Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piotr Urbański i Józef Zaliwski ..., ... ich udział w Powstaniu Listopadowym
     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 18/09/2009, 20:48 Quote Post

Czołem!

Muszę przyznać, że o Zaliwskim i Urbańskim wiem bardzo mało.
Słyszałem tylko, że to oni obok Wysockiego byli najważniejszymi postaciami wśród spiskowców podczas nocy listopadowej. Jaki był ich udział w wybuchu? Jakie mieli zadania? Co się z nimi działo w trakcie wojny polsko-rosyjskiej? Za wszystkie odpowiedzi - dziękuję.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 20/09/2009, 12:09 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 18/09/2009, 21:48)
Czołem!

Muszę przyznać, że o Zaliwskim i Urbańskim wiem bardzo mało.
Słyszałem tylko, że to oni obok Wysockiego byli najważniejszymi postaciami wśród spiskowców podczas nocy listopadowej. Jaki był ich udział w wybuchu? Jakie mieli zadania? Co się z nimi działo w trakcie wojny polsko-rosyjskiej? Za wszystkie odpowiedzi - dziękuję.

Pozdrawiam
*


O poczynaniach Zaliwskiego w:
Piotr Niziołek (UwB): Wyprawa Józefa Zaliwskiego w 1833 r. do Królestwa Polskiego, a teoria działań partyzanckich pierwszej połowy XIX w.
J. Śmiałkowski, A. Barszczewska, Z dziejów partyzantki Józefa Zaliwskiego w roku 1833 w Królestwie Polskim, Warszawa 1961
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 11/01/2010, 22:21 Quote Post

W 1831 roku Zaliwski dowodził oddziałem partyzanckim na Kurpiach, w czym odniósł szereg sukcesów. Można o tym poczytać w skrócie:
Jan Żiółek, Partyzantka w Powstaniu Listopadowym, [w:] Powstanie Listopadowe, Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania, [red.:] Władysław Zajewski, PWN, Warszawa 1980
oraz zdecydowanie obszerniej:
Andrzej Szczęśniak, Działania partyzanckie w Augustowskiem i Płockiem w czasie wojny 130-1831, Studia i materiały do historii wojskowości, Tom VII część 2, Wydawnictwo MON, Warszawa 1961.

Swoją drogą - ciekawe, że o niemal 20 lat późniejszy Ziółek nie powołuje się na pracę Szczęśniaka, pomimo zbieżności przeważającej części informacji. Nie czytał, czy też trafiliśmy na plagiat?

No cóż, Ziółek to prof. dr hab., a o Szczęśniaku słuch zaginął... może nie obronił doktoratu, może nie żyje, w każdym razie w bazie www.naukapolska.pl nie występuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.914
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 28/11/2017, 18:43 Quote Post

Piotr Urbański był płatnikiem pułku grenadierów. Tak podaje Tokarz w Sprzysiężenie Wysockiego i Noc Listopadowa. Natomiast z Rocznika Wojskowego Królestwa Polskiego z 1830r. tak nie jest. Jest wymieniony wśród poruczników wchodzących w skład kompanii pułku. Tokarz dodatkowo podaje, że całą służbę w czasie powstania spędził w pułku grenadierów, a powstanie skończył w stopniu majora. Podobno inteligentniejszy od Wysockiego. Noc Listopadowa tego nie potwierdziła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej