Dlatego identyfikacja Hunow czy Awarow nie jest czyms specjalnie odrozniajacym narod czy teren od innego.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 16/06/2005, 11:18 Quote Post

Jest taka miniatura przedstawiająca Konrada (Hunrada)z dynastii bawarskiej z synami . Warto zobaczyc.
Awarowie przybyli ok. 580 AD czyli od czasów Attyli upłynęło sporo czasu. Natomiast w konfederacji plemion zwanych jako Awarowie byli także Hunni czyli Chionici.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 30/08/2005, 12:02 Quote Post

Tak, czy inaczej wielu Słowian ma obecnie kompleks niższości wobec np. Germanów. Wiąże się on nie tylko z dzisiejszymi różnicami ekonomicznymi, ale także mnogością informacji na temat wierzeń i kultury nordyckiej, a skąpością danych odnośnie Słowian. Dlaczego reszta Europejczyków uważa Słowian za barbarzyńców? Tego nie wiem.

A co do pochodzenia Słowian - mnie bardzo zastanawia wariant irański rolleyes.gif . Co Wy o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 31/08/2005, 21:41 Quote Post

QUOTE(Sznur @ 30/08/2005, 14:02)
Tak, czy inaczej wielu Słowian ma obecnie kompleks niższości wobec np. Germanów. Wiąże się on nie tylko z dzisiejszymi różnicami ekonomicznymi, ale także mnogością informacji na temat wierzeń i kultury nordyckiej, a skąpością danych odnośnie Słowian. Dlaczego reszta Europejczyków uważa Słowian za barbarzyńców? Tego nie wiem.
*



Zgadzam się. Kompleks. Jednak moim zdaniem niesłusznie. Jak by nie patzreć Słowianie to potężna siła w Europie, niemal połowa europejskich krajów to kraje słowiańskie lub zeslawizowane. Widać też, że kraj słowiański może być nezłym kolcem w d... krajów zachodnich (Serbia)smile.gif

Uważają Nas za barbarzyńców być może dlatego, że obecnie Nasze kraje są w tyle jeśli chodzi o ekonomię (wszystkie kraje słowiańskie to kraje postkomunistyczne). Lub być może wynika to z ich niewiedzy i ignorancji.

Problem też polega na zatracaniu tożsamości etnicznej Słowian sad.gif

Osobiście uważam się za panslawistę i nie mam kompleksów dlatego, że jestem Słowianinem, więcej - jestem z tego dumny smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 23/05/2008, 12:13 Quote Post

Zdecydowanie zaznaczyłem odpowiedź: "Żadni tam barbarzyńcy!Mają piękną i tajemniczą kulturę...I wiele znaczyło!". zgadzam się z siristru i też jestem dumny z tego, że jestem Słowianem rolleyes.gif. A poza tym słowo barbarzyńca w łacinie i grece znaczyło mniej więcej tyle co "cudzoziemiec".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Slav123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 54.816

 
 
post 7/08/2010, 16:21 Quote Post

Co na celu ma ta ankieta?
Przynajmniej zmieniłbyś te tępe opcje na coś ambitniejszego
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 7/08/2010, 16:26 Quote Post

QUOTE(Slav123 @ 7/08/2010, 17:21)
Co na celu ma ta ankieta?
Przynajmniej zmieniłbyś te tępe opcje na coś ambitniejszego
*



Spokojnie. Temat jest stary a tak w ogóle to autor postu opiera się na tym co akurat przyszło mu do głowy. Nie jest to złe ale w efekcie końcowym nie oddaje niczego co by mogło być wart rozpatrzenia. Jest to bardziej zabawna ankieta niż poważna-historyczna. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 7/08/2010, 16:44 Quote Post

QUOTE(Slav123 @ 7/08/2010, 17:21)
Co na celu ma ta ankieta?
Przynajmniej zmieniłbyś te tępe opcje na coś ambitniejszego
*




A w takim razie jaki cel ma twój post "ożywiający" temat który już dawno umarł śmiercią naturalną?
Ankieta jak ankieta.Jedne są bardziej merytoryczne i skłaniające do refleksji drugie mniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Sobieraj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 67.052

Stopień akademicki: posiadam
 
 
post 7/08/2010, 20:41 Quote Post

Zagłosowałem na: „Żadni tam barbarzyńcy!Mają piękną i tajemniczą kulturę…”
Mamy wyjątkowo tajemniczy, bogaty i piękny język w którym zapisana jest historia naszego ludu. Profesor Krystyna Długosz-Kurczabowa w „Wielkim słowniku etymologiczno-historycznym języka polskiego” pod hasłem ‘Bóg’ napisała: „Prasłowianie wyróżniali się bogatym życiem duchowym”.
I to prawda. Mamy wyjątkowo bogate słownictwo opisujące życie duchowe, myślenie, uczucia i sprawy związane z religią. Całkiem możliwe, że inni od nas wiele pożyczyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 1/09/2010, 22:50 Quote Post

Podałem opcje - inne zdanie -
Co prawda na początku Słowianie to nic innego jak :
"Zwykły,barbarzyński,nic nieznaczący lud"
Ale dzis , zasiedlają wiekszosc Europy i spory kawal Azji , przetrwali , zbudowali silne państwa , oraz wspaniale kultury narodowe .
 
Post #44

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 3/09/2013, 11:28 Quote Post

Słowianie byli tacy, jakie były czasy. Z dzisiejszego punktu widzenia może i barbarzyńcy, ale wtedy niczym na minus się nie wyróżniali, no i w stosunkowo krótkim czasie zdominowali spory kawał Europy wink.gif

Ten post był edytowany przez kalev: 3/09/2013, 12:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej