Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zimna Wojna, Kto Był Winien, Debata
     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/10/2014, 21:58 Quote Post

Ad. Baszybuzuk;
QUOTE
Większość przytaczanych w tym wątku argumentów niestety nie spełnia wymogów formalnych stawianych przez ten rodzaj debaty.
Proponuję wobec tego wykazać braki w tej debacie.

Przy okazji Sylwia się czegoś nauczy.

Ale tak bez tzw. "podśmihujek".
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/10/2014, 22:01 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 12/10/2014, 22:49)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Debata_oksfordzka

Większość przytaczanych w tym wątku argumentów niestety nie spełnia wymogów formalnych stawianych przez ten rodzaj debaty. biggrin.gif

Do autorki wątku - którą stronę dostałaś/wybrałaś? To może pomóc w podrzuceniu argumentów.
*


No tak, brawo za głos rozsądku i przypomnienie o problemie tematu wink.gif.

QUOTE
Proponuję wobec tego wykazać braki w tej debacie.

Może faktycznie lepiej zacznijmy od poznania strony autorki wątku i, jeżeli ktoś chce pomóc, podawaniu argumentów, które mogłaby wykorzystać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 13/10/2014, 6:45 Quote Post

QUOTE(kris9 @ 12/10/2014, 22:21)
Skąd to przekonanie o niemal zerowej popularnosci komunistów tuż po wojnie? W czechosłowacji mieli trzydziestoparoprocentowe poparcie, na Węgrzech kilkunastoprocentowe (wyniki demokratycznych wyborów) poldas372 słusznie wspomniał o sile komunistów w Jugosławii, Albanii czy Grecji (w dwóch pierwszych krajach przejęli władze i utrzymali do końca bez pomocy ZSRR, w ostatnim byli tego bardzo blisko), warto wspomnieć również o potędze partii komunistycznych we Włoszech czy Francji
*


Dobra, przesadziłem o "niemal zerowej popularności". Jednocześnie kilkanaście czy na wet trzydzieści procent to nie jest jakiś pułap uprawniający do rządzenia. Inna sprawa to oszustwa wyborcze (jak w Polsce). Grecja - blisko przejęcia władzy przez komunistów... w wyniku wojny domowej? To ma świadczyć o poparciu w społeczeństwie? Równie dobrze można drugiemu człowiekowi przystawić pistolet do głowy i zapytać "lubisz mnie i popierasz?". Faktem dla mnie jest, że bez mniej czy bardziej jawnej pomocy ZSRR, nie byłoby żadnego "bloku wschodniego".
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 13/10/2014, 14:48 Quote Post

QUOTE(master86 @ 13/10/2014, 6:45)

Dobra, przesadziłem o "niemal zerowej popularności". Jednocześnie kilkanaście czy na wet trzydzieści procent to nie jest jakiś pułap uprawniający do rządzenia.

PO rządzi w Polsce mając mniej więcej takie właśnie poparcie smile.gif
QUOTE(master86 @ 13/10/2014, 6:45)
  Inna sprawa to oszustwa wyborcze (jak w Polsce).

Podaje przykłądy demokratycznych wyborów
QUOTE(master86 @ 13/10/2014, 6:45)
Grecja - blisko przejęcia władzy przez komunistów... w wyniku wojny domowej? To ma świadczyć o poparciu w społeczeństwie?

Oczywiście. bez poparcia wojna domowa w ogóle by nie wybuchła ale bardzo szybko by się skończyła
QUOTE(master86 @ 13/10/2014, 6:45)
Faktem dla mnie jest, że bez mniej czy bardziej jawnej pomocy ZSRR, nie byłoby żadnego "bloku wschodniego".
*


Na pewno byłby w Jugosławii, Albanii i bez interwencji brytyjczyków prawie na pewno w Grecji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 13/10/2014, 19:15 Quote Post

Porównawczo;
Naziści przejęli władzę w Niemczech przy jakim poparciu procentowym?
37.
Też nie mieli większości, ale takie są uroki demokracji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 14/10/2014, 10:04 Quote Post

Po przeczytaniu tej dyskusji nasuwa mi sie pytanie, czy debata ta traktowana jest jako "suche ćwiczenie" czy jako swego rodzaju próba wyjasnienia problemu w "ogniu dyskusji"? W pierwszym wypadku wydaje mi sie, że temat jest źle dobrany - powinien być bardziej "neutralny" a w każdym razie abstrakcyjny. W drugim - dochodzimy do absurdów. Bo może wyjść na to, że u przyczyn wybuchu "zimnej wojny" był "ekspansjonizm" państw demokratycznych.
Sprawa jest oczywista i fakt, że komuniści mieli tu i ówdzie nawet realtywnie spore poparcie (relatywnie!), nic nie zmienia. Istotne jest podejście władz radzieckich do "swojej" strefy wpływów i próby jej poszerzenia oraz do kwestii doktryny. Na czym w dyskusji należałoby sie skupić (tak jedna jak i druga strona).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej