Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Adam Mickiewicz - Wykład IV
     
Szeszu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 51.367

Jean Nicolas Arthur Rimbaud
Zawód: Uczen
 
 
post 6/12/2008, 18:23 Quote Post

Czytając Mickiewicza, widzę obraz osoby raczej religijnej.Przeżyłem niemały szok, gdy przeczytałem takie słowa na Wikipedii:
W 1844 roku władze francuskie zawiesiły Mickiewicza w czynnościach profesora z powodu politycznej wymowy wykładów oraz propagowania towianizmu. W swoich wykładach głosił poglądy jawnie antykatolickie (Wykład IV).

Czy posiada ktoś może tekst Wykładu IV albo wie co Wieszcz w nim zawarł?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 7/12/2008, 15:58 Quote Post

Z tego, co mi wiadomo, Mickiewicz w owym słynnym Wykładzie IV z kursu IV analizował utwór Towiańskiego pt. "Biesiada" i poniekąd opiewał swego "mistrza", a wywód całego kursu zakończył toastem na rzecz Napoleona tongue.gif. Tekstu niestety nie posiadam, mam jedynie zbiór Lekcyj z l. 1840-1841 (bodaj kurs I), nie zawierają one jeszcze silnych akcentów antykatolickich, choć są poświecone szeroko pojętej Słowiańszczyźnie i jej rozwojowi historyczno-społecznemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Szeszu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 51.367

Jean Nicolas Arthur Rimbaud
Zawód: Uczen
 
 
post 19/12/2008, 13:15 Quote Post

"# Księża i prałaci, wy oczekujecie zbawienia tylko od złota, od kanonu i protokołów, a tych środków, których nie posiadacie, domagacie się od władzy ziemskiej; wy, którzyście powinni podźwignąć i zbawić ziemię, domagacie się od ziemi, żeby ona was podźwignęła i zbawiła. Nie mówcie, że ludy was opuszczają; to wy je opuściliście; one was szukają na posterunku waszym i tam was nie znajdują; one chcą się podźwignąć, a wy je w dół spychacie."

"Lud, który walczy o swoją niepodległość albo o rozszerzenie swoich swobód... powinien nie ufać wysokim dostojnikom Kościoła, którzy wszyscy jednakowo są przywiązani do kultu absolutyzmu bez względu na to, czy ten absolutyzm jest mahometańskim, czy heretycki, czy nawet ateistyczny."

Oto co znalazłem na wikicytatach, cytaty pochodzą z wykładów paryskich, więc możliwe, że to część Wykładu IV? Czy Mickiewicz pod koniec życia został ateistą, czy raczej głosił tylko poglądy antyklerykalne ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 19/12/2008, 13:34 Quote Post

Ateista nie był. był bardzo religijny. Ale jego wiara była odległa od katolicyzmu rzymskiego. Sporo cytatów na temat jest u Miłosza w "Ziemia Urlo". W ielkim skrócie miał mistyczne odjazdy w kierunku reinkarnacji i takich tam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 30/12/2008, 0:18 Quote Post

Monika trochę namieszała, bo opisała zakończenie całego kursu IV - to wykład XIV, ostatni, zamykał właśnie toast do Napoleona. smile.gif
A sam wykład IV, na tyle, ile się orientuję po pobieżnym przejrzeniu, faktycznie dość nieprzychylnie odnosi się do Kościoła, ale w kontekście instytucji - podobnie Słowacki był zajadłym antypapistą, gorliwie wierząc w Boga. Aby choć trochę uprzytomnić Ci, drogi szeszu, o czym w wykładzie Mickiewicz mówił, oto opis początkowy:
CODE
(Położenie Kościoła. - Rzym a powstanie polskie. - Dlaczego duchowieństwo odtrąca tegoroczną literaturę polską. - Apokaliptyczny poemat: Legenda. - Papieże oderwani od tradycji. Gdzie jest lekarstwo na wycieńczenie Kośćioła).

Jeśli jesteś bardzo zainteresowany, mogę te 15 stron przeskanować, ale nie obiecuję konkretnego terminu. smile.gif

A co do Twoich cytatów - pierwszy jest z artykułu pt. Świętopietrze z "Trybuny Ludów" z dn. 2 IV 1849, a drugi z Wrogów ludu z 8 IV 1849, także z "Trybuny".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 28/06/2009, 14:35 Quote Post

Jeżeli chodzi o wykłady Mickiewicza to znam w całości wykład XVI, zapewne nie należy on do kręgu twoich zainteresowań drogi SZESZU.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/08/2009, 14:14 Quote Post

Ale na pamięć znasz ten wykład? rolleyes.gif Bo jak tak to chyba nie będzie wielkim problemem dla Ciebie go tutaj zamieścić - byłby to wspaniały przyczynek do dyskusji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 6/08/2009, 15:10 Quote Post

Nie mam zwyczaju oczyć się wykłdów na pamięć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/08/2009, 15:15 Quote Post

To co miałeś na myśli mówiąc znam w całości wykład XVI confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 6/08/2009, 15:30 Quote Post

Przepraszam, chciałem napisać mam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej