Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cywilizacje Europejskie, Ankieta!!!
 
Którą z europejskich cywilizacji darzysz największą sympatią?
Słowianie [ 32 ]  [24.06%]
Goci [ 2 ]  [1.50%]
Germanowie [ 2 ]  [1.50%]
Wikingowie [ 15 ]  [11.28%]
Celtowie [ 16 ]  [12.03%]
Frankowie [ 4 ]  [3.01%]
Grecy [ 29 ]  [21.80%]
Etruskowie [ 6 ]  [4.51%]
Longobardowie [ 0 ]  [0.00%]
Rzymianie [ 27 ]  [20.30%]
Suma głosów: 133
Goście nie mogą głosować 
     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 23/04/2004, 19:30 Quote Post

W tej sondzie faworytami są Słowianie,bo ich kultura jest wciąż bardzo tajemnicza i w ogóle są tajemiczym ludem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 23/04/2004, 20:26 Quote Post

tajemnicza - niezbadana kultura to jedno, a drugie to, ze sami jestesmy slowianami, co jednak nie oznacze, ze trzeba darzyc akurat swoich przodkow najwieksza sympatia smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/04/2004, 20:45 Quote Post

Ja w sumie duża sympatia darze Rzymian. Są oni dla nas ogromnym przykładem jak korzystać z osiągnięć innych a jednocześnie stworzyć swoją orginalną jakość. Ich kultura to mieszanka wplywów Etrusko-greckich ale ma w sobie cos wyjątkowego coś rzymskiego. Ci internacjonaliści właśnie poprzez swoja otwartośc a zarazem pewną pomyslowośc stworzyli imperium. Z małego miasta (fakt ze o znakomitym położeniu) zrobili centrum świata. Potrafili zatrzymać dumę Rzymian a jednocześnie czerpac z osiągnięc cywilizacyjnych świata całymi garściami. Nie zamykali się w wąskich ramach swojego świata dlatego osiągneli sukces. Potrafili z rozbitych kultur i cywilizacji starożytnych stworzyć pewną doskonałą całośc. Nie wstydzili się korzystać z pomysłów innych dodając swoją rzymską inwencje. Bardz cenie Rzymian. Powinni być oni przykładem dla Polaków, zwłaszcza u progu wejścia do Unii gdyż są prostym przykładem żę sukces jakiejs nacji nie polega na zamykaniu się przed innymi ale na umiejetnym wykorzystaniu ich osiągnięc i zmieszaniem ich z własna kreatywnością.........
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 27/04/2004, 16:26 Quote Post

wacko.gif Słowianie, czyżby ta nazwa pochodziła od 'słowa' którym się posługiwali? Wtedy wyjasnić by się mogło znaczenie nierozumiałych dla tej kultury "niemców". Ale istnieje i sprzeczna teoria sugerująca iż 'słowo' w dawnych językach słowiańskich to "głagoł' lub wać (stą użyWAĆ, przykryWAĆ itp.)

ot, przodkowie tajemniczy zaiste....( smile.gif ale swojsko by posłuchac starocerkiewnego !)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kariatyda
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.244

 
 
post 7/07/2004, 23:18 Quote Post

dla mnie nr 1 to GRECY! to oni swoim nowatorskim sposobem myślenia stworzyli podwaliny pod naszą cywilizację.Nauka, filozofia, kultura, sztuka, demokracja.....długo by wymieniać...Powinniśmy być wdzieczni ! rolleyes.gif respekt.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 9/07/2004, 14:53 Quote Post

Zagłosowałem na Greków, ze względu na ideę wolności oraz umożliwienie człowiekowi stania się bogiem. Natomias parę uwag co do samej sondy: po co (i jak, skoro to też Germanowie?) odróżniać Germanów od Gotów (sic!), Franków czy Wikingów? Rozumiem jeszcze wyodrębnienie Wikingów i Franków z germańskiej masy, ale z Gotami to już chyba przesada. Równie dobrze można by wyodrębnić także Longobardów, żeby daleko nie szukać.
Czy nie byłoby dobrym pomysłem wprowadzenie obok Rzymu Bizancjum jako odrębnej możliwości? Przecież rozwój Cesarstwa Wschodniorzymskiego po upadku godności cesarskiej na Zachodzie prędzej by na to zasługiwał, niż wyodrębnianie Gotów w masie barbarzyńskich Germanów kłębiących się za limesem, a później opanowujących tereny walącego się Imperium.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Chmunhorchotepre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.261

Krzysztof Zaleski
Zawód: lekarz med.
 
 
post 14/07/2004, 20:07 Quote Post

Zaznaczam na wstępnie że Słowian "samowolnie" usunąłem z ankiety gdyz dobrze wiem ze bedąc Polakiem a więc Słowianinem nie mogę być w ich ocenie obiektywny.Traktujcie więć mój głos jako wybór z pozostałych opcji.We mnie najwieksza sympatię zawsze wzbudzali w Europie Rzymianie /Mimo wszystkich ich wad./Potrafili przecież zjednoczyć szarpany wojnami kontynent i zapewnić lepiej lub gorzej ale zjednoczenie na kilkaset lat całego naszego kręgu cywilizacyjnego i jaki taki pokój. rolleyes.gif Zwróćcie uwagę że ze wszystkich cesarzy jacy panowali po 476 dopiero Napoleon nie był "Cesarzem Rzymskim".To coś znaczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
NoOrb
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.276

 
 
post 19/07/2004, 23:58 Quote Post

QUOTE
dla mnie nr 1 to GRECY! to oni swoim nowatorskim sposobem myślenia stworzyli podwaliny pod naszą cywilizację.Nauka, filozofia, kultura, sztuka, demokracja.....długo by wymieniać...Powinniśmy być wdzieczni !



POPIERAM W PEŁNI
GRECY thx worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
laima
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.270

 
 
post 20/07/2004, 0:42 Quote Post

szkoda że bałtów nie ma tongue.gif dlatego zmuszona jestem zagłosowac na etrusków - w sumie kultura jeszcze stosunkowo mało zbadana, ale jaka ciekawa!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.918
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 20/07/2004, 0:51 Quote Post

Oczywiście Słowianie. To największa potęga po Germanach która rządzi Europą. Wypłyneła w Starożytności w czasie Wędrówki Ludów i nie dała się usunąć z kart historii mimo zakusów Germanów.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 3/08/2004, 19:30 Quote Post

NIe tylko dlatego , że jestem słowianinem!


strasznie fascynuje mnie pierwsze państwo słowiańskie Państwo Samona! I strasznie cierpię gdyż niewiele o nim wiadomo, a największa monografia tego tematu to książka Labudy, zbyt dla mnie naukowa ( archeologia, językoznawstwo, etymologia itp itd, historii tam stosunkowo mało).


Pozdrawiam najbardziej wysuniętych na Zachód Słowian tj . Łużyczan, trzymajcie się chłopy, jak pojawi się u nas drugi Chrobry to damy znać i przyjdziemy do Was...

Jaka szkoda, że tak wcześnie wstrzymała się słowiańska wędrówka (tudzież ekspansja)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Barakus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.317

 
 
post 3/08/2004, 21:46 Quote Post

Grecy, za to że dzięki nim Europa ucywilizowała się, za wszelkie zdobycze nauki, myśli i kultury, za to ich cenię
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 5/08/2004, 16:19 Quote Post

Zagłosowałem na Wikingów.
Nie na Słowian bo to oczywiste dla mnie dlatego, że jestem jednym z nich.
Każda nacja z w/w wniosła coś dp historii Europy nie tylko tym, że była.
Wybrałem Wikingów bo... bo darzę ich sympatią tongue.gif
Lubię morze a oni byli luldem morskim, mięli duży wkład na rozwój żeglarstwa.. a poza tym poprostu ich lubię.

Oczywiście jeśli pytanie byłoby o wkład w życie Europejczyków i rozwój Europy a nie o sympatię to oddałbym głos na Rzymian bo nie ukrywajmy zrobili dużo dla Europy chociaż sami nie wiedzieli co robią dla potomnych ale zrobili i to im się ceni. tongue.gif biggrin.gif cool.gif ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 6/08/2004, 15:05 Quote Post

Dla mnie taką najfajniejszą cywilizacją europejską są swojscy Słowianie. Mimo to zagłosowałem na Grecję, bo mimo, że wzięli bardzo duzo od cywilizacji starszych to jednak Europa od nich się zaczęła. Ciekawe z drugiej strony czy bez Grecji Rzym byłby na tym samym poziomie co Celtowie czy Germanowie. Natomiast bez Słowian nie wyobrażam sobie Wschodniej Europy. Słowianie od czasu kiedy zasiedlili te tereny sytuacja ludnościowa się nieco uspokoiła. Pierwsi w miarę stali osadnicy we wschodniej europie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 18/08/2004, 7:12 Quote Post

QUOTE
najfajniejszą cywilizacją europejską są swojscy Słowianie

Ale przez wiele wieków trudno było ich nazwać cywilizacją, nie mówiąc już o tym, że wszystkie osiągnięcia cywilizacyjne zapożyczyli od ludów sąsiednich.

QUOTE
Ciekawe z drugiej strony czy bez Grecji Rzym byłby na tym samym poziomie co Celtowie czy Germanowie.

Rzym przede wszystkim najpierw czerpal od Etrusków, a oni byli na wyższym poziomie cywilizacyjnym niż Celtowie i Germanie. Ponadto oprucz Greków w pobliżu Italii byli też Kartagińczycy, potomkowie Fenicjan, również cywilizacyjnie rozwinięci. Gdyby Greków nie było - Rzym mógłby czerpać od innych, ale sam byłby wtedy zupełnie innym Rzymem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej