Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Finlandia/Austria po II WŚ, Dlaczego nie włączone do KDL?
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/03/2013, 22:07 Quote Post

QUOTE
Widzę to tak - Szwecja miała większy potencjał wojenny od Finlandii.
I wolała mieć obok siebie demokratycznego sojusznika.
Być może Koba obawiał się "efektu domina".
Tj. kolejnej interwencji.
Awantura tego rodzaju nie była potrzebna Józefowi

W 1945 sytuację by to skomplikowało ale rok wcześniej, kiedy Finlandia była wrogiem? Czy Szwecja odważyła by się udzielić zbrojnej pomocy? Czy w ogóle ruszyła by się zza umocnień?
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 3/03/2013, 10:40 Quote Post

Na pewno ją by to zantagonizowało wobec ZSRR, przyjaznym państwem kapitalistycznym pewnie by nie była. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 3/03/2013, 11:05 Quote Post

Myślę, że Sowietom awantura z zajmowaniem Finlandii nie była potrzebna, gdyż zaangażowała by niepotrzebnie zbyt dużo wojska, potrzebnego na głównym kierunku działań.
W przypadku Szwedów, to bym dobrze wiedział, co należy zrobić. Lepiej walczyć razem niż potem samotnie, bądź dać się w perspektywie zdominować.
Koba prawdopodobnie ten wariant również brał pod uwagę.
No i opinia państw demokratycznych, a głównie USA.

Za dużo kłopotów, a za mało zysków - To się nie opłacało. Dlatego Finlandia ocalała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 4/03/2013, 8:32 Quote Post

Wczoraj o godz. 21 stacja Discovery World wyemitowała premierowy odcinek serii "Kolaboranci III Rzeszy" tym razem poświęcony marszałkowi Mannerheimowi. Obejrzałem go z dużym zainteresowaniem, szczególną uwagę zwracając na fragment dotyczący wydarzeń lat 1943-45. W programie zaprezentowano interesujące wyjaśnienie kwestii, dlaczego Stalin nie zdecydował się na zajęcie Finlandii i przyłączenie jej do ZSRR. Decydującym czynnikiem, zdaniem twórców dokumentu, miała być heroiczna postawa fińskich żołnierzy walczących z nacierającą na przełomie lat 1943/44 na zachód (okolice Wyborga) Armią Czerwoną. W wyniku krwawych zmagań Sowieci stracili na tym odcinku frontu aż 50 tys. żołnierzy, co ostatecznie przekonało Stalina, iż zajęcie Finlandii może być zbyt kosztownym zadaniem dla armii radzieckiej (która z resztą prowadziła symultanicznie ofensywy na kilku innych, o wiele istotniejszych odcinkach Frontu Wschodniego), i lepiej zaakceptować separatystyczny rozejm z Helsinkami.

Jest to dość ciekawa koncepcja, choć z drugiej strony, czy faktycznie czynnik militarny mógł odegrać tak wielką rolę wobec opromienionej niedawnymi triumfami pod Stalingradem i Kurskiem Armii Czerwonej...brzmi to trochę nieprzekonywująco. Tak czy inaczej, film dokumentalny wart jest polecenia, przytoczone zostały w nim niezwykle interesujące epizody z życia Największego Fina w Dziejach (jak niedawno określili go w sondazu rodacy), okraszone dodatkowo unikatowymi fragmentami kronik filmowych m.in. z oficjalnej wizyty Adolfa Hitlera w Helsinkach na 75 urodzinach Mannerheima.
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/03/2013, 11:15 Quote Post

Sam marszałek w swoich wspomnieniach tak to mniej więcej przedstawia. Decydujące wydarzenia rozegrały się w 1944 roku. Co prawda utracono Wyborg ale w głębi kraju przygotowano (tak samo jak w 1940) następną linię obronną. Armia nie została rozbita i zajęła na niej pozycje. Rosjanie przewidując kolejne, ciężkie walki w trudnym terenie (setki niezamarzniętych jezior ograniczających możliwość ataku do wąskich ciaśnin i redukujących przewagę liczebną) zrezygnowali i przerzucili wojska na ważniejsze fronty (centrum i Bałkany).
Jak sami Rosjanie widzieli swoje szanse na podbicie kraju marszałek wykazuje przy pomocy przestawienia ich kolejnych warunków pokojowych - od żądania bezwarunkowej kapitulacji w 1943 do chęci rozmów i dyskusji o warunkach latem 1944 r.





 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 4/03/2013, 14:22 Quote Post

To nie może wszystkiego wytłumaczyć, bo przecież potem Finlandia stał się sojusznikiem Sowietów i wypowiedziała wojnę Niemcom. Z kolei po maju 1945 Stalin zyskał nowe argumenty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/03/2013, 23:23 Quote Post

QUOTE
To nie może wszystkiego wytłumaczyć, bo przecież potem Finlandia stał się sojusznikiem Sowietów i wypowiedziała wojnę Niemcom.

Tzn.? Mógłbyś rozwinąć?
Taki warunek postawił ZSRR.
QUOTE
Z kolei po maju 1945 Stalin zyskał nowe argumenty.

Tzn. jakie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 4/03/2013, 23:47 Quote Post

Tak przy okazji;
Finlandia wypowiedziała wojnę Niemcom. To jest jasne.
Ale;
Czy podpisała w związku z tym jakąś sojuszniczą umowę z Sowietami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/03/2013, 0:23 Quote Post

Wojnę wypowiedziała dopiero w marcu 1945 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 5/03/2013, 0:26 Quote Post

Kiedy Rzeszy wojnę wypowiedziała Finlandia, to ja wiem.
Interesuje mnie ewentualna umowa sojusznicza tego państwa z ZSRR.
Ja o takowej nic nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/03/2013, 11:44 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 5/03/2013, 1:26)
Kiedy Rzeszy wojnę wypowiedziała Finlandia, to ja wiem.
Interesuje mnie ewentualna umowa sojusznicza tego państwa z ZSRR.
Ja o takowej nic nie wiem.
*


Szczerze mówiąc nie słyszałem. Umowa o warunkach zawieszenia broni, traktat pokojowy w Paryżu i na końcu YYA-sopimus. Oczywiście w międzyczasie cały czas trwały rozmowy i uściślanie szczegółów.

 
User is offline  PMMini Profile Post #56

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 17/04/2022, 18:04 Quote Post

Finlandia nabija się z gróźb Rosji. Wysłali ciągniki pod granicę

Rosja otwarcie grozi Finlandii, która chce przystąpić do NATO. W odpowiedzi na zastraszanie, Finowie wyśmiali rosyjskie wojsko. Jak? Wysłali ciągniki pod granicę z Rosją.

[ . . . ]

By pokazać "siłę", w sieci opublikowano wideo mające przestraszyć Finów. Na nagraniu widać transport rosyjskiego systemu rakietowego nad fińską granicę. Może być to element zastraszania kraju chcącego dołączyć do Sojuszu.
Takich filmów będzie więcej. Czy warto się tym przejmować? Cóż, moim zdaniem nie. To jest system obrony wybrzeża. Rosja posiada podobne systemy na wybrzeżu Zatoki Fińskiej i w Kaliningradzie. Rosjanie regularnie ćwiczą ich użycie - mówił generał Pekka Toveri dziennikowi "
Iltalehti".

Finlandia odpowiada na groźby Rosji. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać ciągniki jadące w stronę granicy Finlandii z Rosją. Tak Finowie wyśmiewają żołnierzy wrogiej armii. To oczywiście nawiązanie do przypadków kradzieży rosyjskiego sprzętu przez ukraińskich rolników. Ukraiński ciągnik stał się już niejako symbolem ruchu oporu
.
https://www.o2.pl/informacje/finlandia-nabi...59253136026208a
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej