Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Imię Jana, Znaczenie, pochodzenie i etymologia
     
ory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 87.163

Ranko Ewiczi
 
 
post 13/01/2014, 19:45 Quote Post

Witam serdecznie.
Interesuję się historią, zwyczajami i kulturą Słowiam - dopiero raczkuję w teacie smile.gif
Od jakiegoś czasu śledzę forum - głównie dział "Czasy Przodków". Postanowiłem się zarejstrować i poprosić o pomoc. Tak się skłąd, że za jakiś czas zostanę ojcem. Jestem na etapie wyboru imienia. Bardzo podoba mi się imię Jana dla dziewczynki. Niestety jest bardzo mało informacji na temat tego imienia. W interecia na kilku stronach (niestety nieznanej wiarygodności) można przeczytać, że jest to imię starsłowiańskie. Oznaczające - "Ja Bogu dana". Dowiedziałem się również, że jest to popularne imię u naszych czeskich sąsiadów oraz na terenie Niemiec. Jana to również rzeka w Rosji. Czy jest ktoś kto mógłby pomóc mi w przedmiotowym temacie. Potwierdzić lub zanegować słowiańskie pochodzenie imienia... Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Walercia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 82.672

 
 
post 13/01/2014, 20:54 Quote Post

Twoje wątpliwości na temat rzeczonych stron są słuszne. Wywodzenie tego imienia od "ja Bogu dana', to, delikatnie mówiąc, jakaś lingwistyczna bzdura. Nie zawiera rdzeni słowotwórczych ani z wyrazu "bóg", ani "dać".

Czeskie imię Jana jest żeńską formą imienia Jan, odpowiednikiem polskiego Janina. Jako takie trudno je nazwać rodzimie słowiańskim - jest zeslawizowaną (czyli zesłowiańszczoną) formą imienia łacińskiego*, przyniesionego na tereny Słowiańszczyzny z chrześcijaństwem.

Oryginalna łacińska forma męska to Ioannes, żeńska - Ioana (od niej pochodzi nasza Joanna).
Od zeslawizowanej formy męskiej Jan Czesi utworzyli żeńską formę Jana, Polacy - Janina. Więc jest to imię "zesłowiańszczone", natomiast pochodzenie jego słowiańskie nie jest.

*(A właściwie hebrajskiego Jochanan, bo z hebrajskiego dopiero to imię trafiło do łaciny).

Ten post był edytowany przez Walercia: 13/01/2014, 21:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 87.163

Ranko Ewiczi
 
 
post 13/01/2014, 21:28 Quote Post

Dzięki Walercia za rzeczową odpowiedź.
Tak podejrzewałem. Chciaż po cichu liczyłem, że może, może... smile.gif
No cóż więc poszukiwania trwają dalej bo chciałbym aby imię było słowiańskie.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej