Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powrót Narodowej Demokracji do polskiej polityki, Po 80 latach ciszy
 
Jaki miałbyś stosunek do narodowców, gdyby stworzyli partię?
pozytywny - oddałbym na nich swój głos, trzeba rozbić obecne układy; [ 62 ]  [39.49%]
neutralny - nie głosowałbym na nich, ale dla mnie mogą być na scenie politycznej, partia jak partia; [ 46 ]  [29.30%]
negatywny - mogą sobie istnieć, ale nigdy nikt normalny na nich nie zagłosuje; [ 35 ]  [22.29%]
skrajnie negatywny - trzeba ich zdelegalizować, bo zagrażają demokracji w Polsce; [ 14 ]  [8.92%]
Suma głosów: 157
Goście nie mogą głosować 
     
7799
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 79.108

Piotr
Zawód: Samotnik
 
 
post 28/01/2013, 13:48 Quote Post

QUOTE
To zresztą cecha charakterystyczna dla polskiej ,,prawicy'' - z chęcią wytyka się przeszłość i pochodzenie rodziców takiego Michnika czy Geberta a milczy się o Ludwiku Dornie czy Bronisławie WIldsteinie.


A czy Wilstein i Dorn mają pozytywny stosunek do udziału swoich przodków w ruchu komunistycznym? Bo różnica własnie na tym polega, że Szechter ma pozytywny (z pewnością nie negatywny). Nie chodzi o to czy się jest żydem, pół-żydem etc. Od tego jest/był Bubel.
Zresztą na nich samych też się odbiło. Szechter chciał "socjalizmu z ludzką twarzą" a tacy jak Wildstein obalenia systemu.

Ten post był edytowany przez 7799: 28/01/2013, 13:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/01/2013, 14:05 Quote Post

Mnie zaś zastanawia takie oto zagadnienie: apologeci współczesnego ruchu narodowego z chęcią odwołują się do chlubnych osiągnięć tegoż (np. Dmowskiego) podczas odzyskiwania niepodległości przez RP i głoszą kontynuację tejże linii. Zapominają jednakowoż o drobnej różnicy, otóż kiedy Dmowski działał na rzecz niepodległości to jej nie mieliśmy a teraz mamy...Co tu więc kontynuować?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 28/01/2013, 14:25 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 28/01/2013, 14:05)
(...)otóż kiedy Dmowski działał na rzecz niepodległości to jej nie mieliśmy a teraz mamy...

Serio w narodowym postrzeganiu rzeczywistości "mamy" "jakąś" "niepodległość"?

Ten post był edytowany przez Beukot: 28/01/2013, 15:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/01/2013, 14:31 Quote Post

Mnie chodziło o postrzeganie obiektywne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 28/01/2013, 15:56 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 28/01/2013, 14:31)
Mnie chodziło o postrzeganie obiektywne.

Serio, co komu po postrzeganiu obiektywnym w kontekście jakiejś ideologii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 28/01/2013, 16:08 Quote Post

CODE
otóż kiedy Dmowski działał na rzecz niepodległości to jej nie mieliśmy a teraz mamy...


A okupanci z PO? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 28/01/2013, 17:36 Quote Post

W sytuacji gdy dla pewnych środowisk Żydem jest każdy, kto nie popiera pewnych środowisk to ta liczba wzrasta kilkaset razy.

Ten post był edytowany przez Ossee: 28/01/2013, 17:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Roxar123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 57.400

 
 
post 28/01/2013, 18:07 Quote Post

QUOTE(Beukot @ 28/01/2013, 12:50)
Nb. co "Myśli nowoczesnego Polaka" mówią o tej asymilacji:
"Znacznie głębsze rozbicie inteligencji polskiej wynikło z tłumnego wtargnięcia w jej szeregi Żydów. Przeprowadzona w przeddzień powstania reforma Wielopolskiego zniosła prawne przegrody między nimi a społeczeństwem polskim. Rzucili się wtedy do szkół średnich i uniwersytetów. Wytworzyli liczną inteligencję, biorącą udział w życiu polskim, wnoszącą w nie swoje tendencje, narzucającą mu swe upodobania i swe nienawiści, a w wypadkach
nawet, w których usiłowali być jak najwięcej Polakami, nie mogącą się pozbyć swej odrębnej psychiki, swych instynktów. Ta inteligencja, w miarę, jak liczba jej rosła, stawała się coraz słabiej polska, a coraz mocniej żydowską. Wiele idei i wiele dążeń w tym kraju miałoby inne losy, gdyby nie rola Żydów i ich wpływ na umysłowość polską."


To brzmi bardzo, ale to bardzo nieprzychylnie.
*



To się zdarza, gdy cytuje się wybiórczo. Fragmenty faktycznie tyczące się asymilacji brzmią inaczej:

Kiedy Niemiec np. polszczy się, wchodzi on do społeczeństwa polskiego bez żadnych zastrzeżeń, nie stawia mu żadnych warunków, zapomina o tem, że w żyłach jego niemiecka krew płynie i w walce z niemczyzną, gdy życie go w odpowiednich warunkach stawia, nigdy gorzej się nie zachowuje od rodowitych Polaków. Czy mamy tego samego wymagać od polszczących się żydów?...

Przedewszystkiem trzeba sprawę tak stawiać, że od nikogo niczego nie wymagamy. Brać trzeba ludzi takimi, jakimi są, i odpowiednio do tego traktować. Jeżeli spotykamy człowieka pochodzenia żydowskiego, który łączy się z polskością bezwzględnie, uznając za swoje wszystko, co w niej jest dobrego i złego, który bronić chce wszystkiego, czego my bronimy. walczyć ze wszystkiem, z czem walczymy, który nie zawaha się nawet przeciw żydom pójść, gdy to dla dobra polskości będzie potrzebne, to takiego człowieka musimy uznać, naturalnie, za Polaka. Analizować krwi nikt mu nie ma prawa i potrzeby!

Polakiem (mowa o inteligentnych, świadomych narodowo ludziach) jest każdy, kto mówi po polsku i łączy się ze społeczeństwem polskiem we wszelkich dążeniach, mających na celu dobro narodu, gotów dzielić wszelkie jego, złe czy dobre, losy.


Ogół wszakże inteligencyi polsko-żydowskiej u nas pod tę miarę nie podchodzi. Nasi żydzi uznają się przeważnie za Polaków, ale tylko o tyle, o ile polskość nie oznacza tego lub owego, nie zobowiązuje do obrony czegoś, co im jest wstrętne, do walki z czemś, co im nie przestało być drogiem. Znaleźć inteligentnego żyda polskiego, któregoby interesowała np. obrona katolicyzmu przed zamachami rządu lub któryby uznał potrzebę walki z wyzyskiem naszego ludu przez handlarzy żydowskich, jest niezmiernie trudno. Jeszcze trudniejsza jest sprawa, gdy idzie nie o obronę, ale o zdobycze narodowe. Dziwić się temu trudno. Rasa żydowska ma zbyt wyraźną, zbyt odrębną od naszej fizyognomię psychiczną, ażeby jednostce, do niej należącej, łatwo było ze swoimi zerwać i przejść bezwzględnie na naszą stronę, Tem trudniejsze to jest przy wielkiej liczbie żydów w naszym kraju, sprawiającej, że żyd spolszczony nie przestaje być wystawionym na ciągłą styczność ze swymi współplemieńcami, którzy żydami pozostali. Nie można tedy brać żydowi za złe, że pozostaje żydem, ale można i trzeba pamiętać o tem, że nie jest on Polakiem, tylko żydem polskim.

[Roman Dmowski, W naszym obozie]

Ten post był edytowany przez Roxar123: 28/01/2013, 18:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 28/01/2013, 18:14 Quote Post

Czyli mamy "naszą stronę" i "ich [żydowską] stronę". Skąd my to znamy. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Sarim
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 848
Nr użytkownika: 67.804

 
 
post 28/01/2013, 18:58 Quote Post

Bardzo podobało mi się to co głosił Ruch Narodowy i byłem jego zwolennikiem... przynajmniej do czasu gdy nie poszedłem na spotkanie MW. Muszę przyznać, że bardzo się zawiodłem tym, że ruch ten jest tak mocno przesiąknięty ideami etatyzmu i socjalizmu w gospodarce. To co robił PiS, czy nawet to, co robi PO to przy nich skrajny liberalizm. Usłyszałem nawet opinie, że państwo powinoo UNIEMOŻLIWIĆ bogacenie się obywatelom ponad pewien poziom. Rugowanie jakiegokolwiek zagranicznego kapitału z polskiego rynku to oczywiście standard.
Nawet kwestia ideologiczna mnie przeraziła, bo członkowie MW nie widza nic złego w tym aby to państwo wychowywało dzieci, a nie rodzice. Oczywiście posiadanie własnego zdania nt. chociażby dostępu do narkotyków jest absolutnie zakazane (tzn. wolno posiadać własne zdanie, ale tak długo jak się mówi co innego...).

Tym co mnie zniechęciło do RN było to jak ruch ten wygląda od wewnątrz. Bardzo się zawiodłem bo oczekiwałem partii, która bedzie walczyła o godne zycie dla Polaków. Natomiast podejście MW niewiele różni się od podejścia socjalistów. MW bardzo specyficznie rozumie również konserwatyzm (konserwatysta, który nie zmusza innych do bycia konserwatystą nie jest konserwatystą).


Podsumowując - RN jak najbardziej chce dobra Polaków. Szkoda, tylko, że nie pozwoli sam zająć mi sie moimi dobrami. Mam nadzieję, że RN nie dojdzie do władzy bo bardzo nie podoba mi się to, że chcę mówić Polakom co mają robić i jak życ. Nie lubię PO, ale chyba już wolę tych ignorantów niż RN sad.gif

Ten post był edytowany przez Sarim: 28/01/2013, 19:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 28/01/2013, 19:00 Quote Post

QUOTE
Najbardziej mnie rozbrajają oskarżenia o antysemityzm wobec ruchu narodowego. W kraju, gdzie Żydów jest może 10.000 najpoważniejszym argumentem jest stosunek do tej malutkiej mniejszości. Rozumiem, gdyby mówiono o ochronie Niemców przed polskimi nacjonalistami, bo jednak trochę ich się uchowało. Ale najważniejszy jest naród wybrany.
Otóż to. Są antysemici, ale są też ludzie, którym wpojono, że stosunek do narodu żydowskiego jest rzekomo jakimś szczególnie ważnym miernikiem ucywilizowania i kultury człowieka. Czyli możesz nie lubić Eskimosków i Polaków - może jesteś w porządku, ale jeśli nie znosisz Żydów, to definitywnie jesteś przegrany, obojętnie czy tak poza tym masz jakiś pozytywny wkład w życie społeczne. smile.gif
Tak niektórzy myślą. To tak jakby w twoim domu najważniejsza była nie twoja rodzina, lecz cześć i chwała sąsiada spod czwórki. Obelgi czy oszczerstwa kierowane pod adresem własnej familii puszczasz mimo uszu, rozgrzeszasz je, a nawet niekiedy się z nimi zgadzasz, ale jak ktoś coś powie na sąsiada spod czwórki, to od razu pałasz oburzeniem i chcesz interweniować, a autor krytyki sąsiada spod czwórki jest dla ciebie bezapelacyjnie skończony. smile.gif

Ja tu widzę pospolitą niesprawiedliwość, brak równowagi a nawet aberrację i już to pisałem, ale potem oczywiście dostałem jakąś PW, żem z tego powodu antysemita. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 28/01/2013, 19:02 Quote Post

QUOTE(Sarim @ 28/01/2013, 18:58)
Bardzo podobało mi się to co głosił Ruch Narodowy i byłem jego zwolennikiem... przynajmniej do czasu gdy nie poszedłem na spotkanie MW. Muszę przyznać, że bardzo się zawiodłem tym, że ruch ten jest tak mocno przesiąknięty ideami etatyzmu i socjalizmu w gospodarce. To co robił PiS, czy nawet to, co robi PO to przy nich skrajny liberalizm. Usłyszałem nawet opinie, że państwo powinoo UNIEMOŻLIWIĆ bogacenie się obywatelom ponad pewien poziom. Rugowanie jakiegokolwiek zagranicznego kapitału z polskiego rynku to oczywiście standard.
Nawet kwestia ideologiczna mnie przeraziła, bo członkowie MW nie widza nic złego w tym aby to państwo wychowywało dzieci, a nie rodzice. Oczywiście posiadanie własnego zdania nt. chociażby dostępu do narkotyków jest absolutnie zakazane (tzn. wolno posiadać własne zdanie, ale tak długo jak się mówi co innego...).

Tym co mnie zniechęciło do RN było to jak ruch ten wygląda od wewnątrz. Bardzo się zawiodłem bo oczekiwałem partii, która bedzie walczyła o godne zycie dla Polaków. Natomiast podejście MW niewiele różni się od podejścia socjalistów. MW bardzo specyficznie rozumie również konserwatyzm (konserwatysta, który nie zmusza innych do bycia konserwatystą nie jest konserwatystą).


Podsumowując - RN jak najbardziej chce dobra Polaków. Szkoda, tylko, że nie pozwoli sam zająć mi sie moimi dobrami.
*




Toż to Narodowy komunizm miejscami... Ciekawostka. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 28/01/2013, 21:08 Quote Post

QUOTE(Sarim @ 28/01/2013, 18:58)
Bardzo podobało mi się to co głosił Ruch Narodowy i byłem jego zwolennikiem... przynajmniej do czasu gdy nie poszedłem na spotkanie MW. Muszę przyznać, że bardzo się zawiodłem tym, że ruch ten jest tak mocno przesiąknięty ideami etatyzmu i socjalizmu w gospodarce.

Mnie tam najbardziej imponują ruchy polityczne formowane przez zdrowych, bezdzietnych nastolatków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
mati3000
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 63.346

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/01/2013, 22:40 Quote Post

Osobiście uważam, że szkolnictwo nie powinno być główną domena państwa tylko rodziny. Sam jeśli tylko Ruch Narodowy stanie się partią zagłosuje bez wahania. Na dzisiaj wiem to. Ruch Narodowy raczej idzie drogą dystrubycjonizmu. Tak samo ja uważam. Zamiast monopolu na jakimś terenie jakiegoś jednego bogacza można rozdać jego ziemię ludziom oraz dać organizację do zabezpieczenia ich interesów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/01/2013, 22:44 Quote Post

QUOTE
Zamiast monopolu na jakimś terenie jakiegoś jednego bogacza można rozdać jego ziemię ludziom oraz dać organizację do zabezpieczenia ich interesów.
A czy w szkole uczą dalej czegoś o takim wynalazku jak kołchoz? To, co piszesz to żywcem komunizm...

Ten post był edytowany przez lancelot: 28/01/2013, 22:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej