Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co Putin powie (powiedział) w Katyniu?, Czy będzie nowa interpretacja??
     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 9/03/2010, 6:01 Quote Post

Putin gra rolę cara. Ta rola się być może jeszcze wzmocni jeśli wygra kolejne wybory prezydenckie. dry.gif
Jeśli chodzi o stosunki rosyjsko-polskie (a raczej o tzw. politykę historyczną w tej materii), to już przyjazd Putina na Westerplatte był znaczącym krokiem. Od tamtego czasu na rosyjsko-języcznej Wikipedii zaczęto traktować Rydza-Śmigłego jako znaczącego dowódcę na Froncie Wschodnim IIWŚw. (niezależnie od faktu czy był takim dowódcą confused1.gif ).
W Katyniu na pewno będzie chciał zminimalizować winę Stalina. Operacją typu zasłona dymna jest projekt wybudowania tam cerkwi mającej upamiętnić nie tylko Polaków, ale i inne ofiary represji NKWD.
O tym by zmniejszył nawet o milimetr wkład ZSRR w zwycięstwo nad Hitlerem nie może być - moim zdaniem - mowy! Wszelka próba tego typu spotkałaby się w Rosji z huraganem protestów. Zatem zarówno układ Ribbentrop-Mołotow jak i wszystkie wynikające z niego konsekwencje (w tym Katyń) będzie relatywizowany (była tragiczna sytuacja-coś trzeba było zrobić, wsadzono klina między Hitlera a Japonię, jakbyśmy nie zajęli terenów na zachód, to Hitler zdobyłby Moskwę itp).
Czy coś powie o propagandowej akcji Goebbelsa związanej z odkryciem grobów katyńskich?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 9/03/2010, 7:02 Quote Post

Ciekawy jestem czy Putin ustosunkuje się jakoś do słynnej mowy Mołotowa z nazwaniem Polski bękartem Traktatu Wersalskiego? Była tam jeszcze cała masa innych niewyobrażalnych obecnie opinii.
Jeśli zachowanie Chamberlaina i Daladiera w Monachium 1938 nazwiemy haniebnym, to jak nazwać mowę Mołotowa???
Można najwyżej ją uzasadniać względami "politycznymi". Trzeba było jakoś usatysfakcjonować Hitlera i wątpiących w sojusz z Sowietami hitlerowców? Audytorium Mołotowa z sympatią odnosiło się do obrzydliwych sformułowań? Może w ten sposób miał nadzieję na przedłużenie pokoju z III-cią Rzeszą?
Jak z kolei potraktować zalążek "władzy ludowej" w ZSRR, który był organizowany przez tegoż Mołotowa. Dokumenty wskazują, że Wasilewska et consortes uzgadniali z (a raczej czekali na zatwierdzenie) swoich koncepcji PRL-u na przełomie 1943-44 właśnie z Mołotowem sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 10/03/2010, 10:51 Quote Post

Putin może się odnieść do liczby ofiar terroru stalinowskiego.Jak wiadomo liczba Rosjan zabitych podczas terroru stalinowskiego była bardzo wysoka.
Cerkiew zostanie wybudowana w rejonie gdzie są groby ofiar Wielkiego Terroru lat 1934/6-38/9 obywateli ZSRR min.Rosjan,Ukraińców,Białorusinów,Żydów,Niemców,Polaków,Tatarów itd.itp

Jak w Polsce wiadomo za ten terror odpowiadali 100% Rosjanie min.tacy jak Stalin,Beria,Kaganowicz,Jagoda,Abakumow,Chruszczow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 10/03/2010, 10:57 Quote Post

Nie należy się nic dobrego ze strony Putina spodziewać. W każdym razie to chyba pierwszy taki wypadek, że premier Rosji zaprasza premiera Polski na uroczystości w Katyniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 11/03/2010, 6:22 Quote Post

Szanowne Moderatorstwo przerzuciło ten temat do wydarzeń bieżących rolleyes.gif dry.gif
Oczywiście sprawa ma aspekty bieżące. Jednak są one na pewno drugorzędne. Putin wcale nie musiał robić nic znaczącego jeśli chodzi o politykę historyczną rosyjsko-polską. Jest komisja mieszana, która to bada, więc na najbliższe 10 lat mógł zostawić sprawę swojemu biegowi.
Widocznie coś go męczy.
A ma co!!!
Węzeł stosunków polsko-rosyjskich związanych z II Wojną Światową jest gorszy od gordyjskiego. Na pewno nie można go rozciąć jednym cięciem. Nakłada się na to problem ujawnienia dokumentów.
Mam jednak szereg przykładów (które jeszcze będę w przyszłości poruszał), że istniejące dokumenty bywają opacznie interpretowane lub niezauważane. W szczególności nie docenia się dokumentów od początku jawnych. Co więcej: ówcześnie nagłaśnianych. W przypadku "problemu Putina" sądzę, że takim dokumentem jest przemówienie Mołotowa wygłoszone po aneksji części Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 12/03/2010, 4:29 Quote Post

Może i dobrze, że przeniesiono ten wątek do "Polityki i wydarzeń bieżących". Trwa bowiem zniesławianie (moim zdaniem) naszego prezydenta w związku z wydarzeniami, które w pierwszej dekadzie kwietnia będą miały miejsce w Katyniu.
Rosjanie już drugi raz robią komedię, że nic nie wiedzą o wizycie Lecha Kaczyńskiego na uroczystościach w Katyniu.:
http://wyborcza.pl/1,75248,7652645,O_Katyn...hy_telefon.html
Dają tym samym do zrozumienia, że komunikat, który chce przekazać Rosja Polsce NIE JEST DLA RUSOFOBÓW. Prezydent i PIS uosabiają w mniemaniu Rosjan (Putina) tą dużą część naszego społeczeństwa, która jest nastawiono anty-rosyjsko sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 12/03/2010, 13:19 Quote Post

Nie bez podstaw. Jeśli chodzi o Katyń to Kaczyński sam prosi się o dyplomatyczny policzek i tym samym (w moim subiektywnym odczuciu, choć pewnie nie tylko) ośmiesza.
Nie jestem pewien jaki jest jego cel...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 12/03/2010, 14:05 Quote Post

Moim zdaniem nie ma problemu.Premier Rosji zaprosił premiera Polski,jeśli chce przyłączyć się do nich prezydent Polski to niech przyjedzie, powie co swoje.

Oczywiście że Rosjanie chcą dialogu z tą dużą częścią Polaków którzy nie są rusofobami.Ja nie chciał bym dialogu z osobami które wiecznie by mi pluły w twarz i twierdziły że to moja wina że nie przepraszam za to że zostałem opluty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 12/03/2010, 15:51 Quote Post

QUOTE(czerwonykat @ 12/03/2010, 15:05)
Moim zdaniem nie ma problemu.Premier Rosji zaprosił premiera Polski,jeśli chce przyłączyć się do nich prezydent Polski to niech przyjedzie, powie co swoje.

Oczywiście że Rosjanie chcą dialogu z tą dużą częścią Polaków którzy nie są rusofobami.Ja nie chciał bym dialogu z osobami które wiecznie by mi pluły w twarz i twierdziły że to moja wina że nie przepraszam za to że zostałem opluty.
*


Tak szczególnie Ci, którzy tępią Pomianowskiego i jego rusofilską gazetkę.
http://www.rp.pl/artykul/2,442722.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 15/03/2010, 10:04 Quote Post

Dziś kolejny prztyczek w naszego prezydenta (mimo niby dementi sleep.gif ...):
http://wiadomosci.onet.pl/2141406,12,to_oc...skiej,item.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 15/03/2010, 10:22 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 12/03/2010, 15:51)
QUOTE(czerwonykat @ 12/03/2010, 15:05)
Moim zdaniem nie ma problemu.Premier Rosji zaprosił premiera Polski,jeśli chce przyłączyć się do nich prezydent Polski to niech przyjedzie, powie co swoje.

Oczywiście że Rosjanie chcą dialogu z tą dużą częścią Polaków którzy nie są rusofobami.Ja nie chciał bym dialogu z osobami które wiecznie by mi pluły w twarz i twierdziły że to moja wina że nie przepraszam za to że zostałem opluty.
*


Tak szczególnie Ci, którzy tępią Pomianowskiego i jego rusofilską gazetkę.
http://www.rp.pl/artykul/2,442722.html
*


Ktoś z dyskutantów czytał tą "Rusofilską gazetkę"? Parę artykułów w "N.P" czytałem - to raczej przentacja polskiego punktu widzenia - nie zawsze zgodnego i miłego dla drugiej strony. Gdy się czyta polską prasę - nie ma sensu czytać "N.P" - nic nowego nie wnosi...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 15/03/2010, 13:07 Quote Post

Tak Rosjanom zawsze trzeba kadzić, kłaniać się w pas, pisać peany na cześć niezwyciężonej Armii Czerwonej i Generalissimusa Stalina. "Umrzem - uszczęśliwim cara..."Jeśli ta gazetka niekoniecznie prezentuję punkt widzenia miejscowych, to nie powód, by traktować ją jak terrorystów.
Rosjanie respekt czują tylko przed siłą.

Ten post był edytowany przez Necrotrup: 15/03/2010, 19:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 15/03/2010, 13:53 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 15/03/2010, 13:07)
Tak ruskim zawsze trzeba kadzić, kłaniać się w pas, pisać peany na cześć niezwyciężonej Armii Czerwonej i Generalissimusa Stalina. "Umrzem - uszczęśliwim cara..."Jeśli ta gazetka niekoniecznie prezentuję punkt widzenia miejscowych, to nie powód, by traktować ją jak terrorystów.
Ruscy respekt czują tylko przed siłą.
*


Chodzi mi jedynie o to żeby nie obrażać "Nowej Polszy" i Pana Pomianowskiego - nazywajac ją "rusofilską gazetą". Taką nie jest.
Swoją drogą jeżeli w pełni popiera się Gruzję w wojnie gruzińsko-rosyjskiej i "oględnie" KAŻDĄ Irredentę na terenie Rosji to podpada się pod artykuły podobne jak w toczącej walkę z terroryzmem USiA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 16/03/2010, 12:03 Quote Post

Niby nie a propos rolleyes.gif :
Na konferencji w Jałcie w lutym 1945-tego spotkali się po kolacji Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt i Józef Stalin.
Najpierw Churchill wyciągnął złotą cygarnicę i poczęstował pozostałych. W trakcie palenia odczytano wygrawerowaną na cygarnicy dedykację:
Przyszłemu Zwycięzcy Wdzięczni Anglicy
Po pewnym czasie Roosevelt wyciągnął dużo bardziej okazałą papierośnicę i w trakcie palenia odczytano z niej:... Zobacz więcej
Zbawcy Ameryki Wdzięczni Wyborcy.
Po pewnym czasie Stalin poprosił o papierośnicę. Natychmiast stawił się generał NKWD z papierośnicą wykładaną diamentami, a w środku z ulubionymi papierosami Generalissimusa.
Churchill zainteresował się dedykacją, ale ona była... po polsku.
Szybko znalazł się tłumacz z angielskiej ekipy, który odcyfrował:
Dla Księcia Sapiehy z głębokimi ukłonami od poddanych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 16/03/2010, 13:04 Quote Post

Też niby nie a propos wink.gif
W Niemczech hitlerowskich kontynuowano niektóre kabarety pół-polityczne z czasów weimarskich. Oczywiście w obsadzie aryjskiej sleep.gif . Fuehrera bano się parodiować, ale była inna figura świetna do obśmiewania: kuśtykający Goebbels!
Aktorzy i autorzy, którzy się w tym specjalizowali nie mieli jednak do śmiechu, bo stale ich aresztowano, a nawet posyłano "na urlop" do kacetów.
Podczas pewnego wieczoru znany parodysta - "po urlopie" - stanął w hitlerowskiej postawie zasadniczej (teraz o różnych młodopolakach i im podobnych mówi się, że jest to postawa "zamawiającego piwo"). Trwał parę minut z wyciągniętą ręką. Publiczność już myślała, że "kaowcy" z kacetu przekonali prześmiewcę do właściwego myślenia i właściwej postawy. W końcu padło z estrady:
- Tak wysoko podskoczył mój pies jak "wróciłem z urlopu"!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej