Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska wieś - obyczaje
     
dolczewita
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.762

Klara Mara
Zawód: student
 
 
post 17/07/2012, 19:28 Quote Post

Byłabym niezmiernie wdzięczna jeżeli podzielicie się ze mną wiedzą na temat polskiej wsi, szczególnie tej za czasów Kazimierza Wielkiego. Interesują mnie jednak obyczaje, ubiory, rytuały, legendy jakie chłopi sobie opowiadali i rozrywki jakim się oddawali. Chcę wiedzieć na ten temat wszystko co się da, więc jeżeli, ktoś zna godną polecenia książkę, będę wdzięczna. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 10/02/2013, 20:34 Quote Post

Problem jest taki, że nie ma wiele źródeł co do życia mieszkańców wsi polskiej w XIV wieku. Z tego co wiemy, to ich rytm życia wyznaczały pory roku i kalendarz kościelny będący uzupełnieniem kalendarza naturalnego. Obchodzili więc święta i pościli kiedy nakazywał Kościół.
Pory roku oczywiście wyznaczały kalendarz prac rolniczych. Także jednak i tu z pomocą przychodził Kościół i oferował chłopom kalendarz religijno-rolniczy tzw. cisiojany. Nazwa cisiojany pochodzi od dwóch wyrazów określających pierwszy dzień stycznia - święto Obrzezania Chrystusa - łac. Circumcisio - januarius. Kalendarze te były to krótkie wierszowane lub rytmiczne kalendarze sylabiczne, które zawierały 365 lub 366 sylab odpowiadających 365 lub 366 dniom roku. Brzmiały one mniej więcej tak: "Piotr nosi snop, Domienik siano, Wawrzek kładzie w bróg, Matka Boża ziele świąci, siać Bartosz, orać radzi Syrpień". To był fragment cisiojana kłobuckiego z 1471 roku.
Życie więc płynęło chłopom w oparciu o dwa filary - pracę i religię. Nie zapominali jednak także o rozrywce. Dawne święta pogańskie, zakazane przez Kościół, przetrwały w formie zabaw ludowych. Chłopi urządzali zabawy w dni św. Filipa, Jakuba a zwłaszcza św. Jana.
Co do legend to w czasach Kazimierza III i Jagiełły chłopi byli już głęboko przesiąknięci chrześcijaństwem więc legendy jakie sobie opowiadali miały podłoże chrześcijańskie. Zaowocowało to takimi ludowo-chrześcijańskimi tradycjami jak kolędnicy czy jasełka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/02/2013, 22:06 Quote Post

W "Chłopskich źródłach kultury" J. Burszty mamy układ książki epokami i zaczyna się "Od kulturowej wspólnoty plemiennej do średniowiecznego społeczeństwa stanowego i jego kultury". Dużo w tym temacie pisze S. Bylina i polecam jego prace. Odpowiednie rozdziały znajdziemy też w "Życie codzienne mieszkańców ziem polskich" Miśkiewicz czy u Buko "Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej" (rozdział "Krajobrazy wiejskie").
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Relos210
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 83.678

 
 
post 30/08/2013, 21:49 Quote Post

Pamiętam, że gdzieś czytałem, że głównym napojem w tym okresie było ciemne piwo. Tzn. chodzi o to, że w zasadzie wcale nie pito wody, tylko piwo (i to ciemne 20 %). Dotyczyło to w takim samym stopniu wsi jak i mieszkańców miast. Swoją drogą musiało to być dosyć zabawne. Nie wiem czy pomogłem, ale może jak pójdziesz tym tropem, to do czegoś ciekawego się w literaturze się dokopiesz. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 31/08/2013, 7:47 Quote Post

QUOTE
piwo (i to ciemne 20 %).
O zawartości alkoholu rzędu 20%? Z tego, co wiem wprost przeciwnie, pito piwo ale bardzo słabe, takiego o jakim mówisz raczej nie da się wyprodukować metodami "naturalnymi"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/08/2013, 8:52 Quote Post

Picie mocnego piwa czy wina na co dzień uznawane było za pijaństwo. Dlatego rozcieńczano te napoje wodą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej