Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stalag XIIA a roboty przymusowe
     
Marianna1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 51.093

 
 
post 29/11/2008, 18:54 Quote Post

Mój dziadek był w Stalagu XII A w Limburgu od 1940r ( choc do niewoli dostał się pod Warszawą 19 wrzesnia 1939r i też nie wiem gdzie walczył, gdzie wzięto go do niewoli, co działo sie z tymi jeńcami do 1940r).Będę wdzięczna za szersze informacje na temat tego Stalagu, bo w internecie traktuje się go tylko wzmiankowo.( Dziadek zginął w 1945 r w Wildflecken).Myślę, że potem więźniowie byli zwalniani ze stalagów, ale kierowani na terenie III Rzeszy do robót przymusowych? We wspomnieniach babci pojawiała się nazwa Ludwig Kaserne Dillingen, też niewiele mogę znależć.Nie wiem czy to był gospodarz,czy zaplecze jakichś koszar wojskowych. Może ktos jest w posiadaniu tej wiedzy, dokąd kierowano jeńców akurat z Limburga. Może jakieś inne informacje powiązane z tymi faktami. Będę wdzięczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 31/12/2008, 17:01 Quote Post

Mój dziadek był w tym samym stalagu, walczył w obronie Warszawy i został tam wysłany po kapitulacji, potem trafił do innego stalagu i do robót - Niemcy nie przestrzegali konwencji zabraniającej zatrudniania jeńców, pracował w rolnictwie u jakiegoś bauera.Dla polskich żołnierzy był to sposób na zdobycie dodatkowego pożywienia.
Sugeruję, żebyś zwróciła się do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych (przez ich stronę www) - mają poniemieckie rejestry jeńców i odpłatnie (ok. 40 zł) dokonują kwerendy.
Gdzie służył Twój dziadek zanim trafił do niewoli?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 1/01/2009, 12:54 Quote Post

Sprawdziłam dokumenty: mój dziadek przebywał w Stalagu XII A od 7.06.1940, a wcześniej był w XVII A Kaisersteinbruch Stalag, gdzie trafił po kapitulacji Warszawy. Czyli będąc jeńcem Limburga pracował na roli.
Historie naszych dziadków są zbieżne!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Marianna1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 51.093

 
 
post 3/01/2009, 12:47 Quote Post

Nie wiem, w jakiej jednostce był mój dziadek. Wiem tylko, ze 19 wrzesnia pod Warszawą dostał się do niewoli. A Twój dziadek kiedy dostał się do niewoli, moze byli w tej samej jednostce.Czy jesteś moze w posiadaniu jakiś pamiątek ze stalagu po swoim dziadku? Czy innych informacji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 5/01/2009, 21:48 Quote Post

Mój dziadek walczył w 40 pp "Dzieci Lwowskich", dostał się do niewoli po kapitulacji Warszawy, w papierach jest data 28.09.1939.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
asia19
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 64.640

asia
Zawód: uczeñ
 
 
post 6/04/2010, 13:48 Quote Post

mój pradziadek walczyl w obronie ojczyzny. trafil najpierw do obozow w Kozielsku i starobielsku a potem do limburgu stalag 12. wedlug zeznan swiadkow zmarl na chorobe płóc. chcialabym odnalezc w internecie jakies strony z lista imienna jeńców w tych obozach ale nie potrafie. jest to bardzo wazne dla mnie i mojego dziadka ktory nigdy nie widzial na oczy swojego ojca.sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej