Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rody możnych Słowian Połabskich, Czy istnieją jeszcze potomkowie ?
     
Owid
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 101.252

Owidiusz
Zawód: Uczeñ
 
 
post 16/02/2017, 21:49 Quote Post

Czy jest tutaj ktoś, kto wie, jakie rody możnych Słowian Połabskich, od Meklemburgii po Łużyce istnieją do dziś? Czy można znaleźć wśród polskiej szlachty potomków elit Połabia? Jedyne przykłady ważnych jakie znam to zgermanizowana dynastia meklemburska i prawdopodobnie ród von Schwerin.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 16/02/2017, 23:31 Quote Post

Nie jestem pewien, ale chyba autor nowopogańskiego Bloga Polskiego Opolczyk twierdzi, że jego ród wywodzi się z Połabia.

Użytkownik tego forum Obodrzyta pisał: ,,Nie posługuję się też żadnym językiem połabskim, aktualnie używam polskiego. Irlandczycy używają angielskiego i nikt nie kwestionuje ich odrębności. Wśród Polaków z Donbasu których teraz gości RP większość nie zna polskiego tylko rosyjski. Język nie musi być kryterium świadomości narodowej. Korzenie mojej rodziny sięgają obecnej Meklemburgii, gdzie do dzisiaj znajduje się posiadłość o słowiańskiej nazwie identycznej z moim nazwiskiem. Rodzina ma, chłopskiego pochodzenia, uległa germanizacji, następnie w II połowie XVIIIw została sprowadzona jako "olędrzy" do Wielkopolski, gdzie z kolei uległa polonizacji. Reasumując przodkowie pochodzą z Połabia a dokładniej z dzisiejszej Meklemburgii, gdzie dalej można spotkać w okolicach dawnego "gniazda rodowego" mieszkańców o moim nazwisku (niestety o niemieckiej świadomości narodowej). Jako ciekawostkę mogę również podać, że emigrujący za chlebem z ubogiej Meklemburgii moi krewniacy, należeli do pierwszych kolonistów w Nowej Zelandii (obecnie czują się Nowozelandczykami). Jak widać świadomość narodowa tej samej rodziny o słowiańsko-obodrzyckich korzeniach może być różna na przestrzeni dziejów".
 
Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej