Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

12 Strony « < 9 10 11 12 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korona królów, Telenowela historyczna TVP

master86

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 67.202

Robert

post 13/01/2018, 20:05 Quote Post

Widziałem ledwie jeden odcinek. Akurat oglądała moja mama... Cóż, nie moja bajka. Na temat wiernsości historycznej się nie wypowiem, ale... to wygląda jak teatr telewizji. Już bardziej wciągający był dla mnie serial "Wiedźmin" z 2002 roku, pomimo wszystkich swoich ułomności. Co mamy tutaj? Stroje jak prosto ze sklepu, wystrój wnętrz jak z Teatru Telewizji i akcja niczym w "Modzie na sukces". Dziwie się szumowi jaki panuje wokół serialu. Powstał kolejny bubel za publiczne pieniądze, puszczany w publicznej telewizji. Jedynie można zatęsknić za rozmachem seriali kręconych za PRL-u...

Marc20 napisał z początku tematu, że "pół Polski poczuło się ekspertami od Polski średniowiecznej". Tak samo jak Polacy byli ekspertami od skoków narciarskich czy specami od piłki nożnej, że o wiedzy w dziedzinie katastrof lotniczych nie wspomnę...

Ten post był edytowany przez master86: 13/01/2018, 20:06

User is offline  PMMini Profile Post #151

oxygen

II ranga
**
Nr użytkownika: 94.504

post 14/01/2018, 19:39 Quote Post

No cóż... ktoś jednak za ten poziom odpowiada a to TVP serial zamawiała więc kto ma niby za to coś odpowiadać?
Generalnie to taka formuła - historycznej telenoweli to ni pies ni wydra. Tam wszystko zgrzyta. Nie obejrzałem żadnego odcinka tureckiej bajki bo samo spojrzenie na ekran mówiło jedno - jakieś łzawe klechdy nie mającego nic wspólnego z produkcją historyczną.
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu. I jak niejednokrotnie wspominano - gra aktorska to po prostu w większości przypadków tragedia - zwłaszcza młoda żeńskiej część wawelskiej załogi. No a scena gdzie pan Bolko robi pyskówkę rodzinie królewskiej podczas modlitwy to już szczyt głupoty
Byłby to świetny pomysł na serial gdyby nie koszmarne wykonanie. Po co robić tyle odcinków z głupawymi dialogami , w tych samych wnętrzach skoro i tak nic tam się za bardzo nie dzieje? Wystarczyłyby 2 odcinki tygodniowo - po 45min albo generalnie formuła taką jaką mają obecnie seriale na zachodzie - ok 14 odcinków w serii, serii jest 5. A tu to zdaje się tym tempie do połowy XXI stulecia dobijemy w okolice rozbiorów. Życia Każiuka mamy na najbliższe dwa lata serialu najbidniej.

User is offline  PMMini Profile Post #152

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 14/01/2018, 19:57 Quote Post

Ad. tlen;
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu.
Mam rozumieć iż słownictwo winno być na poziomie z Księgi Henrykowskiej i do tego napisy?

User is offline  PMMini Profile Post #153

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 14/01/2018, 20:43 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 14/01/2018, 19:57)
Mam rozumieć iż słownictwo winno być na poziomie z Księgi Henrykowskiej i do tego napisy?
*

Wystarczyłoby na poziomie „Rzymu” HBO. Obywało się bez napisów. Oczywiście błędów mniejszych i większych tu i tam nasadzili, ale sorry, to lata świetlne od omawianego wypotu.

Turcy też chwalili się, że chcieli zrobić coś jak „Rzym”, ale na chceniu się skończyło, mimo kupy nakładów i roboty.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #154

1234

Wielki Wuj
Nr użytkownika: 4.636

post 14/01/2018, 21:40 Quote Post

Jak to dalej leci z oglądalnością? Bo po pierwszych odcinkach mówiło się o 4 milionach a dziś w reżimowej Kurski chwalił się że ogląda to prawie 3 miliony.

User is offline  PMMini Profile Post #155

Sghjwo

V ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 15/01/2018, 2:31 Quote Post

Mnie udalo sie obejzec 12 odcinkow. Wydaje mi sie ze serial sie rozkreca, moze cos z tego bedzie.
To bedzie taki "Klan" w wersji historycznej, serial ktory nie wciaga, ale obejzec go w poobiednim czasie mozna.
Jest jeszcze pozytyw. Moj syn, wychowany poza Polska, wciagnal sie w serial. W szkole walkuja zimna wojne, wiec troche historii Polski mu sie przyda. Szkoda ze TVP kaze sobie placic za dostep ;(

User is offline  PMMini Profile Post #156

oxygen

II ranga
**

post 15/01/2018, 12:47 Quote Post

Ad. tlen;
Do tego typu produkcji pasuje jednak forma dramatyczna a nie telenowelowa gdzie człek z XIVw posługuje się polszczyzną miejskiego wykształciucha i wszystkie kwestie wypowiada takjak Zduński do Zduńskiej w konkurencyjnym serialu.
*

Nie wiem co ty tam chcesz rozumieć, ale gdy mówimy o formie dramatycznej to mówimy o formie ukształtowanej w tradycji teatralnej a nie telenowelowej jak w tym wypadku. Decorum to zasada znana jeszcze w starożytności - czyli zasada odpowiedniości gestu, retoryki i słowa dla danej sytuacji w sztuce. Po prostu mówiąc prosto chodzi o stylizację i konwencję. W telenowelach tego nie ma i dlatego graja w nich często naturszczycy bo warsztatu nie potrzeba.
No ale każdy ma swoje zdanie rzecz jasna.Czasy się zmieniają, ale świetnym przykładem poziomu i jakości kina historycznego jest Potop i Ogniem i mieczem. W tym ostatnim był inny problem bo reżyser z kolei za bardzo zapatrzył się na hollywood. Ten sam reżyser, część aktorów ta sama a forma całkiem inna. Mnie aktorstwo w Ogniem po prostu odrzuca. No nie mogę.. jakbym głupkowatą reklame typu "ojciec prać" oglądał. Zresztą Hoffman sam przyznał że zatrudnił do produkcji filmów ludzi od reklamy. Przy zdjęciach i montażu zwłaszcza co widać po tych wszystkich zwolnionych tempach, świeczniku co z sufitu spada przez 10 sekund , muzycznej polce galopce kojarzącej się z jakimś przaśnym weseliskiem niż bitwą . Dla mnie ten film jest koszmarny po prostu. Do kina po 90r wkroczyła komercja a polscy twórcy poza Pasikowskim i ostatnio Vegą nie potrafią jej robić. Hoffman to świetny reżyser, ale w kinie monumentalnym, dramatycznym. Jak zaczął swoje filmy na siłę uatrakcyjniać, role tworzyć na modłę hollywodzkich bawidamków to wyszedł pokraczny Skrzetuski z landrynkową Heleną i cała ta Bitwa warszawska zupełnie do niczego. No, ale takie są prawa tego biznesu - film ma przynieść dochód a reszta to tylko dodatek i kino w ten sposób psieje. Wajda też swoja twórczość z lat 90/00 to ma znacznie słabszą choć trzeba mu przyznać że w tandetę komercyjną się nie wybrał.

User is offline  PMMini Profile Post #157

Sapiens

Samiec reakcjonista
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Asystent

post 15/01/2018, 13:13 Quote Post

No muzyki z "Ogniem i Mieczem" to ja będę bronił! Krzesimir Dębski zrobił bardzo dobrą robotę, akurat soundtrack do "OiM" jest najlepszy z całej trylogii.

Ten post był edytowany przez Sapiens: 15/01/2018, 13:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #158

oxygen

II ranga
**

post 15/01/2018, 14:35 Quote Post

Mam w tej materii kompletnie odmienne zdanie bo uważam ze poziom tej twórczosci jest adekwatny do poziomu samego filmu. Mieliśmy wspaniałych kompozytorów muzyki filmowej - Kurylewicza, Kilara, Korzyńskiego... Dębski nijak w mojej opinii do nich nie należy.
Nie wiem... ja po prostu jestem wychowany na innych produkcjach i chyba dlatego.

User is offline  PMMini Profile Post #159

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 15/01/2018, 16:24 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 14/01/2018, 21:43)
*

Wystarczyłoby na poziomie „Rzymu” HBO. Obywało się bez napisów. Oczywiście błędów mniejszych i większych tu i tam nasadzili, ale sorry, to lata świetlne od omawianego wypotu.

Turcy też chwalili się, że chcieli zrobić coś jak „Rzym”, ale na chceniu się skończyło, mimo kupy nakładów i roboty.
*

A ja się zgodzę z poldasem. To naturalne że język jest uwspółcześniony. Starczy trochę archaizmów i nieco inna składnia (ale ta chyba jest). To co razi bardziej to brak jakiegoś szacunku do władców, dystansu.

QUOTE(Sapiens @ 15/01/2018, 14:13)
No muzyki z "Ogniem i Mieczem" to ja będę bronił! Krzesimir Dębski zrobił bardzo dobrą robotę, akurat soundtrack do "OiM" jest najlepszy z całej trylogii.
*

Popieram smile.gif
Mimo, że Potop też miał świetny motyw przewodni to "Husaria ginie" (zwłaszcza od 1:14 - https://www.youtube.com/watch?v=XU32msEFn3c) Krzesimira Dębskiego to jest potęga. Podobnie "Polonez husarii".

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 15/01/2018, 16:25

User is offline  PMMini Profile Post #160

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 15/01/2018, 22:59 Quote Post

Tutaj o konflikcie ws.scenariusza. Okazuje się ze pierwotna koncepcja niby byla inna:
https://teleshow.wp.pl/skandal-wokol-korony...09629538334849a

User is offline  PMMini Profile Post #161

Wilczyca24823

VIII ranga
Grupa: Stażysta
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 15/01/2018, 23:36 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 15/01/2018, 22:59)
Tutaj o konflikcie ws.scenariusza. Okazuje się ze pierwotna koncepcja niby byla inna:
*

Zwazywszy na dość długi szum wobec "Korony..." dziwi, że pani Ciunelis dopiero teraz zabiera głos. Wywiady z Łepkowską krążą od ubiegłego roku. I chyba tam raczej nazwisko Ciunelis nie padło.

User is offline  PMMini Profile Post #162

Medu

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.925

post Wczoraj, 00:34 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 15/01/2018, 23:36)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 15/01/2018, 22:59)
*

Zwazywszy na dość długi szum wobec "Korony..." dziwi, że pani Ciunelis dopiero teraz zabiera głos. Wywiady z Łepkowską krążą od ubiegłego roku. I chyba tam raczej nazwisko Ciunelis nie padło.
*

Czyli robi to pewnie tylko po to aby zrobić jeszcze większy szum wokół "Korony Królów"

User is offline  PMMini Profile Post #163

oxygen

II ranga
**

post Wczoraj, 08:44 Quote Post

Chciałoby się rzec "ciszej nad tą trumną", ale się nie da. Pani Łepkowska nie od dziś jest "chytro babo" i tak też postępuje a że gusta artystyczne ma takie same jak mąż co zasłynął Gargamelem w centrum Wawy (gmach TVP) to nie należy dziwić się poziomowi tej produkcji,a le i tak ... główna winę za jej poziom ponosi reżyser

User is offline  PMMini Profile Post #164

Medu

II ranga
**
Nr użytkownika: 95.925

post Wczoraj, 10:41 Quote Post

QUOTE(oxygen @ 16/01/2018, 8:44)
Chciałoby się rzec "ciszej nad tą trumną", ale się nie da. Pani Łepkowska nie od dziś jest "chytro babo" i tak też postępuje a że gusta artystyczne ma takie same jak mąż co zasłynął Gargamelem  w centrum Wawy (gmach TVP) to nie należy dziwić się poziomowi tej produkcji,a le i tak ... główna winę za jej poziom ponosi reżyser
*

Nie zgodzę się. Mi to wygląda jakby najwięcej "zamysłu pierwotnego" który był autorstwa tejże skarżącej się dzisiaj na Łepkowską pani był na początku serialu w pierwszych odcinkach.
Jestem przeciwnikiem stawiania tak ostrych tez o tym serialu jak ci którzy "zjechali go" już od dołu do góry, bo wygląda mi to na zbytnią krytykę, po prostu takie malkontenctwo.

Ten post był edytowany przez Medu: Wczoraj, 10:44

User is offline  PMMini Profile Post #165

12 Strony « < 9 10 11 12 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej