Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jan Bytnar
     
Tochtamysz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 8.395

Zawód: uczen
 
 
post 6/10/2005, 21:15 Quote Post

Pojawił się problem... Prawie wszystkie źródła wskazują na to, że Jan Bytnar pseudonim "Rudy" nie otrzymał tego orderu. Prawie, gdyż są pewne rozbieżności. Na jednej ze stron drużyny harcerskiej, której właśnie ta postać jest patronem, podane zostało, że owym orderem został jednak pośmiertnie odznaczony. Jak było naprawdę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
beaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 11.177

beata krawczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik panstwowy
 
 
post 15/11/2005, 12:12 Quote Post

[FONT=Arial][SIZE=1][COLOR=blue]Janek Bytnar został posmiertnie odzanczony krzyżem walecznych o innym odznaczeniu nic mi nie wiadomo
QUOTE(Tochtamysz @ 6/10/2005, 23:15)
Pojawił się problem... Prawie wszystkie źródła wskazują na to, że Jan Bytnar pseudonim "Rudy" nie otrzymał tego orderu. Prawie, gdyż są pewne rozbieżności. Na jednej ze stron drużyny harcerskiej, której właśnie ta postać jest patronem, podane zostało, że owym orderem został jednak pośmiertnie odznaczony. Jak było naprawdę?
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 2/02/2006, 19:22 Quote Post

Jan Bytnar został mianowany pośmiertnie harcmistrzem, a następnie podporucznikiem odznaczony Krzyżem Walecznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gruzin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 7.654

Zawód: drukarz, grafik
 
 
post 6/04/2006, 16:43 Quote Post

Wedle posiadanych przeze mnie informacji "Rudy" VM nie dostał, ale mogę się mylić, lub do wszystkiego nie dotarłem. Ale strona drużyny harcerskiej nie jest wiarygodnym źródłem, mogło im się pomylić z Krzyżem Walecznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 6/05/2006, 20:29 Quote Post

QUOTE(CZECZOS @ 2/02/2006, 20:22)
Jan Bytnar został mianowany pośmiertnie harcmistrzem, a następnie podporucznikiem odznaczony Krzyżem Walecznych.
*



Z moich info wynika tak samo, ale wiem, że Rudy dostał jeszce jakieś odznaczenia. Nie pamiętam jakie, ale na pewno nie był VM.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Elleshar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 8.568

 
 
post 15/05/2006, 17:57 Quote Post

Jan Bytnar został odznaczony Krzyzem Virtuti Militari. Mówi o tym książka "Kamienie na Szaniec" która m.in opowiada także o losach "Rudego". Jest tam także przytoczony fragment rozkazu w którym to Bytnar zostaje odznaczony tym właśnie Krzyżem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 16/05/2006, 16:22 Quote Post

QUOTE(Elleshar @ 15/05/2006, 18:57)
Jan Bytnar został odznaczony Krzyzem Virtuti Militari. Mówi o tym książka "Kamienie na Szaniec" która m.in opowiada także o losach "Rudego". Jest tam także przytoczony fragment rozkazu w którym to Bytnar zostaje odznaczony tym właśnie Krzyżem.
*




Tez czytałam książkę i wybacz, ale za nic nie przypominam sobie, żeby coś takiego tam pisało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Elleshar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 8.568

 
 
post 16/05/2006, 18:11 Quote Post

Sorry fakt źle odczytałem ten rozkaz to Alek dostał VM. O tym że dostał go Rudy mówi tylko w książce podpis pod jego zdjęciem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 16/05/2006, 20:32 Quote Post

To by sie zgadzało,a jeśli masz to wydaie ,,Kamieni.." o którym myślę, to bez obrazy, ale większe zaufanie mam juz do neta niz do tego wydania. Chciałam je kupić, ale jak je zobaczyłam to mi bardzo szybko przeszło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gruzin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 7.654

Zawód: drukarz, grafik
 
 
post 16/05/2006, 20:47 Quote Post

W żadnych innych źródłach (łącznie z listami imiennymi kawalerów VM)nie jest podane, że "Rudy" otrzymał to odznaczenie. Z całym szacunkiem do autora "Kamieni na szaniec" - ta książka takowym źródłem nie jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Dymitrow
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 19.390

 
 
post 1/08/2006, 15:11 Quote Post

Jan Bytnar ps. "Rudy" został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Ale powinien być odznaczony Virtuti Militari.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
El Presidente
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 7.952

 
 
post 5/10/2006, 20:46 Quote Post

Niejednokrotnie spotykałem się z opinią, iż Jan Bytnar był działaczem przedwojennego Obozu Narodowo Radykalnego (a właściwie Ruchu Narodowo Radykalnego "Falanga". Ostatnio natrafiłem także na taki oto wywiad:

QUOTE
O działalności Janka "Rudego" Bytnara w Obozie Narodowo-Radykalnym i Szarych Szeregach opowiada Gustaw Potworowski - ostatni przedwojenny dowódca Grup Szkolnych ONR.

- Jak wyglądały w Warszawie struktury Grup Szkolnych ONR przed wojną?

Grupy Szkolne ONR skupiały setki młodzieży z wyższych klas gimnazjalnych. W różnych szkołach było ich mniej albo więcej. Ale były szkoły, że się tak wyrażę, czołowe. Taką szkołą państwową był Batory/ Gimnazjum im. Stefana Batorego/ (...). I tam była również silna grupa ONR-owska, której członkiem był między innymi Janek Bytnar. (...)

- Jakim był działaczem? Czy wyróżniał się aktywnością, czy też nie?

Wiesz, jeżeli w klasie było 30 chłopców i jeżeli z nich 10-ciu należało do Grup Szkolnych ONR, to 2-ch było pełnych inicjatyw... On był pełny inicjatyw i jeszcze miał takiego kolegę (...) Kindlera. I przyszli do mnie...

- Oni byli bezpośrednio w pańskiej grupie?, w pańskiej szkole?

Nie.

- Ale przyszli do Pana jako dowódcy Grup Szkolnych?

Jako... znali mnie, że miałem tam coś do powiedzenia (...), co z resztą było o tyle zgodne, że w roku szkolnym 1938/1939 byłem kierownikiem Grup Szkolnych na Warszawę. Więc przyszli do mnie i zapytywali się, co ja sądzę o tak zwanym małym sabotażu, który chcieli już bezpośrednio po wojnie rozpocząć (...) Ja im mówiłem, że to jest piękna akcja, tylko trzeba się zastanowić ile się za to będzie płacić krwią (...). Gadaliśmy o tym, gadaliśmy i w końcu (...) Janek Bytnar poszedł do tego małego sabotażu.

- Rozumiem, że to jest kwestią nie podlegającą dyskusji, że Janek Bytnar był narodowym radykałem...

Nie podlegającą...

- Jest to jednak fakt, z ktorym historia się nie obnosi...

Nikt nie chce o tym mówić, natomiast przyzwoitość by nakazywała powiedzenie, że czołowa osobistość Szarych Szeregów - Janek Bytnar, była ONR-owcem.

- Takich osób jak Bytnar było w Szarych Szeregach więcej?

Przecież jeden z dowódców Szarych Szeregów, ten co zginął w Sieczychach (...) w jakimś ataku na posterunek żandarmerii też bardzo pięknie działał w ONR. Pużański to też ONR-owiec, tylko z Grupy nie Batorego a z Grupy Czackiego.

- Przez ile lat, przed wybuchem wojny, Janek działał w ONR?

Prawdopodobnie należał jakieś cztery, pięć lat. (...) Może był jeszcze w Obozie Wielkiej Polski (...).

- Widział Go Pan z Mieczykiem Chrobrego?

Na pewno. Osobiście go dekorowałem. (...)

- Dziękuję za rozmowę.


Co o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Nerwa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 247
Nr użytkownika: 25.708

Przemyslaw
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 15/02/2007, 0:01 Quote Post

QUOTE(El Presidente @ 5/10/2006, 20:46)
Niejednokrotnie spotykałem się z opinią, iż Jan Bytnar był działaczem przedwojennego Obozu Narodowo Radykalnego (a właściwie Ruchu Narodowo Radykalnego "Falanga". Ostatnio natrafiłem także na taki oto wywiad:

QUOTE
O działalności Janka "Rudego" Bytnara w Obozie Narodowo-Radykalnym i Szarych Szeregach opowiada Gustaw Potworowski - ostatni przedwojenny dowódca Grup Szkolnych ONR.

- Jak wyglądały w Warszawie struktury Grup Szkolnych ONR przed wojną?

Grupy Szkolne ONR skupiały setki młodzieży z wyższych klas gimnazjalnych. W różnych szkołach było ich mniej albo więcej. Ale były szkoły, że się tak wyrażę, czołowe. Taką szkołą państwową był Batory/ Gimnazjum im. Stefana Batorego/ (...). I tam była również silna grupa ONR-owska, której członkiem był między innymi Janek Bytnar. (...)

- Jakim był działaczem? Czy wyróżniał się aktywnością, czy też nie?

Wiesz, jeżeli w klasie było 30 chłopców i jeżeli z nich 10-ciu należało do Grup Szkolnych ONR, to 2-ch było pełnych inicjatyw... On był pełny inicjatyw i jeszcze miał takiego kolegę (...) Kindlera. I przyszli do mnie...

- Oni byli bezpośrednio w pańskiej grupie?, w pańskiej szkole?

Nie.

- Ale przyszli do Pana jako dowódcy Grup Szkolnych?

Jako... znali mnie, że miałem tam coś do powiedzenia (...), co z resztą było o tyle zgodne, że w roku szkolnym 1938/1939 byłem kierownikiem Grup Szkolnych na Warszawę. Więc przyszli do mnie i zapytywali się, co ja sądzę o tak zwanym małym sabotażu, który chcieli już bezpośrednio po wojnie rozpocząć (...) Ja im mówiłem, że to jest piękna akcja, tylko trzeba się zastanowić ile się za to będzie płacić krwią (...). Gadaliśmy o tym, gadaliśmy i w końcu (...) Janek Bytnar poszedł do tego małego sabotażu.

- Rozumiem, że to jest kwestią nie podlegającą dyskusji, że Janek Bytnar był narodowym radykałem...

Nie podlegającą...

- Jest to jednak fakt, z ktorym historia się nie obnosi...

Nikt nie chce o tym mówić, natomiast przyzwoitość by nakazywała powiedzenie, że czołowa osobistość Szarych Szeregów - Janek Bytnar, była ONR-owcem.

- Takich osób jak Bytnar było w Szarych Szeregach więcej?

Przecież jeden z dowódców Szarych Szeregów, ten co zginął w Sieczychach (...) w jakimś ataku na posterunek żandarmerii też bardzo pięknie działał w ONR. Pużański to też ONR-owiec, tylko z Grupy nie Batorego a z Grupy Czackiego.

- Przez ile lat, przed wybuchem wojny, Janek działał w ONR?

Prawdopodobnie należał jakieś cztery, pięć lat. (...) Może był jeszcze w Obozie Wielkiej Polski (...).

- Widział Go Pan z Mieczykiem Chrobrego?

Na pewno. Osobiście go dekorowałem. (...)

- Dziękuję za rozmowę.


Co o tym sądzicie?
*


A co mamy sądzić? To grzech, że ktoś należał do ONR-u?
W Polsce przedwojennej ideologia Obozu Narodowego, podobnie jak i ND-ecja i formacje Jej pokrewne, była bardzo popularna. Ruch Narodowy skupiał przecież gro Polaków tego okresu.
Z ONR-em była związana przeważająca grupa młodzieży uniwersyteckiej i gimnazjalnej.
W Szarych Szeregach i samej Armii Krajowej służyło mnóstwo ludzi o zapatrywaniach narodowych. Koniec końców B. Piasecki podporządkował swą Konfederację Narodu i Uderzeniowe Bataliony Kadrowe AK. Wcześniej z AK scalono NOW i NSZ.
Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
s-a-s
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 28.649

Wojciech Dominików
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 18/02/2007, 8:05 Quote Post

Wielu znanych działaczy czy polityków miało swoje korzenie w ONR.Taki wówczas był trend w polityce.Nic w tym dziwnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 20/02/2007, 20:08 Quote Post

... kto na przykład?
A z Rudym to poza bajkami Potworowskiego raczej nie ma nic. Dość ciekawe byłoby przejście z ONR do lewicowego PLANu
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej