Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co nam daje Zero ?, A gdyby go tak nie było..
     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 4/08/2011, 14:39 Quote Post

QUOTE(sargon @ 3/08/2011, 17:54)
QUOTE(byk2009)
zero - jako znacznik w zapisie pozycyjnym - Sumer +/- 3200 l.pne.
???
Skąd taka informacja, bo na pewno nie z zapodanych artykułów? smile.gif
*

sad.gif Wstyd przyznać. Z tąd: http://pl.wikipedia.org/wiki/0_(liczba)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

     
Ptr3
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 73.806

Ptr3
Stopień akademicki: mgr
Zawód: matematyk
 
 
post 4/08/2011, 20:20 Quote Post

No ja już generalnie swoje argumenty wyłożyłem, najprościej jak umiałem. Chyba czas zakończyć ten wątek, chyba że ktoś inny wrzuci tu jakąś nową informację lub opinię która pozwoli sensownie kontynuować dyskusję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 14/08/2011, 8:19 Quote Post

Chairete!
Jeśli ktoś chce TUTAJ dyskutować o antycznej matematyce, to powinien mieć wiedzę głębszą niż oparto na gołosłownych tezach typu "wydaje mi się". Trzeba sięgać do specjalistycznych opracowań w rodzaju historii matematyki greckiej Heath"a.

Na wstępie trzeba jasno uświadomić sobie, że rzymska notacja matematyczna nie ma nic wspólnego z grecką, że to właśnie grecka była używana przez ogół inżynierów w IR i, że bez jej znajomości nie można w ogóle zabierać głosu w dyskusji o antycznej matematyce.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #63

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 689
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 31/08/2011, 6:49 Quote Post

Mogę się zgodzić co do tego że jasny i przejrzysty system liczbowy jest sporym wsparciem dla rozwoju inżynierii (tej powszechnej i masowej). Ale nawet jeśli taki by nie istniał - to jest prawdopodobne jego równoległe powstawanie wraz z rozwojem owej inżynierii.
Niech jako analogiczny przykład służy system binarny i informatyka - długie lata robiono mechaniczne kalkulatory (wszelkie rodzaje) - jednak dopiero na systemie dwójkowym dziedzina ruszyła z kopyta. A więc rozwój maszyn liczących biegł równolegle z rozwojem swojego najbardziej optymalnego systemu liczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 14/04/2013, 13:31 Quote Post

Polecam książkę Charles'a Seife; Zero - niebezpieczna idea gdzie jest pokazana historia tej liczby. I tak jak już wcześniej wielu zauważyło zero jest blisko nieskończoności. Ta bliskość oraz zależność zera od nieskończoności przeszkodziło starożytnym Grekom w poznaniu funkcji i całek. Brak idei nieskończoności. Nie zrozumienie ciągu zbieżnego do zera(wyścig Achillesa z żółwiem). Brak pojęcia nieskończoności np tego że Bóg może być nieograniczony. Ta idea była nie do pojęcia dla starożytnych Greków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 14/04/2013, 17:03 Quote Post

QUOTE(swatek)
Polecam książkę Charles'a Seife; Zero - niebezpieczna idea gdzie jest pokazana historia tej liczby. I tak jak już wcześniej wielu zauważyło zero jest blisko nieskończoności. Ta bliskość oraz zależność zera od nieskończoności przeszkodziło starożytnym Grekom w poznaniu funkcji i całek. Brak idei nieskończoności. Nie zrozumienie ciągu zbieżnego do zera(wyścig Achillesa z żółwiem). Brak pojęcia nieskończoności np tego że Bóg może być nieograniczony. Ta idea była nie do pojęcia dla starożytnych Greków.
To ja bym chętnie się dowiedział na podstawie jakich źródeł antycznych (jakieś przykłady konkretnych odniesień - konkretnych, tj. autor, dzieło, księga, ustęp/twierdzenie) taka teza - mam nadzieję, zę nie na podstawie pomysłow Zeno, bo doprawdy, rozciąganie jego poglądów na całość greckiej matematyki jest ckolwiek karkołomne. W szczególności chętnie dowiedziałbym się jak autor skomentował tekst nie tylko stricte matematycznego Apolloniosa "Konika" 2.44 ale i "popularnego" Platona "Theaitetos" 147d.
Spytałbym się też jak się odnosi do badań nad palimpsestem zawierającym "Metodę" Archimedesa, gdzie znaleziono stosowanie nieskończoności zarówno potencjalnej jak i aktualnej, gdyby nie to, ze książka jest najwyraźniej wcześniejsza niż wyniki tych badań (opis popularnonaukowy - jak na razie "Metoda" w nowym tłumaczeniu nie została opublikowana - Netz, Noel "Kodeks Archimedesa" s. 167-187).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej