Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiktor Poliszczuk
     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 3/01/2015, 20:43 Quote Post

QUOTE
- UPA z uwagi na cele i metody działania nie była formacją partyzancką i narodowowyzwoleńczą
- głównym celem powołania UPA było przeprowadzenie ludobójstwa na ludności polskiej

Nie czytałem prac pana Poliszczuka ponieważ zniechęciły mnie opinie tu przedstawiane (staram się nie czytać autorów wpadających w skrajności).

Jeśli prezentowany fragment jest rzeczywiście stwierdzeniem pana Poliszczuka to śmiem się z nim nie zgodzić. A tym co się z nim zgadzają zadać pytanie.
W jakim celu ( skoro nie był to "element" uzyskania niepodległości) UPA mordowała wszystkich "obcych" na terenie Wołynia?
("Obcy" - to zdecydowanie w większości Polacy ale przecież byli również Czesi czy Litwini)

Ten post był edytowany przez gtsw64: 3/01/2015, 20:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 3/01/2015, 21:10 Quote Post

gtsw64: zacytowales dwa zdania z postu # 10 (na przyszlosc bede wdzieczny kiedy cytujac, podasz autora cytatu) napisane przez uzytkownika ktory ostatni raz goscil na Forum 5 lat temu. Nie jest podane z jakiej pracy Poliszczuka jest cytat w poscie # 10, nie wiadomo nawet, czy autorem tych slow jest Poliszczuk czy tez zostalo to skopiowane z jakiejs recenzji, artykulu itp itd.
Przyznasz, ze opiniowanie ksiazek jest miarodajne tylko wtedy kiedy opiniotworca osobiscie zapozna sie z dana ksiazka. Opinie o Poliszczuku-autorze moga byc rozne i szczerze mowiac obawiam sie, ze subiektywnosc opinii czesto moze byc efektem irytacji pewnych srodowisk, irytacji spowodowanej poruszana tematyka.
Bibliografia Poliszczuka jest spora:
Gorzka prawda - zbrodniczość OUN-UPA- rozprawa doktorska, Toronto, 1994, Wydawnictwo: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, ISBN 83-901947-8-3
Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego według Dmytra Doncowa, Wydawnictwo: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyń, Warszawa 1995
Apokalipsa według Wiktora Ukraińca, Toronto, 1996
Fałszowanie historii najnowszej Ukrainy, Toronto, 1996,
Ocena polityczna i prawna OUN i UPA, (także w wersji angielskiej: Legal and political assessment of the OUN and UPA), Toronto, 1997, ISBN 0-9699444-4-6
Akcja Wisła - próba oceny, Toronto, 1997,
Zginęli z rąk ukraińskich, Toronto, 1998,
Pojęcie integralnego nacjonalizmu ukraińskiego, Toronto, 1997,
Posłanie do braci Polaków. Prawosławnego Ukraińca w 55-tą rocznicę mordów wołyńskich., Toronto - Warszawa 1998, ISBN 0-9699444-7-0
Manowce polskich historyków, Toronto, 1998,
Ukraińskie ofiary OUN-UPA, Toronto, 1998,
Rok 1943: OUN Bandery na Wołyniu, Warszawa 2002
Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu t. I, Wyd. Wiktora Poliszczuka, Toronto, 2003,
Dowody zbrodni OUN i UPA - Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu, t. II, Toronto, 2000 - rozprawa habilitacyjna. Wydanie polskie - Wydawnictwo NORTOM, ISBN 0-9685668-1-2
Nacjonalizm ukraiński w dokumentach - integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu cz.1, t. III, Toronto 2002,
Nacjonalizm ukraiński w dokumentach - integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu cz.2, t. IV, Toronto 2002,
Nacjonalizm ukraiński w dokumentach - integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu cz.3, t. V, Toronto 2003,
Ludobójstwo nagrodzone, 2003
Gwałt na prawdzie. O zbrodniach OUN Bandery, Toronto, 2003,
Gorzka prawda: cień Bandery nad zbrodnią ludobójstwa, Toronto, Warszawa (wydawnictwo Antyk), 2005,
Doktryna D.Doncowa - tekst i analiza, Toronto, 2006
Podręcznik nacjonalisty ukraińskiego (katastrofalny stan nauki polskiej). Toronto: Glaukopis, 2006
- plus artykuly, recenzje itp.
Piec lat temu, w tym watku, napisalem:
Zdecydowana wiekszosc dyskutantow uwaza Poliszczuka za rzetelnego historyka.
Nie sadze, ze opinia ta ulegla zmianie w ciagu ostatnich pieciu lat.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 3/01/2015, 21:37 Quote Post

Net_Skater
Odnośnie cytatu - moja gafa
QUOTE
Przyznasz, ze opiniowanie ksiazek jest miarodajne tylko wtedy kiedy opiniotworca osobiscie zapozna sie z dana ksiazka
.Całkowita zgoda. Ale w całej masie pozycji obecnie dostępnej rozpoczynając przygodę z danym tematem na początek trzeba od czegoś zacząć. Poza tym nie zawsze mamy czas a chęć pznania tematu dużą (nie koniecznie na poziomie akademickim).
Dlatego też (przynajmniej ja) wchodząc na nieznany grunt staram się zaczerpnąć przynajmniej minimum informacji na temat autorów. Dlatego też rozpocząłem moją edukację ( i nie żałuję) od pana G. Motyki. Dopiero po jakimś czasie zdecydowałem się na państwo Siemaszków. Gdyby problem ukraiński chciał zgłębiać dalej zapewne dotarł bym do pana Poliszczuka.
QUOTE
Zdecydowana wiekszosc dyskutantow uwaza Poliszczuka za rzetelnego historyka.
Nie sadze, ze opinia ta ulegla zmianie w ciagu ostatnich pieciu lat.

Nie mam podstaw do podważenia.
Co do autentyczności stwierdzenie - skoro jest to staram się na nie odpowiedzieć.

Ten post był edytowany przez gtsw64: 3/01/2015, 21:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
adas80
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 437
Nr użytkownika: 49.021

adam poleski
Stopień akademicki: brak
Zawód: student
 
 
post 4/01/2015, 11:40 Quote Post

Poliszczuk to politolog-ideolog, według mnie trudno go nazwać historykiem. Właściwie zajmował się wyłącznie pisaniem o ideologii ukraińskiego nacjonalizmu. Na takie wolne tematy można bez większego wysiłku sypać książkami z rękawa. Poliszczuk w ciągu ok. 10 lat wydał z 20 książek !!! Dla porównania np. Motyka w ciągu 18 lat napisał ich chyba 6 przy czym jedną razem z Wnukiem.

Myślę że niewiele osób czytało Poliszczuka nawet wśród jego obrońców. To książki przez które ciężko przebrnąć. Przedstawiają poglądy autora na temat ukraińskiego nacjonalizmu, przynajmniej dla mnie to temat mało ciekawy. Poliszczuk najlepiej się czuje w ideologicznych rozważaniach, gdzie można lać wodę do woli. Właściwie do tego sprowadza się cała jego twórczość „naukowa”.

W niewielu miejscach gdzie Poliszczuk odnosi się do konkretnych wydarzeń, powtarza je za wcześniejszymi publikacjami, dodając tylko swoje komentarze. Czasem tak marne że wstyd. Jego krytyka publikacji historyków zajmujących się tematem jest na poziomie ucznia liceum.

Jak sadzę jego zwolennicy tak są nim zachwyceni, bo totalnie krytykował OUN i UPA a czy ta krytyka miała jakąś wartość naukowa nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Ten post był edytowany przez adas80: 4/01/2015, 11:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
adas80
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 437
Nr użytkownika: 49.021

adam poleski
Stopień akademicki: brak
Zawód: student
 
 
post 5/01/2015, 7:20 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 3/01/2015, 12:06)
Cos w tym jest. W latach osiemdziesiatych niektore polonijne organizacje prosolidarnosciowe podejmowaly proby nawiazania wspolpracy z organizacjami kanadyjskich Ukraincow. Nic z tego nie wyszlo, spotykaly sie z niemalze wroga niechecia.
N_S


Czy mógłbyś podać jakieś przykłady, bo znam wspólne inicjatywy i wystąpienia byłych członków UPA i AK ale o przypadkach podejmowania przez Polaków prób współpracy z Ukraińcami, które spotykały się z niemalze wroga niechecia nie słyszałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 6/01/2015, 13:45 Quote Post

adas80:
To byly lata osiemdziesiate, czyli dawno. Bylem zangazowany w dzialalnosc Conference of Solidarity Support Organizations (kliknij na Wiki, zobaczysz co to bylo) I kilkanascie razy, z roznych powodow jezdzilem do Kanady. Spotkania, zebrania, narady itp itp. Mowilo sie o wielu rzeczach. Nazwijmy je: "dyskretnych".
Jednym z elementow dzialalnosci bylo zaangazowanie jak najwiekszej ilosci grup narodowosciowych ktorych z powodow historycznych powinien jednoczyc wspolny cel. Ukraincy byli jedna z nich, byli zorganizowani, mieli dostep do miejsc i ludzi. W rozmowach ze "swoimi" pytalem o taka mozliwosc, pytalem czy sa kontakty, czy starano sie ich zainteresowac sprawa. Odpowiadano im, ze byly proby ale odzew byl zimno-negatywny.
Nie przedstawie tu zadnych "twardych" dowodow - bo ich nie ma. Takich niepowodzen nie dokumentowano, nie pamietam nawet polonijnych z ktorymi rozmawialem. To bylo dawno temu.
Ale pamietam, ze temat byl poruszany w rozmowach z nimi i pamietam moje zaskoczenie bo u mnie, w USA, mielismy dobre kontakty z np. Kubanczykami, Czechami, Litwinami, Afganczykami.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
adas80
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 437
Nr użytkownika: 49.021

adam poleski
Stopień akademicki: brak
Zawód: student
 
 
post 6/01/2015, 19:05 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 6/01/2015, 14:45)
To byly lata osiemdziesiate...
*



Szkoda że nie da się tego opisać ze szczegółami, byłby to ciekawy epizod dotyczący tworzenia w latach osiemdziesiątych na emigracji wspólnego frontu, który co nie bez znaczenia w tych okolicznościach, Ukraińcy starali się zbudować już od lat czterdziestych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
StriczuLDZ
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 97.118

Zawód: Uczeñ
 
 
post 10/05/2015, 16:44 Quote Post

Okazuje że się jednak istnieją ludzie na Ukrainie, podzielający zdanie że UPA/OUN to organizacja zbrodnicza, która zabijała także swoich rodaków którzy sprzeciwiali się ideologii Bandery.., szacunek też za odwagę za głoszenie swoich tez i poglądów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 10/05/2015, 17:23 Quote Post

Swego czasu miałam kilka książek Poliszczuka, przeczytałam je, dziś chciałam na potrzeby tej dyskusji do nich sięgnąć. Niestety, ktoś mi je podkradł. To także świadczy o tym, że jego publikacje są ciekawe, nie kradnie się książek cegieł.
Dla mnie Poliszczuk jest interesujący z jednego punktu widzenia. Jeden z nielicznych ukraińskich historyków niegloryfikujących OUN/UPA. Fakt, że jego domeną była ideologia ale przecież to na niej wyrosło ludobójstwo. Poruszał także temat zbrodni dokonanych na przedstawicielach narodu ukraińskiego, burzył mit tworzony przez Ukraińców na emigracji więc nie cieszył się popularnością. Wystarczy na jakimkolwiek forum wspominać o mordach UPA, SB OUN na ludności ukraińskiej, łemkowskiej, rusińskiej, grekokatolickiej a już lecą gromy. Wystarczy wspomnieć np.o tym, że dramat w Terce w dużej mierze był spowodowany przez UPA i grekokatolika Hrycia Łoszycię, któremu zamordowali Ukraińcy z lasu m.in. ojca i mścił się m.in. na rodzinie swojej ciotki aby wybuchły od razu oskarżenia, że to nieprawda, wymysł. Poliszczuk był pewnym etapem w dziejach badania zbrodni OUN/UPA, ten rozdział został już zamknięty, ale warto z nim się krytycznie zapoznać mając naszą współczesną wiedzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

3 Strony < 1 2 3 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej