Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bornholm - Slowianie i Burgundowie,
     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 11/07/2009, 19:46 Quote Post


QUOTE
QUOTE(Nordic @ 11/07/2009, 19:17)
Byc moze nie widac tego w moich wczesniejszych postach, ale nie jestem mezczyzna wink.gif

Nie pozostaje mi nic innego jak pamiętać o tym. wink.gif

Spoko, nic sie nie stalo smile.gif A i moj nick jest taki dosc neutralny, wiec o pomylke latwo smile.gif
QUOTE
W taki razie Bornholm nie był jedynym miejscem przemieszczenia się, np. Burgundów. Albo też Burgundowie nie siedzieli tam długo lub też nie była to ich stała "baza" tylko czasowa.

Czyli rodzaj krotkiego postoju w podrozy z...terenow szwedzkich? norweskich?

QUOTE
To tak jak z tymi pochówka mi psów u progu domostwa burgundzkiego, tj. kultury luboszyckiej, jak podaje G. Domański i Magdalena Mączyńska.

Dzieki za info. Jak widze, koniecznie musze zdobyc tego Domanskiego smile.gif
Co do pochowkow czaszek koni pod progiem - zdarzaly sie one na Bornholmie i w pozostalych regionach Danii nawet do bodajze XVII w.
QUOTE
No właśnie, "bo wielkim podróżnikiem był", ale też jednym z nielicznych, którzy w dobie wczesnego średniowiecza opisał północną Europę. I właśnie wielu kronikarzy opisujących przy okazji pewne tereny, w formie kompilacji, wykorzystywało informacje m. in. Wulfstana. smile.gif

Zartowalam smile.gif Nie umniejszam zaslug Wulfstana, absolutnie!
Ale nawet i on mial prawo sie pomylic wink.gif Ze nie wspomne o nastepnych kronikarzach, korzystajacych z jego opisu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 20:44 Quote Post

QUOTE(Nordic @ 11/07/2009, 20:46)
Czyli rodzaj krotkiego postoju w podrozy z...terenow szwedzkich? norweskich?

Szwedzkich i duńskich. Sugeruję się "bliskością" tych ziem względem Bornholmu. Ale tak sobie myślę, podróż z Danii na Bornholm, kiedy można było wyruszyć, np. do północnych Niemiec? wink.gif Dziwne. Zresztą czort ich jeden wie! Może blokowani byli, np. przez Sasów i Anglów. Rzekomo ludność burgundzka przebywał róneiż na terenie Polski (kultura luboszycka).

QUOTE
Dzieki za info. Jak widze, koniecznie musze zdobyc tego Domanskiego smile.gif
Co do pochowkow czaszek koni pod progiem - zdarzaly sie one na Bornholmie i w pozostalych regionach Danii nawet do bodajze XVII w.

Były to typowe wota dla przebłagania bogów o pomyślność i dobre mieszkanie. Do dzisiaj remontujący budowniczowie stare kamienice w Londynie, między ścianami odnajdują zdeponowane kurczaki, gołębie, kaczki, koty, psy i różne gryzonie. smile.gif

QUOTE
Zartowalam smile.gif Nie umniejszam zaslug Wulfstana, absolutnie!
Ale nawet i on mial prawo sie pomylic wink.gif Ze nie wspomne o nastepnych kronikarzach, korzystajacych z jego opisu.

Dokładnie! wink.gif

A propos plakietek Guldgubber; świetne teorie na ten temat słyszałem na wykładzie prof. Rudolfa Simka z Bonn.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 11/07/2009, 21:08 Quote Post

QUOTE
Szwedzkich i duńskich. Sugeruję się "bliskością" tych ziem względem Bornholmu. Ale tak sobie myślę, podróż z Danii na Bornholm, kiedy można było wyruszyć, np. do północnych Niemiec? wink.gif Dziwne. Zresztą czort ich jeden wie! Może blokowani byli, np. przez Sasów i Anglów. Rzekomo ludność burgundzka przebywał róneiż na terenie Polski (kultura luboszycka).

Tez mnie zastanawia tak okrezna droga na kontynent z np. Zelandii czy nawet Jutlandii! poprzez Bornholm. Dlatego sugerowalam terytoria norweskie lub szwedzkie, bo wowczas Bornholm jest niejako po drodze wink.gif
QUOTE
Były to typowe wota dla przebłagania bogów o pomyślność i dobre mieszkanie

To wiem smile.gif Cieakwe jedynie, ze ten zwyczaj utrzymal sie tak dlugo po wprowadzeniu chrzescijanstwa. Pewnie w mysl zasady, ze strzezonego Pan Bog strzeze biggrin.gif

QUOTE
A propos plakietek Guldgubber; świetne teorie na ten temat słyszałem na wykładzie prof. Rudolfa Simka z Bonn.

Moge prosic o jakis link /po ang./ lub streszczenie?
Bo czytam wlasnie znakomita ksiazke o Sorte Muld, wydana przez Muzeum Bornholmu i chetnie porownam. Notabene wiem, ze pracuja nad jej tlumaczeniem na ang., powinna byc gotowa w tym roku. Tak podaje, na wszelki wypadek, jesli cie interesuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 21:21 Quote Post

QUOTE(Nordic @ 11/07/2009, 22:08)
Tez mnie zastanawia tak okrezna droga na kontynent z np. Zelandii czy nawet Jutlandii! poprzez Bornholm. Dlatego sugerowalam terytoria norweskie lub szwedzkie, bo wowczas Bornholm jest niejako po drodze wink.gif

Sugerujesz norweskie ziemie Burgundów?

QUOTE
To wiem smile.gif Cieakwe jedynie, ze ten zwyczaj utrzymal sie tak dlugo po wprowadzeniu chrzescijanstwa. Pewnie w mysl zasady, ze strzezonego Pan Bog strzeze biggrin.gif

Pewnie i tak. smile.gif Wiesz, np. na Islandii Snorri Sturluson, jeden z najwybitniejszych Skandynawów doby Średniowiecza, chrześcijanin, pisał o starych zwyczajach w Eddach, nie pomijając bogów nordyckich. smile.gif W ogóle Skandynawia była swojego rodzaju skansenem dawnych zwyczajów pogańskich w świecie zdominowanym przez Kościół. W Królestwie Szweckim mieli z tego powodu duże problemy. rolleyes.gif

QUOTE
Moge prosic o jakis link /po ang./ lub streszczenie?
Bo czytam wlasnie znakomita ksiazke o Sorte Muld, wydana przez Muzeum Bornholmu i chetnie porownam. Notabene wiem, ze pracuja nad jej tlumaczeniem na ang., powinna byc gotowa w tym roku. Tak podaje, na wszelki wypadek, jesli cie interesuje.

Niestety, nie jestem w stanie podać Ci tej informacji. Mogę jedynie odwołać Cię do jego pozycji bibliograficznych (ang. i niem.). Szczególną uwagę zwróć proszę na jego wersję mitologii germańskiej. Wpisz w wyszukiwarkę nazwisko "Rudolf Simek" i powinnaś coś znaleźć. Polecam też Leszka P. Słupeckiego, Jakuba Morawca, Fiodora Uspensky'ego, Pernille Herrmann, Armann Jacobsson'a, Asdis Egilsdottir, Petera J. Schjodt'a.
To o Sorte Muld wydaje się ciekawe. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 11/07/2009, 21:40 Quote Post

QUOTE
Sugerujesz norweskie ziemie Burgundów?

Nie mam wystarczajacej wiedzy, by sie wypowiadac na temat ew. Burgundow w Norwegii smile.gif Szwecja lezy najblizej, droga morska jest z Simrishamn do pln. brzegow Bornholmu ok. 30 km. Zreszta juz w neolicie transportowano ze Szwecji krzemien, bo ten bornholmski to byly jedynie male konkrecje.
Ew. moze doszli z Norwegii na piechote?

QUOTE
W ogóle Skandynawia była swojego rodzaju skansenem dawnych zwyczajów pogańskich w świecie zdominowanym przez Kościół. W Królestwie Szewdzkim mieli z tego powodu duże problemy.  rolleyes.gif

Ej, chyba nie tylko Skandynawia biggrin.gif
Do dzis istnieja na Bialorusi i w pln.-wsch. Polsce tzw. szeptuchy. Zazwyczaj ''odmawiaja urok'' lub lecza choroby wink.gif
QUOTE
Niestety, nie jestem w stanie podać Ci tej informacji. Mogę jedynie odwołać Cię do jego pozycji bibliograficznych (ang. i niem.). Szczególną uwagę zwróć proszę na jego wersję mitologii germańskiej. Wpisz w wyszukiwarkę nazwisko "Rudolf Simek" i powinnaś coś znaleźć.

OK, dzieki. Bede szukac.
QUOTE
To o Sorte Muld wydaje się ciekawe. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat? wink.gif

W najwiekszym streszczeniu: ostatnie wykopaliska trwaly 25 lat. Bardzo wiele znalezisk z epoki zelaza - ceramika, ozdoby, bron, slady tekstyliow i /chyba/ domow. Pisze ''chyba'', bo dopiero zaczelam czytac.
No, i rzecz jasna Guldgubber smile.gif Ponad 2500 sztuk, czyli 80 proc. wszystkich znalezionych w calej Skandynawii. Teoria, ze bylo to miejsce centralne/?/, po dunsku ''centralplads''. Czyli centrum administracyjne, handlowe i zapewne z jakas swiatynia lub innym miejscem kultu. Moze tam mieszkal kiedys wspominany potem przez Wulfstana krol bornholmski?
Teoria o funkcji Guldgubber: dary wotywne dla owczesnych bozkow. Glownie ''bite'', jak kiedys pieniadze, przy pomocy specjalnego ''stempla''. Niektore wyrabiane recznie.
Na ogol stylizowane figurki meskie, bogato odziane, ze scpeterem i/lub kielichem. Znacznie rzadziej - kobiece lub pary. Niektore z postaciami zwierzat /te wykonane ''recznie''/.
Teoria: z odwolaniami do mitologii germanskiej /nordyjskiej/, lecz wzorowane na monetach rzymskich. Funkcja wotywna, jak juz pisalam wczesniej.
Btw: czy okreslenie ''plakietki'' w odniesieniu do tych figurek jest przyjete w polskiej terminologii? Bo one sa bardzo cienkie i kruche, wiec pelnily chyba funkcje jedynie jednorazowa. Widziales je kiedys na wlasne oczy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 11/07/2009, 21:46 Quote Post

Moze otworzymy nowy watek o Guldgubber?
Czy moglbys skopiowac te dotychczasowe posty o Guldgubber i stworzyc nowy watek tylko o nich?
Bo od Slowian i Burgundow w tytule tego watku doszlismy do zupelnie innego zagadnienia, chociaz tez bornholmskiego biggrin.gif
A i sam temat Guldgubber nie ma nic wspolnego z Historia Polski > CZASY PRZODKÓW > Czasy przodków ogólnie

Tylko plz podaj mi potem link do watku, bo inaczej nie znajde wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 21:53 Quote Post

Rudolf Simek używał formy "badge" - wykład był po angielsku. Na seminarium rozmawialiśmy po niemiecku i używał sformułowania "Abzeichen", więc stąd ta plakietka. Zresztą Leszek P. Słupecki również używa formy "plakietka".

Sorry, ale na resztę postu chciałbym odpowiedzieć jutro, ok? smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 11/07/2009, 21:55 Quote Post

QUOTE
Rudolf Simek używał formy "badge" - wykład był po angielsku. Na seminarium rozmawialiśmy po niemiecku i używał sformułowania "Abzeichen", więc stąd ta plakietka. Zresztą Leszek P. Słupecki również używa formy "plakietka".

OK, dzieki smile.gif
QUOTE
Sorry, ale na resztę postu chciałbym odpowiedzieć jutro, ok? smile.gif

No problem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 23:32 Quote Post

QUOTE(Nordic @ 11/07/2009, 22:40)
Nie mam wystarczajacej wiedzy, by sie wypowiadac na temat ew. Burgundow w Norwegii smile.gif Szwecja lezy najblizej, droga morska jest z Simrishamn do pln. brzegow Bornholmu ok. 30 km. Zreszta juz w neolicie transportowano ze Szwecji krzemien, bo ten bornholmski to byly jedynie male konkrecje.
Ew. moze doszli z Norwegii na piechote?

Według mnie Burgundowie mogli mieć swoje pierwotne siedziby albo w Danii albo w Szwecji. Pamiętajmy, że tak jak Goci i Wandalowie, należeli oni do Germanów wschodnich, zarówno pod kątem lingwistycznym, jak i terytorialnym. Dobrze na ten temat pisze Reinhard Wenskus oraz Herwig Wolfram.

QUOTE
Ej, chyba nie tylko Skandynawia biggrin.gif
Do dzis istnieja na Bialorusi i w pln.-wsch. Polsce tzw. szeptuchy. Zazwyczaj ''odmawiaja urok'' lub lecza choroby wink.gif

Nie no, masz rację. Cała Europa "neofica" usiana była terenami, gdzie do późnego okresu nowożytnego (nawet dzisiaj) odwoływano się do starych praktyk, guseł i zwyczajów. wink.gif Skupiłem się na Skandynawii, ponieważ zakres naszej dyskusji zawezył się siłą faktu na Szwecji, Danii oraz Norwegii. smile.gif Dobrze na temat wróżbiarstwa i nie tylko pisze Lesze P. Słupecki. biggrin.gif

QUOTE
W najwiekszym streszczeniu: ostatnie wykopaliska trwaly 25 lat...

No tak, rzeczywiście bardzo ciekawe informacje. smile.gif Dzięki. Przypomina mi to osławione stanowisko duńskie Illerup Ådal. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 23:32 Quote Post


QUOTE(Nordic @ 11/07/2009, 22:46)
Moze otworzymy nowy watek o Guldgubber?
Czy moglbys skopiowac te dotychczasowe posty o Guldgubber i stworzyc nowy watek tylko o nich?

To byłby nie głupi pomysł. Problem polega na tym, że ja to tak niespecjlanie posiadam wiedzę na ten temat. wink.gif Nie chcę powoływać do życia dyskusji, w której byłbym bierny. biggrin.gif Ale jak powiadam: bardzo cieawa tematya, zwłaszcza pod kątem symbolicznym. smile.gif

QUOTE
Bo od Slowian i Burgundow w tytule tego watku doszlismy do zupelnie innego zagadnienia, chociaz tez bornholmskiego biggrin.gif
A i sam temat Guldgubber nie ma nic wspolnego z Historia Polski > CZASY PRZODKÓW > Czasy przodków ogólnie

Ta, nie jest to dokładnie tai dział w jakim powinniśmy pisać. Chociaż chętnie posłucham tego co masz do powiedzenia o Słowianach na Bornholmie. biggrin.gif

QUOTE
Tylko plz podaj mi potem link do watku, bo inaczej nie znajde wink.gif

W kwestii Bornholmu i Burgundów proponowałbym dysutować tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showforum=13
Sprawę Guldgubber można ciągną w tym samym subforum lub tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showforum=235
Tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showforum=333
Albo tutaj wybierając odpowiednie subforum:
http://www.historycy.org/index.php?showforum=59
Natomiast kwestię słowiańską i Bornholm i inne poblisie terytoria proponuję zostawić tu gdzie jest. wink.gif

Ale jak to zwykle bywa na forach, decyzja należy do Szanownych Moderatorów. biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 12/07/2009, 9:09 Quote Post

QUOTE
Według mnie Burgundowie mogli mieć swoje pierwotne siedziby albo w Danii albo w Szwecji. Pamiętajmy, że tak jak Goci i Wandalowie, należeli oni do Germanów wschodnich, zarówno pod kątem lingwistycznym, jak i terytorialnym. Dobrze na ten temat pisze Reinhard Wenskus oraz Herwig Wolfram.

Jezeli w Danii, to w dalszym ciagu nie rozumiem ich wedrowki z ''Przystanek Bornholm''. Z np. Kopenhagi jest na Bornholm 130 km droga morska /dla orientacji z Kolobrzegu ok. 90, mniej wiecej tyle samo ze Swinoujscia/.
Szwecja lezy najblizej i wowczas Bornholm bylby naturalnym przystankiem po drodze. Tyle, ze tych ''odwiedzin'' nie widac w bornholmskim materiale archeo. A byliby chyba dluzej niz jeden dzien biggrin.gif
QUOTE
Cała Europa "neofica" usiana była terenami, gdzie do późnego okresu nowożytnego (nawet dzisiaj) odwoływano się do starych praktyk, guseł i zwyczajów. wink.gif Skupiłem się na Skandynawii, ponieważ zakres naszej dyskusji zawezył się siłą faktu na Szwecji, Danii oraz Norwegii.

Do dzis niektorzy boja sie czarnego kota, przebiegajacego droge wink.gif biggrin.gif
Ze nie wspomne o zlotych czasach dla wrozek, horoskopow, jakichs kalendarzy majanskich etc. Wspanialy sposob na zarobienie niezlek kasy kosztem innych wink.gif smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 12/07/2009, 9:14 Quote Post

QUOTE(Nordic @ 12/07/2009, 10:09)
Jezeli w Danii, to w dalszym ciagu nie rozumiem ich wedrowki z ''Przystanek Bornholm''. Z np. Kopenhagi jest na Bornholm 130 km droga morska /dla orientacji z Kolobrzegu ok. 90, mniej wiecej tyle samo ze Swinoujscia/.
Szwecja lezy najblizej i wowczas Bornholm bylby naturalnym przystankiem po drodze. Tyle, ze tych ''odwiedzin'' nie widac w bornholmskim materiale archeo. A byliby chyba dluzej niz jeden dzien biggrin.gif

W takim razie należy zdać sobie pytanie: czy Burgundowie byli na Bornholmie?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 12/07/2009, 9:25 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Czy moglbys skopiowac te dotychczasowe posty o Guldgubber i stworzyc nowy watek tylko o nich?

To byłby nie głupi pomysł. Problem polega na tym, że ja to tak niespecjlanie posiadam wiedzę na ten temat. wink.gif

QUOTE
Bo od Slowian i Burgundow w tytule tego watku doszlismy do zupelnie innego zagadnienia, chociaz tez bornholmskiego biggrin.gif
A i sam temat Guldgubber nie ma nic wspolnego z Historia Polski > CZASY PRZODKÓW > Czasy przodków ogólnie

Oj, moja wiedza techniczna tez jest ograniczona.
A Bogowie Moderacji nas nie wysluchali wink.gif

QUOTE
Chociaż chętnie posłucham tego co masz do powiedzenia o Słowianach na Bornholmie. biggrin.gif

Jak na razie niewiele biggrin.gif
Bo przegladalam wspomniana przez mnie prace dr Naum dosc dawno temu i bardzo pobieznie.
Ale pamietam, ze miala teorie, iz Slowianie na Bornholmie byli badz porwanymi przez Bornholmczykow niewolnikami, badz ''uciekinierami politycznymi'' z Pomorza i panujacych tam walk wewnetrznych.
Slady Slowian widoczne sa glownie w ceramice i drobnych roznicach w obrzadku pogrzebowym. No, i oczywiscie w bizuterii smile.gif Chociaz ta ostatnia mogla byc w duzej czesci skradziona podczas napadow Bornholmczykow na Pomorzan.
Tak czy inaczej, goraco polecam pozycje M. Naum wszystkim zainteresowanym tematem Slowian na Bornholmie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Nordic
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 57.322

 
 
post 12/07/2009, 9:27 Quote Post


QUOTE
W takim razie należy zdać sobie pytanie: czy Burgundowie byli na Bornholmie?


No wlasnie. Mi chodzi caly czas o ten niepodwarzalny przez wielu pewnik, ze Bornholm JEST ojczyzna Burgundow wink.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 12/07/2009, 9:57 Quote Post

Co oznacza przedroste "Born"? Na wyspie Öland znalazłem nazwę "Borgholm", na Gotlandii "Burgsvik", a na Fionie "Nyborg" oraz nad fiordem Limfjord Aalborg.

Będę szukał dalej. Potrzebuje jakiejś dobrej mapy z wioskami i wioseczami duńskimi oraz szwedzkimi. Nie pogardziłbym też z norweskimi i północnoniemiecimi. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej