Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Psy w armii rzymskiej,
     
sugest
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 45.783

 
 
post 23/05/2008, 21:24 Quote Post

Psy w armii rzymskiej.

confused1.gif confused1.gif confused1.gif

To prawda lub flash ?

Co kto wie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 23/05/2008, 21:46 Quote Post

Na pewno molosy (spokrewnione ze współczesnymi mastiffami) nie były rodzajem broni konwencjonalnej w starożytnym Rzymie smile.gif Myślę że służyły głównie do pilnowania obozowisk, bądź jako psy obronne swoich właścicieli. W walce chyba trudno o ich przydatnośc, bo jak niby wyszkolić takie pieski żeby atakowały tylko wroga, a nie "swoich"? Ewentualnym zastosowaniem bojowym dla psów mogło być co najwyżej płoszenie koni, może jeszcze szczucie uciekających przeciwników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sugest
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 45.783

 
 
post 23/05/2008, 22:14 Quote Post

A chy kto zna, istnieje literatura na ten temat, lub coś takiego ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 24/05/2008, 8:15 Quote Post

QUOTE(sugest @ 23/05/2008, 23:14)
A chy kto zna, istnieje literatura na ten temat, lub coś takiego  ?
*


Z serii "O nasz pies" wydano kiedyś książkę "Owczarek kaukaski i środkowoazjatycki", tam możesz znaleźć troszkę interesujących Cię informacji. Poza tym z pewnością Hans Bauer "Z psem przez stulecia" i monografie poszczególnych ras psów z serii "Hobby".

Użytkowanie psów w bitwach było stosowane już w VI wieku p.n.e. w Grecji, wcześniej również w Asyrii. Rzymianie korzystali ze zwierząt w typie dzisiejszego mastino neapolitano, mastifa angielskiego i doga niemieckiego. Przed starciem zakładano na nie specjalne pancerze, osłaniające plecy i brzuch. Tylko podobnie jak Przedmówcy nie mam pojęcia w jaki sposób psy przyuczano do atakowania wyłącznie wrogich wojowników?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/05/2008, 10:25 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 23/05/2008, 22:55)
Też widziałem psy w armii rzymskiej - w Rome Total War tongue.gif wink.gif
*



A ja psa widziałem w "Gladiatorze" wink.gif

A tak na marginesie skoro jesteśmy już przy zwierzętach wykorzystywanych w różny sposób w armii rzymskiej. Nie wiem czy to prawda, może kolejna bujda, stworzona na potrzeby ukazania "wielkiego legionu"; słyszałem o takiej taktyce rzymskiej:
Stosowano ją w Galii, przeciw barbarzyńskim Celtom. Stojący na przeciw siebie dwie armie oczekiwały momentu ataku. W pewnym momencie rozsuwali się w jednym miejscu legioniści, a zza ich pleców wylatywała podpalona świnia! smile.gif Oblewano ją oliwą i na żywca podpalano i wypuszczano w stronę wrogów. Była to swojego rodzaju broń psychologiczna, działająca w dwojaki sposób. Nie dość, że świnia/dzik był kultywowany przez liczne plemiona galijskie/celtyckie, i takie zachowanie Rzymian było "świętokradztwem" i obrażanie ich religii. Druga strona medalu jest taka, że wywoływało strach wśród "chołoty" galijskiej, stojącej w zwartym szyku. W pewnym momencie wylatywało COŚ, głośno i przerażająco kwicząc z ból i to jeszcze podpalone, lecące w agonii w ich stronę, tratujące ich! Powodowało to ucieczkę większości ludzi w drużynie w różne strony, a ci stawali się łatwym celem wroga.
Moje pytanie jest następujące: czy jest Wam znana taka taktyka? Czy ma ona poparcie źródłowe (może Cezar, ale tu nie przypominam sobie czegoś takiego - albo zapomniałem) lub lepiej ikonograficzne? Przepraszam kolegę sugesta za wklejenie tego wątku w wątek z psem. Pozdrawiam.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 24/05/2008, 11:19 Quote Post

Cos mi tam swita ze swinie bojowe smile.gif to ponoc uzywali przeciw slonia ktore wpadaly w panike na widok i dzwiek plonacej swini. Ktorys z historykow rzymskich o tym pisal ale nie pamietam ktory.

Co do choloty galijskiej to wypowiem sie na chlopski rozum jako czlek ze wsi. Kiedys sasiad swinie opalal a jako ze zle jej toporkiem w glowe przylozyl to swinia bedac opalana do ucieczki sie rzucila. Gwarantuje ze chlopi na drzewa nie uciekali ino z siekierka za podpalana swinia latali. Kwik rzeczywscie byl mocno nieprzyjemny. Owa cholota galijska raczej tez swinie opalala przed jej skonsumowaniem i pewnie nie raz zle w glowe toporkiem ktos przylozyl i raczej ich rekacja na widok plonacej swini bojowej to bylo : o niby tacy dobrzy ci Rzymianie a swini opalic nie potrafia smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 24/05/2008, 11:38 Quote Post

Zgodzę się i wysunę twierdzenie że to co przytoczył Vapnatak to jakaś propaganda antygalijska, zwyczajna rzecz na wojnie.

Bo jakoś wątpię żeby cała zgraja wojowników którzy mogli dość regularnie polować na dziki (jak wspomniano ważne zwierzę w celtyckiej mitologi itp) przestraszyło się podpalonej świni i jeszcze dała sobie całkiem rozbić szeregi w ten sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 24/05/2008, 13:05 Quote Post

Słyszałem, że płonące świnie wystrzeliwano w słonie Hanibala, bo te się miały tego bać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 24/05/2008, 13:36 Quote Post

Pliniusz Starszy chyba pisal o tych bojowych swiniach stosowanych przez Rzymian. Wspominal tez ze psy bojowe byly trenowane i uzywane w czasie walk przez wrogow Rzymian. Nie pamietam aby gdzies bylo wymienione ze byly uzywane w czasie bitw przez legiony rzymskie. Zdaje sie ze ich glownym przeznaczeniem byla ochrona taborow i zwierzat ktore wraz z armia rzymska sie poruszaly.

Tak wiec Rzymianie - plonace swinie bojowe
Barbarzyncy - psy bojowe
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
sugest
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 45.783

 
 
post 24/05/2008, 13:48 Quote Post

Znalazłem cos po rosyjsky:

http://www.vzmakh.ru/parabellum/n12_s7.shtml

Kto wie ten jenzyk moge poczytac.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 24/05/2008, 15:06 Quote Post

QUOTE(sugest @ 24/05/2008, 13:48)
Znalazłem cos po rosyjsky:

http://www.vzmakh.ru/parabellum/n12_s7.shtml

Kto wie ten jenzyk moge poczytac.
*



Szkoda, zę po rosyjsku, bo wygląda bardzo ciekawie!

I to nie tylko artykuł o psach czy innych świniach...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/05/2008, 16:39 Quote Post

Tak sobie pomyślałem jeszcze o tej świni bojowej, że niesamowicie efektownie musiało to wyglądać o zmroku lub po prostu w nocy. Wtedy na pewno grały emocje górę i ów wojownicy galijscy uciekali gdzie pieprz rośnie. rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Antiquus Equus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 36.326

 
 
post 24/05/2008, 16:52 Quote Post

Ja tam obstawiam ze by im sie kojarzylo z ogniskiem i jedzeniem

...mmmmm pieczona swinia smile.gif

ciekawie to by musiala wygladac bitwa slonie i psy vs plonace swinie smile.gif.

Julisz Cezar: a teraz niech do boju wkroczy niepokonany oddzial plonacych wieprzy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/05/2008, 21:18 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?act=ST&f=7&t=22418

W postach nr 11 i 12 na stronie pierwszej jest mała wzmianka o świniach bojowych uzywanych do straszenia słoni.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
RufusFerrus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 28.117

 
 
post 24/05/2008, 23:41 Quote Post

W armii republikańskiej i cesarskiej "służyły" mastify - "canis pugnax". Używano ich głównie do obrony i pilnowania obozów, do tropienia w trudnym terenie przeciwników oraz zbiegów. Pomagały np. przy pacyfikacji plemion żyjących w Alpach, a także w czasie podboju Brytanii. Nie wiadomo mi nic na temat bezpośredniego "stosowania" ich w walce frontowej (walczyły napewno na arenach).
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej