Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia ustroju Polski, Ustrój państwa wczesnopiastowskiego
     
Piotr historyk grudziadz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.312

piotr skrzeczowski
Zawód: uczen
 
 
post 3/03/2008, 19:25 Quote Post

witam! proszę o rozwinięcie tematu o ustroju panstwa wczesnopiastowskiego z naciskiem na monarchie patrymonialna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 3/03/2008, 20:39 Quote Post

Rozwinę temat, jak go rozpoczniesz. Na razie nie wiadomo, o czym chcesz dyskutować. O skarbowości, administracji, ius ducale?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Piotr historyk grudziadz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.312

piotr skrzeczowski
Zawód: uczen
 
 
post 3/03/2008, 20:51 Quote Post

QUOTE(althaar @ 3/03/2008, 20:39)
Rozwinę temat, jak go rozpoczniesz. Na razie nie wiadomo, o czym chcesz dyskutować. O skarbowości, administracji, ius ducale?
*


Konkretnie to już napisałem pracę smile.gif została mi tylko kwestia reformy siły zbrojnej w państwie wczesnopiastowskim. Na czym ona polegała.Jakie zmiany zostały wprowadzone.Bardzo proszę o odpowiedź bo muszę to mieć na jutro. Z góry dziękuję rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 5/03/2008, 16:02 Quote Post

Chaire!

Ogólne
W okresie wczesnopiastowskim ludność Polski składała się z koczowników - Polan oraz ludności chłopskiej, pozbawionej jakichkolwiek praw i traktowanej jako faktyczni niewolnicy ogólnoplemienni, którymi w imieniu plemienia włada książę.

Ustrój
Polanie byli ordą - czyli wspólnotą wojskową koczowniczą, żyjącą z rabowania sąsiadów i własnych rolników. W wolnych chwilach wojonicy zajmowali się hodowlą, szczególnie koni. Wszystkie ordy cechują się autokratyczną władzą przywódcy, który musi jednak respektować poglądy starszyzny plemiennej.

Wojskowość
W wojsku służy ogół koczowników. Walczą konno: część jako pancerni, część jako konni z tarczami. Wojsko uzupełniaja najemnicy normańscy, ew. kontyngent chłopów.

Skarbowość
Ksiażę wysyła komorników, którzy rabują chłopom żywność i co się da, a następnie rozdziela te i inne łupy w ustalonych dorocznych terminach pomiędzy wojowników. Chrobry stworzył, jak przypuszczam, sieć wsi służebnych, obowiązanych do wytwarzania wyrobów rzemieślniczych i innych, rozdzielanych też pomiędzy wojonwików. Dochody uzupełnia handel niewolnikami.

Podział terytorialny
Polska dzieliła się na terytoria grodowe - ośrodki mobilizacyjne i zimowniki koczowników, wraz z ludnością chłopską. W imieniu ksiecia rządzili tam kasztelanowie.

Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 11/03/2008, 16:04 Quote Post

QUOTE
W okresie wczesnopiastowskim ludność Polski składała się z koczowników - Polan

Polanie byli ordą - czyli wspólnotą wojskową koczowniczą, żyjącą z rabowania sąsiadów i własnych rolników.


Rany, koleog, skąd Ty wytrzasnąłeś takie rewelacje?????? W zyciu nie przeczytałem czegoś równie absurdalnego na temat monarchii piastowskiej czy w ogóle na temat polskiego średniowiecza! Jaka orda??? Jacy koczonicy???
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 11/03/2008, 17:16 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 11/03/2008, 16:04)
QUOTE
W okresie wczesnopiastowskim ludność Polski składała się z koczowników - Polan

Polanie byli ordą - czyli wspólnotą wojskową koczowniczą, żyjącą z rabowania sąsiadów i własnych rolników.


Rany, koleog, skąd Ty wytrzasnąłeś takie rewelacje?????? W zyciu nie przeczytałem czegoś równie absurdalnego na temat monarchii piastowskiej czy w ogóle na temat polskiego średniowiecza! Jaka orda??? Jacy koczonicy???
*



Chaire!
Nie rozumiem Twego oburzenia - temat koczowników Polan jest bez końca wałkowany na tym forum.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #6

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/03/2008, 20:13 Quote Post

sznowne moderatrostwo mam unioną prośśśśśśśśbę - rozważcie czy dla zdrowia intelektualnego nie byłoby zdrowiej gdyby pewne tematy jednak trafiły do działu historia alternatywna albo byłyby jakoś na czerwono zaznaczane jako mocno kontrowersyjne (nie mające oparcia źródłach)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 11/03/2008, 20:27 Quote Post

QUOTE(marlon @ 11/03/2008, 20:13)
sznowne moderatrostwo mam unioną prośśśśśśśśbę - rozważcie czy dla zdrowia intelektualnego nie byłoby zdrowiej gdyby pewne tematy jednak trafiły do działu historia alternatywna albo byłyby jakoś na czerwono zaznaczane jako mocno kontrowersyjne (nie mające oparcia źródłach)
*



Chaire!
Źródeł powołałem juz az nadto. Jeżeli chcesz więcej, to odsyłam do Wczesnych dziejów Polan Siwińskiego (można kupić na Allegro).
smile.gif
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #8

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/03/2008, 20:31 Quote Post

QUOTE
Wczesnych dziejów Polan Siwińskiego


makulaturę palę a nie kupuję
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.422
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 11/03/2008, 23:59 Quote Post

QUOTE(marlon @ 11/03/2008, 21:13)
sznowne moderatrostwo mam unioną prośśśśśśśśbę - rozważcie czy dla zdrowia intelektualnego nie byłoby zdrowiej gdyby pewne tematy jednak trafiły do działu historia alternatywna albo byłyby jakoś na czerwono zaznaczane jako mocno kontrowersyjne (nie mające oparcia źródłach)
*


Ja też nie wierzę w Polan-koczowników, jak wiesz mam inną koncepcję. Tym niemniej wg Gumlowicza tylko podbój i amalgamacja służyć może do powstania państwa. Niby to tylko model teoretyczny, ale przecież zdecydowana większość państw Europy wczesnego średniowiecza powstała na wskutek podboju. Niektóre kraje były zdobywane wielokrotnie (chociażby taka Anglia). Tylko podój pozwalał sprawnie wytworzyć stosunki feudalne w państwie wczesnośredniowiecznym, utworzyć podstawowe warstwy wojowników - zdobywców oraz rolników, utrzymujących wojsko. Taki układ był niezwykle skutecznym sposobem utrzymania i rozwoju państw tego okresu. To konsekwentnie egzekwowane obowiązki feudalne pozwoliły Karolowi Wielkiemu zbudować potęgę państwa Franków. Powstałe dzięki podbojom państwo o ustroju feudalnym było we wczesnym średniowieczu najbardziej postępowym i najskuteczniejszym organizmem społecznym. Feudalizm „wyposażał” państwo w stałą, wielopokoleniową armię, utrzymywaną przez ludność podległą, ale dzięki temu zapewniał możliwość jej przeżycia.

Nie sądzę, aby Polska mogła pozostać poza strefą podbojów.

Może to jest historia alternatywna, a może to elity rządzące w naszej nauce historii jeszcze nie dojrzały do świadomości, że autochtonizm i ewolucyjny rozwój społeczny, spokojna budowa państwa od wspólnoty pierwotnej do feudalizmu (oparta na koncepcjach Engelsa zbudowanych na historii państw germańskich) to bujdy na resorach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 12/03/2008, 1:59 Quote Post

do kasacji
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 12/03/2008, 8:00 Quote Post

QUOTE(juzef @ 12/03/2008, 1:59)
[
Ale czad. Kakofoniksie mogę prosić o więcej? Dawno się tak nie ubawiłem
*



Chaire!
Chyba nic nowego nie napisałem nadto, co wciąż tu głoszę?
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #12

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 12/03/2008, 17:00 Quote Post


QUOTE
zdecydowana większość państw Europy wczesnego średniowiecza powstała na wskutek podboju

a czym na ten przykład się różni podbój wewnętrzny od zewnętrznego i który jest lepszy jakiś uzasadnienie wyliczenie ekonomiczne lista płac zestawienie podatków cokolwiek ..... ph34r.gif ph34r.gif


Ten post był edytowany przez Belfer historyk 25.03.2008
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 12/03/2008, 18:57 Quote Post


Chaire!
Podbojów wewnętrznych po prostu nie było. Kraje sąsiednie zwykle koewoluowały militarnie i żadne z nich nie mogło osiagnąć zdecydowanej przewagi i na stałe jej wykorzystać.
Pozdrawiam, Andrzej

Ten post był edytowany przez Belfer historyk 25.03.2008
 
Post #14

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 13/03/2008, 17:41 Quote Post

QUOTE(marlon @ 13/03/2008, 17:07)
QUOTE
po prostu nie było


no tak to proste, po prostu nie było i już ... że też na to nie wpadłem hehe ale ze mnie ten no... głąb...
*



Chaire!
Podaj mi chociaż jeden przykład, w źródłach, tego podboju wewnętrznego na Słowiańszczyźnie.

Koncepcja podboju wewnętrznego to był twór historyków PRL-owskich, aby udowodnić tezę, ze wszystko, co było w danym państwie musiało w nim się znaleźć smile.gif . Taki determinizm dziejowy smile.gif .
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej