Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Windsorzy ...książe a nie król

Krzysztow

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 11/07/2019, 14:11 Quote Post

Zastanawia mnie dlaczego mąż Elżbiety II nie jest królem a "Księciem Edynburga". Jeśli cofnąć się do panowania jej rodziców to jej ojciec panował jako Jerzy VI matka zaś też była królową. Nie można więc mówić że prawo do takiego tytułu mają tylko Windsorzy( matka Windsorem nie była). Co więcej wcześniej królową. miała zostać przyszła żona Edwarda VIII Wallis Simpson. Jak rozumiem "coś się stało" za czasów obecnej panującej. Ktoś potrafi to wyjaśnić bo ja dotąd na to nie wpadłem.

User is offline  PMMini Profile Post #1

rapahandock

VI ranga
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 11/07/2019, 14:17 Quote Post

Księciem, a nie królem był również Albert Koburg, mąż królowej Wiktorii, a jeszcze wcześniej Jerzy Oldenburg, mąż królowej Anny, także nie wiem w czym problem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Svetonius21

VI ranga
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik

post 11/07/2019, 16:25 Quote Post

Królem był za to Wilhelm Orański.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

rapahandock

VI ranga
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 11/07/2019, 16:32 Quote Post

Czyli należałoby się raczej spytać co się wydarzyło na przełomie XVII i XVIII w., że Wilhelm królem jeszcze był, a Jerzy Duński już nie? Podstawowa różnica między nimi była taka, że Wilhelm po kądzieli był Stuartem i jako taki miał całkiem dobre prawa do tronu Anglii, natomiast Jerzy był tylko małżonkiem, a nie bliskim krewnym.
Zastanawia mnie dlaczego mąż Elżbiety II nie jest królem a "Księciem Edynburga". Jeśli cofnąć się do panowania jej rodziców to jej ojciec panował jako Jerzy VI matka zaś też była królową. Nie można więc mówić że prawo do takiego tytułu mają tylko Windsorzy( matka Windsorem nie była). Co więcej wcześniej królową. miała zostać przyszła żona Edwarda VIII Wallis Simpson. Jak rozumiem "coś się stało" za czasów obecnej panującej. Ktoś potrafi to wyjaśnić bo ja dotąd na to nie wpadłem.

A tutaj zapomniałem dodać, że jest pewna różnica w terminologii. Otóż w języku angielskim queen oznacza faktyczną monarchinię, podczas gdy małżonkę król oznacza termin queen-consort i to ten termin oznacza polskie król-owa, a więc żona króla. I to ten tytuł przysługiwałby Wallis Simpson, gdyby ta byłaby koronowana.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Varyag

VI ranga
Nr użytkownika: 88.193

post 11/07/2019, 16:45 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 11/07/2019, 14:11)
Zastanawia mnie dlaczego mąż Elżbiety II nie jest królem a "Księciem Edynburga".
*

Kolokwialnie i bez zabawy w terminologię: dlatego że to ONA jest z rodziny panującej, a on jest wzięty "z łaski na przyczepkę" - aby ród nie zginął. Dlatego jest księciem-małżonkem (prince consort} - monarcha może być tylko jeden.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Krzysztow

IV ranga

Krzysztof Kowalski

post 11/07/2019, 17:07 Quote Post

Kolokwialnie i bez zabawy w terminologię: dlatego że to ONA jest z rodziny panującej, a on jest wzięty "z łaski na przyczepkę" - aby ród nie zginął. Dlatego jest księciem-małżonkem (prince consort} - monarcha może być tylko jeden.
A czy to nie było czasem tak że jej matka która nie była z rodziny panującej, w trakcie panowania Jerzego VI była królową a po jego śmierci stała się Królową-Matką?

User is offline  PMMini Profile Post #6

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 11/07/2019, 19:30 Quote Post

A czy to nie było czasem tak że jej matka która nie była z rodziny panującej, w trakcie panowania Jerzego VI była królową a po jego śmierci stała się Królową-Matką?

A Jerzy VI był królem czy księciem małżonkiem? NIe bardzo rozumiem, o co chodzi? To, że teraz Elżbieta jest królową, nie znaczy, że w Anglii tylko kobiety mają prawo nosić tytuł królewski.
I to logiczne, że matka Elżbiety II byłą królową - jako królewska małżonka, a potem królowa matka jako matka panującej monarchini. Co w tym dziwnego? Byłoby dziwne, gdyby nie została koronowana razem z mężem.

Wyobraź sobie - u nas w Polsce również kobiety nie wywodzące się z rodu panującego były koronowane na królową - żonę. Radziwiłłówna chociażby. Wcześniej Granowska. A te wywodzące się z rodzin panujących - również były koronowane na królową - żonę i mimo to nie panowały w Polsce (Adelajda heska, Elżbieta Rakuszanka, Barbara Zapolya, kolejne żony kolejnych Zygmuntów tongue.gif). Ba, była nawet kobieta koronowana na króla, które nie panowała - Anna Jagiellonka smile.gif

A przed Elżbietą II była jeszcze taka jedna Elżbieta Tudor, która nawet księcia małżonka nie miała...

P.S.:Ale żem teraz namieszała koledze biggrin.gif

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 11/07/2019, 19:32

User is offline  PMMini Profile Post #7

Krzysztow

IV ranga

Krzysztof Kowalski

post 11/07/2019, 19:40 Quote Post

A Namieszałaś bo to Autor tego wpisu tak twierdził a ja to podważałem. A tematem wątku jest Filip mąż Elżbiety który nie jest królem. Nie jest ale dlaczego?

User is offline  PMMini Profile Post #8

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 11/07/2019, 22:22 Quote Post

Przecies rapahandock juz Ci klarownie wyjaśnił.
Bo nie rządzi.
Gdyby rządził iure uxoris byłby królem. Jednak rządzi Elżbieta więc jemu przysluguje tylko tytuł małżonka analogicznie do Wiktorii i jej męża. Gdyby to bylo w Polsce to zapewne powiedzielibysmy że Elżbieta jest królem, bo nie mamy terminologii jak w Anglii gdzie wyróznia się królową i królową-małżonkę (queen-consort).

User is offline  PMMini Profile Post #9

tellchar

IV ranga
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: nauczyciel

post 11/07/2019, 23:36 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 11/07/2019, 18:07)
*

Elżbieta, żona Jerzego VI była królową-małżonką (queen-consort) w latach 1936-1952, a od koronacji Elżbiety II - królową-matką (queen-mother).
Po prostu język polski jest zbyt ubogi, żeby oddać niuanse terminologii heraldycznej. Właściwie, jak już napisano wyżej, o Elżbiecie powinniśmy mówić "król", a o Filipie książe-małżonek. Choć to też nie do końca prawidłowe - jego pełny tytuł to Prince Philip, Duke of Edinburg, czyli książę (książę-małżonek) Filip, książę Edynburga.
U nas "prince" i "duke" jest właściwie tłumaczone zawsze jako książę, choć czasami stosuje się "królewicz" oraz "diuk".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Krzysztow

IV ranga

Krzysztof Kowalski

post 12/07/2019, 6:55 Quote Post

Elżbieta, żona Jerzego VI była królową-małżonką (queen-consort) w latach 1936-1952
Czyli księcia Filipa należy uważać za taki męski: queen-consort (king-consort)?
Jeśli tak to chyba coś zrozumiałem choć dziwię się że nigdy na takie wyjaśnienie nie trafiłem.

Ten post był edytowany przez Krzysztow: 12/07/2019, 6:58

User is offline  PMMini Profile Post #11

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 12/07/2019, 10:33 Quote Post

Czyli księcia Filipa należy uważać za taki męski: queen-consort (king-consort)?

Właściwie tak, z tą różnicą, że queen-consort (królowa żona) zostaje koronowana, a książę małżonek nie.

User is offline  PMMini Profile Post #12

Krzysztow

IV ranga

Krzysztof Kowalski

post 12/07/2019, 12:14 Quote Post

Czyli cos już wiem. Zapytam jeszcze: Jakie "dzieła" powinien poznać ogólnie zainteresowany Windsorami forumowicz?

User is offline  PMMini Profile Post #13

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej