Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Odnowienie" I RP

Maciej I Augustus Rex Poloniae

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 95.098

Maciej Nasiadek
Zawód: Uczen

post 20/09/2014, 19:30 Quote Post

Witam.
Otóż mam dwa pytania w tym jeden pomysł. Pierwsze z nich - czy są jakieś konkretne korzyści płynące z posiadania przez kraj dużego terytorium? Słyszałem, że jakieśtam są.
Numero duo - Co myślicie o tym żeby stworzyć twór podobny do I RP? Mam na myśli unię z Ukrainą, Białorusią, Litwą i innymi k. bałtyckimi? Chodzi mi o unię realną. Najlepiej z monarchią konstytucyjną. Byłoby to zdecentralizowane państwo unitarne. Myślicie, że byłyby z tego korzyści?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 20/09/2014, 19:33 Quote Post

Witam!
QUOTE(Maciej I Augustus Rex Poloniae @ 20/09/2014, 20:30)
Witam.
Otóż mam dwa pytania w tym jeden pomysł. Pierwsze z nich - czy są jakieś konkretne korzyści płynące z posiadania przez kraj dużego terytorium? Słyszałem, że jakieśtam są.
*

rolleyes.gif
CODE

Numero duo - Co myślicie o tym żeby stworzyć twór podobny do I RP? Mam na myśli unię z Ukrainą, Białorusią, Litwą i innymi k. bałtyckimi? Chodzi mi o unię realną. Najlepiej z monarchią konstytucyjną. Byłoby to zdecentralizowane państwo unitarne. Myślicie, że byłyby z tego korzyści?

No-dużo roboty dla policji i wojska.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 20/09/2014, 22:42 Quote Post

Słyszałem, że jakieśtam są.

Ma dużo ziemi wink.gif.
Ale to trzeba by pewnie zapytać Grenlandczyków, oni mają chyba największy kraj w stosunku do zamieszkujących go obywateli.

Generalnie ma się jeszcze dużo miejsca a i szanse na wystąpienie jakichś bogactw naturalnych przynajmniej teoretycznie rosną.

To ma być jakaś forma zabawy?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

katrinehistoryczka

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.095

Zawód: KLON arturus.mi³ośnik historii

post 21/09/2014, 10:35 Quote Post

Odnowienie I RP to pomysł nierealny.Po pierwsze już widzę jak Litwini,Białorusini ,,będą palić '' się do tej unii.Litwa również by nam odpowiedziała ,że unia jest nie potrzebna skoro już jesteśmy w Unii Europejskiej(chyba żeby utworzyć Konfederacje wink.gif ).Co do Białorusi to tworzy ona z Rosją twór o nazwie ZBIR (faktycznie są zbirami smile.gif )i musiała by mieć zgodę Kremla a Kreml wiadomo chce unii ale pod swoim przewodem wink.gif .Co do Ukrainy to w zaistniałym momencie ,może by się zgodzili ,ale nasze wojsko musiało by ruszyć z pomocą a my teraz domu mamy pilnować .Również to inne czasy ,narody te są w pełni świadome narodowo ,bały by się też ,,próby polonizacji''i dominacji kultury polskiej.Tak więc to jeszcze raz powiem nierealny pomysł (i niebezpieczny).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 21/09/2014, 11:41 Quote Post

Ad. Maciej;
Byłoby to zdecentralizowane państwo unitarne.
Co to za "zwierz"?
Gdy ja napiszę, że istnieje prawdomówny kłamca, to ktoś mi uwierzy?

User is offline  PMMini Profile Post #5

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 21/09/2014, 12:11 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 21/09/2014, 12:41)
Ad. Maciej;
Byłoby to zdecentralizowane państwo unitarne.
Co to za "zwierz"?
Gdy ja napiszę, że istnieje prawdomówny kłamca, to ktoś mi uwierzy?
*

Ano taki:
Państwa unitarne możemy podzielić na państwa scentralizowane i zdecentralizowane.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_unitarne

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Tromp

Bart³omiej Kucharski

post 21/09/2014, 12:13 Quote Post

QUOTE(katrinehistoryczka @ 21/09/2014, 11:35)
Odnowienie I RP to pomysł nierealny.Po pierwsze już widzę jak Litwini,Białorusini ,,będą palić '' się do tej unii.Litwa również by nam odpowiedziała ,że unia jest nie potrzebna skoro już jesteśmy w Unii Europejskiej(chyba żeby utworzyć Konfederacje  wink.gif ).Co do Białorusi to tworzy ona z Rosją twór o nazwie ZBIR (faktycznie są zbirami  smile.gif )i musiała by mieć zgodę Kremla a Kreml wiadomo chce unii ale pod swoim przewodem  wink.gif .Co do Ukrainy to w zaistniałym momencie ,może by się zgodzili ,ale nasze wojsko musiało by ruszyć z pomocą a my teraz domu mamy pilnować .Również to inne czasy ,narody te są w pełni świadome narodowo ,bały by się też ,,próby polonizacji''i dominacji kultury polskiej.Tak więc to jeszcze raz powiem nierealny pomysł (i niebezpieczny).
*

Do tego wszystkiego, by móc się zgodzić w pełni, należałoby dopisać "na razie" lub "w najbliższej przyszłości".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Alexander Malinowski2

VII ranga
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski

post 21/09/2014, 12:18 Quote Post

Duże państwo ma mnóstwo zalet. Mnóstwo ziemi, które można nadawać za zasługi.
Dużo bogactw mineralnych, kontrola nad szlakami handlowymi. Lepsza pozycja negocjacyjna, co się przekłada na narzucanie innym warunków.

W przypadku I RP myślę, że gdyby nastąpił rozpad NATO i EU, to Polska może zaproponować Europę Jagielonów bis, czyli od Wiednia do Dorpatu. Oczywiście, pod warunkiem, że USA będą naszym sojusznikiem, a my rozciągniemy ten sojusz na "małe kraje w pobliżu".
Niemcy jak zwykle będą neutralne, ale może pod naciskiem USA udzielą wsparcie temu tworowi.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

katrinehistoryczka

II ranga
**

post 21/09/2014, 12:26 Quote Post

No już to widzę jak po rozpadzie UE i NATO a nawet bez tego Niemcy by się cieszyli z ,,potężnego tworu''pod przewodnictwem Polski.Amerykanie naprawdę musieli by być ,,lojalnymi sojusznikami'',który zmusi Niemcy smile.gif do popierania tego związku.Oni jako alternatywę zawsze mogą odnowić sojusz z Rosją i unicestwić zbyt ambitne plany (pomysły)państw tego regionu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 21/09/2014, 12:41 Quote Post

Ad. Rafał;
Ano taki:

Decentralizacja na poziomie powiatów?
Toż to właśnie unitaryzm.
Nawet Józkowi P. nie marzyło się coś takiego.
To już prędzej Roman D. kombinował z państwem unitarnym.
Ale jemu też się nie udało.

Federacja? Być może, ale na równych prawach.

Problem niektórych Polaków polega na myśleniu w rosyjskim stylu.
"To, my was przygarniemy i będziemy wam mówić jak należy żyć".

User is offline  PMMini Profile Post #10

Tromp

Bart³omiej Kucharski

post 21/09/2014, 12:43 Quote Post

QUOTE(katrinehistoryczka @ 21/09/2014, 13:26)
No już to widzę jak po rozpadzie UE i NATO a nawet bez tego Niemcy by się cieszyli z ,,potężnego tworu''pod przewodnictwem Polski.Amerykanie naprawdę musieli by być ,,lojalnymi sojusznikami'',który zmusi Niemcy  smile.gif do popierania tego związku.Oni jako alternatywę zawsze mogą odnowić sojusz z Rosją i unicestwić zbyt ambitne plany (pomysły)państw tego regionu.
*

I na pewno Brytyjczycy i Francuzi ze zbliżenia Berlina z Moskwą by się ucieszyli-podobnie zresztą Skandynawowie smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

katrinehistoryczka

II ranga
**

post 21/09/2014, 13:28 Quote Post

Szykuje się Trompie ,,Siedmiu przeciw Tebom''. wink.gif smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 21/09/2014, 13:59 Quote Post

Takich tematów, z których nic zresztą nie wynikło, nie było aby już z tysiąc pińćset, czy tylko mi się zdaje?

User is offline  PMMini Profile Post #13

pseudomiles

VII ranga
Nr użytkownika: 38.593

post 22/09/2014, 10:40 Quote Post

Odnowienie I RP to pomysł nierealny.
Realne są:
- współpraca Polski z sojusznikami z regionu, gdzie Polska będzie "pierwszym wśród równych", podobnie jak w unii z Litwą niegdyś
- reforma wewnętrzna polskiego państwa w kierunku postawienia na wartości tworzące dawniej kulturę polityczną Rzeczypospolitej szlacheckiej: decentralizacja-militaryzm-tolerancja-ustrój mieszany monarchiczno-republikański-złota wolność obywateli-brak kompleksów-patriotyzm-chrześcijaństwo. Oto prawdziwie polska pigułka!).

Ten post był edytowany przez pseudomiles: 22/09/2014, 10:48

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Ulfberht

III ranga
Nr użytkownika: 94.874

post 22/09/2014, 13:22 Quote Post

Wątpię aby Litwini chcieli by żyć w takim tworze,takie coś mogłoby się udać w przypadku militarnej interwencji wojsk polskich,ale raczej Polska miałaby marne szanse na podbicie innych krajów.Nie jestem pewien czy takie coś byłoby dla Polski opłacalne na dłuższą metę,ale to tylko moje zdanie.
Jedyna korzyść,która płynie z odnowienia I RP,to zwrot dawnych majątków szlacheckich,bo zakładam,że będzie przywrócona stara szlachta i na podstawie stosownych dokumentów potomkowie odzyskają to co im się należy wink.gif

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 22/09/2014, 13:26

User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej