Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Seria Bellony Bitwy Polskie
     
dudus110
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 69.355

 
 
post 13/03/2011, 19:43 Quote Post

Witam
nie wiedziałem za bardzo gdzie ten temat można poruszyć dlatego umieściłem go tutaj confused1.gif
Chciałbym zapytąc co sądzicie o tej serii z poczatku lat 90. w szczególności chodzi mi o książki:
1. Dytiatyn 1920 Odziemkowski
2. Rokitna 1915 Żak
3. Lenino 1943 Grzelak
Czy książki warte sa uwagi gdyż w Historycznych Bitwach ich nie ma?
dziekuje bardzo za odpowiedz wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 13/03/2011, 19:51 Quote Post

Rokitnej i Dydiatyń nie czytałem. Lenino też nie miałem w rękach, ale zważywszy na poziom autora znany mi z innych publikacji i na to, że seria była wydawana już w latach 90., to z pewnością warto przeczytać.

Z tego cyklu czytałem m.in. Kodziowce. Wrażenia jak najbardziej pozytywne, ale to było dawno temu.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 13/03/2011, 20:08 Quote Post

Mam Dytiatyn 1920 i go czytałem nawet, wrażenia raczej pozytywne. Nie mniej jednak było to ponad 10 lat temu, to i niewiele pamiętam, a i wiedzę miałem znacznie mniejszą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/11/2017, 14:22 Quote Post

Zdaje się, patrząc po zapowiedzi na ten miesiąc, że seria będzie wznawiana: Janusz Odziemkowski, Cyców 1920
https://www.olesiejuk.pl/search?preview=1&p...%22#prettyPhoto


Kwestia serii jest także ciekawa w przypadku Byczyny, która wyjdzie w tym tygodniu w serii Historyczne Bitwy, a pojawiła się już w latach 90. właśnie w serii Bitwy Polskie, tyle że autorstwa Marka Plewczyńskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/11/2017, 16:34 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 14:22)
Zdaje się, patrząc po zapowiedzi na ten miesiąc, że seria będzie wznawiana: Janusz Odziemkowski, Cyców 1920
https://www.olesiejuk.pl/search?preview=1&p...%22#prettyPhoto
*


Skoro w serii HB są ujmowane "polskie" bitwy, to nie widzę sensu w dublowaniu. Chyba, że dalej w HBekach mają zamiar się skoncentrować tylko na bitwach "zagranicznych", ale nie słyszałem o takich planach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/11/2017, 16:53 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 5/11/2017, 17:34)
QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 14:22)
Zdaje się, patrząc po zapowiedzi na ten miesiąc, że seria będzie wznawiana: Janusz Odziemkowski, Cyców 1920
https://www.olesiejuk.pl/search?preview=1&p...%22#prettyPhoto
*


Skoro w serii HB są ujmowane "polskie" bitwy, to nie widzę sensu w dublowaniu. Chyba, że dalej w HBekach mają zamiar się skoncentrować tylko na bitwach "zagranicznych", ale nie słyszałem o takich planach.
*


Nie wiem czy miałeś kiedyś w ręku jakąś pracę z serii Bitwy Polskie, ale te książeczki miały mały format, tzw. kieszonkowy, i mniej niż 100 stron. Ponadto trudno mówić o dublowaniu, jeśli w jednej serii powtórnie wyda się bitwy, których w drugiej brak.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/11/2017, 17:01 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 16:53)
Nie wiem czy miałeś kiedyś w ręku jakąś pracę z serii Bitwy Polskie, ale te książeczki miały mały format, tzw. kieszonkowy, i mniej niż 100 stron.

W wypadku podanym przez Ciebie stron jest 300 , cena 29,90 (sprawdziłem zanim napisałem post) czyli rozmiary w obu wypadkach HBekowe.
QUOTE
Ponadto trudno mówić o dublowaniu, jeśli w jednej serii powtórnie wyda się bitwy, których w drugiej brak.
Faktycznie, 'dublowanie' to niewłaściwe określenie, ale dalej nie widzę sensu pakowania jednych "polskich bitew" do jednej serii a innych do drugiej. Rozmiary (ilość stron, cena),powtarzam, są takie same. Nawet autor jest "habekowy", więc ewentualny argument "korona-mi-głowy-spadnie-jak-wydam-coś-w-tej-serii" odpada. No, chyba, że ostatnio seria ustaliła sobie taką renomę, że szanujący się autorzy nie chcą z nią mieć nic wspólnego. Jednak wielu dalej wydaje, więc to raczej nie to. Sens komercyjny? A dlaczego "Cyców 1920" (nawet tytuły są takie same...) w ramach serii "Bitwy polskie" ma się lepiej sprzedawać niż w ramach serii "Historyczne bitwy"? Jedyne logiczne wytłumaczenie jakie się narzuca to to z opinią o jakością produktu...

Ten post był edytowany przez emigrant: 5/11/2017, 17:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/11/2017, 17:19 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 5/11/2017, 18:01)
QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 16:53)
Nie wiem czy miałeś kiedyś w ręku jakąś pracę z serii Bitwy Polskie, ale te książeczki miały mały format, tzw. kieszonkowy, i mniej niż 100 stron.

W wypadku podanym przez Ciebie stron jest 300 , cena 29,90 (sprawdziłem zanim napisałem post) czyli rozmiary w obu wypadkach HBekowe.
QUOTE
Ponadto trudno mówić o dublowaniu, jeśli w jednej serii powtórnie wyda się bitwy, których w drugiej brak.
Faktycznie, 'dublowanie' to niewłaściwe określenie, ale dalej nie widzę sensu pakowania jednych "polskich bitew" do jednej serii a innych do drugiej. Rozmiary (ilość stron, cena),powtarzam, są takie same. Nawet autor jest "habekowy", więc ewentualny argument "korona-mi-głowy-spadnie-jak-wydam-coś-w-tej-serii" odpada. No, chyba, że ostatnio seria ustaliła sobie taką renomę, że szanujący się autorzy nie chcą z nią mieć nic wspólnego. Jednak wielu dalej wydaje, więc to raczej nie to. Sens komercyjny? A dlaczego "Cyców 1920" (nawet tytuły są takie same...) w ramach serii "Bitwy polskie" ma się lepiej sprzedawać niż w ramach serii "Historyczne bitwy"? Jedyne logiczne wytłumaczenie jakie się narzuca to to z jakością produktu...
*


Dlatego najpierw zapytałem, czy widziałeś kiedyś tę serię i czy w takim razie wiesz jak ona wyglądała.

Nie wiem jak będzie wyglądać obecne wydanie Cycowa, bardzo być może, że autor znacznie go rozbudował (a może po prostu opis jest błędny, takie przypadki się już zdarzały), ale posiadam poprzednie wydanie i ono ma jakieś 70 stron.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/11/2017, 17:34 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 17:19)
Nie wiem jak będzie wyglądać obecne wydanie Cycowa, bardzo być może, że autor znacznie go rozbudował (a może po prostu opis jest błędny, takie przypadki się już zdarzały), ale posiadam poprzednie wydanie i ono ma jakieś 70 stron.
*


Gdyby to miały być skrypty poniżej 100 stron, to faktycznie byłaby to siłą rzeczy inna seria i nic bym nie pisał.
Cóż, zobaczymy jak to będzie ze ilością stron tego Cycowa jak wyjdzie. Czyli czy to pomyłka czy nie. (Słaba jednak na to, moim zdaniem nadzieja, bo w takim wypadku i cena musiałaby być pomylona. Nie wyceniliby zeszytu poniżej 100-stronicowego na trzy dychy, nie?)

Ten post był edytowany przez emigrant: 5/11/2017, 17:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/11/2017, 17:58 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 5/11/2017, 18:34)
QUOTE(wysoki @ 5/11/2017, 17:19)
Nie wiem jak będzie wyglądać obecne wydanie Cycowa, bardzo być może, że autor znacznie go rozbudował (a może po prostu opis jest błędny, takie przypadki się już zdarzały), ale posiadam poprzednie wydanie i ono ma jakieś 70 stron.
*


Gdyby to miały być skrypty poniżej 100 stron, to faktycznie byłaby to siłą rzeczy inna seria i nic bym nie pisał.
Cóż, zobaczymy jak to będzie ze ilością stron tego Cycowa jak wyjdzie. Czyli czy to pomyłka czy nie. (Słaba jednak na to, moim zdaniem nadzieja, bo w takim wypadku i cena musiałaby być pomylona. Nie wyceniliby zeszytu poniżej 100-stronicowego na trzy dychy, nie?)
*


Sądząc z daty wdania powinna być na Targi Książki w Warszawie, więc nie omieszkam obejrzeć, a jak będzie czas i wypytać. Mam kilka książek z serii i sam jestem ciekaw czy jest to jakaś sprawa pojedyncza, czy może powrót serii. Może nawet z czymś w ogóle nowym, a obecne wznowienie jest pewnym balonem próbnym co do zainteresowania?

Natomiast czy coś poniżej 100 stron kosztowałoby 30 zł.
Teoretycznie nie powinno, ale dużo zależy od nakładu, ilustracji w środku i formatu.

Bellona ostatnio wydała np. Płock 1920, też nie w serii HB, i on ma co prawda więcej niż 100 stron, ale w sumie niewiele więcej (za to format jest sporo większy), a kosztuje okładkowo właśnie te same 29,90 zł: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9190
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 5/11/2017, 18:00 Quote Post

Pod Cycowem walczyła niepełna IV BJ z radziecką BS - w sumie to razem po obu stronach chyba nie więcej niż 5 000 żołnierzy - na 300 stron to trzeba by opisywać walki na poziomie sekcji/drużyny (o ile oczywiście tytuł odpowiada zawartości).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
swilkolak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 94.729

Slawomir Wilk
Zawód: magazynier
 
 
post 13/01/2018, 0:29 Quote Post

Co do tych książeczek to byłem i myślę , że jestem nadal fanem tej serii. Kiedy trafiłem na jakiś egzemplarz (bez względu na to jakiej bitwy dotyczył) to mówiąc kolokwialnie brałem w ciemno. Także wtedy , kiedy już seria przestała się ukazywać. Wówczas jedną książkę kupiłem na giełdzie , a jedną darmowo przysłał mi kolega z dawnego nieistniejącego już forum „Sensacje XX wieku”.

Chciałem na chwilę odnieść się do pozycji „Cyców 1920”. Podobnie jak pewnie większość , ja również czytałem tą jak i inne pozycje dość dawno , ale jestem przekonany , iż jeśli kogoś interesuje ta bitwa , to nigdzie nie znajdzie dokładniejszego opisu niż w tej serii. Tylko tutaj mamy opis oddający realia pola walk i przybliżający obraz starcia także z poziomu walczących szeregowych żołnierzy (ułanów). (Zresztą według mnie jest to charakterystyczna cecha książek z tej serii). O ile pamiętam to w habeku „Warszawa 1920” o bitwie pod Cycowem było może jedno zdanie (przynajmniej w tym wydaniu , które posiadałem). Bardziej konkretnie , ale dość ogólnie bitwę tą opisano w pracy „Nad Wieprzem 1920”. Jedynie w serii „Wielka księga kawalerii polskiej 1918 – 1939” w dwóch książkach (dotyczących 3 Puł. i 7 Puł.) ta bitwa jest opisana ciekawie ze zbliżeniami , ale i tak na pierwszym miejscu jest „Cyców 1920” Janusza Odziemkowskiego.

Jeszcze bardziej z tej serii podobała mi się „Lida 1920” tego samego autora. Tutaj jeszcze bardziej jestem przekonany , iż nikt nie znajdzie ciekawszego i dokładniejszego opisu walk pod Lidą (no i w samej Lidzie). Zmagania w Lidzie to ważna , decydująca część bitwy nad Niemnem . W habeku „Niemen 1920” Lech Wyszczelski oczywiście przedstawia ogólny obraz walk o Lidę , ale z dokładnością opisu nie może się on równać z pracą Janusza Odziemkowskiego. Nie mogę się powstrzymać, więc zacytuję niektóre fragmenty z pracy „Lida 1920”.

„…..Czerwonoarmiści, wyczerpani marszami, niedawno zakończonym bojem nad Lebiodą, z resztkami amunicji w ładownicach, stanęli przed nowym pierścieniem wojsk polskich. Wszyscy rozumieli, że jeśli 3 armia ma być ocalona, Lidę należy bezwzględnie zdobyć. (str. 54)……Ostatecznie obie kompanie, ponosząc duże straty, musiały opuścić Słobódkę i wycofywały się w kierunku dworca kolejowego. Odwrót próbował zatrzymać adiutant II batalionu ppor. Bohdan Szarski. Podbiegł do grupy cofających się żołnierzy i porwał ich za sobą do kontrataku na bagnety. W zażartej walce wręcz oficer poległ, kilku legionistów odniosło rany….(str. 63,64)….. [Kłusem ruszyłem z jaszczami tą samą drogą i nie dojeżdżając zakrętu ujrzałem por. Mantla machającego czapką i coś krzyczącego. Po chwili por. Mantel zniknął galopując w stronę miasta, a w tym miejscu zobaczyłem piechotę bolszewicką ustawiającą karabin maszynowy…….Jak się okazało, gdy ja byłem na stanowisku, bolszewicy zajęli stację, Mantel do plutonu Zielińskiego już dojechać nie mógł, bo go wzięli bolszewicy. Pozostałem z jedną armatą, lecz żadnych wiadomości o sytuacji, i z siedmioma pociskami..] Artylerzyści zajęli stanowisko na podwórzu najbliższej zagrody. Stąd siedmiokrotnie dano ognia do ścigających Rosjan. Potem obsługa ukryła armatę w stodole. Zamek wymontowano i wrzucono do studni……….”(str.66,67)”……….Zbliżał się kryzys bitwy. Po opanowaniu stacji i koszar gęste tyraliery z głośnymi okrzykami „Za swobodu!”, „Za krasnuju armiu!” wdarły się do śródmieścia. Na skrzyżowaniu głównych ulic płk. Dąb-Biernacki, płk Popowicz i mjr. Kozicki próbowali zatrzymać cofające się w panice wojsko.(str. 68)………. Pobita ([sowiecka] prz. swilkolak]) 21 dywizja strzelców zebrała się w lasach na zachód od Lidy. Brakowało amunicji, żywności, a przede wszystkim chęci do walki……………………..Wysłany o świcie na przedpole patrol 6 pułku piechoty Legionów natrafił w lesie na grupy czerwonoarmistów apatycznie oczekujących na swój los.”(str.85).

Być może z tego co napisałem można odnieść wrażenie , że w tej serii ukazywały się głównie mniejsze bitwy będące częścią jakiejś większej operacji , na które w habekach nie można było poświęcić więcej stron aby nie zachwiać proporcji. Tak nie jest.
Miałem w domu z tej serii pracę „Oliwa 1627”, a w późniejszych latach ukazał się habek o tym samym tytule. W opisywanej serii ukazały się osobno „”Wilno 1939”, „Grodno 1939”, „Kodziowce 1939”, a później ukazał się habek „Wilno , Grodno, Kodziowce 1939”. Z kolei Marek Plewczyński najpierw wydał z tej serii „Byczyna 1588” a później w książce z serii Bitwy/Taktyka wydał trzytomowe dzieło „Wojny i wojskowość polska w XVI wieku”, gdzie w trzecim tomie w odpowiednim rozdziale umieścił opis bitwy pod Byczyną. Nie jestem przekonany , czy to był dużo lepszy opis od tego z serii Bitwy Polskie , wydaje mi się nawet , że obydwa opisy były podobne. Dlatego reasumując mam o tej serii jak najlepsze zdanie, choć pewnie bywały prace lepsze i gorsze.

Gdyby naprawdę nastąpiło wznowienie serii , chętnie uzupełniłbym biblioteczkę o prace , których nie mam , a które były wówczas w zapowiedziach. Najbardziej pożądane byłyby z mojej strony właśnie „Dytiatyn 1920” Janusza Odziemkowskiego, oraz „Czarnobyl 1920” Józefa Dyskanta. Poza tym kupiłbym każdą książkę , której nie mam , obojętnie jakiego by miała dotyczyć okresu. Jednak szczerze mówiąc , to za bardzo w to wznowienie nie wieże , ale zobaczymy.

Ten post był edytowany przez swilkolak: 13/01/2018, 0:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/01/2018, 11:30 Quote Post

Przypomniałeś mi o sprawie.
Jak już było wspominane w temacie Targów pan redaktor był niestety chory i nieobecny, ale z katalogu papierowego z zapowiedziami na listopad/grudzień wynikało, iż jest to II wydanie, a książeczka będzie miała 80 stron.
Obecnie jest już oczywiście dostępna i na stronie: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9302 , także w wersji elektronicznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej