Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jakub Sobieski ginie w dzieciństwie
     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 898
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 10/01/2017, 21:01 Quote Post

A Kolega uważa, że Karol XII był politykiem czy strategiem racjonalnym? wink.gif
Czy RON dała mu jakieś, jakiekolwiek powody do agresji poza papierowymi i propagandowymi?
Osobiście sądzę, że nie byłoby pewnie Piotra Wielkiego gdyby nie ten cudak i jego zupełnie nielogiczne pomysły strategiczne. Warto by chyba założyć inny wątek pn. normalny Karol XII wink.gif - wtedy pewnie bym się z Kolegą zgodził, że nijaki Aleksander nie byłby większym ryzykiem. August II przy wszystkich jego wadach jednak zdołał i Karola i Piotra przetrzymać i nie uszczuplić państwa. Gdybyśmy go zastąpili Aleksandrem mielibyśmy pewnie rozbiory w pierwszej dekadzie XVIII wieku w tak beznadziejnym stanie moralnym tkwiło państwo. W każdym razie Karol XII jakoś nie miał problemów aby "sojuszniczą" RON dzielić jak mu do głowy przyszło i stanowczo domagać się rozbiorów... Aleksander dla niego to byłaby pchełka niewarta zachodu...jeszcze gorsza od Leszczyńskiego bo nawet tego cienia sympatii pozbawiona...
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez marek8888: 10/01/2017, 21:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2017, 21:11 Quote Post

Karol uważał, ze RON musi zostać ukarana za zdradziecki atak jej władcy na niego. Aleksandrowi coś takiego nie przyszłoby do głowy, wręcz przeciwnie zapewne wspomagałby Karola. Ten nie miałby więc ani cienia powodu do ataku na RON.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 898
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 10/01/2017, 22:19 Quote Post

Doprawdy? Bądźmy poważni może? Ja wiem, że jak pisał min. Łojek w naszej historiografii pewne "powiedzonka" czy "tezki" robią zadziwiającą karierę ale też może trzymajmy się realiów?
Zechce kolega może rozwinąć na czym polegał ten zdradziecki atak i jak to się stało, że Karol XII nawet nie próbował "karać" Piotra I za przeprowadzoną w 1704 rzeź Inflant zrobioną w stylu jakiego by się i Iwan Groźny nie powstydził? smile.gif Jestem też bardzo ciekawy dlaczego to Karol tak skutecznie zapomniał o Rosji... Może więc trochę więcej dystansu do tzw. obiegowych wersji? wink.gif
Chyba zaczynam rozumieć inspiracje Kolegi - król bezwolne cielę pozwoliłby szlachcie na wszystko co by też jej do niezbyt mocnych głów by przyszło? O to chodzi? Takie pijane państwo mogłoby się w miarę beztrosko upijać i chlać w najlepsze?
Brak reform - gwarantowany, kontrola czy jakieś plany ekspansji - pewnie zerowe. Zmartwię jednak Kolegę - tak rzekomo pożądany brak wojny - zupełnie nierealny i niemożliwy jeżeli osobnik ala Karol XII zostaje taki sam jak w wersji oryginalnej. Co zatem by zostało? Odegranie męskiej wersji Wandy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2017, 22:24 Quote Post

A może poczytałbyś sobie o Karolu? Jego dewizą było przecież "fiat iustitia, pereat mundus". Nie zaatakowałby neutralnego państwa, które nic mu nie zrobiło. Upijanie się i chlanie w najlepsze jest o wiele lepsze niż krwawienie w Wielkiej Wojnie Północnej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 898
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 10/01/2017, 22:46 Quote Post

A może kolega poczytałby jakie były w świetle najnowszych badań prawdziwe a nie wydumane z sufitu przyczyny zaangażowania obywateli RON w wojnę z tym cudakiem? smile.gif Co konkretnie sprowokowało walki pomiędzy próżniakami a Szwedami i co sprawiło, że się rozlały na tak długo i tak szereoko? Mimo wszystko polecam...ja nie znane mogę wskazać źródła bardzo ciekawych badań sprzed paru lat.
Bo coś mi się wydaje, że z Augustem to zbyt wiele nie miało wspólnego...
Ale jak się powiedziało A to trzeba było powiedzieć też B a nie chlać po cichu i zwalać winę na Augusta...wink.gif
Jeżeli by przyjąć, że teza kolegi o honorze niedowarzonego emocjonalnie nastolatka (kto normalny toczy wojny z drzewami czy pojedyńczymi mostkami jak mu się wcale nierzadko zdarzało) jest prawdziwa to co by to o nim świadczyło? Kolega w ogóle zna jego "metodykę" zachowań w RON bo mam wrażenie, że raczej chyba nie?
Jeżeli tak postępuje ktoś normalny to chyba mówimy o innych obszarach walutowych...
Powtórzę jeszcze raz - Aleksander nie miałby sił aby sobie poradzić z osobnikiem pokroju Karola a wiara w to, że chodziło o osobistą zemstę to jakieś przestarzałe koncepcje są niestety.
Wojen w Europie nie prowadzi się tak jak na to patrzyła pasywna co do zasady warstwa próżniacza - Karol XII i jego ogromna armia wcześniej czy poźniej i tak zostałby uruchomiony. A, że był emocjonalnie dziwny nikt i nic nie był w stanie zagwarantować, że mu się nie pozajączkuje aby sobie na Aleksandra pomaszerować... wink.gif
Przykro mi ale król ideał próżniczy czyli taki co by kraść pozwolił w majestacie prawa, nie stwarzał ryzyka, że ukradzione zabierze lub się o coś upomni a sam byłby bezwolną kukłą do prostych manipulacji jakoś do mnie nie przemawia...Ale istotnie - najprawdopodobniej Aleksander na tronie miałby duże szanse zostać kimś takim - co niestety nie uchroniłoby i tak kraju przed inwazją - kwestia byłaby tylko czyją najpierw... Takie czasy niestety. Jak mówili wtedy Rosjanie - jeżeli wciąż będziecie takimi głupcami aby nie mieć armii ani skarbu wchodzić i wychodzić do was będzie każdy kto zechce. Rozumiem, że to, że Aleksander by sobie z tym prawie na pewno nie poradził zgodnie z tradycją nie jest problemem? smile.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2017, 22:51 Quote Post

Nie jest problemem, ponieważ przy biernej osobowości Aleksandra istniałaby duża szansa na to, że Karol będzie łupił Rosję. Aleksander mógłby się do Karola dołączyć- magnaci np.hetman Jabłonowski chcieli wojny z Rosją. Ew.potomek Aleksandra mógłby być za to lepszym materiałem na króla.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 898
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 10/01/2017, 22:58 Quote Post

??? Zaczynam rozumieć dlaczego szlachta koronna chciał Iwana Groźnego królem w Koronie zrobić...
Sorry ale kończę udział w temacie - być może ktoś inny podejdzie do tego z większym poczuciem humoru.
Powodzenia
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2017, 23:04 Quote Post

Jeśli zwracanie uwagi na to, że Karol XII nie był na tyle głupi, aby odtrącać oferty sojuszy to zabawa to ja chyba też sobie ten wątek daruję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 898
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 11/01/2017, 13:48 Quote Post

Problem w tym, że ja w odróżnieniu od Kolegi uważam Karola XII za głupca w skrajnej postaci wink.gif (taki nam się nie trafił na tronie ani razu)zupełnie nieobliczalnego i nieprzewidywalnego - dla którego kanony strategiczne są zupełną czarną dziurą a którego było zwyczajnie stać na popełnianie ogromnej ilości szkolnych wręcz błędów i który beztrosko roztrwonił ogromne zgromadzone przez Szwedów zasoby degradując swój kraj.
Jeżeli próbujemy coś symulować musimy się trzymać jakichś założeń a te w przypadku tego osobnika są zupełnie nieprzewidywalne - mógłby zapłonąć afektem do Aleksandra jak i najechac jego kraj bez żadnej logiki czy sensownego motywu...
U nas się chyba przesadnie gloryfikuje zdolnych "kmiciców" nie patrząc, że poza rozwiniętym instynktem bitewnym trzeba mieć coś jeszcze...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 11/01/2017, 17:26 Quote Post

A masz jakieś dowody na skrajną głupotę Karola XII? Jeśli rzeczywiście był taki głupi to należałoby jego zachowanie randomizować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej