Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy z Karaibów
     
Komediant
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 61.359

Jakub Wendrowczyn
Zawód: student
 
 
post 29/12/2009, 13:00 Quote Post

Na karaibach istnieje taka wysepka zamieszkana prze murzynów o niebieskich oczach. Na pytanie o naradowość odpowiadają że są Polakami rolleyes.gif .Podobno są to rzeczywiście potomkowie Polskiego legionisty. Niestety nie wiem na ten temat nic pewnego sad.gif Co o tym myślicie confused1.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 29/12/2009, 14:34 Quote Post

Całkiem spora wysepka-mianowicie Haiti. Ale nie w całości- jest wioska, czy może gmina, gdzie znaczna część mieszkańców wykazuje takie cechy, podobno nawet nazywani są w sąsiednich wsiach "polonaises". Nie wykluczam, że część może być potomkami Niemców, którzy także uzyskali pozwolenie osiedlenia się na wyspie. Podobno w czasach dyktatury Duvalierów mieli opinie niepokornych i częściej niż inne grupy poddawani byli represjom. Niestety, nie znam żadnej monografii na ten temat; jest mi on znany właściwie tylko z dwóch reportaży telewizyjnych:
http://wydawnictwo.fronda.pl/?filmoteka;117.html
autorstwa drugiego nie pamiętam.
W związku z powyższym nie będę się rozpisywał - kilka razy już się zbłaźniłem cytując coś z pamięci, która okazała się zawodna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 732
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/01/2010, 13:54 Quote Post

We wrześniu 1802 r. na Haiti dotarła 113 półbrygada (wcześniej Legia Naddunajska), a w marcu 1803 r. 2 półbrygada Legii Polsko - Włoskiej, łącznie około 6000 żołnierzy. Oddziały poniosły ogromne straty, głównie w wyniku chorób - ponad 4000 ludzi. Do Francji powróciło 330 żołnierzy, około 500 zostało wcielonych do armii brytyjskiej. Polacy jednak dobrze zapisali się w pamięci mieszkańców, głównie humanitarnym stosunkiem do miejscowej ludności. Około 400 pozostałym na wyspie żołnierzom władze powstańcze ofiarowały obywatelstwo Haiti i służbę w armii.

J. Pachoński, Legiony Polskie, PRawda i legenda 1794 - 1807
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
panzergrenadier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 58.617

Stopień akademicki: mgr
Zawód: panzergrenadyer
 
 
post 1/01/2010, 14:28 Quote Post

QUOTE"Na karaibach istnieje taka wysepka zamieszkana prze murzynów o niebieskich oczach. Na pytanie o naradowość odpowiadają że są Polakami .Podobno są to rzeczywiście potomkowie Polskiego legionisty. Niestety nie wiem na ten temat nic pewnego Co o tym myślicie "

Bardzo możliwe. Mój wujek opowiadał mi kiedyś, że kiedy był służbowo w polskiej ambasadzie w Limie , to był swiadkiem, jak Stan Tymiński ( to własnie ten Stan Tyminski - El Candidado por la Presidencia de la Republica Polonia ) przyprowadził ok 200 Indian peruwiańskich ( włacznie z malutkimi dziecmi) twierdząc, że są potomkami jakiegoś Polaka emigranta z XIX wieku. Podobno mieli na to dokumenty i dostali polskie obytelstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/01/2010, 18:54 Quote Post

Jakubie!
O interesujących Cię sprawach pisaliśmy także tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17455
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej