Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> CIA, KGB a jasnowidze
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 21/01/2009, 11:08 Quote Post

Słyszałem o tym, że CIA i KGB podczas zimnej wojny testowało jasnowidzów i próbowało wykorzystywać ich do zadań szpiegowskich. Czy jest to prawda ? Jak wiadomo naziści byli zafascynowani wiedzą tajemną. Co do CIA i KGB to nie wiem dokładnie. Dzięki z góry za odpowiedzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 21/01/2009, 22:42 Quote Post

Może nie chodzi tu o fascynację, ale raczej o podejrzenie skuteczności takich zjawisk. Nigdy nic nie wiadomo, nauka nie tłumaczy wszystkiego, a takie coś jak jasnowidztwo może być dla wywiadu bardzo przydatne.
Wiadomo, że CIA na pewno wykonywało testy z użyciem jasnowidzów, ale nie dały one lepszych rezultatów. Chyba że to tylko wersja oficjalna, a jakieś Nostradamusy dalej dyktują agentom swoje wizje. Może na przykład powiedzieli im, że Saddam ma broń jądrową wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Akane
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 42.305

Dagaa
Zawód: WPiA
 
 
post 25/03/2009, 10:16 Quote Post

Na poczatku zimnej wojny CIA (czy KGB nie wiem, ale pewnie ściągneli pozniej ten pomysl) testowalo jasnowidzów, a kilku z nich na stałe z CIA współpracowało. Ciekawy jest artykuł w rzeczpospolitej http://new-arch.rp.pl/artykul/75147_Jasnow...IA_i_nauka.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kokus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 54.107

 
 
post 11/04/2009, 14:48 Quote Post

Witam to mój pierwszy post tutaj:). Kilka tygodni temu na na national geographic leciał ciekawy dokument na temat tego zagadnienia. Prawdopodobnie CIA ( nie wiem jak KGB) w okresie Zimnej Wojny korzystało z takich usług podobno do tzw widzenia na odległość. Efekty tego były dosyć mgliste. Mianowicie większość rezultatów pokrywało się z prostym rachunkiem prawdopodobieństwa. Były też przypadki gdzie rzeczywiście jeden człowiek opisał dosyć dokładnie bazę wojskową w ZSRR. Zresztą CIA kilka razy w historii podejmowała tematy kłócące się z logikąsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 15/01/2010, 17:07 Quote Post

O próbach w czasie zimnej wojny (i podobno wciąż trwających) pisał Wojciech Cejrowski w "Rio Anaconda".
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej