Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna polsko-bolszewicka 1920, Ofensywa Białoruska
     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 30/08/2014, 8:09 Quote Post

Niedawno słyszałem, że Tuchaczewski rozpoczął swoją ofensywę na dwa dni przed planowaną ofensywą Piłsudskiego.
Zaciekawiła mnie więc ta domniemana ,,ofensywa'' ale nigdzie nie piszą jakie były jej założenia. Zajęcie Smoleńska? Pomoc Białym?
Wie może ktoś coś więcej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 30/08/2014, 9:30 Quote Post

Witam

QUOTE
Niedawno słyszałem, że Tuchaczewski rozpoczął swoją ofensywę na dwa dni przed planowaną ofensywą Piłsudskiego.

1. Można prosić o źródło informacji?
2. Tuchaczewski przeprowadził dwie ofensywy na froncie polskim: jedną 14 V 1920 r. siłami 15. Armii, drugą 4 VII 1920 r. siłami niemal całego frontu (która przeszła do historii pod nazwą ofensywy Tuchaczewskiego), przy czym przed ofensywą z 4 VII Front Litewsko-Białoruski nie był zdolny do działań ofensywnych, a Południowo-Wschodni od dobrego miesiąca wycofywał się wobec natarcia 1. Armii Konnej; zakładam więc, że Koledze chodzi o tę majową.

QUOTE
Zaciekawiła mnie więc ta domniemana ,,ofensywa'' ale nigdzie nie piszą jakie były jej założenia.

Ofensywa majowa miała osłabić siły Frontu Litewsko-Białoruskiego. I się udało — 15. A odrzuciła wroga od Połocka i zmusiła Polaków do użycia Armii Odwodowej.

QUOTE
Zajęcie Smoleńska?

Wojsko Polskie podczas wojny polsko-bolszewickiej nigdy nie doszło pod Smoleńsk.

QUOTE
Pomoc Białym?

Mam nadzieję, że to jest nieśmieszny żart.

Ten post był edytowany przez polski ułan: 30/08/2014, 9:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 30/08/2014, 10:27 Quote Post

QUOTE
1. Można prosić o źródło informacji?


Oczywiście, Jest to ,,wielka wojna na wschodzie'' ale nie pamiętam co za odcinek.

CODE
Wojsko Polskie podczas wojny polsko-bolszewickiej nigdy nie doszło pod Smoleńsk.


Wiem, aczkolwiek Julian Marchlewski mówił ,,Że jeśli teraz nie zatrzymamy Polaków to dojdą oni paradnym krokiem do Smoleńska i Homla''

QUOTE
zakładam więc, że Koledze chodzi o tę majową.


Nie chodzi mi o Wyprawę Majową, tylko o planowanym uderzeniu na Białorusi. Ponoć ,,Polskie wojska ustawiły się już w pozycje wyjściowe do ataku na Berezynie. A niespodziewany atak ze strony Tuchaczewskiego kompletnie ich zaskoczył i zmusił do obrony.''
Następnie pada takie stwierdzenie.
,,Co by było gdyby Piłsudski jak na Ukrainie rozbił siły Tuchaczewskiego? Czy wtedy państwo komunistyczne nie zakończyłoby swojego żywota już w 1920 roku?''

QUOTE
Mam nadzieję, że to jest nieśmieszny żart.


A ja nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 30/08/2014, 12:19 Quote Post

Co do ostatniej wypowiedzi Arkana 997 co do ubiegnięcia Wojska Polskiego przez armię Tuchaczewskiego to przypomina to próbę tłumaczenia jak kiedyś propaganda komunistyczna,ferowała o przyczynach klęsk Armii Czerwonej w walce z Wermachtem w 1941.Ale podobieństwa w Historii są jak by wspomnieć o dzisiejszych czasach ,więc broń Boże nie krytykuję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mathilius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 79.102

Zawód: student
 
 
post 30/08/2014, 12:24 Quote Post

Według moich wiadomości, Polska planowała uderzenie na Białorusi po udanej wyprawie kijowskiej. Po zajęciu Kijowa rozpoczęto przegrupowanie wojsk na Białoruś właśnie z tego powodu. Tuchaczewski zaatakował właśnie w zaawansowanej fazie przegrupowania. Jednak czy do końca tego zostało dwa dni, tego nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 30/08/2014, 12:45 Quote Post

QUOTE
QUOTE
zakładam więc, że Koledze chodzi o tę majową.



Nie chodzi mi o Wyprawę Majową, tylko o planowanym uderzeniu na Białorusi. Ponoć ,,Polskie wojska ustawiły się już w pozycje wyjściowe do ataku na Berezynie. A niespodziewany atak ze strony Tuchaczewskiego kompletnie ich zaskoczył i zmusił do obrony.''
Następnie pada takie stwierdzenie.
,,Co by było gdyby Piłsudski jak na Ukrainie rozbił siły Tuchaczewskiego? Czy wtedy państwo komunistyczne nie zakończyłoby swojego żywota już w 1920 roku?"

To ja przepraszam, bo źle Kolegę zrozumiałem. Z Kolegi wypowiedzi wywnioskowałem, że mowa o Wyprawie Majowej. Czytanie ze zrozumieniem się kłania wallbash.gif .

Swoją drogą też pierwszy raz słyszę o tej ofensywie, ale wywód autorów programu jest logiczny. Szkoda, że nie podali źródeł, z których korzystali. Z drugiej strony prognozy rozbicia Frontu Zachodniego są moim zdaniem zbyt optymistyczne — Tuchaczewski ciągle otrzymywał posiłki i po paru taktycznych zwycięstwach Polacy natrafiliby na zorganizowany opór wojsk sowieckich. Marchlewski natopmiast pisał ten raport w grudniu 1919 r. po negocjacjach w Mikaszewiczach, a przez niemal pół roku wiele się zmieniło. Poza tym Wyprawa Majowa pokazuje, że Armia Czerwona mogła także przejąć inicjatywę i zaatakować przeciwnika.

QUOTE
Co do ostatniej wypowiedzi Arkana 997 co do ubiegnięcia Wojska Polskiego przez armię Tuchaczewskiego to przypomina to próbę tłumaczenia jak kiedyś propaganda komunistyczna,ferowała o przyczynach klęsk Armii Czerwonej w walce z Wermachtem w 1941.

arturusie, to są jednak dwie inne sytuacje: w V 1920 r. wojska znajdowały się na linii frontu, tak, że pozycje walczących stron dzieliły niezbyt duże odległości. Natomiast w VI '41 wojska Armii Czerwonej (poza siłami w rejonie Brześcia) były w odległości 30—50 km od granicy. Tak więc element zaskoczenia w V 1920 r. (jak i jeszcze np. pod Cambrai w 1917 r.) odegrał większą rolę niż przy Barbarossie.

QUOTE
Według moich wiadomości, Polska planowała uderzenie na Białorusi po udanej wyprawie kijowskiej. Po zajęciu Kijowa rozpoczęto przegrupowanie wojsk na Białoruś właśnie z tego powodu. Tuchaczewski zaatakował właśnie w zaawansowanej fazie przegrupowania. Jednak czy do końca tego zostało dwa dni, tego nie wiem.

Można prosić o źródło? Dostępu do dokumentów nt. planowanej ofensywy białoruskiej nie mam i miło by było, gdyby ktoś takowe (o ile są) wrzucił.

Ten post był edytowany przez polski ułan: 30/08/2014, 12:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mathilius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 79.102

Zawód: student
 
 
post 30/08/2014, 13:05 Quote Post

QUOTE
Można prosić o źródło? Dostępu do dokumentów nt. planowanej ofensywy białoruskiej nie mam i miło by było, gdyby ktoś takowe (o ile są) wrzucił.


Właśnie chodzi o to, że ja tylko słyszałem o tym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 30/08/2014, 17:07 Quote Post

Skoro, prawie nic nie wiadomo, możemy tylko przypuszczać co się tam działo. Moje propozycje są takie:
1. Piłsudski chciał stworzyć kolejną Republikę Socjalistyczną, (a może reaktywować? confused1.gif ) tylko, że tym razem na Białorusi. Czyli po prostu umowa jak z Petlurą tylko, że w wydaniu z Bałachowiczem?
2. Chciał rozbić formujące się siły za Berezyną siły bolszewickie i przesunąć front w okolice Smoleńska.
3. Najmniej prawdopodobny. (a raczej wcale) uległ namową z Ententy i ruszył z nieźle opóźnioną pomocą dla białych.

Tak, tak, wiem, że podpunkt trzeci jest niemożliwy, ale chciałem wypisać wszystkie opcje wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej