Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowacja: co sądzimy o tym kraju ?, Jego przeszłość/przyszłość
     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/03/2013, 6:49 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 19/03/2013, 16:46)
QUOTE
Niedawne powstanie Romów na Słowacji


O jakim powstaniu mówisz ?
*



Chodzi o wydarzenia bodajże z 2003 roku, kiedy to Romowie otwarcie wystąpili przeciwko rządowi Słowacji. Aby uspokoić sytuację rząd musiał użyć wojska. Wydarzenia te określano wówczas powstaniem Romów na Słowacji.

Oto cytat z Wikipedii: "Natomiast dla większości Romów złe doświadczenia związane ze wszystkimi wcześniejszymi formami przymusowej integracji stanowią kolejny impuls do społecznego zamknięcia, zaś ciężkie warunki bytowe coraz częściej skutkują otwartymi formami niezadowolenia (zob. Powstanie Romów na Słowacji)." Niestety link do hasła "Powstanie Romów na Słowacji" jest nieaktywny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 20/03/2013, 7:21 Quote Post

Wątpię aby to było powstanie, ot rozruchy na tle ekonomicznym. Słowackim Romom ucięto dużą część świadczeń, ograniczono ich żerowisko. Przykro mi ale inaczej tego nie mogę określić. W owym czasie byłam na Słowacji, policja mnie i grupę wyprowadziła z osiedla romskiego. W sumie tylko najedliśmy się strachu. (Wpadłam na genialny pomysł, chciałam w owym czasie pokazać gościom jak żyją Cyganie). Jeżeli jest jakaś mniejszość, jakiej nie trawię to właśnie słowaccy Cyganie z którymi mamy jako turyści kłopoty. Oczywiście, nie ze wszystkimi. Romowie słowaccy w statystyce http://www.tygielkultury.eu/10_12_2011/aktual/10.htm
Słowację znam tylko częściowo, teren przygraniczny, cudny pod względem turystycznym, północno-wschodnią część dość dobrze - mieliśmy tu szkolenia. Region o niebanalnej wielokulturowej, niezniszczonej do dziś tradycji. Na szkoleniach mieliśmy możliwość zapoznać się z kulturą Rusinów, którzy w tym rejonie są dużą i znaczącą mniejszością ciekawą pod względem etnograficznym. Tutejsza kuchnia jest zjadliwa (nie cierpię słowackiej, typowo chłopskiej pożywnej, tłustej, niewybrednej),to plus. Na Słowacji bardzo podoba mi się podejście do tradycji, próba ratowania dawnej obrzędowości. Tym wszystkim którzy narzekają na braki w historii Słowacji polecam wizytę w tamtejszych skansenach. Od kiedy to historię tworzyła tylko szlachta? Hę? Jestem zafascynowana słowackimi górami, jakże ciekawymi pod względem przyrodniczym. (Szkoda, że specjalista od Słowacji czyli Jancet został zbanowany, on miał wiedzę, że hej, brak mi go w tej dyskusji (zapraszam do działu turystka historyczna, jest i o Słowacji). Niestety, podejście Słowaków mimo iż mieli naprawdę złotą kartę w historii ochrony europejskiego dziedzictwa przyrodniczego- słynne słowackie pralasy, to w chwili obecnej działają zgoła irracjonalnie. Niszczą ją w sposób dla wielu Polaków nie do zaakceptowania (w tym roku zabito 140 wilków, lasy są trzebione nawet w parkach narodowych).
Tym wszystkim którzy podkreślają podobieństwo słowackiego do polskiego polecam szkolenia, większość miałam po słowacku. (Przydaje się osłuchanie z gwarą rusińską). Szkolenia trwały rok, pod koniec już rozumiałam co do mnie mówią. Tym bardziej, że wykłady np. z historii, astronomii, biologii mieliśmy często w języku mieszanym, słowacko-rusińsko-polskm.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 20/03/2013, 7:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 20/03/2013, 10:06 Quote Post

Prawda, że Słowacja to jeden z najmłodszych krajów w Europie i na świecie, ale przecież tak samo Białoruś powstała dopiero w 1991, a Łotwa, Estonia i Finlandia po I wojnie światowej. Skoro Słowacy chcą mieć własny kraj, niech mają.
QUOTE
Naród jest pochodzenia chłopskiego.

A który naród nie jest? Nawet Żydzi, Niemcy, Francuzi i Anglicy zaczynali jako wieśniacy - rolnicy i pasterze.

Krajobrazy Słowacja ma cudne, ale jest tam za dużo Cyganów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Boro89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 73.749

Marek Boron
Zawód: Student
 
 
post 20/03/2013, 12:37 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 19/03/2013, 1:08)
Tezy zakładającego temat są dziwne. Jak to Czechy zasługuja na więcej terenu za piwo? Miło by ci było jakby ktos napisał, że Niemcy potrzebują więcej terenu za mercedesy? Przykro to czytać.


Hmm, że tak powiem to taki ,,żart" był wink.gif nie trzeba wszystkiego odczytywać tak dosłownie. chodziło mi tylko o to, że porównując historię i całokształt Czechów i Słowaków to Słowacja wypada niesamowicie blado.

Wielu tu pisze ,,ale jak to?! Słowacja ma historię, wystarczy poczytać jakieś nie do zdobycia książki albo czasopisma, i już sie będzie wiedziało to i tamto". Otóż ja nie przeczę - Słowacja posiada historię. Kazdy kraj posiada, nawet Sudan południowy czy państwo które istnieje jeden dzień - już tworzy sie historia. Chodzi mi o to ze historia np Wielkich odkryć geograficznych, Państwa Aleksandra Wielkiego czy Rzeczpospolita Obojga Narodów to ,,ciut" znaczniejsza, ważniejsza i warta uwagi (bo kształtująca sytuację polityczną regionu i czasu) od historii uprawy buraków w wioseczce na terenach Słowacji. Jest to też historia, ale...trochę mało istotna...

Poza tym, warto zobaczyć różnicę między historią Słowacji a historią Słowaków. Bo historię Słowacji (tą bardziej brzemienną w skutkach) tworzyli wszyscy poza samymi Słowakami (głównie Węgrzy). Natomiast historia Słowaków - no cóz, bez względu na znajomość szczegółów historii tego kraju, obiektywnie patrząc chyba każdy przyzna, że bogata to ona nie jest. A historia narodu jest ważna - zlepia go w całość i nadaje swiadomości ,,my zrobiliśmy to czy tamto". Jeżeli naród nie ma historii (przepraszam, ma choć nie specjalną w porównaniu z ,,kolegami") to dużo traci na charakterze. A czym jest kraj z narodem bez charakteru?

Ps. Wiem że Słowacja jest pięknym krajem, bo ją znam z autopsji wink.gif lecz w takim razie można powiedzieć ,,stwórzmy Państwo Tatr bo tam jest piknie" a to chyba nie ma sensu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 20/03/2013, 17:39 Quote Post

QUOTE
historię Słowacji (tą bardziej brzemienną w skutkach) tworzyli wszyscy poza samymi Słowakami (głównie Węgrzy)

Za to historię Czechosłowacji tworzył m.in. Słowak Masaryk, a po wojnie Słowak Dubczek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 20/03/2013, 17:56 Quote Post

QUOTE(Polski Nacjonalista @ 20/03/2013, 14:02)
Na tych wioskach miał być plebiscyt, do którego Słowacy nie dopuścili (a raczej Czesi). Z tego co wiem, podobno Lubowla i jej okolice były polskie.

No dobra, to niech będą "narodem". Chociaż na tle Węgrów czy Czechów wielkiej historii nie mają.
*



Zgadza się, te okolice były polskie. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że je zajęliśmy bez żadnego plebiscytu i zraziliśmy do siebie Słowaków, a była szansa na federację.
A trzeba było właśnie zająć co nasze (wliczam w to i Zaolzie) zaprosić obserwatorów z WB i Francji i zrobić ów plebiscyt, dzięki temu byśmy pewnie zachowali te tereny po DWS.

Zgadza się nie mają wielkiej historii, wystarczającą jednak obecnie by nie było sensu podważać słowackiej państwowości.

QUOTE(Arbago @ 20/03/2013, 15:20)
Historia wielkich odkryć geograficznych? Maurycy Beniowski był etnicznym Słowakiem, który ogłosił się nawet cesarzem Madagaskaru. Nie mówmy więc, że Słowacy nie uczestniczyli w odkryciach.

Państwo Aleksandra Wielkiego? Co prawda nie sięgało terenów Słowacji, ale inne starożytne imperium, Imperium Romanum już tak. Wielki rzymski obóz wojskowy znajdował się niedaleko Nitry. Słowacja była wówczas rzymską rubieżą.

Rzeczpospolita Obojga Narodów? Przez długi czas RON miał w posiadaniu sporą część słowackiego Spiszu.

Nie pisz więc proszę o uprawie buraków jako jedynej historii Słowacji bo się ośmieszasz.

*



Po pierwsze Beniowski był Madziarem urodzonym na Górnych Węgrzech (obecnie Słowacja).
Po drugie to co kolega wymienia to historia terenów Słowacji, a nie Słowaków jako narodu.
Czyżby Słowacy się poczuwali do bycia dziedzicami Rzymu czy RON?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 20/03/2013, 18:38 Quote Post

O żesz, właśnie dowiedziałam się, że dzieje naszej ziemi nie są dziejami Polski. smile.gif
Jeżeli chodzi o historię Słowacji to obawiam się, że ona dla wielu Was rzeczywiście kojarzy się z Janosikiem. Nie jestem specjalistą, znam ją po łebkach ale muszę przyznać iż bywa fascynująca. Dzieje każdego zamku, warowni w północno-wschodniej Słowacji o tym świadczy. Podobnie losy miast. Jeżeli zaś chodzi o zbójnictwo to niech chowają się inne narodowości. Słowacy bez mała wiodą prym. Janosik jest tylko rozdmuchaną przez polski film fikcją ale już Fedor Hlowaty. Nie dość, że zacnie zbójował to jeszcze jest ojcem karpackiego komiksu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 20/03/2013, 19:20 Quote Post

Tyle, że te zamki i miasta były Węgierskie.
Czy Słowacy się utożsamiają z historią Węgier? Nie sądzę bo gdyby tak było to by częścią Węgier Słowacja została.
Dzieje zamków krzyżackich też są fascynujące i są one na naszym terenie, ale jakoś z ZNMP się nie utożsamiamy a wręcz przeciwnie.
Nie mam pojęcia jak Słowacy widzą swoje dzieje, ale czy nie postrzegają oni okresu węgierskiego tak jak my okresu rozbiorów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Boro89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 73.749

Marek Boron
Zawód: Student
 
 
post 20/03/2013, 19:29 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 20/03/2013, 18:56)
QUOTE(Arbago @ 20/03/2013, 15:20)
Historia wielkich odkryć geograficznych? Maurycy Beniowski był etnicznym Słowakiem, który ogłosił się nawet cesarzem Madagaskaru. Nie mówmy więc, że Słowacy nie uczestniczyli w odkryciach.

Państwo Aleksandra Wielkiego? Co prawda nie sięgało terenów Słowacji, ale inne starożytne imperium, Imperium Romanum już tak. Wielki rzymski obóz wojskowy znajdował się niedaleko Nitry. Słowacja była wówczas rzymską rubieżą.

Rzeczpospolita Obojga Narodów? Przez długi czas RON miał w posiadaniu sporą część słowackiego Spiszu.

Nie pisz więc proszę o uprawie buraków jako jedynej historii Słowacji bo się ośmieszasz.

*



Po pierwsze Beniowski był Madziarem urodzonym na Górnych Węgrzech (obecnie Słowacja).
Po drugie to co kolega wymienia to historia terenów Słowacji, a nie Słowaków jako narodu.
Czyżby Słowacy się poczuwali do bycia dziedzicami Rzymu czy RON?
*



Realchief - otóż to wink.gif według mnie absolutnie sie nie ośmieszam, szczególnie tym że nie naciągam faktów historycznych czy nie zmieniam narodowości danych postaci.

Jeżeli mówimy o historii Polski - możemy mówić o tym co tworzyli Polacy na terenie Polski. Słowacy mogą mówić o tym jakie zamki Węgrzy budowali, jak wpływali na nich kulturowo Czesi i jak rządzili nimi Austryjacy. Co mogą powiedzieć Słowacy o Słowakach w Słowacji? I tu jest pies pogrzebany, bo niewiele.

Ps. nikt nie odbiera im państwowosci. oceniamy jedynie jak ,,charyzmatycznym" jest to naród i kraj.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 20/03/2013, 19:37 Quote Post

Nigdy z czymś podobnym nie spotkałam się. Dziwią mnie Wasze wątpliwości przede wszystkim dlatego, że pojęcie narodu tak naprawę pojawią się późno, bo pod koniec XVIII w. Rozwój idei państwa narodowego (bo o tym chyba rozmawiamy) to wiek XIX. Co ciekawe do tej pory nie stworzono dobrej definicji narodu. Wszystko jest płynne. Słowacy swoje korzenie wywodzą z Nitry, o Słowakach jako odrębnym narodzie są wzmianki już w XVI w. Dzieje zamków słowackich są związane m.in. z buntami chłopskimi, a one trwały prawie dwa wieki. Słowacja miała też w swoich dziejach epizod związany z powstaniem antywęgierskim. W 1868 r. wprowadzono język słowacki do szkół i urzędów. To tylko niektóre fakty świadczące o odrębności Słowaków.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 20/03/2013, 19:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 20/03/2013, 19:46 Quote Post

Ale kto tu pisze o braku odrębności Słowaków? Nikt temu przecież nie zaprzecza. Gdyby Słowacy nie byli odrębnym do Węgrów narodem to by Słowacji nie było.
Mówmy o tym czy te zabytki na ich ziemiach są Słowackie czy Węgierskie.
Czy koleżanka nazwie zamek w Nidzicy zamkiem polskim czy zamkiem krzyżackim?
Czy Podhorce są zamkiem ukraińskim czy polskim na obecnym terenie Ukrainy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 20/03/2013, 19:57 Quote Post

Nigdy nad tym nie zastanawiałam się. Każdy zamek ma swoją własną historię, niepowtarzalną. Na Słowacji są zamki budowane przez potężne rody, króla, rycerzy, nie wszystkie przez Węgrów. Są to budowle wznoszone w konkretnym celu, służące obronie najpierw przeciw Tatarom. Potem był okres walk pomiędzy palatynem, a królem. Następne dzieje były jeszcze bardziej burzliwe, Polacy np. w osobie Ścibora ze Ściborzyc nieźle namieszali. Itd, itp
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Boro89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 73.749

Marek Boron
Zawód: Student
 
 
post 20/03/2013, 20:05 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 20/03/2013, 20:37)
Nigdy z czymś podobnym nie spotkałam się. Dziwią mnie Wasze wątpliwości przede wszystkim dlatego, że pojęcie narodu tak naprawę pojawią się późno, bo pod koniec XVIII w. Rozwój idei państwa narodowego (bo o tym chyba rozmawiamy) to wiek XIX. Co ciekawe do tej pory nie stworzono dobrej definicji narodu. Wszystko jest płynne. Słowacy swoje korzenie wywodzą z Nitry, o Słowakach jako odrębnym narodzie są wzmianki już w XVI w. Dzieje zamków słowackich są związane m.in. z buntami chłopskimi, a one trwały prawie dwa wieki. Słowacja miała też w swoich dziejach epizod związany z powstaniem antywęgierskim. W 1868 r. wprowadzono język słowacki do szkół i urzędów. To tylko niektóre fakty świadczące o odrębności Słowaków.
*



Pojęcie narodu to koniec XVIII wieku a pojęcie narodu Słowackiego już w XVI wieku? confused1.gif wyprzedzili świat o dwa wieki?
Poza tym - czy musimy mieć prawną definicję słowa ,,naród" żeby określić że starożytni Egipcjanie to, średniowieczni Francuzi tamto, czy nowożytni Polacy jeszcze co innego. mnie natomiast dziwi że nie dostrzegacie różnic między krajami tylko na siłę każdy (może w imię poprawności politycznej) próbuje historię, kulturę, osiągnięcia etc wszystkich państw zrównać. Przecież to oczywiste ze jedne państwa/narody osiągały bardzo dużo, a inne niewiele. Mimo że różnią się się od sąsiadów, trudno im stanąć w szrankach historycznego bogactwa bo odpadają jeszcze w szatni.

Dlaczego myśląc ,,Czechy", każdy w miare wykształcony człowiek natychmiast ma pewien obraz historyczny tego narodu. To samo z Niemcami, Węgrami, Rosjanami, Szwedami itd. Kiedy ktoś myśli ,,Słowcja" to trudno cokolwiek mu powiedzieć poza ,,nooo, tacy do Czechów podobni, góry mają ładne" (autentyczna odpowiedź po moim wywaidzie srodowiskowym wink.gif ) O to właśnie mi chodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 20/03/2013, 20:08 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 20/03/2013, 19:46)

Czy Podhorce są zamkiem ukraińskim czy polskim na obecnym terenie Ukrainy?
*



Ale idąc tym tropem to czemu właściwie nie włoskim?

Andrea dell'Aqua był architektem, włoskie palazzo in fortezza, generalnie cała kultura i sztuka budowy takich rzeczy wywodzi się z szeroko pojętego regionu Alp... Artyści z wnętrza też pewnie w większości włoscy.

 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/03/2013, 23:11 Quote Post

CODE

Tylko te zamki i zabytki to pobudowane bardziej przez Węgrów niżeli Słowaków...

Tutaj cytuję wypowiedź Piegzia, ale też chodzi mi o wypowiedzi Boro89, który ma jakiś dziwny dla mnie problem ze Słowacją i Słowakami. Otóż nie trzeba być jakimś specjalistą od średniowiecznych Węgrzech, żeby wiedzieć/przeczytać o poddanych słowiańskich królów węgierskich w tzw. górnych komitatach, zresztą nawet w źródłach określanych właśnie zbiorczym określeniem Sclavii. Jakby lekceważyć ponadnarodowy wymiar średniowiecznych monarchii, to na pierwszy rzut oka zamki budowali Węgrzy, na dokładniejszy rzut oka to już trochę inaczej to wygląda - bo w źrodłach mamy Węgrów (ale np. nie przeszkadza to, żeby Słowacy szukali korzeni swojego państwa choćby przez odwołanie do Mateusza Czaka z Trenczyna), Słowian, Niemców (właściwie Sasów), Pieczyngów czy Wołochów i Rusinów. Te grupy etniczne przewijają się w źródłach. Czasem istnieją spory o to, czy owe określenia oddają etniczność, czy może bardziej status prawny (co ciekawe u nas tj. na terenie Karpat polskich też mamy spór o kwestię pochodzenia ludności łemkowskiej w kontekście tzw. kolonizacji wołoskiej).
Naród słowacki kształtował się podobnie jak polski naród, by posłużyć się określeniem prof. Łepkowskiego, "nowoczesny". XVIII - XIX w. Nieprzypadkowo równolegle w Czechach mamy ruch słowiański, budzicieli. Podobnie i na Słowacji. Słowacy najpierw z dominacji węgierskiej weszli w związek państwowy z Czechami, z różnych przyczyn - może przywódcy czescy byli bardziej skuteczni, ale trzeba pamiętać, że Słowacy już podczas I Republiki mieli programy autonomiczne, a nawet niepodległego państwa ze względu na odczuwalną dominację Czechów, w końcu sytuacja wewn. Czechosłowacji ułożyła się tak, że rozpad nastapił w 1993 r.
Teksty "Słowacy nie zasługują na państwo" są śmieszne, o tyle, że to państwo istnieje, ma sie czasem lepiej, czasem gorzej, jakoś Węgry nie wchlonęły niepodległej Słowacji. Świadczą również w moim przekonaniu o totalnej niewiedzy na temat naszego południowego sąsiada albo o złej woli, a dać im za defiladę w Zakopanem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej