Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
790 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego
     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 3/11/2004, 13:35 Quote Post

Proponuję nowy temat:)) Teraz 18 Jestm ogólnopolski konkurs z Tytułem powyższym(patrz tytułbiggrin.gif)No i moż Scharakteryzowali byśmy ten okres od pierwsze go Króla aż do (o ile dobrze pamiętam confused1.gif ) Zygmunta I Starego:))) Chyba że ktoś proponuję inny temat:???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ksawery
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 1.534

 
 
post 3/11/2004, 20:24 Quote Post

Wydaje się, ze konkurs bedzie róznił sie od zeszłej edycji, ponieważ dłuzszy okres i na innych charakterystecznych rzeczach trzeba bedzie sie skupiać.

Co do królów poczynajac od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego raczej powinno być bez przeszkód, ale trudniejszym zadaniem bedzie opanować zawiłość wśród wybierania władców okresu rozbicia dzielnicowego. Polska Andegawenów i cześci dynastii Jagiellonów też jest bez wiekszych zawiłosci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 3/11/2004, 20:50 Quote Post

A ile było bitew i walk w czasie rozbicia dzielnicowego? Mozgawa 1194 na krzyż... Za to za Jagiellonów (zwłaszcza pierwszych) było tego sporo... (właśnie do Orszy...)

Poza tym dziwne miejsce na dyskusje o konkursie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 4/11/2004, 19:57 Quote Post

Hmmm no
Poza tym dziwne miejsce na dyskusje o konkursie...Niewiem smile.gif Mo że masz rację Możemy skończyc ten temat:( W sumie nie ma być o konkursie tylko o okresie który ten konkurs obejmujęsmile.gif Ale ok jak ktos nie chcę to spox.. Ja jeszcze nieznam zasad działania tego forum:( Bo jak widać nie mam jako takiego starzu smile.gif) JAk co poniektórzy:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 13/11/2004, 21:38 Quote Post

Nie ma sprawy więc krótka charakterystyka tego okresu:


Miszko I pierwszy udokumentowany władca Państwa Polskiego, a właściwie polskiej państwowości w 966r przyjmuje chrzest z rąk Czechów. W 972 roku najazd margrabiego Hodona na zachodnią granicę Polski. Wojska polskie pokonuja najeźdźcę pod Cedynią , Niemcy wycofunja się do swojego kraju. Mieszko pierwszy zjednoczył plemiona polskie. Za jego panowania powstało pierwsze biskupstwo w Poznaniu biskupem został Jordan. Mieszko I zosta.ł pochowany w katedrze poznańskiej. Jego syn Bolesław zwany Chrobrym bądź Wielkim utrzymywał dobre stosunki z sąsiadami na początku swego panowania szczególnie z Cesarstwem za panowania Ottona III który był uważany za przyjaciela Bolesława. Przygarnął św.Wojciecha biskupa praskiego, który wyruszył na misję chrystjanizacyjna Prusów , gdzie w 997 r. poniósł śmierć męczeńską. W 1000 r Zjazd Gnieźnieński potwierdzenie przyjaźni z Cesarstwem Bolesław otrzymuję od Ottona grot włóczni św. Maurycego oraz gwóźdź z krzyża pańskiego. Otton oczarowany darami Chrobrego. Po śmietrci Ottona na tronie Cesarskim zasiada Henryk II nie przychylny Polsce. Bolesław wykorzystując zamieszanie u sąsiada najeżdża go zbrojnie zagarniając dla Polski Miśnie , Łużyce i Milsko w 1002 roku w 1003 zajął Czechy i Morawy przywołany przez tamtejszych moznowładców którzy mieli dość okrutnych rządów księcia Bolesława III Rudego. Z Chech został jednak szybko wypędzony. Natomiast w 1013 roku pokój w Meresburgu zabory ziem niemieckich wymeienionych wyżej Henryk II uznał jednak Bolesław wracając do Polski został napadnięty przez niemców , ledwo uszedłszy z życiem wszystkie układy pokojowe uważał za nie ważne i zaczęto szykować się do wojny z Cesarstwem. W 1005r. Henryk II dociera ze swoimi wojskami pod Poznań natomias główne działania wojenne toczyły sie na Śląsku, Bolesław bronił się na Odrze unikął otwartych starć gnębił przeciwnika napadając na jego tyły , mniejsze oddziały dziesiątkując go przez kuszników w lasach. W 1017 roku obrona grodu w Niemczy , bohaterska obrona w prawiła w podziw nawet wrogiego kronikarza Thietmara. 30 stycznia 1018 roku został zawarty pokój w Budziszynie Bolesław zachował Milsko i Łużyce. W 1018roku wyruszył z wyprawą wojenną na Kijów ważniejszym starciem w tej wojnie byłą bitwa nad Bugiem w tym samym roku. Następnie Bolesław dotarł do Kijowa gdzie wegług podań wyszczerbił swój miecz -"Szczerbiec" -nazywany tak z właśnie tego powodu - o złotą bramę Kijowa. W samym mieście osadził na tronie zięcia Świętopełka, którego strącił go Jarosław Mądry- jeden z najwybitniejszych władców Rusi. Jednak po niedługo po wymarszu z Rusi Książe Jarosław odzyskał władzę w Kijowie. Chrobry wracając do kraju przyłączył doń Grody Czerwieńskie i Przemyśl. Najważniejszym sukcesem politycznym Chrobrego była koronacja w 1025 roku utrzymanie niezależności Polski od Cesarstwa oraz Kościoła gdy umierał Chrobry w Polsce były biskupstwa w Poznaniu, Kołobrzegu , Wrocławiu, Krakowie i arcybiskupstwo w Gnieźnie. Został pochowany wkatedrze poznańskiej. Pozostawił po sobie synów Mieszka II Lamberta , Bezpryma i Ottona dwaj ostatni zostali bez tronu mimo swojego starszeńtwa zwrócili sie wiec przeciw bratu ,Bezprym udał się na Ruś a Otton do Niemiec obydwa państwa pamietając jeszcze klęski z Bolesławem napadły na Polskę i Miszeko II został zmuszony uciekać z kraju. Początki jego rządów zapowiadłay sie bardzo dobrze władca był wykształcony i odnosił pewne sukcesy militarne wyprawa na Saksonie w 1028-1031. Jednak sytuacja zewnętrzna nie pozwolił wykazać pełnego talentu Mieszkowi II zmarł w 1034 pochowano go w katedrze poznańskiej. Stracił korona swojemu synowi Kazimierzowi zwanemu przez potomnych ODnowicielem zostawił trudną misję odbudowy kraju. Kazimierz na początku swych rządów musiał uciekać z kraju z podowu buntu możnych przeciwko władcy a następnie wielkie powstanie chłopskie przeciw duchowieństwu i moznym. W 1038 na Poslke najechał Brzetysław II władca Czechów spustoszył Gniezno i Poznań wywiózł relkwie św. Wojeciecha przyłączył Śląsk do Czech.
cdn.


Dobra narazie starczy jutro dopiszę kolejny odcinek biggrin.gif POZDRWAIAM
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2004, 21:18 Quote Post

Thx smile.gif Szkoda że tak pózno:)))) Bo konkurs jush w czwartek:) Ale mam nadzieję zę się komuś przyda:))))Mam tylko jedno pytanko:) Które nie daje mi spac po nocach:P Kto napisał Bogurodzicę??? BO gdzieś słyszałam że podejrzewano Św. Wojciecha, potem jego brata Radzimiła Gaudentego:)) ale teraz jush nie wiem:> Moze ktoś wie?? Z góry thx:) confused1.gif smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Xena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 1.923

 
 
post 15/11/2004, 23:46 Quote Post

Na to pytanie chyba nikt nie zna odpowiedzi. A co do Wojciecha, albo jego brata, to raczej niemożliwe, bo pieśń datuje się na I połowę XIII wieku, przynajmniej tak informuje mój podręcznik do polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 17/11/2004, 17:21 Quote Post

Bogurodzica myslę że autroa nie znamy biggrin.gif ale wiesz co co do konkursu to proponuje się nauczyć jej na pamięć biggrin.gif pierwszej zwrotki chociaż w ostatniej edycji było takie pytanie biggrin.gif sorki że nie kończe ale sam się szykuje do tego konkursu i mi sie nie chce pisać biggrin.gif mam nazieje ze sie spotkamy na którymś etapie tego konkursu :>:P POZdrowionka
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 18/11/2004, 16:14 Quote Post

no i po konkursie jak wam poszło ??? uważam że nie było trudne ale trzeba było znać obyczaje najbardziej rozbawiło mnie pytanie do czego służy kusza heheheh już chciałem do zabijania tylko napisać ale sie rozpisalem biggrin.gif a Wy ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 18/11/2004, 16:35 Quote Post

Rzeczywiście nie było zbyt ciężko, miałem tylko problemy z wypicaniem obowiązków ludności wegług prawa książęcego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 18/11/2004, 16:42 Quote Post

a które pytanie wybraliście do opisania ?? ja Bolesława CHorbrego i jego wojny wydaje mi sie że dosyc łatwy i mozna było sie rozpisać ..
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 20/11/2004, 18:03 Quote Post

No musze się pochcwalić zakwalifikowałam się Jade do krakowa:D:D:D A temat wybrałam ten drugim o Wielkiej Wojnie Z Krzyżakami i nawet się nie rozpisywałam napisałam 4 strony a 4
A głupia spałam w nocy 3 h i się uczyłam wszystkich drobniutkich bitew a tu same najważniejsze były.i z tych drobnostek zapomniałam daty pokoju w Kaliszu
smile.gif
Ale wazne że się dostałam
smile.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 20/11/2004, 21:27 Quote Post

eee ja tez pisalem o wielkiej wojnie ale 4xa4? tam bylo miejsca tylko na pol strony ;]

albo z ta kusza - co tam bylo do rozpisywania sie nie wiem - podane byly nizej okrelnie do dopasowania ;]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 22/11/2004, 15:35 Quote Post

Ej ludzie my mówimy o tym samym konkursie:> Bo ja miałam 18 zadań i 18 było wykropkowane na stronę A4 ale jeszcze potem dyrektor jak ktoś chcial coś więcej napisać to dawał kartki.. A o do Kłuszy to ja nic nie miałam do dopasowania tylko ,,Kusza-............" i trzeba było wpisac..Hmmm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Strusiek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.165

 
 
post 22/11/2004, 16:52 Quote Post

t5o samo biggrin.gif jutro mam wyniki trzymać kciuki biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

790 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej