Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

123 Strony « < 121 122 123 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Listopadowe - czy miało szansę wygrać?, Czyli historia PL według Łojka

Lord of Prussia

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany

post 15/07/2017, 20:06 Quote Post

Ignorujesz Prusy! Dla Rosji to może i były peryferia. Dla Prus Polska to był miecz Damoklesa nad głową. Polska wcześniej czy później upomniałaby się o ziemie polskie a wtedy to była istotna część państwa i jego gospodarki. Prus zwyczajnie nie było stać na tolerowanie samodzielnej Polski. Musiałyby uderzyć chyba żeby rządzili nimi idioci. A nie rządzili co niejeden raz udowodnili.

A wracając do Rosji. Ja nie podważam możliwości sukcesu w kampanii 1831 roku. Nie takie rzeczy świat widział. Ja twierdzę tylko, że nie było żadnej możliwości wygrania wojny z Rosją. Ratowało nas rozwiązanie polityczne, które było do wynegocjowania. Ale zgubił nas maksymalizm połączony z kompletnym nieliczeniem sie z koniunkturą. Jedynym wyjaśnieniem, poza dziecinadą, wydaje mi się być inny cel powstania niż był głoszony. Wiele wskazuje na to, że nie chodziło o niepodległość Polski a o rozwalenie rRosji jakąś mityczną rewolucją. Przynajmniej takie marzenia miały popowstaniowe środowiska emigracyjne. Już Zaliwski w 1833 miał ochotę na wywołanie rewolucji...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1831

kontousuniete170817

Unregistered

post 16/07/2017, 11:38 Quote Post

Nie ignoruję Prus.

Za to ty ignorujesz epidemię Cholery.

Armia Gneisenaua (szef sztabu von Clausewitz, zmarł w listopadzie 1831 r. z powodu tej choroby), która stała kordonem na granicy z KP miała za zadanie osłonę terenów Prus przed niekontrolowanym napływem ludności cywilnej i wojsk, które miałby iść na internowanie.

Ten post był edytowany przez vyss: 16/07/2017, 11:38

Post #1832

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 16/07/2017, 18:55 Quote Post

Chcesz powiedzieć, że cholera zmieniła interesy Prus? Były na nią jakoś szczególnie wrażliwe politycznie? Cholera nie powstrzymała ani Rosjan, ani Polaków. Dlaczego miałaby powstrzymać Prusy? Jakieś zmiany terminów, kierunkóœ czy blokady tak, ale nic więcej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1833

kontousuniete170817

Unregistered

post 17/07/2017, 16:42 Quote Post

A co jest dziwnego w tak postawionej hipotezie?

Bibliografia historii polski XIX wieku, t. I, 1815-1831, (Ossolineum) Warszawa-Wrocław 1958, s. 544,545, przedstawia wszystkie znane (rok 1958) prace traktujące o udziale Prus za ten okres i jest ich ledwo półtorej strony, z czego większość są to wspomnienia uczestników tj. ochotników z Wielkopolski czy ze Śląska, oraz kilka niemieckojęzycznych publikacji z XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Z nową zaktualizowaną Bibliografią... się nie spotkałem, ale swego czasu przesiedziałem ładnych parę dni(czy raczej tygodni) w bibliotekach Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Wrocławskiej szukając przy okazji pisania pracy na polibudzie, hobbystycznie materiałów dotyczących roku 1831, czyli co tam mi wpadło od Roczników Humanistycznych, po Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego (obecnie Kwartalnik Historii Żydów) - wiele tekstów jakie znalazłem (niektóre naprawdę rzadko dostępne) przedstawiało analizy udziału poszczególnych województw, kościoła (czy nawet wybranych diecezji), po szwadrony żydowskie. I może raz lub dwa spotkałem się z tekstem, który podawał coś o Prusach, ale na pewno nie było tam nic o czym my tutaj dyskutujemy.

Zatem chyba nie zdziwi ciebie moja kolejna hipoteza, że o udziale Prus w roku 1830/31 napisano niewiele?

Nie jest mi znane opracowanie naukowe, które traktuje w sposób całościowy i wieloaspektowy to zagadnienie (mowa oczywiście o takim, które jest oparte o źródła niemieckie).

Przed Cholerą, nawet Rosjanie czuli respekt (na co zmarł Dybicz?): http://www.historycy.org/index.php?showtopic=123154

Ten post był edytowany przez vyss: 17/07/2017, 16:59

Post #1834

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 18/07/2017, 20:11 Quote Post

No to mówimy o różnych rzeczach. Oczywiście masz rację w tym co piszesz ale ja myślę o czymś innym. Chodzi mi o to, że niezależnie od cholery czy innych czynników wpływajacych na bieżące działania Prus był jeszcze ich interes nadrzędny. Tym interesem było niedopuszczenie do powstania jakiejkolwiek formy suwerennego paµstwa polskiego bo takie państwo wcześniej czy później podjęłoby próby odzyskania dawnych ziem polskich. Królestwo Polskie tolerowali bo na przeciwstawienie się Rosji byli zbyt słabi.
Swoją drogą ciekawe byłoby dokłądne zbadanie archiwów niemieckich pod kątem zakulisowych działań Prus mających na celu podburzanie Polaków przeciwko Rosji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1835

kontousuniete170817

Unregistered

post 18/07/2017, 21:10 Quote Post

Zapoznaj się Lordzie z artykułem Henryka Kocója, pt. Prasa polska 1830-1831 r. o stosunku Prus do powstania listopadowego, który ukazał się [w:] Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego, t.3, nr. 1, 1963: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roczni...3-n1-s63-71.pdf

I powiedz mi jakie wyciągnąłeś z niego wnioski.

Ja przymierzam się do lektury.

Pozdr.

Post #1836

Lord of Prussia

IV ranga

Adam Kowalczyk

post 20/07/2017, 21:32 Quote Post

No cóż. Ciekawy przegląd wyrywków z ówczesnej prasy. Nie dziwi i bez tego znana życzliwość Saksończyków dla Polaków. Uderza natomiast powszechne chciejstwo w artykułach prasy polskiej. Takie zaklinanie rzeczywistośc. A już zupełnie powalające są artykuły o tym, że Francja rozpocznie wojnę w Prusami w naszej obronie. Moją uwagę zwrócił fragment "tylko wyżsi oficerowie i urzędnicy dobrze płatni nienawidzą Polaków". Akurat ci ludzie wiedzieli jakie są intencje rządu i jak się do nich dostosować.
Brakuje mi tu (może ich nie było) oficjalnych wystąpień władz Prus w sprawie naszego powstania. A jeszcze bardziej kwerendy po pruskich archiwach. Oczywiście nie mam pretensji do autora bo tematem artykułu był przeglad prasy i to co napisał jest ciekawe.
W tym wszystkim należy pamiętać, że jest to przegląd prasy polskiej czyli tego co ówcześni dziennikarze polscy myśleli, że myślą Prusacy.

Ten post był edytowany przez Lord of Prussia: 20/07/2017, 21:33

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1837

123 Strony « < 121 122 123 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej